Itus en Engelschman. Be W erkman. mnM/iPI ivnCVVC! T\Tnt\t nniarnonH hnovoo' I DE MEIMAAND. 1. Welkom, Meimaand, uitverkoren Onder 't jaarlijkscn maandental, Om der Vrouwe te behooren, Die verheugt heel 't aardsche dal; Kwistig stort gij bloem en bloezem Over beemd, en veld, en hof; Kwistig stort ge in 's Kristnen boezem, Liefde voor Maria's lof! 2. Heerlijk staat natuur te pralen. Als Auroor heur 'glansen schiet; Vroolij slaan de boschkooralen Hun betoovrend lentelied; 's Vromen geest, in zang en bede, Stijgt den hoogen hemel in, Roemt den Schepper, zegent mede Sions groote Koninginl 3. Bloemen geuren, vogels zingen, En Zefiertje zucht en suist; lindren hupplen, lammeren springen; 't Zilvren beekje rolt en ruischt; 't Speelsche visohje rept zich wakker In den rusteloozen vloed; Blij herhalen veld en akker 's Heeren Moeders ave-groet! 4 Alles vloeit van leven over, Woud en dreven staan in 't groen, Olmentwijgen, beukenloover, Slingren kransen en festoen; Bonte ruiken, versch gesneden, Prijken in Gods tempelbouw, Lieven troon en outertreden Van de Zoete Lieve Vrouw! 3. 't Lied der Volken hoort men loven, Haar,de weergalooze Maagd, Hoog geëerd in Edens hoven. Waar zij kroon en schepter draagt; En Maria ter belooning, Hoedt heur kindren tot het end. En ze ontsluit voor hen die wening. Waar men leed noch lijden kentl F. Walgraef, DERTIENDE JAAR. N° 654 i Mei i885 VERSCHIJNT ALLE VRIJ HAGEN. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Daitschland, Amerika, 4,50. P. DAEN3-MAYART, Achterstraat, AALST. DE BLOEMEN. Niet alleen, ze versieren den hof, zuiveren en verfrisschen de lucht, maar hebben bijna allen een geneeskundige kracht. De Ridderspore», die schoone bloemen, gezaaid of geplant, als men ze afplukt en in busselkes ophangt, zijn goed voor 't gezicht en stillen de pijn in d'oogen; het kruid, gekneusd en op wonden en kwetsuren gelegd, geneest dezelve en wordt daarom onder de wond- kruiden gerekend. De Stokroozen worden ook gezaaid of geplant; een voetbad van dit kruid trekt de vochtigheid en damp uit 't hoofd; de wortel of't zaad, in melk of wijn gezoden en eenige dagen gedron ken, is goed voor een heesche keel en voor eenen kwaden hoest. Hyacinthen, de blauwe gestemde bloemeu die den zomertiid melden, 't zaad met wijn gemengd en gedronken, verdrijft de geelzucht. - Koelbloedigheid Op de zee tusschen Ostende en Engeland, 't stormde dat een groot zeeschip hoog en laag gezwalpt wierd als een nootschelp en dat 't zeevolk zich aan de masten moest vasthouden. Twee matroazen stonden op 't dek dien kataplasmas af te zien en een der twee zei onder andere: Dat is nu een oprecht hondenweêrl 't Is een vol ec maar, dat ik mij niet geerne met zulk weêr in de straten van Londen zeltde |an bij 'eenen en «tenzelfden pachter 1 zou bevindenl MENGELINGSKES. Weet er iemand hoevee steken er zijn in een hemde? 20,149. juist op den kop. In Frankrijk zijn 45 millioen hoenders, jaarlijks worden er 80 millioen jenge kiekens verkocht, aan 1.5r-, maakt 12 millioen fr.; gere kend elke hoender aan 90 eieren per jaar, maakt 3 milliards 60 millioen eiers, aan 5 centiemen 183 millioen franken. Ge ziet wat een kleine zaak kan opbrengen. Ze beginnen langs veel kanten van ons Land, groensels te zenden naar de markten van Engeland; de Zuiderlanden zijn ons vooruit, voor de vroegte, maar wij liggen boven voor de kloekte. - De uitvinder van 't buskruid of poeier is zekeren Bechtoldus Schwartz geweest, een broeder uit het orde van St Frandscus; men maakt het, uit salpeter, zwavel en houtskolen; het buskruid is eerst gebruikt in de koolmijnen en om de rotsen en bergen te doen springen. De vader van Paus Sixtus IV was een schipper. Major trahit minorem,het groote trekt het kleine voort, gelijk het schip gaat, zoo volgt de boot; als een Vader vloekt en raast en tiert, zal zijn zoon zeker geen ander melodie zingen; als hij den meesten tijd teert en smeert en met kan nen en glazen omgaat, zal de zoon weinig kwa- i tertemper houden; als de Vader zich met liegen en bedriegen ophoudt, dan zal de zoon op de zelfde snaren en violen spelen. Als een dier, paard of koe schijnt vergiftigd te zijn door 't eten van schadelijke kruiden, wat gedaan? een pond frissche melk. waarin 2 eierdojere en zes lood boomolie of lijnolie gemengd, en dat ingeven. Om de bremvliegen en horzels van 't vee af te weeren, wat doet men in Holland? Hoort, men neemt 3 lood kolewint, zes lood aluin, men laat dit gedurende een kwartuur in 2 pond water koken, men mengt dit afkooksel in eenen eemer water, men neemt een zachte spons en wascht het dier. Dat is een wonderbaar hulpmiddel, 't welk wij kosteloos meêdeelen. Men schrijft uit Hansbeke, dat aldaar op maandag. 4 Mei, om 3 ure namiddag,een luister rijk feest zal plaats hebben ter eere van eenen inwoner der gemeente, die gedurende 25 achter eenvolgende jaren melk gehaald heeft met de- Bode Waaraehtig, wat brengt gij ons mede? Is 't oorlog, of blijven de kerels in vrede? Wat zal ik u zeggen, Menschen? De Rus, 't schijnt dat hij wolvenvleesch heeft geëeten; de Rus staat als een roeke- loozen breabatti, met zijn vuist tot onder den neus van den Engelschman; de Rus schijnt vechteosgezind en vechtensgereed; ik, zegt deRus,ik ben takkoord om palen te laten zetten (in mijn voordeel); maar mijn generaal Komaroff ongelijk geven, nooit!.,. Ware Engeland van denzelfden acabiet als Rus land, de menschenslachterij zou reeds aan gang zijn. Maar Engeland let op d'affronten niet; En geland gevoelt dat de Oorlog lang en schrikke lijk zou zijn, en pijnlijk en kostelijk; Engeland zoekt de tusschenkomst van Duitschiand.... Ge zult mij vragen: Heeft Engeland geen bondgeno- ten?eu 'k zal u zeggen: Neen, d'Afghans kunnen maar weinig Volk leveren; Frankrijk past; Italië moet neuter blijven; Spanje zit gerust achter zijn bergen; Amerika komt in die vechterij niet tusschen, en op 't punt van den degen zou Amerika tegen Engeland doen, omdewille dat er in Amerika veel Ierlanders wonen, afstammelingen van een Volk,wreedaardig door den Engelschman verdrukt;een Volkverdrukken.br rt altijdschade enschande bij. Duitschiand en Oostenrijk zijn in bondgenc-uischap met Rusland; blijft nog Turkije! Turkije heeft nog met den Eogelschman tegen den Rus ge vochten; Turkije heeft de klopping van Chipka niet vergeten, maar als de Turk er inkomt, krijgt hij Duitschiand en Oostenrijk tegen, 't Gaat zelfs zooverre, dat de Mogendheden de Vrijheid der Zeeën zouden eisschen; en wat kan Engeland dan verrichten?... Bode Waarachtig, wat zijn de geschillen? Wat zoude Rusland inderdaad nu willen? Zijn macht uitbreiden in ASIA; ge weet Asia, dit werelddeel bestaat uit de volgende Provinciën: 't H. Land, Turkije, Arabië, Persië, Turkestan, Afghanista, Indousta, Indo-China, China, Japonië, Oostersch Tartarië en Siberien; den Rus, in zijn uitgestrekt land veel ijsbergen en onvruchtbare vlakten hebbende, loert sedert lang op de schoone Landijen in Afghanista en Turkestan; Afghanista monfreert met den Engelschman; Afghanista heeft steden die vroeger de schoonste waren van de wereld, o. a. Herat, de stad genaamd der Honderd Duizend Hoven, Herat doorsneden van 8 schoone stroomen; Herat die vroeger 1 miljoen en half inwoners had; Herat, de sleutel der rijke Indiën en palende aan de verrukkelijkste vallei van den aardbol; daarop loert Rusland; 't is de begeerlijkheid die in 't spel is, d'ongeregelde begeerlijkheid, d'oorzaak van zoovele dieften en moorden; zijn driften voldoen is soms lastig, zijn driften voldoen, is altijd onmogelijk. Engeland van zijnen kant, is zonder Indiën, nietsjEngeland ziet met angst dien sterken Rus in Asia in zijn gebuurte komen; Engeland weet dat Rusland altijd meer zal willen; dus, ge ziet, 't is den oorlog,nu aanstonds of binnen eknige jaren. Bode Waarachtig, wil ons nu verlichten, Wat zijn, over 't pleit, de laatste berichten? De laatste Berichten? Als Engeland vecht, zal 't zijn, tegen zijn goeste, uitgedaagd en getergd door Rusland. Den Rus, men schen, wapent zijn Volk te lande en te zee; en maandag liepen op de Beurs van Parijs de geruchten, dal de Czar van Rusland ALEX ANDER III naar d'oude stadMoscou trok, om er de PROCLAMATIE van OORLOG aan de muren van den Kremlin te doen ultplakken. Zelfs in hun wreedheden gaan de verblindde stervelingen met een zekeren decorum te werk. Wee nogtans, die 't menschen bloed doen stroomen!... Menschen,'t is wreed! wij peizen hier op 't schoon weer, op de vruchten en op de velden, en dhar zijn ze bezig met oorlogstuigen, daar worden de jongens binnengeroepen, de sabels worden geschuurd en gescherpt, de kanons gesmeerd en in de zeeën worden torpedo's gelegd, om d'oorlugsschepen te doen sprin gen... Wat zal 't nu definitief zijn?.. Laat ons zien en afwachten. De Reis naar China vervoordert en wint gedurig aan, in merkweer- digheid. Nu is de Vlaamsche Missionnaris in 't hert van China en deelt bijzonderheden mede, welke in geen ander boeken of schriften te vinden waren. De Reisbeschrijving raakt aan 't einde. Dan beginnen wij het Dramatiek Verhaal van 't Kasteel der Verdoemenis, door onzen stadsge noot S. Van der Gucht. ""VxA-"r DE ZAKEN VAN 'T LAND. Omdat de leeg staande scholen worden gesloten, daarom schreeuwen de 'liberale gazetten gelijk mager verkes! Als ge dat eens com pareert!... D'een Gemeente heeft zooveel recht als d'ander; die in 't zelfde geval is als d'afgeschafte scholen, mag zeker zijn, van goeden voordeeligen uitslag, voor de Spaarzaam heid en de Vrijheid en 't Vlaamsch Katholiek Princiep. Te Doornijk is zondag een sterke Katholieke Vergadering geweest. Men heeft er mal kaar en al de Vaderlanders opgewekt, om voor Recht en Vrijheid te strijden, kloekmoediger dan ooit. Te koop in onze Bureelen: De maand Mei, schoone oefeningen voor eiken dag 0,20 c.; Krachtige Noveen 0,15 c.; Het Kind van Maria, aller schoonste boekje 20 c, franco thuis; Manna 2,15 of 2,50 volgens band.

De Werkman | 1885 | | pagina 1