I ]P ar lenient. misdadenDampen en Ongelukhen. De lessen der ondervinding. u. Tonia. Wel Heerejee! Domien, miinen man, mijnen bruidegom! Hebben ze nu toch al' eerlijke schomte yerlorcn? Domien. Wat is er, vrouw? wat- is er? Tonia. Och wat komen we daar te lezen in de gazet? Dat ze daar te Parijs op Goeden Vrijdag vleesch geëeten hebben in 't Publiek! Domien. Ja, om Ons Heer te tergen! Tonia. Dat ze daar een bal gehouden hebben, dat vuil geuzen geboefte en dat ze kadrillen opdien „^Heiligen Dag danstfen, op een air, geparödeerd uit ^'Spotternij op een christelijk gezang! Domien. Ja, op 't gezang van 't H. Hert! Tonia. Wel, Lucifer, Lucifer,ge moet uit uw Helle niet meer komen, er zijn immers duivels genoeg inmen- schengedaante! Vreezen ze niet van stokken dood te vallen, van ingeslokt te worden in d'ingewanden van d'eer- de, van subiet gepolveliseerd te zijn en door de duivels meêgepakt! Do- tf mien, Domien! wat loopt er slecht volk onder de kap van den Hemel! Hoe kan 'ne redelijke mensch zoo diep zakken! Zie, 'k moo 'ne teug water drinken, zulke helsche boosheid pakt en altreert mij!..i En dat wild geboefte wilt de wet geven! Domien. Ja, vrouw, 't zijn zulke trawanten die in de geuzen-gazet ten schrijven, eenst in'tfransch en dan komen hun artikels in't vlaamsch om hier de steden en dorpen te verpesten! Tonia. Dan verwondert het mij niet, dat De Werkman zoo gewel dig tegen die geuzengazetten schrijft; 't isnoodig! Ze zouden al eerlijk en eerbaar gevoel wegnemen. Domien. En daarbij, vrouw, ze gaan niet te werk dan met leugens en valschheden. Tonia. Ên wat is dat daar in Rusland en Engeland? Domien. Ha, t schijnt dat 't Bloed er gaat stroomen' Dat ongeluk kig palen-zetten! 'fonia 't Hong in mijn leên, volgens dat de Werkman te verstaan gaf! Och heilige moeder Anna! die twee forsige Landen! Domien. Ja, arme soldaatjes, maakt u gereed voor de slachtbank! Tonia. En 't zijn toch iemands kin deren; ze moeten mij niet zeggen hoe dat gaat, 'k zie 't van hier, van uit ons huize ken: Kappen en kerven, schieten en ver morzelen! de schoon bezaaide landijen overtrappelen, 't vee in de weiden van schrik deen doodvallen, de pachthoeven doorschieten en afbranden, ei, in den dag moorden en 'snachts dedooden begraven, enfin meester zijn van een landstreek ge lijk de wormen in een kerkhofEn elk moet zwijgen voor dat militair gezwerm! Domien, Domien, die oorlogen, die oor logen! Domien. Ja vronw, 't zijn schrikke lijke planeten, straffen enplagen; Rusland en Engeland hebben nog al iets op hun lever van Volksverdrukking in Ierland en in Polen! Tonia Daar zegt gij alles, met éen woord. Domien. Eu 't en moet ons niet verwonderen, als die twee landen malkaar straffen en geesselen! Ons Heer betaalt met de week niet,maar hij komt toch, vrouw! Tonia. Bij komt toch, bij eikendeen, alhoewol g'er vindt die peizen: lk ben rijk, sterken machtig, niemand kan mij temmen! ik zal maar de prij enden geus spelen! ikzal maar 't gering Volk verderven en verdrukken! ik zal maar de blasfematiën naar den He mel werpen! Domien. Droeve dompelaars die alzoo spreken! Tonia. Niets dat men tegen 't Goed pleegt, valt op 'ne kouden steen; en verwonderen zou het mij niet, als er eerlang ip Europa gevochten wordt, dat de rivieren overloopen van 't bloed.... Is dat 'no wereld'? Veel die er zijn, leven als wnipsche gedierten! God herkennen ze maar, om hem te verwenschen ea te kleirieeren; de liberale gazetten worden helsche plaveien; de goddelooz n zouden hunnen glorieuzen kop tot in den Hemel steken; de solidairs b- afenissen gaan in de groote steden thalvent de straat,'terwijl de Processiën en Bedevaarten met moeite gedoogd wor den! En velen die dat zien of lezen, blijven onverschillig of doen met't helsch ramenaat meê!.. En zou het ons moeten verwonderen als er su- preerne straffen en plagen komen,om de menschen tot inkeer te brengen? Dat alle menschen oordeelen en antwoordeu^of de wereld niet conter- verdraaid is. Menschen, weeral een ramp in de koolputten te Quaregnon, te gen Bevgen, vrijdag avond ten 9 ure; 't grauwvuur uitgeborsten en 14 mijners die 550 meters diep werkten, (55o meters)'; die 14 man nen zijn gekwetst, doch gelukkiglijk niet erg, ze konden nog te voet naar huis gaan, als de gevolgen maar niet erg zijn of doodelijk; want te Lede is een brave katholieke mensch gestorven en t'Ant- werpen is M. Dujardin, de teekenaar der schoone printen in de werken van Conscience, hij is kraukin zijn hoofd geworden; en die 2 menschen waren te Brussel den 7 September, voor 't R cht en de Vrijheid, en z'hadden er van de wreede molsters, slagen op hun hoofd gekregen. De schrikkelijke lafheden, dien dag te Brussel gepleegd, zullen nooit gekend zijn. En de slechte gazetten willen nu nog al de schuld op ons, Katholieken, werpen, op ons, die ge komen waren, mits't eerewoord van den Burgemeester, om niemand te hinderen, maar vrüelijk te manifesteeren. De lacheleit van die geuzen-gazetten gaat alle palen te buiten. Zekere Tonen De Schryver wierd te Brussel gesnapt, rue Gretry, op heeterdaad van beurzesnijderij; in 't Policiebureel pakte hij 'ne stoel en wilde een gardevil den kop inslaan. Een jonge schaliedekker 18 jaar oud, te Brussel in de statie van Halle wer- werkende, is van 8 9 meters op den grond gevallen en zwaar geblessureerd. 't Is 'ne zekere Van der Straeten van Ukkel. 6 jonge krawatten van Brussel, te lui om te werken en die de kamions bestolen, zitten nu vast, alsmede madame Deghynse, uit de Van den brandenstraat die 't gestolen goed opkocht; achter de-die zijn ze geraakt met slimme trokken; den officier der Policie Van Cleven ging in burgerskleeren en met de complementen van een der dieven, hij ging naar 't wijf een stuk goed verkoopen; zij nam het aan, gaf 8 fr.; daarop volgde een huiszoeking en men vond, ja, eenen bazar van allerhande gestolene voorwerpen. De brusselsche madam, haren vent en 'ne zekeren Hayerbaum zitten nu met de 6 andere, achter de grendels. Te Maastricht, in Hollands Limburg, in die fraaie brave stad is een schrikkelijke moorderij gepleegd: de zaakwaarne mer Timmermans,door domme wraakzucht gedreven,heeft zich ten huize van den advokaat en prokureurVan Oppen aangeboden en na bitsige woorden trok hij 'ne revolver uit, schoot op den advokaat en viel hem ten lijve; de dochter 19 jaar oud, jfhs uit't Pensionnaat gekomen, vloog toe, en haar vader vol bloed ziende, sprong zij op den moordenaar; maar 't koste haar leven; de zoon, 21 jaar oud, hoorde 't gerucht, kwam afgeloopen en wierd erg gekwetst, madam Van Oppen insgelijks; de dienstmeid, een kloeke boerin, stelde een einde aan de moorderij, met den barbaar een flesch op zijn hoofd te slaan, zoo geweldig dat hij bedwelmd neêrviel. G'heel Maastricht is geschokt door die wreede daden; de advokaat en zijn dochter zijn dood, de zoon, de Docteurs hopen, maar vreezen; madam Van Oppen, Godweet zal zij het overleven! Een dienstmeid van 22 jaar, zekere Marie Verhelst, wonende te St Pieters op den Dyk (W.-VL), is 's nachts uit d'Oostendsche vaart getrokken en korts nadien bezweken. Ze was laat in den avond gezien, in bedronken toestand. Op naam van den heer Luramerzheim, fabrikant te W'ondelgem, was in de Bank van Vlaanderen, diefelijkl 225 fr, ont vangen; de Policie van Wondelgem zat er rap achter en had weldra een der daders Lieven Mattelé, oud-bediende vanjt bestolen huis, hij had nog 588,05 en heeft alles bekend; zijn medeplichtige ver blijft t'Antwerpen. De mannen van '1 Gerecht hebben dikwijls schuwe commissiën te verrichten; zaturdag moesten ze naar St Ni- kolaas, op 't kerkhof Tereeken, een lijk ontgraven dat er reeds 2 jaar iag, 't lijk der eerste vrouw van Aifons Van Hecke. De kweste was van na te speuren of dat mensch door vergiftigiug gestorven is. Zondag avond waren te Brussel 5o kinders verloren de Policiebureelen waren opgepropt van verloren kinders en van zoe kende Ouders.Graaf de B.,te Gent onlangs gewond in een tweegevecht, zou bezweken zijn eil dood! Te Pitthern, in W; V. is een kind van 2 maand levend verbrand; te dicht bij de stoof ge^ zet, met zijn wiegsken, terwijl de moeder eens moest uitgaan. T'Antwerpen zijn 3 oud-veroordeelden, leden der Bende van Jef, weêr aangehoaden voordieftein een ellegoedwinkel; op de kal- seide ^an Turnhout naar Kortemark is ook een oud-veroordeelde aangehouden voor konijnendiefte; en men zegt dat de vermoede lijke dader der moord te Denderhautem nog voor 99 jaar veroor deeld was geweest. Te Gent, aan de Dokken, wordt er veel ge stolen. Van luiaardij komt dieverij, en in een stad waar veel kaber- doezen en kaveeten zijn, zal veel gestolen worden. Dat volgt, gelijk de pijn op den slag. 'Wpip Maandag 13 April is alhier een smartelijk ongeluk voor- gevallen: den genaamden Francois Philips, koopman in geleier werk enz., van de Zeelsche statie komende, met eenen zwaar gela den camion, aangespannen met 2 jonge paarden; te midden der statie straat gekomen zij ode, begonnen zij in galop te stormen; Philips verloor het evenwicht, viel van den bok, stuikende op het hoofd,'de wielen liepen hem dwars over het lichaam, en de bijgesnelde personen konden nog slechts de woorden: Doctor! doctor! jammerend uit zijnen mond booren. Men droeg hem in den erbarmelijksten toestand naar bet bijgelegen huis Eijns schoonbroeders, waar hij korts nadien den geest gaf.' Priester en Geneesheer konden slechts een lijk aanschouwen. Philips laat eene be drukte weduwe met twee kleine kinderkes achter! Zijt geestig en leutig, verliest nooit den moed. Gelijk men het zegt: de Jcoeragie is 't leven! En wilt gij dat nooit u den moed zou begeven Leeft altijd gelijk eenen christen bet moet. Vorst en bedrog eindigen op een vuile wijze. - Slechte ^opvoeding, moeielijke bekeering; 'i is daarom dat Sa ltan zoo zeer houdt aan zijn civiele scholen. -- Slecht ^gewonnen, gauw verteert; nooit is er iemand wel ge- varen met kaberdoes te houden'of danskot; ga al de werelddeelen rond en ge zult dat geprouveerd zien. Er zijn tegenwoordig veel h -rbergen, schrikkelijk veel herbergen, 't is al herberg dat ge ziet, en 't is al klagen dat g'hoort; d'oude liêkes zijn de beste en die den'nacht mij den hebben van de vloekers te vermanen, dedronkaards buiten te steken en op tijd bun herberge te sluiten. Bemint uwen buurman, maar en doet uw hago niet uit. Dat eik wote boe ver bij mag komen; uit duis ternissen en twijfelbaarheden komen processen en oorlogen. De Ras en den Eugelschman zullen er weten van te spreken. Wilt gij'negoeden knecht hebben, neemt hem eer hij'nen baard heeft. Allemans vriend en.niemands vriend dat is hetzelfde.

De Werkman | 1885 | | pagina 2