%- :rf r/^M §f#Ö Mh-^7 ;r - lie menschelijke wijsheid. AMBACHTSMAN O FR AI KRUK. Men, hui sepot je OE JAAR.— J\° 615. 27 Februari 1883. VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN Prijs, in Bureel of Winkels 5 centiemen. Met de post of te nuis 2,50. Voor Frankrijk, Holland. Duitschland,|Amerika, 4,50 P, DAENS MAYART, Achtere-nat, AALST. Wat staat er geschreven De menschelijke wijsheid is dwaasheid en uitzinnigheid. Dat wil zeggen: De wijsheid die naar omhoog niet ziet, die, ver geet dat de mensch een onsterfelijke ziel heeft, de wijsheid die hooveerdig is en op haar eigen steunt! C»lL. En wat zien wij in de Samenleving, met al die menschelijke Wijsheid, met al die uitvindingen en geleerdheden? wat zien wij, achtbare Lezers? Een diep verval van eerlijkheid en zedigheid, de openbare vermaken, die oprechte smeerlapperijen zijn geworden; de dief stallen, schrokkeriën en moorderijen, die schrikbarend vermenig vuldigen; een ontembare drift naar geld en naar vermaken; •wat zien wij? De Samenleving die in verrotting en in ontbinding komt; de Samenleving, die met geweld vanPolicie en van Troe pen, hare wetten moet handhaven; de Samenleving, die met al hare rijkdommen, in een ongehoorde krisis van ramp en ellende komt; de Samenleving, die met angst en schrik den Dynamiet ziet afkomen; al de Vorsten sidderen en beven; de werkende Volkeren der groote steden staan op; men hoort gedurig van ontploffingen en van moordaanslagen; men vreest voor den dag van Morgen; 't slecht Volk kent zijn macht en 't bijeengehoopt slecht volk roept: Noch God! noch Meester! Geen rijke menschen of geen welhebbende Burgers meer! Menschelijke wijsheid, daar, ja daar hebt gij de Samenleving gebracht, omdat gij God vergeten hebt, omdat gij op uw eigen zijt voortgegaan. Kan de Samenleving gered worden? Zekerlijk, want zijn d'Helsche Machten geweldig en listig, wij weten welk Bloed er gestort is, om genade en genezing te verwer ven voor 't menschelijk geslacht! Als er een Familie lang gemald, geplonsd en geplamaasterd heeft, dat de kinderen half bedorven zijn, dat deTwist end'Ellende d'oogen doen opengaan,en als zij 'ne wijze mensch raadplegen, dan hooren zij uit zijnen mond de volgende woorden komen: Man en vrouw, kinderen en huisgenoten, ge kunt nog vrede en geluk hebben! Veel kan er-hersteld en vernieuwd worden; maar ge moet in uw hert gaan; ge moet u voor den Heer vernederen; ge moet eens te biechten gaan en dagelijks hulp en bijstand vragen en eiken dag uw goede voornemens vernieuwen! Ge zijt in Ellende en Twist, omdat gij uwen Heer en God vergeten hebt; keer terug tot uw christelijke gevoelens en ge zult zien welke gelukkige verandering in uw Huishouden!... Met dezelfde middelen is de Samenleving te redden: Dat d'Over- heden en de Volkeren Christelijk,Katholiek worden; eerlijkheid en zedelijkheid zullen bloeien en Vrede en Welvaart glanzen. Dat is de middel, maar de eenige en opperste middel. In de Vereenigde Staten werd de dochter van eenen overste ziek, die als de ergste der vrijgeesten en godverloochenaars bekend was, en die opentlijk de leeringen des ongeloofs verspreidde. In den nacht tusschen den 12 en den 13 November van het jaar 18" naderde het sterfuur zijner teerbeminde dochter. Zij deed harer vader roepen, vatte hem bij de hand, en zeide met zachte stem: Vader! binnen weinige minuten ga ,vsterven; zg mij nu opentlijk; moet ik gelooven wat gij mij geleerd hebt, te weten, dat :r noch God, noch hemel, noch hel is; of moet ik mij houden aan hetgene m ne moeder mij leerde? Hare moeder was eene vrome regtgeloovige Christi ne. De overste stond eenen oogenblik lang als van den donder geslagen, zijne oogen op zijn stervende kind gevestigd houdende. Zijne lippen werden door eene krampachtige smert ge trokken; hij boog zich tot zijne dochter henen, en sprak al snikkende: Mijn kind! geloof alleenlijk wat uwe moeder u geleerd heeft. Hoe waren nu de oogen van dezen vrijgeest open gegaan bij het sterfbed van zijn kind! Een andere vrijgeest, die van den ouden katholiken godsdienst was afgevallen, on dervraagd zijnde over zijne meening rakende het Geloof, antwoordde: a Om te even is het gemakkelijker in het nieuwe geloof; maar om te sterven is het boter in het oude. Vonderbare Genezing en Bekeering van een III. Schielijke Genezing. Den woensdag, 19 Juli 1871, rond 9 ure's avonds zat de meester schrijnwerker Macary in zijnen leun stoel, als zijne zuster Madame Bonafous hem een klein fleschken waterken van Lourdes kwam brengen. De complimenten, zegde zij. van Mr den Onderpas- toor Coux, die thuis gekomen is Macary voelde al zijn hoop herleven. Dat is mijne t zaak, zegde hij nu zal ik gauw genezen zijn. j Langs twee kanten hinkende, zijn been aanslijpenda, zich moetende vasthouden aan muren enkassen, ennog S ondersteund door zijn vrouw, alzoo gaat de ambachts man naar zijn slaapkamer. Hij zet er 't fleschken op de commode, en valt op zijn knieën voor 't kruisbeeld dat daar hing, het eerste huisgerief dat zijn Christelijke vrouw had gekocht. Al wat hij nog van zijn gebeden kon. was de Wees- Gegroet Maria. Hij las dit gebed uit ganscher herte, maakte zijn verbindsels los, goot op zijn hand, wa terken van Lourdes en overwreef ermeê zijn twee bee- nen; al wrijvende bad hij met hoop en betrouwen. Er was nog een weinig water in 't. fleschken; hij dronk het uitgewoonlijk legde hij al zijn schrooien en banden op 'ne stoel, om 's anderdaags alles wel te vindenmaar nu smeet hij alles in eenen hoek der kamer, zeggende: Goeden avond, getten en verbindsels 1 Vaarwel, hon denvel en riemen Ons Lieve Vrouw heeft er zoovelen genezen; mij zal zij ook heipen! Ja, ze zal mij helpen! Zijn vronw bad vuriglijk, doch al bevende ze durfde geen genezing verhopen en peisde in haar eigenOch, wat zal 't zgn morgen, welke razernij, als hij niet ge nezen is 1 Macary geraakte anders moeielijk in slaap nu was hij na eenige oogenblikken weg en zijn vrouw ging op haa- teenen in een nevenkamer slapen. Rond middernacht Macary wordt wakker. Gewone- lijk, schreeuwde hij van de pijn; nu heeft hij geen de minste pijn; hij gaat met zijn hand over de boenen; al de wonden en hoebbels zijn verdwenen Vronw! vrouw 1 ik ben genezen 1 Maar, man, ge droomt 1 slaap gerust voort. Als ik u zeg, dat ik genezen benik heb het aan mijn been en gevoeld. Dit zeggende valt hij terug in slaap. Ten 5 ure, de Juli-zon verlichtte reeds de kamer Macary kan nu niet alleen zijn beenen voelen, maar dezelve zien. O wonder 1 o mirakel 1 Ze zijn frisch en gezond 1 Alle pijnen, alle wonden zijn verdwenen O God, roept hij uito almacht van God o Allerhei ligste en goede Onze Lieve Vrouw van Lourdes 1 Zijn vrouw snelt toe en ziet zijn beenen; Virginie 1 Virginie 1 roept de man g'en wildet mij dezen nacht niet gelooven 1 Zie nu, legt uw hand op mijn beenen Ik ben genezen 't. Mensch ziet, een beving overvalt haar, zij snikt en weent als een kind, ze valt op haar knieën en steekt haar armen uit, naar Ons Heer en naar Ons Lieve Vrouw Dit gebeurde den 20 Juli 1871, in de fransche stad Laveur en niet alleen de Familie, maar al d'Inwoners zullen dit feit getuigen: Dat Macary, meer dan 30 jaar ziek, ongeneesbaar verklaard, dat hij dien nacht gene. zen is en gansch hersteld. M. Lasserre heeft die gene zing in hoeken en gazetten beschreven,en niemand uit die groote stad, niemand die eenige logenstraffing kan geven. ('t Vervolgt,) DE KAMERS: 't Gaat daar weêr; deliberalen overschreeu wen ons Ministers, e willen den tijd doen verkwisten en durven zelfs dreigementen uitspreken.... Ze moesten dat Geuzenvolk maar laten tateren en effenaf zeggen: G'hebt gijliën 6 jaar lang de menschen gestroopt en gejudast; 'twas gedurig van Dwingelandij en van Opslag, nu moet er Vrij heid zijn en Gespaarzaamheid, en staat het u niet aan, legt er maar uwen neus bij.... Wat 't Onderwijs aangaat, zien wij niet wat er te Gent gebeurt: Zelfs onder deze wet, d'of ficiéele scholen blijven gevaarlijk. Een groote gazet van Gent schreef het deze week publiekelijk: 0e Meesters en de Leerlingen spotten met de Priesters en met zijnen Cate chismus! Uitslag van het prijskampje uit Zele. Woord Oplossing: Vaderlander, Landverrader. 113 Mededingers hebben hieraan deelgenomen. 95 juist geraden. Bij loting is het boek gevallen aan Fr. Symoen3, Zele een tweede boek door iemand geschonken, toegewezen aan Leopoldus Van Eetvelde, Zele Durm. Bijzondere eerevollemeldingaande volgende oplossers die de reden van dezen prijskamp best begrepen hebben en wij zenden hun uit erkentenis een boekje getiteld (Eet Kind van Maria) J. lleurinck van Denderbelle en Paulus Vercauteren, Zele, Diik. Geleekend door de Jvry Ze!e. P. G. C. V. D. A. V In Noord Amerika wordt nu een gazet gedrukt op katoen, bij vorm van neusdoek, en te Parijs gaan ze 'nen hooien toren maken om van daar een groot deel der stad te ver lichten.... Veel complementen zijn niet geuoeg, maar tusschen een en twee gaat de Samenleving naar den Sis en naar do palotten, omdat;de braafheid en d'eerlijkheid weggaan. MEEDELEN. Het hoogste Nr is getrokke door den langsien lote- ling, hij was 1 m. 92 c. BOSNIË. In die Provincie van, van.... van Hongarië. postkantoor Foca. ligt sedert i jaar een brief met adres alsvolgt: Den weled. Heer Hya Ikie, hoofdman der Rooversbende te Foca, Bosnië. Niemand weet hem wonen en de kapitein komt er niet om. AFSLAG. Te Ridderkerk, 'in Holland, wordt 't beste vleesch ver kocht, 48 eens, noteert wel: hol- landsche eens. PROGRES. Te Parijs heefteen onderwijzer ontdekt dat er onder zi j n leerl i d gen een d ievenbende was; de kapitein was elf jaar en 't jongste lid 6 jaar. Z'hadde* o. a. reeds een som van 300 fr. gestolen, en waren ermeê in corps naar den theater ge gaan.... SCHEPEN. België heeft op zee 67 groote koopvaardijschepen en 313 vaartuigen voor de vischvangst. DE MAAND MEERT. 31 dagen: Natte Maart is weinig waard, stof in Maart goed ons b tart.—Maart zonder nat, maakt vol het vat. Een bloesem in Maart is slecht, de bloesem in April half recht. Den 5 Maart staat de zon op ten 6 u. 40 en gaat onder ten 5,44. Den 26 Maart, op ten 5,51, onder ten 6,22. De Lente begint den 29 Maart.. In Maart 1492 is Amerika ontdekt. In Maart 1678 heeft Louis QuatorzeGent ingenomen In Maart 1619 hebben d'Hoüanders Batavia ingenomen; in Maart 1761 wierd Nederland geteisterd door een groote aardbeving. in Maart 1793 wierd Rrussel en omliggende bij de Fransche Republiek ingelijfdin Maart 1814 riep Napoleon I al de jonkheden onder de wapens: doch 't was vruchtdloos; d'Hancl Gods drukte ep den Kerkvervolger. KLUIZEN. Op 2» Paaschdag, Groot Liefdadig heids-Concert door de Leden der Zangmaatschappij en de Meesters der Zondagschool. Men zal o. a. opvoe ren: De Booswichten en de Onplich- tigen; groot Drama in 4 bedrijven; en de Twee Ouwkensdie verhuizen, blijspel; dit alles doormongd met zang en muziek, 't Concert van ver leden jaar is gelukt, ten uiterste en nu werkt men om alles nog beter uit te voeren.... Overjaar was daar een geuzen-Kavagnaksken te zien; zal hij dees jaar andermaal voor de pinne durven komen? KAARTSPEL. - Te St Nikolaas, in de Zwaan, groote markt, is een solo- slim gespeeld door M. Josef Rom- baut. Om een kaart onbrandbaar temaken, legt men dezelve eenigen tijd in eene oplossing van aluin en laat ze droogen; daardoor zal de kaart niet verbranden, al steekt men ze in de vlam van 't licht. Een boerken van Etterbeek kwam onlangs naar Brussel met een jong bokskeu; hij ontmoette 2 Brus selaars: Kijk do n3, zet den eenen al spottende, boer, awen hok en heê gelijk geen hooren! Neen Men- heerkes, dat boksken en heeft geen hoornen, maar wacht maar totdat hij in de stad kome, daar zal hij sef fens zijn hoornen krijgen. BEDROG: Op een exaam vroeg de Profess r: Kunt ge mij uitleggen den zin van 't woord bedroc.?Neen Mr. Bedrog bestaat daarin, dat tóen de onwetendheid van een ander gebruikt om hem te benadeeligen. Kandidaat. Nu, Mr de Professor weet Ued. aan weik misdrijf gij u schuldig maakt, als ge mij laat zak ken!? Op zachte beddens ligt men hardts. Vreemde.jzorgen dooden dene'J-

De Werkman | 1885 | | pagina 1