ij sfi 2© a* 5 3 Keizer Wilhem en Kanselier. zijn SM Üfisdaden, Ham pen en Ongelukken. pa «3 9 u 03 35 s» o O T3 cc a 03 S cï 03 O 03 cc sS as :-9 Sm O- O O 9 03 9 03 9 03 -9 03 cc Bismarck. Sein Kaiserliche Majesteit! Wilhem. Bismarck mijn Kanseleir! En -wat nieuws in de wereld? scliuift de gordijn weg. Kanselier, 't zonneken geeft al warmte en dat doet dengd aan een oude mensch.... Nou, wat zijn die sjchel-tijdingen? Bismarck. Kaiser, de positie van Engeland in Soedan verslimt, verergert! Willem Aber, man, 'k meinde dat ons nichte Fiktoria versterkin gen zondt! Bismarck. Gewis, Kaiser, maar terwijl die troepen op zee zijn, de M ini roept al zijn Volk bijeen, 50,000 man, en rukt tegen d'Engelschen op! Willem. En de stad Soeakim? Bismarck. Osman Pacha vliegt met 20,000 man, om d'Engelschmans uit die stad te jagen! Willem. Aangebrandde sjhanps! Bismarck. En ze spreken van oproer in Ierland, en de Rus profi teert van den emhras waarin uw nichte Fiktoria zit, om aan Asia te peuteren! Willem. Heeft de Rus nu nog niet genoeg?.. Wat nieuws uit Fran krijk? Bitpiarck. De Communard Vallés is te Parijs glorieus begraven. Willem. Katers zal het daar spuwen, in dat Frankrijk, den eenen of anderen dag. Bismarck. Ze spreken van Koning Leopold uit België, suzerein te maken van den Congo. Willem. Ei, Kanselier, en zijn eigen Bandeken wordt een Congo; opgefret van Frijtenkerij! B+smarck, Bismarck, ter teufel.honterttuizend karteffels! Leopold II speelt met zijn geluk! Zien dat 6jaar langzijnLand afgeknaagd wierd door die Vrijmetsers! Zien dat al wat in de Natie def tig is, daartegen opkomt! Zien de kiezingen van 1884! Zien die grosshar- tige Manifestation der katholieken en die laffe Moordenaarsbenden der Frijtenkers! en den wil van zijn Volk ondermijnen! Bismarck, dat Le opold II in mijn handen valt. 'k zal hem zijnen koek boteren. Wat is er nog?,.. Niet bezonders?.... 'k Heb met genoegen die inkomrechten ge stemd gezien! Wij moeten ons Deutsch Volk beschermen, eerst en vooral. Bismarck. Kaizer, ik heb d'eer u nog te betichten dat ons Duitsche Zeemacht flink ingericht is.... Dat ontbrak nog aan uwen onsterfelijken roem. mijn heer en Kaizer, die allein Majesteit zijt! Willem. Ju Kanselier, die langst eet, zal langst leven; maar-, mijn Majesteit is verre gezet! Bismarck. Kaizer, ge ziet er kris en kras uit, en g'heel de wereld bewondert uw gezondheid! Willem. Bismarck, laat ons de rekening niet maken, zonder den waard! elk wordt zijn pijn best ge waar; nog eenige maandekes of jaar- kes, en Keizer Willem is er geweest; want de Dood, Bismark, komt zoowel in ons rijke speelzalen als in d'arme hutten! Ik zie geern den toestand in, gelijk hij inderdaad bestaat. Bismarck Kaizer, moest die ramp ons treffen, 't zal een Nationale rou w zijn! Willem. Och, dat, is rap vergeten! Bismarck.Wij zullen u een stand beeld oprechten, hooger dan de Ger- mania van Niederwald! Willem. Wat zal ik daarvan nog zieu en gevoelen! Bismarck. Uw Majesteit zal ge noemd worden Willem de Groote, eerste Kaizer van Duitschland! Willem. Och Bismarck, dat is al voor mij, mostaard naar 't eten!.. Zie, man, in mijn slapelooze nachten heb ik dikwijls gepeisd op al d'ijdelheid van wat wij hier roem en grootheid noemen! Ik ben nu 30, 40 jaar Kei zer geweest! geld en eer zijn mij to-?ustroomd! Ik heb Frans van Oos tenrijk overwonnen! Ik heb Napoieou IK geklopt! Ik ben te Parijs als Overwinnaar ingetreden! Maar dat alles is voorbij; onrust en angst heb ik gehad; hooge boomen vangen veel wind; maar alles is voorbij, en een brave werkende man die eerlijk ge leefd heeft, sterft gerust, terwijl ik schud en beef voor de rekening bij den Grooten Meesier! (Bismarck schokschoudert.) WilUm.Bismarck, lach niet, want die Vrijdenkerij en Genzetij. 't is door haar schuld dat wij allen'Potonta- ten, op esn papieren zalderken dansen! Bismarck We zullen daar order aan stellen, Kai ser, een algemeene Bond gaat dien zwerm van oproer verdrijven! Willem. Verdrijven? onmogelijk! ik schud en beef voor mijnen opvolger! Verdrijven!!! en vergeet gij dien dynamiet! Bismarck. Zijn ons machtige Legers daar niet? Willem. En hoe lang zult ge kunnen staat maken op uw Legers? Ziet ge niet dat onze Kozijn van Rusland alle vijf voet moet doen officiers van zijn Leger aanhouden! Bismarck, hoort de woorden van eenen Ou derling: Er is een almachtige God! Bismarck. Daaraan twijfelt niemand. Willem. G'heel de Natuur is iu volmaakte orde; ziet de tijden en de sesoen-m; ziet die zon, die maan, die sterren in 't Firmament; ziet die vruchtbaarheid van den grond. Bismarck Ja, dat toom, een wijze Almacht! Willem. En wat is 't meesterstuk der Schepping? De mensch; en als ge twijfelt aan een onsterfelijke ziel, aan een ander leven, dan maakt ge van den Mensch en v;.n 't Meuschüom een oprechte monsterachtigheid! (Bismarck zwijgt.) Willem. Neemt dit ander leven weg, Kanselier, en alle eer en dengd is weg; de rijke klassen leven als zwijnen en de mindere klassen willen hier ook een paradijs hebben,en vragen: Als alles hier eindigt, waarom moeten wij wroeten en slaven voor een kest brood? waarom moeten wij ons uitmergelen! Neen, noch God, noch Meester! en dood aan de Rijken Bismarck.Bismarck,al mijn leven ben ik geloovig geweest, maar luistert nu Bismarck. Wat blieft er u, Sire Willem. Maar nu, na proklameer ik, dat die Vrijdenkerij en Geu 193-v s zerij, de Pest is van de wereld cn dat er afgrijselijke nesten zullen uit komen. Als ge peist dat die Universiteiten van de Staten forneizen zijn van Vrijdenkerij,dat ze daar zelf't bestaan van 't Opperwezen loochenen; als ge poist dat in alle Landen, Middelbare Schoten en Atheneums en Gymnasiums zijn, om de joDkhrid te vergeuzen, en dat zelfs de lagere scholen, de scholen voor 't Volk op zijn Vrijdenkers worden ingericht.... Wat heb ik daar gelezen van Gent? een groote liberale gazet dia schrijft dat, de Priesters in de Stadsscholen tot spot dienen van Meesters en van Scholieren.... Brrr.... Aber, en ze zijn dan verwonderd dat -ie wereld verslecht, dat de dieven en de schobejakken een algemeene ramp worden Hoort Bismarck, ik ben oud, ik ga er van door, maar alles wel ingezien, 't en spijt mij niet; want er gaat een grouwelijken diaprastis vars omnia cadnnt komen, ein terteuffelgeplof en ein schweinergetros.... En wij, governementen, zijn daar de schuld van!... BUITENLANDSCHE TIJDINGEN. Te Blackburg, Engeland, een spinnerij afgebrand: door het instorten van eenen muur, 7 man dood. Te Philadelphia, Amerika, een brandramp met 500,000 dollars schade. Een school-inspekteur in Frankrijk wil inde scholen doen uithangen de protocollen die de Fransche Revolutie hebben verwekt.. De Communale Raad van Parijs gaat verder; zelfs de naam van God zou moeten verdwijnen. —Te Venloo hebben 2 gendarms op hun kamer iwist gekregen en gevochten met den sabel. Een der gendarms ligt in 't Hospitaal mat open- gekapten kop en den anderen is in 't gevang. Te P .rijs, rue St Dominique is een bazinne hall doodgeslagen en van 12,000 fr. beroofd; in de rue Valois heeft een gemaskerde persoon, onder doodsbedreiging, 50 fr. van een oude portieres ontfutseld; te Vincennes heeft zekere Loriol zijn verloofde eenen doodelijken messteek gegeven. Nog te Parijs, in de rue de Provence, ten half zes's avonds, terwijl een voerman een vat wijn in eenen 'kelder bracht, reed een dief met zijn peerd en geladen wagen weg, zonder zijn adres achter te laten. Uit Rotterdam is een rijke jonker naar België gevlucht, met 20,000 gulden uit de kas van papa. BRUSSEL. Brand geweest inde Weldadigheidstraat, vrijdag ten half acht,in 't Chocolatfabriek van M. Hiernaux: begonnen met een kleintje, maar erg uitgebreid en een schrikkelijke brandramp geworden. 100,000 ir. schade. Vrijdag op de Botermarkt, 't was nog donker, maar de dieven 'waren reeds op den kivi en een koop man, die éen minutje zijn kar alleen gelaten had, wierd verscheide kilos boter ontstolen. A Diefte van vaten wijn. St Pieters-Jette! elk weet toch die Pa rochie liggen; als ge naar Brussel rijdt, de statie vóór Laken, die nieuwe fraaie Gothieke kerk, dat is Sint Pieters-Jette; welnu,vrijdag is daar een leelijke diefte gepleegd: De wijnkoopman Mathys heeft daar in de straat Leopold II, bij d'echtgen. Tielemans veel wijn liggen; en vrijdag voor noemd ten 4 ure nanoen, komen drij franke gaillardsmet een'Aamion en zeggen zonder rood te worden, "als echte geuzen, dat ze %ezonden zijn door M. Mathys om eenige stukken wijn te halen. Ze laden 8 stukken van den besten,op hunnen wagen, alsook een pinsjoen alkool, salueeren en zijn weg. Dienzelfden avond komt M. Matthys -bij geval naar Jette. Mr, ze zijn hier 8 stukken wijn komen halen. Wat! wie! hoe!? 8 stukken wijn! Maar ik weet van niets!... Ik ben, ja bestolen voor 5000 fr. Langs waar zijn de schurken er meê weg gereden!... De Policie onderzoekt, maar dm zulke diefte te ontdekken, zou zij den opspeurder uit Jan Clercker moeten hebben. MECHELEN. Zekere Verschooten, van 't 3e regiment jagers, heeft den palm zijner hand doorschoten, om uit de kasern te kun nen geraken. Een dwaze daad! Waarschijnlijk zal zijn hand moeten afgezet worden! ANTWERPEN. ZatuTdag nacht is een diefstal met inbraak geweest in een huis der Kielsche Vesstraat. 19 kiekens en 6 konij nen werden gestolen. De kapitein van 't engelsch zeeschip Chin- Young is getroffen door een e brekende tros en zijn linkervoet is quasi afgeslagen. Zondag in de Lange Pothoekstraat; 'man en vrouw hadden vastenavond gevierd in de geneverkroegskes; twist gekregen en de'man zijn vrouw twee messteken toegebracht, eene in den arm en eene in den hals. Rond Antwerpen gelijk overal halen de Volkeren mehoprechten geestdrift hun Burgemeesters en Schepenen-m; te Deurne o. a., waren de straten met boomkens beplant; maar een groot deel dier sparrekens zijn 's nachts uitge trokken, door straatverkens. GENT. In de fabriek derheeren Parmentier wilde de ajusteur Engels een ijsbout der machien losmaken, zonder ze vast te leggen. Hij wierd gevat en een deel der rechterhand verpletterd, 't Is een Engelschman; zijn hand is afgezet. Een zatlap, dander week op den Dok, hij kwam ten 4 ure 's morgens thuis, uit de vuil kaber- doezen, waar de plaasters en juweelen d'eer en de welvaart der fa- miliën opbrassen, hij kwam dus thuis, dwees als een oude kozak en wreed als een stekelverken; zijn vrouw, zijn dochter begon de zatte prij te verwijten; zijnen pottekarrie sloeg 't zwijn in stukken, hij randde zijn vrouw aan met een mes, maar zijn dochter van 16 jaar sprong er tusschen en kreeg den steek in haren arm. dat de docteur aanstonds moest geroepen worden. De zatte bermhertigheid ligt nu onder proces-verbaal; ze moesten de koten sluiten, waar ze 't mansvolk tot op den morgend houden, moesten ze die koten slui- I ten en nog verbieden van drank te geven. WETTEREN. Wreed geval: d'ander weak in De ware Vrien den, zat een lustig companiekën aan eenen soupé of avondmaal; 't eerste gerecht was opgediend, als een der leden Donat Huycke, de tafel verlaat zonder iets te zeggen; nauwelijks is hij buiten de zaal, als hij grondelings neêrvalt; men snelt toe, hij was dood!!!... Geen oogenblik zijn wij hier zeker!... Het avondmaal was opge schorst en elk ging naar huis in de diepste treurmoedigheid.... Dat droef geval zal lang onthouden worden. DENDERBELLE. Een smartelijk ongeluk v. w. donderdag voornoen op 't hof van M. Beeckman, Burgemeesler. Zekere Nicolaes De Mol, werkman aldaar, heefezijn linkerhand in 't raderwerk vanden vlasbook moten gedraaid, zoo rampzalig, dat twee vingers en den duim Afgesneden waren. D'opschudding en 't medelijden waren groot. Maaadag avond, is het slachtoffer overleden. LUXEMBURG. 't Heeft er d'ander week gesneeuwd. T*Arlon is uit 't gevang ontsnapt zekere Alf. André, oud 19 jaren. Met een ladder, door een ondernemer ter plaats gelaten, geraakte hij over de muren en kon in 't bosch van Lesselich vluchten. fl sx 9 Sx

De Werkman | 1885 | | pagina 2