De mannekes uit de Maan. MisdadenRamden en Ongelukken. Schrikkelijke Brandramp t'Etterbeek Doksken. Jantje, kameraad, ik groet U. Jantje. Doksken, Vriend, van de gelijken. Doksken. En zie'ne keerden eerdbol, Jantje, hoe verrukkelijk schoon! Ze moeten van geen kastee- len of van geen waranden spreken, g'heelden eerdbol is éen warande! Jantje. Dees jaar staat alles oprecht schoon, Doksken; de Boerkes hebben wel geplant en gezaaid, en hun werken worden ge zegend. Doksken. En dat desteêmans die gezondheid willen opdoen en reine vreugd smaken. Jantje, dat ze maar van 't goed saizoen profiteeren om lange wandelingen te doen.. Maar Jantje, neemt gij ook uw remark niet op Aalst, op^dien toeloop van volk naar 't Col- legie! Jantje. *Doksken,'t is deftig; maar Donderdag moeten wij op onzen post zijnin geen honderd jaar zal Aalst schooneren dag be leefd hebban. Doksken. Och, Jantje, dat'troost ons in die droeve tijden! Jantje. En dat zal veel huisgezinnen tot solaas strekken Doksken, ik ga een spreuk doen en ze mogen 't opschrijven: In de zen tijd, Doksken. 'k Gelèóf dat de leste jaren naderen, want nimmer was d'Helle zoo hevig! Jantje. Ik zeg: In dezen tijd, ge moogt rijk zijn of burger of werkende man, zonder een ware en diepe Christelijkheid in uw huis, 'tzal plagen en ellende over u regenen... Want als g'eens ziet al de jonkheid die verdwaald loopt! Doksken. Ja.de jonkheid, die zoo vroeg bedorven geraakt! Jantje. En al die misdaden, wel, sjernitwee,Doksken, ze kun nen de moorden niet meer opvolgen, zoo perpetueel komen de moorden af. Ener gebeuren geheimeschelmstukken, schrikkelijker dan die globale moorden... Doksken. Och kameraad, volgt dat niet gelijk 't garen op de naald? Wat zei Salomon, die wijze man, die ondervinding had van de wereld? Wat zegt hij van d'ongeloovige soort? Jantje. Et omnia commista sunt, sanguis... Doksken. Jantje, spreek Vlaamsch in Vlaande ren en weg alle Verlranscht OnderwijsEn alles, zegt Salomon, alles heerschtdaarondereen: bloeden moord, diefstal en bedrog, vervalsching en trouweloosheid, oproer en meineed, verdrukking der braven, Godver getenheid, verpesting der zielen, geslachts-verwisse- ling, onbestendigheid der huwelijken, wanorde en ontucht! Jantje. Wel, Doksken, 't is, 't is alsof de Wijze Man in onzen tijd leefde. Van woord tot woord, alles valtuit, alles, diefstal, moord en bedrog, oproer, verpesting der zielen, onbestendigheid der hu- wel ij ken Doksken. Ja, ze willen nu hebben, de Vrijdenkers, dat't huwelijk maar een kontrakt is, hetwelk men kan breken naar be liefte Jantje. Verdrukkingder braven... Doksken. Ja, alles doen om de menschen van't Goed te trek ken; hebben wij dat niet gezien, principalijk t'Antwerpen2789 arme Familiën van alles onttrekken, zelfs van geneeskundige hulp, omdat zij hun kinderen onder de gedoemde Schoolwet niet wilden plaatsen!.... Is dat niet gepleegd in onzen tijd? en op ander plaat sen, wierd zelfs aan behoeftige moeders geen doodkistje geweigerd voor hun kinders, omdat zij geen slavinnen wilden Worden? Jantje. Doksken, van Antwerpen sprekende, d'Expositie is toch geopend. Doksken. Met veèl poindonneur en gloria mundi. Jantje. Er zullen daar nog al wondere zaken te ziemzijn; want de genie van de menschen is groot! Doksken. 'k Eu zegge niet van neenmaar in 1833, in Lon den op d'Expositie, z'herkenden God en ze schreven op de facade: Glorie bijzonderlijk aan den Al machtigen, bron van alle verstand en kennis! Én t'Antwerpen, geen woord daarvan! geen syllabe! zo komen vooruit als dweeze stoffels!! Jantje. Dat zijn weêral die massons en vrijdenkers! Doksken. Kan zulke onderneming gezegend worden! Is dat niet naar den hemel spuwenAlia, Jantje, we zullen niet spreken van de wonderheden in 't firmament! maar nemen wij een van die millioenen bloemekes in de weiden Jantje. Ja. Dokskkn. Nemen wij een blad van den boom, een gezzeken uit de meerschen, kunnen al de geleerden der wereld kunnen ze dat maken? Jantje. Neen! Doksken. O mensch, trotschheid past u niet! herken de grootheid der Schepping! gebruik uw genie, met nederigheid en dankbaarheid, denk op den toren van Babel, of anders zijt ge de domheid in specie. Jantje. Ja, de domheid in specie, wel gezegd, Doksken; en daarmeê trekken wij wtêrom terug naar ons kasematten.Aan al ons Vrienden, heil en tevredenheid!!) Tb Bekomen in onze Bureelen De Hinderlaag van 7 7ber, o,35.; 0. L. Vr. van Gedurigen Bijstand o,2o; 't Kind van Maria, 18 c. Te Armentières, in Fransch-Vlaandertn is er zondag op de kie- zing, veel tumult en zelfs gevecht geweest. Maandag wierd er niet gewerkt en men liep rond, de Marseillaise zingende. De gendarmen te peerd zijn er in gevlogen. Te Turyn zijn gestolen al de rech terlijke akten en p'ocessen-verbaal in't paleis van Justicie. Ih Oostenrijk is het dorp Kaskocz afgebrand. 3 vrouwen kwamen in de vlammen om. De Vesuvius schuimt, grolt, kookt, sist, dampt en dreigt zijn gloeiende kraters uit te werpen. Wee die er omtrent ist Te Londen is afgebrand de Japaneesche tentoonstelling. Men zal zich nog herinneren de moord in de Walen te Elouges, alwaar een rijke heer naar huis gaande 's avonds, doodgeschoten wierd. Voor die moord en nog een andere, is aangehouden den brouwerszoon Bataille, 't scheen dat hij in briefwisseling was met eenen satelliet uit Frankrijk, die zijn werktuig zou geweest zijn. Doch de brouwerszoon bevestigt stellig, bij hoog en bij laag, dat hij gansch onschuldig gevangen zit en geen deel heeft in de mis daad. Die geheimzinnige zaak wekt ten hoogste ^de belangstelling op. Verders zijn er langs verschillige kanten wreede misdaden, die tot schande van 't menschdom dienen, en menig huisgezin in de bitterste ellende dompelen. Aalst. Een kind dat ging verdrinken, in den Dender, zatnrdag achternoen, een kind van 2 jaar, Odilonsken Van den Branden, op 't noodgeroep van 't zusterken, kwam de genaamde Eugeen Tombeur, oud 13 jaar, zoon van Jacobus, klokluider in de groote kerk, Eugeen Tombeur kwam bijgesneld, sprong met kleeren en a!, in den Dender en redde 't kind. Dit edelmoedig gedrag verdient zekerlijk ome belooning. Brand op Hofstade, (Babbelare.) i» Dijasdag nacht ten half een, op d'bofsteê van Carolus Claessens, 1 peerd is er ingebleven, 1 kalf eó'2 kleine verkskens; d'aanpalende hofsteê van Ludovicus Van Hauwé is ook door de vlammen geteisterd. De blua- sohers eu redders hebben veel moed getoond. bij Brossel; 't is gronwelijk; zondag nacht ten half twee, menschen die nog op de baan waren,zagen vuur bij eenen Drogiste, steenweg van Ter- vueren n° 157; aanstonds riepen zij alarm en op de 2® stagie aan de ven ster verscheen een vrouw met een kind, die gered wierden langs een ladder; ondertusschen brandde 't buis af, want wat kan- er gedaan wor den, als 't vuur aan een magazijn van brandbare stoffen komt! 't huis brandde dus af en als men ten 6 ure in de puinen kon, men vond eilaas, ten eersten, 't verbrandde lijk van een zekere Weduwe Chasseur, oud 75 jaren; ten tweeden, 't lijk van een jongsken, 11 jaar oud, en ten derden, van een ander kind, rond de 10 jaren, die daar bij hun grootmoeder woonden; de drogist M. Brognon, is sedert eenige maanden in een gesticht van krankzinnigen; zijn vrouw heeft men kunnen redden; doch d'arme moeder! men durft haar de ramp niet "aankondigen! En nogtans, ze zal het moeten weten, 't Vuur is gekomen, men weet niet hoe, in 't magazijn van ontplofbare voorwerpen. Brand te Pitthem. Zondag ten 10 ure, is aldaar afgebrand een hofsteê'der gravin de Men- lenaere, bewoond door De Roo Lauwens; de Volkeren der Hofsteê waren reeds slapen; aanstonds zjjn zij opgesprongen en hebben alles gered, wat menschelijk kon gered worden; 3 peerden zijn in den brand gebleven; Zes viggens hebben zware wonden bekomen; men denkt dat bliksemvuur d'oorzaak is geweest; de menschen der gebuurte en de pompiers van Pitthem hebben zich machtig geweerd. Hola, 't begint al! Waar 't Volk is, is de Neering, zeggen de beurzesnijders; en d'Exposi tie van Antwerpen zal voor die gasten een schoon occasie zijn, om hun pratijk uit te voeren. Hoort wat er zondag reeds gebeurd is: Een man uit Straatsburg, baJf Fransch, half Duitsch, ging door de Van Stralen- straat, als twee heeren hem bots op 't lijf loopen, twee Walen. Hij ziot vergramd op, zo maken hun ekskusen in beleefde termen, met fransche complementen en ze spreken zoo schoon dat de Straatsburger met da Walen meegaat, in een herberg der Gemeentestraat. Daar waren nog drij Walen van denzelfden deessefn, mat een tong van lintjes, en ze beginnen te spelen voor grof geld; de Franschman weigert eerst, doch eindelijk, hij doet meê en legt 750 fr. op tafel. Een der Walen legt er d'hand op en poetst de plaat. De bestolene roept als een mager verken, hij gaat ze 16 op straat roepen ende huilen; er komt Volk bij, mannen van Policie; drij Walen worden vastgegrepen en bun zakken uitgeschud, alwaar men veel goud en ander zaken van weerde vond... Die naar Antwerpen gaat, 't zal op te passen zijn. Wij vernemen verder. Ja, dat de Pic pokets op Aatwer- pen gevallen zijn, gelijk raven op een veld. Er zijn er uit alle landen en ia alle kostumen, gekleed als rijke dames en als pronte men- heerkes, beleefd en dienstwillig als gargons de icafé; de bestolene zijn reeds in groot getal; .onder andere aan een scheepskapitein wierd |700 fr. ontfutseld; men greep den dief bij de keel, men had den dief; doch Hét geld was reeds aan een derden man gegeven; zoo leep zijn die schurken; zitten ze vast, 't geld is toch weg! En veel die bestolen zijn, ze zwijgen,uit eerlijke schaamte en uit men schelijk opzicht. ri C'T1 wa3 maandag laatst gansch in opspraak over deze zeld- l ïame gebeurtenis. Binnenst den nacht van zaterdag tot zondag hadden eenige farceurs eenen meitak geplant voor de alomgo- kende herberg De Keuzel. Zondag wierd de bazin Mimca Laura er nog al mede geplaagden ze zette er nen druppel op om alles af te spoelen. Met den avond leidt men haarte bed. 'S anderdaags gaat men zienhoe het komt dat ze zoo lang wacht van op te staan en men vind ze dood liggen aan haar bed,eene wonde aan het hoofd waar 'nen merkelijken plas bloed was uitgeloopen. Men veronderstelt dat zij uit haar bed op hot hoofd zal gestnikt zijn Een doctor is er bijgenoodigd Verdere bijzonderheden zijn ohs onbekend, maar "t is al genoeg om de tongen allerlei zinsreden te hooren afgeven. Te koop in onze Bureelen: Uitgezochte gebeden l,Bo; 8 bloemen 1,30c de Reis naar Lourdes, door 3 Yiaamsche Jockheden van den Buiten 1,00»

De Werkman | 1885 | | pagina 2