De mannekes uit de Maan. Mfedaden, ttampen en Ongelukken. Jantje. Doksken, Doksken! Doksken. Present! ik ben hier, ka meraad! Jantje. Er is daar apprentie dat ze Leopold II gaan Keizer of Vorst in Congo .maken. Doksken. Veel eer geschiedt er hem, Jantje, maar dat België toch niet vergete, hoeveel geld en soldaten Mexiko ingezwolgen heeft en hoe Keizer Maximiliaan er gevaren is. Jantje. Maar de Commercie, zeggen ze? Doksken. Jantjen, hier gezegd en op een ander gezwegen, mij dunkt, 't gaat bij de Mogendheden: Elk vast en viert voor zijn eigen; en dat er aan dien Congo veel vet ware, Duitschland of En geland zouden het aan ons niet overlaten.... Voorzichtig, er is look in den meersch! Jantje.Doksken, De Werkman heeft vergeten te spreken van Denderhautem hoe triomfantelijk de Burgemeester daar is in gehaald Doksken. 't Is waar! maar de Werkman die berichten moet geven over al de werelddeelen, heeft veel in zijn hoofd; en voor 'ne mensch alles onthouden en nog meer, 't is lastig! Jantje. 't Meriteerde noglansinde gazet tekomen:een groote stoet van peerden en rijtuigen, veel geestdrift en alles uit eigen beweging, Doksken; 9 Arken! 9 arken van Wilkom en Triomf! Al de wijken van DenderRautem die bunnen Burgemeester verwille- komden. Denderhautem, wij vermelden U met eere! Doksken. God geve, Jantje, dat de Bureemeester lange jaren regeere tot geluk en welvaart dier volkrijke Gemeente. Want een Burgemeester kan veel goed doen en ook veel nadeel bijbrengen. Een Burgemeester moet zijn, het-rene een Vader is, in de Familie! Jantje. Doksken, wat zullen wij zeggen van dien geuzen-krawat daar te Brussel? Doksken. Ha, van dien advokaat en rechter- suppléant. Daaraan zien wij welke gemeinestramijnen dat er tegenwoordig leven!... En zulke kerels zijn Rechter-suppléant geweest! Jantje. Hij kon leven met zijn emplois; op eenige jaren heeft hij uit faillieten rond de 10,000 fr. getrokken. ,52Doksken. Maar 't was een en van die gasten die zeg gen: Dood, al doodTe biechten ging hij nooit! Hij stond op en ging slapen als een gedierte en 'ne Geeste lijken kon hij niet zien, zonder van gram schap op zijn tanden te bijten! Godweet, in hoeveel liberale schriften heeft hij niet meêgewerkt Jantje. En zijn hert was eensmeerige riool! Doksken. Kar 't bijna anders, als men zijn Geloof verzaakt! Jantje. Hij wierd dief en bedrieger, hij verkeerde in de ver zilverde kaberdoezen, en voogd zijnde van weeskes, bedroog hij die schepsels, om aan zijn juweelen en plaasters, presentjes te zenden.... Foei, foei, walgelijke Geus! Doksken. En Bergen! BERGEN! Wat zullen wij zeggen van Bergen? J antje Hetgeen daarten blakke komt, is een brilglas waardoor zelfs de zwakste oogen moeten klaar zien! Doksken. De liberale gazetten,die auders knoopen inde biezen zoeken, zullen nu wel zwijgen dat ze zweeten. Jantje. En pro causa, zei de Prokureur, terwijl hij zijn boe ken toesloeg. Te Bergen, de Weezenhuizen moestenciviel worden. Doksken. En overgelaten aan Geuzinnen. Jantje. In de plaats van de masoeurkes, er moest een madam komen, eene liberale madam, om de weeskinderen volgens de nieuwe mode op te brengen. En wat is gebeurd? Doksken. 't Is te lang om te melden; Jantje Van Lier moet daarvoor op zijn tonne compa- reeren: Alles ligt er in wanorde; 't zedelijk en 't stoffelijk; de liberale madam liet de Weezen ^aan hun eigen over. Jantje. Natuurlijk! zelfsopoffering kent 'die soort niet, men moet genieten en leven, ten nade :1e van zijnen evenmensch! 'Doksken. Jantje, er is in den liberalen tijd veel gesproken van 't Weezenhuis van Aalst, ook civiel gemaakt en waar de zaken gruwelijk gingen; maar te Bergen wierd alles overtroffen. Jantje. Doksken, laat ons dat vertellen, kort en klaar, tot les en spiegel van d'Ouders die hun kmders aan de Geuzerij zouden confieeren: De Nonnekes waren, weg en't orde was weg. De liberale madam hield in 't Weez nlmi* lekkere soupéekes, deed taarten en gebakken komen; enfin 't waren daar traktementen, om eenen liefhebber van 't School enkwest te doen watertanden. Doksken. - En madam gaf cadeaukes, madam liet de weesmeis jes vrijelijk in- en uitgaan;zelfs mochten zij briefwisselen met jong- mans; er was wanorde in de keuken, wanorde op de zalen,wanorde in d'herten.en de Godsdienst stond op 't hoogste berdeken. t Jantje. En madam deed de weezen liegen: om geprezen te Worden, willende met.valschen poindonneur vooruitkomen, expo seerde zij gekocht werk en de weeskes moesten daarnevens staan en zeggen: Dat is mijn werk! Doksken. En 't was daar dikwijls tot laat in den avond, een zingen en een klingen en bomb bleken houden.... Doksken, we zullen daar nog van spreken, want de stukken zijn zoo grof, dat de madam voor de Justicie moet komen. Jantje. Doksken, 't is te Ronsse groote feest geweest! Doksken. En wel verdiend, Jantje, wel verdiend van weèrs- kanten! Eere aan de Ronsenaars en aan hun manhaftig katholiek Magistraat.... Jantje. Maar die bom! die bom, 's avonds in 't vuurwerk ont ploffende, g'heel de markt in rep en roer stellende, den grond doende beven en een brave mensch doodende, dat geeft achter denken, Doksken. Doksken. Des te meer, Jantje, datde vuurwerkmaker verklaart dat er kwaadwilligheid onder zit. Jantjen. Ze moeten dat neerstig onderzoeken. Een dingen is zeker: Dat er in den Belgik afgrijselijke deugenieten nestelen,en dat de brave menschen moeten wel uit hun oogen zien, om niet misleid of gefopt te worden. KRACHTDADIGHEID en SCHERPZINNIGHEID moet er zijn, want men te doen heeft met trawanten der Logie.... Doksken, tot later, tot wederomziens, vaa:wel; den dezen trekt in zijn kasemat AALST. Nabij da stad, te Nieawerkerken, d'auder week, donder dag, gestolen op den Dries bij den metser De Vleughel, 1 geit, een aantal hoenderen en konijnen, 't Is den derden keer van dezen winter, dat er daar gestolen wordt. ZELE Verledene week heeft alhier eene stoutmoedige diefie plaats gehad op den wijk Durm; tusschen woensdag en 'donderdag nacht is met inbraak langs eene venster een koffer gestolen inhoudende eene groote somme geld, alsook eenig lijnwaad. Het huis bewoond zijnde door twee ouderlingen waarvan een doove, was het de dieven gemakkelijk hun kriei* te pl.gen. Dit is, op min dan een jaar, dat op denzefdle wijk zulke diefte is begaan. Onze wakkere Commissaris doet neerstig onderzoek moge hij in zijne poging gelukken GENT. Ernest Van Vlaanderen, oud 14 jaar, werkende in de fa briek Lys, kuischte zaturdag zijn mekaniek, ter wijl het draaidede kleine vinger zijner rechterhand wierd afgedraaid en de drij andere vingers ver pletterd. Ze zooken nog altijd'te Gent, naar den knecht van Ciesken den Gistman, die op Carnaval in 't water is gesukkeld. Zondag avond, rond 7 ure, de barbier Slant Thienpont, oud 37 jaar, is in St-Pieters- Nieuwstraat en wordt er kwalijk te pas; hij doet zich naar huis dragen, en sterft er. Tweedesubiete dood! Maandag morgend, de notarisklerk Vermeire, zit .op de Nederkouter in den Café du_Cercle, zakt ineen en is dood Vingers afgesneden. NEDERBRAKELMaandag van d. w. rend middernacht zijn schelmen komen de woning plunderen van Cecilia Stockman, aan den Brusselsöhen steenweg. Ruiten en vensters worden door de schelmen tot poeder verbrijzeld, met opene messens werden er hevige slagen op de deur toegebracht, maar helaas wat gebeurt er, eensklaps een der messen springt toe, en snijdt de drij vingers af van eender daders. Men vreest voor zijn leven. De straf volgt op dejzonde, somtijds sefen -. BRUSSEL. Wegens de wijndiefto van Jette is d aanhouding bevo len van zekeren heer T maar hij heeft het hazenpad gekozen en nie- mand weet waar hij is. De moord van Meulebeecx is niet vergeten, al blijft zij ongestraft door de Wereldsche Justicie. LUIK. Vrijdag is aldaar aangehouden een manschap, dat valsche stukkan van 5 frank uitgaf. De policie van Brussel heeft hem geboekt, als drager van valsche namen en misbruiker van vertrouwen. ANTWERPEN. Hoe een brandramp kan komen: Zaturdag op de St Paulusplaats, bij M. Karei Van Riel, een stuk lijnwaad tegen de schouw geplaatst, schoot in brand, en een geluk dat men het in tijds be merkte of er kon een schrikkelijke brand uit voortkomen, Zondag achternoen is de daglooner P. L.... gevallen in de diepte van den engel- schea stoomboot■Emberrizza en brak er twee van zijn ribben. MÊChËLEN. Brand geweest in't Militair Hospitaal, zqndagnoen; in den kelder begonnen, doch rap uitgedoofd door de ziekenoppasers) bijzooverre dat bij de aankomst der pompiers alle gevaar gewekeu was. RONSSE Schrikkelijk geval. Zondag avond, binst het vuurwerk, ontplofte een bom, riel Of eenen aanschouwer en sneed hem den slagader af; de dood was oogenblikkelij k. 't Slachtoffer is een eerlijke wover,, die een blinde vrouw en 10 kinderen achterlaat. De Vuurwerkmaker M. Ricard, van Brussel, verzekert dat de lading bus kruid niet machtig geuoeg was,om zulke ontploffing te veroorzaken en dat eene misdadige naad eene dynamiet kardoes in de bom moet geste ken hebben... Eeu zaak die achterdenken verwekt: Zondag hadden de heeren Burgemeester en Schepenen eene uitnoodiging ontvangen, naam loos, om maandag morgend ten half zes, de lijkdienst te gaan bijwonen van overledene Ronsenaars. IN DE WALEN. Te Gosselies, op Carnaval, rusie geweest in een danszaal; een dochter zoo deerlijk geslagen op haar hoofd, met 't scheel der stoof, dat zij tusschen leven en dood ligt en een jongeling zoo erg mishandeld dat hij korts nadien de twee beenen voorwaarts, uit Z;jn huis wierd gedragen. Onderzoek, Proces-verbaal en een Drama voor de Assisen. De Docteur van Gilly, tegen Charleroi, zijn vrouw, een geu- zinne die de kerken van buiten bezag, ze componeerde zich slecht, diende tot droefheid van haren man,' en tot schande van haar kinderen. Eindelijk ze liep weg van huis, en haar echtgenoot ging naar Parijs, alwaar hij zekeren Bayotte bijna doodschoot. BUITENLANDS. Tegen Parijs in 't Boulonjebosch hebben twee studentjes van 14 a 15 jaar gevochten met een flsrretze waren bijge staan door drij getuigen van zelfden ouderdom. Dj twee vechters zijn gekwetst Vroeg rijp, vroeg rot. De Notaris Smits, uit Venraai, Hol land zit vast te Roermond, onder verdenking van misbruik van vertrou- wen.' Men zegt dat de Pest in Perzië Js en wel namelijk te Gagh, 60 mijlen van H? madan. Ontploffing in Oostenrijk. 147 Dooden D'ander week, in den nacht van donderdag tot vrijdag, is in Bohemen, te Karwin, een koolmijn ontploft: 147 mijnwerkers zijn door 't grauw vuur verstikt. De verslagenheid is groot in d'omstreek. Nadere Berichten. D'ontploüiug wierd verschelde uren ver ge hoord Men was juist aan 't werk, 5 mijners kon men er levend aithalen. 122 liggen onder de puinhoopen, dood en vermorzeld. De ramp is geko men door d'onvoorzichtigheid van eenen mijnwerker; in weerwil van het streng verbod, schrijft men, had hij dijnamiet gebruikt voor 't springen.. Doch als de dijnamiet verboden was, waarom liet men dan die gevaar lijke stof in de mijn! Te Cozenza, in Italië, is 't Paleis der stad, een zeer oud en merk- weerdig gebouw, 't is bots ingestort en 60 personen liggen er onder. Men vreest dat 't grootste getal zal dood zijn of zoo slecht als dood.

De Werkman | 1885 | | pagina 2