Misdaden^ Rampen en Ongelukken. LÖQPENDJE NIEUWS. In 't begin dezer week is groot feestgeschut gehoord langs Woubrechtegem; voorden nieuwen katholieken Gouverneur van Oost- Vlaanderen? Te St Nikolaas is er groote féést ge weest voor M. Serrure, Jubilaris-Professor aan de Teekenschool; zijn oud-Leerlingen bewezen hem veel eer en dank, en een hunner, M. Van Haver, thans vrije Onderwijzer, las een treffend Vlaamsch dicht stuk voor, terwijl 't borstbeeld van den Jubilaris ontbloot wierd. Dit borstbeeld komt uit de werkhuizen van M. Van Havermaat; dus, het is prachtig en welgelijkend... Vlaanderen heeft in dezen tijd groote Kunstenaars, in alle vakken. De duit- sche Bondraad heeft de verhooging der toltarieven aangenomen. Nu ga?t dit ontwerp naar den Rijksdag. Volgens 't wetsontwerp zou bijna alles wat in Duitschland komt, met een derde rechten verhoogd worden. Rusland spreekt ook van rechten op 't inko mende goed, om zijnen handel te beschermen. De ergste ijs-' ramp is in Oostenrijk geweest; 15 kinders die op 't ijs speelden, inzakten en verdronken. 't Zijn de Friesen, die op 't ijs te Leeuwaarden den eersten Prijs hebben behaald. Te 's Graven- hage, een bengel van 14 jaar vraagt een kom warme melk, drinkt ze uit en valt dood! De schielijke overgang van koud tot warm had zijn hert gepakt. De duitsche kommeeren en sterrekijkers zeg gen dat de wereld zal vergaan in 1886, ze viseeren op de voorzeg ging van Nostrodamus, dieluidt alsvolgt: 't Zal einde van wereld zijn als Goeden Vrijdag valt op 25 april, Paschen op 25 en Joan- nesdag op 24 Juni, Die leeft, en niet doof of blind is, zal Looren tn zien. In December zaten er te Nuremberg 76 op 't banksken van biervervalsching. De oudste veteraan van Duitschland is gestorven te Poppeisdorf, was 98 jaar oud. Die katholiek wil zijn en wel doen voor de Vrijmetsers, moet nog geboren worden. Een der grootste.Geuzen van Gent heeft geschreven dat het niet on- voordeelig is de jongens tot hun 10 of 11 jaar, onder 't bestuur eener meesteres te laten. De vrouw, schrijft hij, is zachtmoediger en hertelijker; immers, in alle huishoudens, 'tis de mreder die zich bijzonderlijk met de kinderen bezig houdt. Eu als dat stelsel hier of daar door de katholieken wordt toegepast, dan schreeuwen de Vrijdenkers als mager verkes... Neen, neen, er is geenen rech ten kant aan dat. volksken. In December 1884 zijn vergaan 77 zeilschepen en 16 stoombooten. Er zijn ons veel schoon stuk ken over St Nikolaas ingezonden. De Uitschrijver des Prijskam.ps. zal te vrede zijn. Er vallen nog gedurig" liberale Burgemeesters in de r herkiezingen die plaats hebben. Sinte Lievens-Hautem moet gaan herkiezen; in dezen tijd,als 't Llfceralismus opènt- lijk voor de Vrijdenkerij opkomt,tegen alles wat Christelijk, Vrij en Vaderlands is, nu voor liberalen stemmen, 'tis, ja, wij mogen het drukken, 't is een grove fout en een zwaar schelmstuk. En zijn er die datlocht opnemen, dat j ze peizen: Ik zal ook eens aan mijn eindeken ko 'J men! Aan d'Hand Gods kan ik niet ontsnappen ij Stelen en bedriegen, vloeken en slecht leven is ze ker een rampzaligheid, maar meêkelpen met 'de Vrijmetse larij om de Christenheid te bevechten en te verdrukken,njeê- werken om uit te roeien ketgene de Verlosser der Wereld hier tot ons welzijn is komen stichten, hoe is dat toch mo gelijk! Men ziet het gedurig: Geen vrede voor'steden en Parochiën, geen Vrede voor Huisgezinnen en Personen, Ms men zich door Liberaalderij laat regeeren en over'neerschen! In d'Expositie van Antwerpen zullen al de soorten van Belgisch Bier te verkrijg m zijn. Er moeten hier geen vreemde bieren komen; van over 1000 jaren was Nederland beroemd voor zijn lekker gezond bier, Achilles I.— De zuidspits van Zuid-Amerika wordt bewoond door een volk, dat nog nietzie r veel van de Europeesehe beschaving heeft genoten. Het zijn de Arancamers en Patagoniers, een krachtig-menschenras, afstam mende van de ouue Inca's van Peru. In 1860 werden beide volken vereenigd tot een koninkrijk met 2,6 0,000 zielen, dat 10 jaren lang doorkoning Orelius I werd bestuurd. Deze Orelius was een eenzame burger van Bordeaux, de Tou- neins geheeten, die'uit zucht naar avonturen in de prairiën van Zuid-Amerika doordrong. Eindelijk kwam hij ook in het land der Patagoniers en maakte zich daar zoo bemind bij de inboorlingen, dat zij hem den 17den November I860 plechtig tot koning uitriepen. Meermalen bezocht Z. M. zijn geboorteland, ten einde hel beschermheerschap van Frankrijk voor zijn koninkrijk te verkrijgen, maar dit mocht hem niet gelukken. In 1870 stierf Orelius I, zonder dat zijn plan werd verwezentlijkt', kroon en land nalatende, aaa zijn generaal Gustave Achille Laviarde die nu onder den naam van Achilles I den schepter zwaait. In de Chilianen en Argentijnen hebben de Patagoniers onrustige naburen, met wie zij onophoudelijk in strijd zijn. Zoowel Chili als de Argentijnscho re publiek maken aanspraak op hun land, maar de Patagomërs willen liever onafhankelijk blijven en hebben tot dusver hun zelfstandigheid met goed ge volg kunnen, verdedigen. Deze voortdurende twisten schijnen dan ook de reden te zijn, waarom Frankrijk geen lust heeft om bet beschermheerschap over Pa- tagonie te aanvaarden. Ook koning Achilles komt telkens in Europa om de aandacht op zijn rijk te vestigen en handelsbetrekkingen met de europeesehe volken aan fe knoopen. Maar zonder Frankrijke bescherming zou den Patago niers geen handel baten, daar de Chiliaansche kruisers de kbopschepen spoedig- zouden opvangen. De wapenen der Patagoniërs bestaan uit speren, sabels en lasso's. Geld hebben zij niet, maar Europ e.c'.ij anikelen kunnen zij betalen met ie voort brengselen van het land zelf. Deze voortbrengselen bestaan uit huiden, balei nen, dieren, oranjeappels, vijgen, maïs en koren, terwijl de bodem ijzer, kwik, marmer en andere kostbare delfstoffen bevat. Onder bescherming van de Fransche vlag zou misschien de handel tusschen Europa en Patagonie spoedig een groote vlucht nemen. Achilles 1 vertoeft op't oogenblik te Parijs. Tijdens zijn afwezigheid wordt de regeering uitgeoefend door een raad van hoofden. Misschien is deze vorst gelukkiger dan zijn voorganger en zal hij op z.in reis naar Europa het ge- wenschte doel bereiken. In allen geyalle is Achilles reeds begonnen om in de voornaamste Europeesehe handelsteden ongeveer 200 consuls aan te stellen. ZELE. —Onlangs is alhier overleden zekere Mej. Dymphina De Meulenier. Zij bezat een trouwen hond, toen men zica met het lijk kerkwaars begaf, volgde het trouwe dier een einde verre den lijkstoet, keerde alsdan heel treurig naar het sterfhuis terug, legde zich in zijne mand waarinket gewoonlijk.sliep wei gerde alle eten wat men bet voorstelde en was den derden dag bezweken. —Een Sint Annenaar heeft op Zelejaarmarktlaatsleden eene beurs gevonden, inhoudende, eenige paardenrijzen met sleutel en een slotmes, waarop een naam is gesneden, (De beginletters zijn; M. V. D.) en het jaartal 1884. Deze voorwerpen kan den eigenaar terug bekomen te Hamme St Anne, in de her berg. De Nachtegaal. Een oud Vlaamsch spreekwoord zegtMet Lichtmis is. geen vrouw zoo arm, of zij maakt toch de pan eens warm. 't Is te zeggen dat er op dien dag in vele huizen het een of ander gebak gereed gemaakt wordt. Op St-Ahna werden reeds vóór Lichtmis koeken gedeeld, aan de vaische profeten. Kóeken zonder gist; maar wel gepeperd zulle! Zulke krakelingen verteeren moeielijk. Aalst. Maandag gevochten op do Vischmarkt en eegyazende zatte- rik, die de toppen der vingers eener vrouw heeft afgebeten. Dijnsdag, Loting, een droeve dag; veel baldadige slemperij geweest; veel geld en eer en gezondheid verzwolgen in de vuile poelen der draaiorgelkoten... Er is tegenwoordig een soort van volk, die niet meer weet wat eer of schaamtegevoel is... Maar, 't blijft een vaste waarheid: Eerlijk duurt langst, en de zedigheid is de vrolijkheid en de gerustheid... Dat eender dochters die 'syachts zwieren, zich eens ga aanbieden, zelfs bij Vrijmet sers, om dienstmeid te warden: roef! de deur toe! Visch achter staak! willen wij in huis niet, zullen ze zeggen.De deugd der Jonkheid wordt hedendaags bevochten en aangerand; gelukkig diegene die later de kna ging niet dragen van hun jonkheid verprost te hebben! ZELE. Verleden zondag is alhier eene diefte srepleegd ten nadeele van "èkeren Christiaens, op den Kauter er is gestolen eene zakhorlogie, een mantel en eenig geld; er heeft eene huiszoeking, pfitais gehad, toch men is op heden nog op het spoor der dieven niet. ZELE. Dijnsdag morgend is er brand ontstaan op den wijk Weze-V poel; twee woonsteden, zijn ten prooi der vlam geworden; toen een der woningen in volle laai stond, liep een der kinderen, 11 jaren oud, hunne brandende woning binnen, om het geld te halen, en kwam gelakkiglijk zonder ongeval, meteen houten kofferken terug, waarin het geld beruste. Te.Reninghe, in West-Vlaanderen, een smartelijk ongeluk geweest aan dén molen van Karei Pauwels; zijn dochterken Augusta, 6 jaar oud, komtnabij de molenwieken, wordt door do zeilen getroffen en is dood op den slag. Tot Oostcamp, de zoon van den smid Jan Wauters had een goed nr getrokken 's Avonds, wat te veel in 't glas gekeken, Smid Jan gaat den trap op, valt, staat op, zegt geen pijn te voelen, maar een half uur na dien, was hij een manneken min. Te Gent maandag achternoen in de sargiën-fabriek van M. Wildt, Groot Meerhem, twist onder de werklieden en gevochten. 2 der vechters zijn meegedaan. Men schrijft ons uit NazarethZaterdag avond heeft zich alhier de genaamde Petrus Daiuïn door den kop geschoteD. Huiselijke krakeelen en oneeuighe "en schijnen de oorzaak te zijn van deze schrikkelijke wan daad. Zijn lichaam was vreedel ijk verminkt. Uit Astene. Zondag avond had alhier een ongeluk- plaats dat be- trèurenweerdige gevolgen had kunnen hebben een persoon van Naza reth komende van Deinze, viel hier op de dorpplaats uit zijne voituur, ge lukkig ontstond hij hot met eanige kneuzingen, waarbij nogtans hij nog al eène groote hoeveelheid bloed heeft verloren. Dienstmeid i-n brapd. Vrijdag avond, te Brussel, Audegemsche steenweg, hoosde men een af|rijselijk geschrei in het huis n° 83. De geburen kwamen uit hun huis geloopen, en wat zagen zij Een dienstmeid in vlam en vuur, die huilde van de pijn en zich in 't slijk over straat wentelde. Aanstonds kWam men "bij, met middelen van hulp, als natte sargien én lakens, om 't slachtoffer 'er in te wenden en de vlammen uit te dooven. 't Was een duitsche meid, zondag uit haren pays gekomen en-die een brandende petrollamp omver had gestooten.In hare eerste vlucht was zij tot haar meesteres geloopen, Madame Muüendorf die met haar kind op den arm zat, en bijna in de brandramp meêdeelde^ De dienstmeid ligt in St-Jans Hospitaal; de Doc- teurs trekken hun schouders op. Vrouw verdronken. To Opbrakel d'ander week, woensdag, den man J. B. Beerens was naar de markt an bleef langer weg dan gawonelijk; zijn vrouw, een ze kere Bioniina Taeldemaus, gebortig van Huysse,ging op zoek achter ha- ren man, maar bleef zelve zoolang weg, dat men's avonds ongerust wierd en langs banen ea grachten ging zoeken. Zalurdag is haar lijk ontdekt, onder eene brug in de Verrebeek, nabij 't hof der kinders Faignaert. Aan 't aangezicht had zij eene kwetsuur, misschien door 't vallen en in haren zak vond men d6n sleutel des huizes en eenig klein geld. Nog rampen bp 't ijs. Wat zijn er dees jaar rampen op 't ijs geweestDa laatste dag voor den dooi, 5 jonkheden yan leper soaaverdijnden op de vaart van Dixmude; terugkeerende op d'koogte van Knocke, David Verleène viel. Aliens De Wachter viel op hem; t ijs brak, en alle twee 't water in. Van de drij t andere, die ter hulp snelden, vielen er twee in de lom, niet diep, tot aan de knieën, maar De Wachter had water tot aan zijn hoofd, geen redding mogalijk,hij verdronk. Een jongeling van 22 jaren. DIEFSTALLEN, Vrijdag van d'ander week buiten de Dam poort te Gent, een melkboer gerieft eenen kalant en wat gebeurt er? AJs hij aan zijn kar komt, is zijnen nieuwen korf we'g, met 4 kilos botpr. Er is ingebroken te Brugge in-'t bureel der gaz-fabriek, waar Sooo fr. lag, maar de dieven zijn verjaagd. Een dochter van 19 jaar, een plaaster zeggen ze t'Aalst, heeft zaturdag tot Ant werpen in de Weezenbeekstraat een onbekende aangesproken en van zijn gouden ankerhorlogie en keting beroofd. Een Duitsch- man die naar Amerikaging vertrekken, logeerde aan de statie t'Ant- werpen zaturdag morgend hij gaat naar zijn geld zien, 2170 fr. had hijen Avat ziet hij? of beter wat ziet hij niet meer? zijn geld! Hij was bestolen. Te Verviers is zaterdag 'ne vent aangehouden die voorwerpen te koop. bood, komende van kerkdiefstallen. Ant werpen, zondag .avond, bij middel van vaische sleutels zijn er die ven gekomen bij M. Kennis, diamantslijper, winkelhaekstraat, doch hebben niets van kostbaarheid gevonden. Franssche Policie-Commisaris tè Gent. Ja, in de Brabants-raai was een vreemdeling afgestapt, Hqtel des Vgya- gourshij vas wèi aangedaan, doch zag er dispara-;,', uit en. sprak geen ge benedijd woord. Donderdag van d'ander wees is hij in zijn kamer ge vonden, badende in zijn bloed; hij had eenen kogel in zijn rechteroog gescholen. Uit zijn papieren blijst dat de rampaaiiga is: J. B. PiGayëï Policie-Commissaris van Belleme (Frankrijk). BRANDRAMPEN. Te Paliseul, tegen Neufchateau, isaf' i gebrand de woning der weduwe Delmué. Veel schade en 't ergste van al, een ouderling in de vlammen omgekomen.

De Werkman | 1885 | | pagina 2