lflisdadenStampen en Ongelukken KERKELIJK NIEUWS. Wij zijn dan 'wederom de Mei maand binnengetredengegroet en gedankt, o schoone en ge zegende Maand; Maand der bijzondere Hulde aan de Moeder GodsMaand der Gebeden en treffende bewegelijke diensten Maand op welke in de steden gelijk op de velden, het beeld der Moeder Gods wordt versierd, omringd met bloemen en waslicht; gegroet, o gezegende maand van 't gezamentlijk Roozenkransgebed; gegroet, o maand der Christene en Stich tende Bedevaarten; want die in Bedevaart gaat, moet altijd denken dat hij een gewichtige taak vervult. Mgr Dechamps zaliger, die groote Dienaar der Moeder Gods, dagelijks bad hij 'zijn Roozenhoedje, en die geleerde Kardinaal zegde De drij schoonste dagen van mijn leven zijn degene op welke ik de Moeder-Godsbeelden van Hal, Hanswijck en Scherpenheuvel heb mogen kroonen. Te Scherpenheuvel gebeurde zulks den 25 Au- gusti 1872 en er waren 80,000 Pelgrims vereenigd, 8o Duizend Pius IX had zelve de kroon afgezonden, van zuiver goud, met 600 eelgesteenten. Mijne Broeders en Zusters, riep de Kerkvoogd uit, 't zijn dagen van strijd, de hemel is bewolkt, doch wij zien reeds de schitterende klaarte der Zon van Waarheid, door de vereering der Moeder Gods en de aangekleefdheid der Volkeren tot d'H. Kerk. En op zijn laatste jaren zijnde, als de Kardinaal-Aartsbisschop de Wonderheden van Lonrdes hoorde, de bekeeringen «n de genezingen die onloochenbaar zijn, en de kapellen en grotten overal gebouwd ter eere van Maria Onbevlekt Ontvangen, als hij dat hoorde en zag, de geleerde Kerkvoogd riep: Ons Heer, door de voorspraak der Moeder Gods, geneest de lishamen, om de zielen te winnen, om de Geloovigen te versterken en de zondaars te bekeeren. Met een groote voldoening gaf hij sijn bijzondere zegening aan de kapel van O. L. Vr. in d'Hoofd- kerk Sinter Goelen te Brussel, kapel die gestadiglijk open is,den ingang langs de kleine deur, als men van de Parochiaanstraat komt, in die ka pel waar dagelijks met duizende Brusselaars gaan bidden en ontelbare Vreemdelingen; de muren dier kapel, onder de geschilderde vensters, zijn reeds bedekt met wit-marmeren olaten waarop gouden letters de bekemene weldaden getuigen. 't Is in Aalst dat dees jaar ide Meimaand gaat plechtiglijk gevjerd worden; 't is immers in deze Maand dat de 300jarige Jubelfeest der Congregatiën hier wordt gevierd, door een Re- tret in de kapel der Jesuieten en door een schitterende plech tigheid op 14 Mei, in de Groote Kerk; de St Martenskerk zal prachtig versierd worden, en 1500 Congreganisten van Aalst zullen er 's morgens t'Onzen Heere gaan en d'Hoogmis en't Lof komen bijwonen, 't Lof bij zonderlijk zal een dier Feestelijkheden zijn, welke nimmer uit 't geheu gen gaan. Er zijn vreemde Predikanten, die van heden af, 's morgends en 's avonds in 't Collegie gaan preêken, 's avonds voor da Mansperso nen, getrouwde en jonkheden. Pater Grenier is ziek en kan niet komen, maar de Paters Van Langermeersck en Heynssens zullen tot het Volk komen spreken. Men gelieve het voort te zeggen en malkaar op te wekken, want 't is een buitengewone Gelegenheid. LOOPENDE NIEUWS. Aardappelen, geplant bij scherpen nonrdenwind, brengen ruige en schilferachtige voort; in Beyeren aardt men d'aardappels aan, van als het loof 3 of 4 duim boven den grond gewassen is, en na de aanhooging, treedt men den grond van beide kanten vast; alzoo, zeggen de rseyersche, worden d'aardappels dikker. Men bemerkt dat overal waar berkenhout staat, de hoo rnen en moeskruiden van ruspen bevrijd blijven, 't Water waarin de boter gewasschen is, op de planten gespuit, verdrijft of doodt de ruspen en kapellen. De aardvloeien zullen de planten niet hinde ren, als gij 's morgends, eer de zon den dauw opgedroogd heeft, maar alleenelijk stof van de aarde over de planten strooit. Hoog geplaatst zijn is gevaarlijk; onlangs nog heeft Bismarck ontvangen per ijzerenweg een helsche machien, in een doos. De Prijskamp uit Dendermonde: Muzikale oplossing is eene antwoord in verzen op origineel muziek gezet. Een werk van kunst en arbeid, maar de Prijs is merkweerdig; d'oplossingen voor 10 Mei aan 't Bestuur van de Raadsel-Maatschappij bij M. J. DeKeyzer, Groote Markt, Den dermonde. De oplossingen van 't lijnraadsel, bij misverstaan naar ons Bureel gezonden, hebben wij te Dendermonde doenbehandigen. De doodwagen der Solidairs is wederom t'Aalst geweest voor den baas uit een slecht kot, die subiet gestorven was. Solidairs, Vrijdenkers, Zelfsmoorders, bazen van slechte koten, 't hangt alte- maal aan een travailje. Te Maastricht, 't Volk doet een in- ichrijving, om een Gedenkteeken te zetten op 't graf der jonge dochter van den advokaat Van Oppen, die vermoord is, slachtoffer harer kinderliefde. Ze kon vluchten, maar ze snelde bij en riep left den moordenaar: Neem mijn leven, maar spaar 's Vadersl... 't Is onwaar dat de soon van den moordenaar te Maastricht is komen den ijsbeer spelen; die jongen heeft leed en schaamte over 't feit. Op 10 Mei worden te Astene plechtig ingehuldigd de 6 nieuwe statiën, tafereelen verbeeldende uit 't leven van den H. Man Job. De Z. E. H. Deken van Deynze zal de Statiën komen inwijden. De H. Man Job, ge ziet zijn leven op die fraaie geschilderde Statiën die aan de buitenmuren der kerk van Astene zullen hangen: Job in rijkdom, God dienende; de Duivel die zegt: Ja, die man dient den Heer omdat alles hem meegaat! Maar dat hij moest tegenspoed hebben!... Job, die al zijn kinderen en zijn goederen verliest, die arm wordt, die zelfs huiselijk verdriet heeft, maar altijd 's Heeren Naam en Wil looft en dankt! Job, die in d'armoede, zijn schoone spreuken opzegt en dikteert; want nood scherpt 't verstand; eindelijk de H. Man Job die beloond wordt voor zijn Standvastigheid. Ze spreken van een nieuwe manier voor de BOTERiNG; in alle wereld- sche zaken kan er verbetering komen; de zaak is uitgelegd in een conferencie te Oppuurs, op last van 't Ministerie; de nieuwe manier bestaat in aanstonds te boteren na de melking; 't schijnt dat ze be tere waar levert voor boter en kaas. D'Hollanders winnen veel geld met hunnen kaas; waarom hier ook de kaas-bewerking niet verbe terd en uitgebreid? Veel van onze weiden zijn ten minste zoo goed als d'Hollandsche en aan vlijt en werkzaamheid zal het niet liegen; 't landbouwers-volk werkt hier geerne; 't is met een machien, zeer goedkoop, dat men op eenige oogenblikken de room van de melk scheidt. 't Is te Brussel weêïal LA GUERRE geweest tusschen de Marollen en de St Gillitche; d'Hairen Mutsen zijn er moeten tus schen komen. NE VELE gaat een Policie-Commissaris krijgen> 1200 fr. jaarwedde. Op 14 dagen zijn 3 groote theaters afgebrand. Den 7 en 8 Mei is het te Mechelen de vermaarde VEEMARKT van Neckerspoel. Er gaat op dit Gehucht een kerk komen. De Kwaadsprekerij vermijden is het middel om gerust en gelukkig te leven; liever iets in 't goed uitleggen dan in 't slecht! Er zijn zondag uit Luik en omstreken 65 waggons Reisduiven naar Fran krijk gezonden, om er opgelaten te worden. Te Mechelen is weêral 'ne mensch verstikt in eenen beirput. Waarom toch niet voorzichtig zijn? Men weet immers dat in een put die langen tijd gesloten is geweest, de lucht moet gezuiverd worden; men kan er een brandende keersken inlaten om Le zien, of de lucht weêr gezond is. De veldwachter Verhegge van Wijn- gene, rondgaande in de bosschen, is door 3 slechte kerels aangerand en grouwelijk mishandeld; z'hebben hem zelfs de randen der ooren afgesneden, de wreedaards! Ze zoeken nog altijd in de Walen naar de moordenaars van d'heeren Duquesne en Wacqreniez. En die misdaden zijn reeds zoo lang gebeurd!.. Ach, ware er geen Op perste Justicie, hoe zouden de schurken en de moordenaars in hun vuist lachen! maar al wat deftig is in de Samenleving, gelooft aan den almachtigen Looner van 't goed en Straffer van 't kwaad. Te Gent in d'Abeelstraat, is er zaturdag op een Bruiloft, eens ferm gevochten. Een der genoodigden werd achter de grendels gebracht. Te Walcourt, tegen Dinant, wij gelooven zelfs 't is een Bedevaartplaats, aldaar is zaturdag nacht ingebroken en gesto len voor een weerde van 20,000 fr. Te Lier zijn 2 gevaarlijke bandieten aangehouden, de genaamde Langmans en Verschaeren; die eens als dief ten blakke kqjpt, werpt een levenslange schande op zijnen naam, de dieven van Lier waren gloeiende stekelverkes en moesten gebonden worden; t'Antwerpen, zaturdag avond, een soldaat der genie gebruikte zijn genie en een grooten ijzeren hamer, om in de winkels der kasteelpleinstraat de ruiten in te slaan. Hij had reeds 30 ruiten gemaakt en 2 spiegelglazen, als de burgers en de werklieden zegden: Nu is 't genoeg! wij komen er tusschen! De landverdediger spartelde als een wild euverzwijn, ze moesten hem binden aan handen en voeten en alzoo ijaar de Policie brengen. C'est 5a! zelfs uit Oostenrijk komen er nu naar België stelen; 2 Oostenrijkers zijn op heeterdaad betrapt t'Antwerpen in de Augustijnenkerk, op eenen lijkdienst, de Geloovigen bestelende. BRANDRAMPEN. Te Hodimont is zaterdag nacht afgebrand de groote weverij der broeders Duckerts, nabij Verviers 't vuur liep voort als de bliksem en al. die groote batimenten waren op korten tijd vergaan in rook. Schade aanzienlijk eh veel menschen zonder werk. Wat zijn er d'ander week veel boschbranden ge weest! Bij de reeds gemelde moet nog gevoegd worden de bosch- brand nabij Lier, te Lachenen, alwaar een uitgestrektheid van 3 hektaren erg beschadigd is; gasten van 10 11 jaar hadden de ramp doen ontstaan, met vuurken te maken. Té Herseaux, in West-Vl. is afgebrand het huis van den kleermaker Delcroix, meu bels, koopwaren.en kleedingstukken, alles is erin gebleven, bene vens ff duiven. Te Roubaix, een jongeling van 18 jaar, Victor Van den Brouck, geklommen zijnde op de puinhoopen der afge- brandde fabriek, is eraf gevallen, zijn hoofd kapot en zijn been erg gewond. Maandag is te Roubaix afgebrand een deel der fa briek van M. WhibauvMotte. Te Kemzeke is zaterdag ten 2 ure afgebrand de schuur en stalling van Landbouwer Van Duissche 5 hoornbeesten bleven erin;zondag ten 7 ure, te Stekene, brandde d'bofstee af van den landbouwer Van Vlierberghe; een huis daarne- ven, bewoond door Zamaen wierd ook de prooi der vlammen 7 koeibeesten en veel huisraad vernield. Woensdag 22 april is tot Hondschoote (Frankrijk) afgebrand het huis van M.Bascop, rentier; vele schade is veroorzaakt door 't spoedig buiteawerpen der mena- gie-goederen in d'aanpalende huizen; in een der huizen lag in een kas een doosken met 100 fr.; dat geld is uit het doosken verdwe nen; een hard verlies voor een werkman; in branden zijn dikwijls helpers, kikers en pakkers; langs de pave van Givelde, tusschen Veurne en Duinkerke is nog een schoone herberg afgebrand. In een brandramp te Londen, Boroughstreet, zijn 3 slachtoffers geble ven: man, vrouw en 3 kinderen. Kinderen verongelukt.Een zware ramp te Luik: d'ander week donderdag als de lanciers van d'exercitie kwamen met hun muziek, een groot getal kinderen lie pen voor 't muziek en wierden, bij ongeval, overreden: 3 erg gekwetst: het eerste zijn been gebroken, het tweede den arm, het derde gewond aan zijn hoofdeken en onmiddelijk in 't gasthuis bezweken. Te St Gilles Brussel is een kind uit een venster der 2C verdieping op de straatsteenen gevallen en was den schedel gebroken Boom, een meisje van 2 jaar, in eenen gracht gevallen en verdron ken; te Zoerle-Parwijs, Franske Verbist, 2 jaar oud, in eenen ketel met kokende sop gevallen en nog denzelfden dag gestorven; T'Antwerpen, in de Maalderijstraat, een kind van 2 jaar en half door eenen stootwagen overreden, ligt in 't gasthuis. Te Oost- Nieuwkerke in W.-Vl. is een meisje van 6 jaar, het dochterken van L. Decommere, verongelukt, ja, eilaas! 't hoofdeken afgereden met achter de wagens te loopen, gevallen en onder de wielen ge raakt. Convoi Rasp. Vrijdag is te Montigny-Couillet de onder-chef der statie, Mathieu, jongman, 23 jaren. Te

De Werkman | 1885 | | pagina 2