Groote Convoiramp te Dooraijk. Franurchamps blijven steken in de sneeuw; 3 lokomotieven trokken met alle geweld, 2 uren lang, aanhoudelijk; geen middel van voort te gaan; zaturdag morgend ten 4 ure is de trein verlost, maar de reizigers waren te voet naar een ander statie gegaan. In den winter is de middaglucht de gezondste; ziekelijke personen zullen best doen 's morgends vroeg of 's avonds laat, niet uit te gaan. AlsAgnes(2i) en Vincentius (22) komen, is er nieuw sap in de boomen. Wast het gras in Januaar, zoo wast het slecht het gan- sche jaar. De Trappisten wasschen allemorgenden hunne voeten met koud water tegen de vervriezing; Napoleon I,zijnhielen waren in Rusland vervrozen, en hoe is hij genezen? met er pap op te leg gen >an gebraden rapen; voetbaden nemen van een afkooksel van aardappelschellen geneest de vervrozene voeten haastig; openge- sprongene handen worden genezen, mits dezelve 's avonds met traan te besmeeren. De bewoners van Siberië hebben zelden koude voe ten; zij strooien mostaardmeel in de voeten der kousen ofwel was schen hun kousen met zwarte zeep inwateren laten ze droogen, zonder uitwringen. 't POLITIEK: In China, geen verandering; in Enropa den Rus die een akkoord zoekt met den Turk, en den Turk die advies vraagt aan den Engelschman; in Duitschland heeft de Rijksdag groots gespaarzaam- heden gedaan aen de Begrooting van Oorlog: o. a. geweigerd 289,000 fr. voor een nieuwe school van onderofficiers en kredieten voor kaserns in de voornaamste steden. Het Concordant in Frankrijk blijft. LOOPENDE NIEUWS.— De Duitsche Gesellen vereinen, tot bewaring der jonkheid, tellen nu 200,000 deelgenoten, onder 't bestuur van 800 Priesters. In 1884 zijn door de Genootschappen St Vincentius in Fran krijk uitgedeeld aan de armen 7,735,459 franken. Te Leuven zijn de Vincentius Genootschappen in hoogen bloei; de Eere-Voorzitter is de Rektor Magnifikus en aan 't hoofd van elke sektle is een Hoogleeraar. In 't verslag van dees jaar zijn de volgende kostelijke bemerkingen: 't Is schoon van een groote naam te dragen; 't is nog schooner hem ep te luisteren door een edele liefdadigheid!... Onder sociaal opzicht is het een gt '.ok van zich zijnen rijkdom te doen vergeven, in zekeren zin den die naar den armen wordende. Laat ons de Duitschers navolgen,die,den Ar beider moetende redden van een dubbel gevaar, de ketterij en dvongeloo- vigheid, een groote uitbre ding hebben gegeven aan de Volkswerken.Wij m«' ten d'Armen beminnen, wij mogen geen nutteloozo genieters zijn; de Liefdadigheid zal 't Socialismus achteruit drijven. Geven wij ons gelden onzen tijd in ff erkmanskringen, in Patronagiën onderdewijze bestiering onzer eerweerde Geestelijken. Daarin is de ware vooruitgang van 't Menschdom gelegen Daarin ligt opgesloten de verheffing van den Armen en onze eigene verheffing! 1- 1 Burgemeester de Kerkhove van Mechelen heeft den dag zijner inhulding 3000 brooden aan den Armen uitgedeeld. Op't Stadhuis zegde hij: Gansch Mechelen zullen wij besturen als éen Familie, door de Rechtveerdigheid den Vrede betrachtende. In 1884 zijn er te Brussel 49 echtscheidingen uitgesproken. In 't Walenland is een hooggeplaatste Geus wederom de plaat gepoetst met een ronde som gelds. Nu gaat er t'Aalst een Passerelleken in aanbesteding komen. Een dronkaard heeft een onge lukkig leven en doorgaans een rampzalig einde. Wee die zich aan die gewoonte begint over te leveren; de bekwaamste arbeider, overgeleverd aan de dronkenschap, geraakt overal buiten. De geuzen krawatten die rnlangs te Mechelen twee Seminaristen achtervolgden en grof belee- digrien, lagen onder proces-verbaal, doch op vraag der Seminaristen is de zaak in de vuilmande geworpen. Te Wiezhauzen, Duitschland, is 't ge raamte gevonden van een reusachtig wild rund, hetwelk reeds 2000 jaren in d'aarde stak. Ze maken nu te Parijs boter van petrol. Er gaat iets in 't keelgat, in die groote steden. 't Was woensdag de verjaardag der dood van Louis Seize, als die brave maar zwakke Koning uit d armen van zijn vrouw en kin iers wierd ontrukt om naar de guiljotien gevoerd te worden. Daar wiic^e hij aan 't Volk spreken, maarSanterre gaf teeken en de trommelaars maakten een oorverdoovend gerucht, terwijl de beu len Louis Seize vastgrepen en onder 't mes brachten. Tot 37 millioea beloopt in ons Land den budjet van officieel onderwijs. De trispalullen van schoolopzichters die stokken in 't wiel steken tegen de Schoolwet, gaan er tegenvliegen. Elke dag, hoe lang ook, heeft toch zijnen avond. Frankrijk en Spanje zijn t akkoord voor eenen ijzerenweg onder de Pyreneën; 't zal geld kosten en tijd vragen;- wij hebben die bergen ge zien; ge zoudt gezegd hebben: wolken in den hemel, zoo formidabel hoog! België ontvangt jaarlijks 14 miljoen~en half kilos 'Amerikaansch vleesch. Daarom moet ge Jan heeten! Te MEERD0NK zijn de uitgaven voor het Onderwijs vastgesteld op 37u0 fr. en dat met 8 stemmen tegen 1. Jan de libe raal stemde alleen voor een liberalen voorstel van 6700 fr., dus om 3000 fr. meer te doen betalen in die arme Gemeente... Allo raenschen, pakt hem nu maar... uit den Raad, geeft h^m eene kroon.... in't octrooi, als hij toch zoo liberaal is met zijn eigen geld, en u een liberalen peperkoek van 3000 fr. zou willen doen betalen! Jan, Janl de boeren klagen over den slechten tijd en zij moeten 't al betalen. WI E Z EEindelijk is toch de achtbare heer Callebaut Burgemeester hernoemd; een lange en gelukkige Bestiering zij hem gewenscht, tot Vrede en Welvaart der Gemeente! Sh> Maandag was het Feest te Revere. Men vierde de inhuldiging van den heer Burgemeester Leo Gevaert. Een prachtige stoet ruiters, voituren en sleden waren hem te gemoed gegaan tot aan Leupegem. Al de huizen waren bevlagd en 's avonds prachtig verlicht. Er waren ook vele en schoone jaarschriften. In Engeland zijn 27000 brouwerijen, in Duitschland 25000, in Fran krijk 3000, in Zwitserland 123, in Rusland 480, in Italië 150 en in België 1250; de 27000 Engelsche brouwerijen brengen jaarlijks op, 900 millioen gallons bier, de 1250 Belgische 210 millioen gallons. Men rekent dat er in Europa en Amerika 400,000 msnschen hun werk hebben in de brou werijen 't Kasteel van Led9 is verkocht voor circa 100,000 fr. aan eenen Hollander, voor de tabakfahrikatie. FEESTELIJKHEDEN. St NIKOLAAs" d'Hoofdstad van 't Land van Waas; 't is daar dat men zondag aanst. zijn oogen zal uitkijken en spijt hebben van geen 4 ooren te bezitten voor al de luisterlijke en kluchtige Vertooningen welke er bereid worden. Zondag 25 Januari, ten half vijf stipt, in de groote zaal van 't gest'cht St Joseph. Men zal er o. a. uitvoeren het groot blijspel met zang EEN UITSTAPJE NAAR OOSTEN met welk stuk de katholieke Gilde te Dendermonde en te Lokeren 1 zulken ophef heeft gemaakt. Die Katholieke Gilde, t'Aalst is men ook versnakkerd haar eens te mogen hooren; want g'heel België spreekt er lof en dank en hulde en bewondering van. Te Gent heeft de Jonge Katholieke Wacht een schoone Avondfeest gegeven, met medehulp van Aalstenaars. WACH- TEBEKE, Zondag 1 en Maandag 2 Februari, om 4 ure, in 't Lo kaal der katholieke Jongensschool, groot Zang en Tooneelfeest; stukken van zang en muziek, kluchtliederen, boertige alleenspra ken en 3 Tooneelen: 24 uren Fabrikant; Revulotie in 't Dorp, en de naamdag van 't Prinsken, vermakelijk kindertooneel. Voorbeh. pl. 2,00; eerste pl. 1,00; 2e 5o c. Malderen. Davidsfonds: Aan genaam Feest en Voordracht van M. De Beucker, zondag 25 jan« ten 4 ure stipt; 6 stukken van zang en muziek; M. De Beucker zal spreken over de Grassen en het Menschdom. ELST. Zondag 1 Februari, groot Liefdadigheids-Concert van muziek en tooneel- kunde, gegeven door de welgekende liefhebbers der Zangmaat schappij van Franciscus-Xaverius. Uitgelezene stukken zullen er uitgeroerd worden. Opgepast dus, om 4 ure stipt zal 't beginnen. M00RDERIJEN. Miguel Agen, die op Nieuwjaarsaacht te Brussel Pieter Pottier heeft vermoord en die gevlucht was over dik en dun, nu is hij ontdekt in Engeland, te Londen en zit er vast, om vertransporleerd te worden.... Die met opa misdaad op zijn consciencie zit, geen solaas of rust! Hij heeft een cipier en deur waarder in zijn binnenste. Een ijselijke wreede zaak te Brugge: de genaamde Eugenie Casters, oud 26 jaar, kantwerkster, is met haar kind van 2 jaar en half, na huiselijken twist in 't water ge sprongen. Frische gezonde menschen en alzoo plonsteren, en alzo* varen, 't is wreed. Zekeren Thomas, coiffeur te Luik, wierd in den nacht van 29 tot SO dec. mishandeld door garpons der caffê. Thomas sloeg er geen acht op; maar over eenige dagen wierd hij de pijnen gewaar, ging naar 't 'gasthuis en stierf; 2 der daders zit ten al vast. AANHOUDING TE ST NIKOLAAS. Wij lezen in het Nieuws- en Aankondigingsblad van St Nikolaas: Vrijdag ten 12 en half ure, is te St Nikolaas het parket van Dender monde aangokomen. M. de policie-kommissaris was van deze komst, per depeche verwit tigd; hij bevond zich in de Westerstatis bij de aankomst van den trein. De reden van die komst had betrekking op zekere geruchten over eene" poging tot vergiftiging, begaan door een echtgenoot,op zijne wettige vrouw. De heeren van het parket begaven zich naar de herberg de Konin gin van Engeland Statiestraat, alwaar de baas esn eerste verhoor onderging. Dientengevolge werd hij per rijtuig naar de kaserne der gendarmerie vervoerd, al waar het onderhoor werd voortgezet. Hij werd in arrest verklsard door de heeren van het parket. Bij het vernemen dat hij gevankelijk naar Dendsrmonde zou overge bracht worden, smeekte hij cm nog eens zijne oud^ moeder en zijne kinderen te mogen zien, alsmede eenige zaken te regelen. Dit werd hem toegestaan, doch geboeidaan de handen en vergezeld van drie gendarmen. Hij had tevens verzoeht aan de heeren van het parket om M. den advokaat Adolf Meert te mogen ontbieden, dat hem toegestaan werd. M. Adolf Meert begaf er zich heen, aan wien do verdachte verzocht zich ta willen met zijne verdediging gelasten en tevens iemand te zoeken die zijne egtaminot en afspanning zou willen oppassen, daar zijne moe der op 78jarigen ouderdom dit onmogelijk doen kon, te meer daar er de postwisseling gehouden wordt tussohen St Nikolaas-Kieldrechteu door rij den df gemeenten CONVÜI-RAMPEN. Te Marlou d'ander week, één reiziger springt van den trein en valt zoo ongelukkiglijk dat hij 's avonds bezweek. In sommige statiëu zijn de convois te hoog van treê. Zendag morgend had er een botsing van treins plaats te Namen: verscheidwijtuigen verbrijzeld en M. Avenue, tpezichter vau maten en gewichten, op een hair afstand van de dood; gelukkiglijk ont snapt; doch zondag morgend wierd er gemeld een Zaturdag morgend, op de linie Doornijk-Brussel, de expres uit Rijssel had de statie van Bierges verlaten, alswauneer aan. den exen- triek der statie het achterdeel van den trein ontriggelde en dat 3 rijtuigen van 3' klas geweldig tegen eenen arduinen paal wierden gestooten,en de baan af, in eenen meersch geslingerd. De wagons lagen daar vermorzeld en in wanorde; aanstonds was er volk"bij, «m te helpen: men vond 15 personen lichtelijk gekwetst en den treinwachter Courtin, van Doornijk, met verbrijzeld been tusschen 2 rijtuigen; dit lichaamsdeel moest ineen naburige herbergafgezet worden. Onder de gekwetste zijn de dame van Kolonel Vau Hoeter, van 't 3' jagers te voet; Mevr. Breutscheut, gouvernante; major Boël van 't 4e lauciers te Doornijk, de kapitein Setteyaert, M. Duquesne van Doornijk; de majoor Van Vinckerom; M. A. Duquesnes van Enghieu; M. Ch. Depatoul; een jongen van 7 jaar, Albes, van Bierges, stond op het oogenblik der ontriggeling aan den barreel en werd schrikkelijk gewond aan zijn zijde, zal waarschijnlijk zijn wonden niet overleven. Wij vernemen later nog over die wreede Convoi-ramp: De garde Courtin is beter; de jonge Albos, er is veel voort* vreezen, zijn zij ligt open; M"° Van Boeter, de kolonelsvrouw is verslecht; eea der gekwetste officiers meinde voort te reizen, doch is moeten stil blijven te Eughien; 4 telegqafpalen warenyerbrijzeld; de stoffelijke schade is groot. Gisteren Convoi-ramp geweest in de Walen, een lokomotief uit Hornu is d weès geloopen tegen den trein uit Ath. Geen gekwetsten. BRANDRAMPEN. 't Parket is te Oostkamp geweest, voor 't afbranden van een roggeschelf, nademnals er kwaadwilligheid ver moed wordt. T'Antwerpen is afgebrandzondag avond, 't magazijn van M. Van der Vek«n, kleermaker ea kleerverkooper in de Mut saardstraat. De pompiers hebben de deuren moeten iukappen.

De Werkman | 1885 | | pagina 2