Hofstede «aar Mongolië REIS VAN (China.) door den Eerto. Missionnaris Ev. Be Boec X. OP EEN KAR, NAAR PEKING. Tot hiertoe hadden wij een oprecht plezierreisken gemaakt, nu pas zouden wij gaan ondervinden wat het is, missionaris te zijn in het hemelsch Keizerrijk. Ik sprak daar zoo even van voituurkens: ge moet niet denken dat ze met onze koetsen en vigilanten te ver gelijken zijn, 't is anders niets dan een vierkante houten bak die op twee lompe wielen loopt, 't gelijkt fel aan onze driewielkarre, met dit verschil dat zij van boven met eenen blauwen katoenen doek, op eenen boog gespannen, dicht gemaakt zijn de as •is van hout geen apprentie van ressorts, (dat ware hier te kostelijk en tevens ie gemakkelijk, zeggen de Chinezen), van 'binnen is er hoegenaamd geen zitsel of bansken in,_ anders niets dan den blooten boom van de kar, waarop men zich, voor willen of niet, op zijn kleerenmakers moet neêrzetten 't was in die meubelkens dat wij 's morgens te midden der duisternissen de straten van T'ien-Tsin doorreden, weldra naakten wij de poorten der stad waar wij eene rivier over moesten; hier ten minsten was er eene brug, maar eene Chineesche, wel te verstaan, 't waren niets dan kleine schepen, 't een nevens het andere geplaats, die de brug uitmaakten; telkens dat ons karreken van 't een schip op het andere kwam, kregen wij eenen zoodanigen schok dat wij met eene ware nieuwsgierigheid naar onze ribben voelden,om ons te verzekeren of er niet eene van hare plaats geschoven was, nogtans dit was nog .niets,vergeleken bij 't geen ons te wachten stond. Nauwelijks waren •wij in het veld gekomen of de droevige toestand waarin de wegen zich bevonden,deelde aan onze karrekens eene aanhoudende bewe ging meè, die verre was van aangenaam te zijn, dan weer schoot het eene wiel bijna tot aan de as, in eenen wagenslag, dan weêr het andere; op sommige plaatsen vielen zij alle twee in de diepte met de droevige gevolgen,van dan eens ons hoofd tegen de wanden der kar te slagen, dan eens onzen rug tegen het schutsel te werpen, «lz. Men zegt dat de Chinezen daaraan gewoon zijn en dat de grootste schokken niet in staat zijn van ze te doen bewegen; wij, wij waren ongelukkiglijk novicen in den stiel; wij vaarden er ook na. Als dit spel zoo eenige uren geduurd had, wierd ik het toch zoo moe,dat ik verkoos van te voet te loopen, dit was voorzeker veel ge makkelijker, maar dat kon weêral niet overeenstemmen met den spoed dien wij genoodzaakt waren te nemen, om in twee dagen de 25 A 3o uren te doen die ons van Peking scheidden; als ik stapte, moesten onze muilezels ook stappen en zoo verloren wij natuurlijk veel tijd, dat kon of dat mocht niet zijn. Ik nam dan al mijnen moed in mipe beide handen en ik plaatste mij op mijne pijnbank terug, waar natuurlijk het lief spel van daar zooeven mij met de- jelfde' geschenken kW3moverladen;nogtans dezen keer vond ikeene •groote verzachting en troost in een gedacht dat O. L, Heer mij gaf: Daar wij juist den Goeden Vrijdag waren stelde ik mij het Bit ter Lijden van Jesus voor,en mijnen schijn van lijden met zijne on begrijpelijke smarten v.ereenigende, verheugde ik mij, van met Jesus en voor Jesus dezekleine moeielijkheden te mogen onderstaan. O beklaag mij niet! want dit gedacht alleen schonk mij zooveel geluk dat ik zou gewenscht hebben van duizendmaal meer te lijden, zoo zoet scheen mij den Kelk dien ik van verre met mijnen Heiland meèdeelde. Een weinig voor den middag, handen wij reeds een ongeval, aan iedere kar waren er twee muilezels gespannen,maar sommige zagen ,er zoo kamank en versleten uit,dat zij veeh-er op hunne plaats in de slachterij zouden geweest zijn dan voor onze voituurkens; die van Confrater Verellen bijzonderlijk hadden een deerlijk voorkomen; ook het duurde niet lang of een zijner dravers gaf de pijp aan mer- ten, hij viel, om nimmermeer op te staan, het arme beest stierf ee nige oogenblikken daarna. Daar begonnen de miseries reeds, nu moest er eene kar met één en ezel vooruit, dit zou natuurlijk den ,gang onzer karavaan niet verrapperen, (nogtans O. L. Heer voor- ;zag er weêral in), men spande voor de kar van Confrater Verellen den sterksten onzer muilezels, die zich in 't vervolg allerbest van zjjne lastige taak kweet. Kort na dit ongeval', dafons voor eenen zekeren tijd stil hield, was het middag geworden en meteen tijd om eene kleine maaltijd te nemen, wij gingen dan in de eerste herberg de beste onzen nood klagen. Men ontving ons met veel beleefdheden, Chineesche com plementen en mes behandelde ons oprecht gelijk als mannen van importentie. Gij zult waarschijnlijk nieuwsgierig zijn om te vernemen wat er in eene Chineesche herberg zooal bestaat, vergeef het mij indien ik u durf verzoeken van uwe nieuwsgierigheid tot dezen avond te bedwingen; d'herbergen zijn immers overal dezelfde, al het geen ik ,over onze logeerplaats, zal zeggen kunt gij even wel op deze en al de andere hotels van het binnenlandsch China toepassen; voor deze maal zal ik mij vergenoegen met u eenige bijzonderheden meè te deelen over de ontvangst en behandeling in de herberg. Als men tfinnenkomt, staat op éen twee drie de gansche plaats in rep en roer, iedereen is aan 't zoeken of er wel eene plaats te vinden is waardig en schoon genoeg om die groote heeren te ontvangen (allemaal Complementen om die heeren hun centen af te zetten, in hun hart sturen zij de Europeanen denzelfden groet toe als de straatjongens die ma&r altijd op den doortocht roepen: de europeesche duivels zijn daar (yang kuei-tze lai-la). Als er nu eene plaats gevonden is, dan komt dc baas van de herberg u vriendelijk verzoeken van in zijn nederig huis plaats ia ne een, hem terzelvertijd verontschufdi- gep.de omdat hij geenc plaats heeft, schoon genoeg om u te ontvan gen. Daarna volgen er eenen ganscE.n. reesem vragen door de Chi neesche beleefdheid voor geschreven. Van waar komt gij? waargaat gij naartoe? is de oudste broeder (alias mijnheer) niet vermoeid? heeft de oudste,broeder geen ongeval gehad? enz. enz. eindelijk brengt men den thepot voor de pinne; de knecht die men bij zich heeft werpt er wat thebladeren in, de garcon van de herberg vult den pot op met kokende water en drinken moet men,voor willen of niet; daarna brengt men water voor de handen en hot wezen te wasschen, en eindelijk als men zoo door het danig wachten bijna allen appeteit verloren heeft, komt men met het eten af, dat hier in onze eerste herberg in eene groote kom met rijs bestond,die alleen lijk zonder verdere complementen in het water gekookt was. Ik moet bekennen, als men zoo eenen halven dag in de kar geschokt heeft, dat die portie, hoe eenvoudig ook, veel lekkerder smaakt, dan menige fijne brokskens in het Vaderland. Als men wel geëten heeft, komen ze de pijpen vullen en u die gevuld presenteren, (op sommige plaatsen steken ze de pijp eerst zelf aan) en als al die ceremoniën afgeloopen zijn, beginnen ze te rekenen met den knecht, vooreerst overvragen ze schrikkelijk om toch later nog het dubbel te ontvangen van hetgeen er verteerd is en als zij op den duur t'accoord zijn,dan mag men eindelijk denken van zijnen weg te vorderen na eenen stilstand van over de 2 uren. Wij waren in de herberg om 11 ure gekomen en 't was 1 uur ge passeerd toen wij vertrokken. Wij ontvingen de vaarwel-groeten van onzen herbergier, gansch buiten zijn zeiven over de winst die hij kwam te doen en daa.rmeè vooruit weêr voor 6 volle uren het rosselkot binnen. Ik zou wel eenige woorden moeten zeggen over de streken die wij zoo doortrokken, maar ik moet bekennen dat ik er niet veel genegenheid toe heb; deze streken, gansch plat, bieden niets bij zonders aan, dat eene melding verdient: alleenlijk de huizen en die zijn opmerkenswaardig, 't zijn meestal kleeme huttekens van 3 l/a of 3 meters hoog, met éene deur en 2 vensters; achter de deur is er eene ruime plaats dat voor gank of voor kamer dient, in die plaats geven twee deuren,een voor ieder der twee plaatsen die zich op zij van de ingangplaats bevinden. De Chineesche huizen zijn meestal in die goesting gebouwd; al leen de rijken die hebben voor het eigentlijk huis (in den zin van datgene waarvan ik daarjuist kom te spreken) eenen koer omringd van kleeme muren en waar men langs eene groote poort inkomt. Wilt gij de nieuwsgierigheid zoo ver drijven van in eene van die kamers te dringen.gij zult daar voor plafond een rieten dak vinden, voor meubels eenen Kang of gemetseld bed zien dat bijna geheel de kamer beslaat en dient voor stoelen, tafels, bed, eetplaats en alle huiselijke bezigheden. Verders is er daar niets te zien dan somshier en daar eene groote lompe kist waar alles in verborgen ligt, dat on der de oogen van eenvoudige stervelingen niet moet komen, ('t V.) LOOPENDE NIEUWS. Welke schoone groote Prijskamp uit Dendermonde! Nooit is er in België of Holland zulke Prijs- kamp uitgeschreven! De Prijzen hangen ten loon bij M. Josef De Keyzer, herbergier, Groote Markt te Dendermonde; men moet dat gaan zien en bewonderen, 't is oprecht de moeite weerd.St Nl- KOLAAS heelt tegenwoordig beroemde Schilders en Beeldhouwers, die ware Kunststukken leveren. Er ontstaan daar ook Dichters, die tot eere strekken aan Vaderland en Moedertaal. T'Aalst gaan de werkingen van vernieuwing aan 't oud Stadhuis voortgezet worden. 't Is wreed, 't verscheurt d'herten, als men ziet hoe de leerlingen der Athenées en Middelbare Scholen, de Zondagmis bijwonen- de Meesters staan stokken-stijf, zonder ééns te knielen of éen tee'ken van Godsdienst te geven; en de meeste studenten volgen die schoon exempels na. Die op zijn 12 jaren in de kerk als 'ne geus staat, zal later libertyn en liberpenseur worden. Er is niet veel goeds te'ver wachten van scholen, voor welke de Vrijmetsers al hunnen lof en al hunne ondersteuning hebben. Ons Ministerie heeft maatregels genomen om de Vlaamsche Groensels rap en goedkoop naar de Markt van Londen te zenden. Dagelijks ver trekken uit Antwerpen stoomschepen naar En- 1 geland, maar de beste markten van Londen zijn 's maandags, 's woens dags en 's vrijdags. Te Doormjk is een duitschman gepasseerd die te voet naar Jerusalem ging, in 't bruin gewaad van Pelgrim.— Te St Denys-Westrem is d'officiéele school voor hoogst gewichtige redens moeten gesloten worden.... Uit het Ongeloof komen alle misdaden voort; een ultra liberale professor van Universiteit schreef het onlangs nog: Als de menschen, schreef hij, hun Geloof verliezen in God en in d'Eeuwigheid.dan MOETde Samenlevitigterugkeeren tot al de gruwelen en walgelijkheden van 't Heidendom. Te Parijs gaat er Expositie gehouden werden van katten; te Dresden gaat men een Congres maken van kegelaars; en te Zurich, in Zwit serland, zal in October een Tentoonstelling zijn van kokernij, al wat de keuken en het tafeldienen betreft. Nu dat Armand Peltzer dood is en dat er liberale gazetten dit graf willen met bloemen be strooien, nu woiden de schoon feiten van die Peltzers weêr opge haald: hoe dat zij een failliet maakten van 2,000,000 en hierin hun oude Weldoeners bijzonderlijk fopten;hoe dat Armand, in A merit» zijnde, wissels trok op zijn broer Leon, wissels van i5o,ooo fr. en dat de gansche inboedel van Leon maar 23 fr. weerd was. En die Armand was venerabelen in de LogielM De \Jischv»ngst is voor 2 maand gesloten. De Gouverneur van Oost-Vlaanderen is zon dag ingehuldigd; w'hebben nu Godlof, als Gouverneur een weesdig en Katholiek Man. Hij leve en bes'.ure lang, tot welvaart van Godsdienst en Vaderland 1 De Landbouw vraagt regen; woens dag zag het er naar, maar de Boerkens langs de Leie, die draaiende winden ziende, zeiden: Loopende winden, vaste wcêren; ons landijen zullen heden hunnen nooddrift niet hebben. Gisteren te Brussel op de Varkensmarkt is er gegeven 83 tot g3 c.

De Werkman | 1885 | | pagina 3