'aan Macharis Brief Moerbeke-SLoewacht£p „faandas fe stnxendag, ment'g voor nw oogen de vruchten groeien en verkloe- ken. Brozen, pakken gelijk 't komt en met koeragie de maand Juni binnen Brozen. Ja de maand Juni, och Marcus, dat rap- peleert ons iets,de maand Juniwas 't niet den 10 Juni dat de Geuzen hunne klopping kregen Marcus. Ja, den dijstendag 10 JuniDien dag, Brozen, k en zal hem van mijn leven niet vergeten! Die Geuzen en Vrijmetsers hadden de Belgen toch zoo wreed gepluimd, .r.ishandeld en getiranniseerd! Vriend, dat moet van tijd tot tijd gerappeleerd worden, r Brozen. - Ja, ze gingei?er met den groven borstel door; ze wierpen 't geld te grabbelen millioenen en milhoenen wierden verkwist en verbrast; en terwijl d arme Belgskes den laatsten eens uit hun zakken haalden, de Vrijdenkers en Geuzen gingen zwie rig op hun: lappen. Marcus. Hoeveel steden en gemeenten zijn alsdan niet geruï neerd? En er viel niet tegen te spreken of zijn recht te doen gelden; Piet Van Humbeeck had gezworen het Katholiek Geloof in den put te be graven; Bara stond met zijn piek voor de kerken en voor de kapellen; zelfs de testa menten en de kerkhoven wierden niet ge spaard. n,_ c,, Brozen.— Marcus, detirannisatie was poot. D Overheden van Steden en Prochiën wierden aanzien als vuiligheid rappe- leert u die Inkwisitie Marcus. Ja de vuige Inkwi3itie die zooveel geld heeft gekosten als 't Volk daartegen opkwam, dan sprongen de marchessés te voorschijn. Brozen. Maar de waarheid is toch niet verzwe gen; overal hebben die Vrijmetsers der Inkwisitie hun nen koek geboterd gekregen, en al tierden ze*'gelijk helsche dragonders, de waarheid was gezegd. Marcus. En de Volksheulderij, Brozen, zal dat kriem niet eeuwig in de memorie van 't menschdom blijven?.. Brozen. Ja, er is iets afgezien in dien tijd. Maar ook, welke vrougd, den namiddag van 10 Juni, als wij hoorden dat de Vrijmetsers geklopt en verpletterd wa ren te Leuven, t'Oostende, te Nijvel, te Philipviile, te Namen, te Luxemburg, t'Antwerpen, met 1500 stem men, te Brugge met 650 en zelfs, ja zelfs te Brussel. Marcus. Brussel, ja Brussel schupte de Bergés, de Jansons, de Piet Van Humbeecken weg. Och, Bro zen. wat is er dien avond gezongen en gesprongen! was het niet met 1300 stemmen dat wij te Brussel boven lagen? Brozen. 't Staat mij toch voor; maar, we kunnen dat altemaal zien in De "Werkmans van dien tijd; g'hebt ze toch ook bewaard Marcus. Of ik Die gazetten gaan uit ons-handen niet: van tijd tot tijd komen ze voor de pinne 1 Brozen. Och wat stond Pitje Van Humbeeck daar schoon uitgepreut f Marcus. Van tijd tot tijd, zeg ik, komen ze voor de pinno, om .e raDpeleeren de tjudasserij der Geuzen en Vrijmetsers. Och, ze waren bezig mot ons Landeken 'tot in den grond te reneweeren Brozen Brozen. Marcus Marcus. De naaste week, grooten pourparlé over a) d» Herinneringen. En in de Maand Juni, alle dagen Ons Heer bedankt Brozen. Ja Ons Heer bedankt, want wij zijn geen ingratte kerels of geen Vrij denkers die hier leven als lompe stoffels en kolossale ezels Marcus. Alle dagen Ons Heer bedankt over de verlossing, en vernieuwing van kracht gevraagd, om de wortels der Geuzerij uit te roeien, want..-, want.... Brozen. Laats ons rechtuit sprekon en er maar de kattebelle aanhangen, ons Ministers worden schrikkelijk geconterkarreerd en botsen tegen geheime macon- niekc machten Marcus. Gelijk ge zegt, en dit moeten wij te boven komen, kost wat kost! En dat zal gaan, als wij ware oprechte Katholieken zijnen blijven.... Brozen tot de naaste week, met de stukken van bewijs in d'hand Aalst, 25 Mei i885. Vriend Macharis en duurbare Konfraters Ge vraagt ons,vriend Macharis,hos wij thuisgekomen zijn? God zij gedankt, man-lid, allerbest, frisch en gezond; het afscheid te Lourdes, den maandag i8 mei, was aandoenlijk; een plechtig Lof, den Pauzelijken Zegen, daarna een laatste bezoek aan de Grot al waar de Moeder-Gods tot 18 maal is verschenen. Macharis, dèar hebben wij nogeens onze Werkman en al zijrf Vrienden en Mede helpers, levenden en overledenen, Ons Lieve Vrouw aanbevolen. FraricisCus de Sales schreef in zijnen tijd; Als ik in een Bedevaart plaats kom, ik gevoel in miin hart, dat ik in een Moedershuis ben en als ik die Bedevaart verlaat, dan neme ik afscheid van een tee- dere Moeder. Vriend Macharis, wie zal dien wijzen en geleerden man tegenspreken? Den maandag avond,ten 8 ure zijn wij uit Lourdes vertrokken;die oogenblikken waren aandoenlijk, Macharis, die niet luid op bad, lag in stille mijmering verslonden; men zegde: Vaarwell Tot weder- ziensl Als't God blieft, wij zullen terugkeerenl En dan voerde't convoi ons in volle vlucht van vitesse, langs Tarbes, Auch, Agen, Bordeaux, Angoulème en Poitiers naar TOURS, alwaar wij dijnsdag ten 5 ure toekwamen; te Tours waren er juffers, dames en heeren aan de statie,om de zieken te vervoeren; 's avonds ten 8 ure, plech tig Lof in d'Hoofdkerk, die veel heelt van de St Martenskerkt'Aalst 's anderdaags ten 6 ure, Mis en Communie op 't graf van den H. Martinus, daarna ging men 't huis bezoeken van den Heiligen Man van Tours, van M. Dupont, onlangs overleden en die de Devotie verspreid heeft van 't H. Aanschijn Onzes Heeren, tot herstelling der Godslasteringen van onze eeuw. Dat huis, salon, spreekplaats, bureau,'t is in een kapel veranderd en men ziet daar de plaats waar die heilige koopman 35 jaren lang een lamp onderhield, ter eere van 't H. Aanschijn en waar hij zooveel gebeden stortte. Met die Olie worden de zieken nu gezalfd en er gebeuren veel Mirakelen, gelijk ik u later zal mededeelen. En ge vraagt mij, Macharis, hoe dat Frankrijk, na al die wonder bare teekens, nog versteend kan blijven; hoe dat de menschen hun oogen niet openen en datj d'herten niet geraakt zijn? Vrienden, w'hebben dat ook gevraagd op ons reis en ze zegden ons: Dat de bekeeringen aan de Grot en door 't verhaal der Mirakelen en van den Toeloop, dat die bekeeringen talrijk zijn en wonderbaar; al die aan de Grot of in de kerk met oprecht gemoed komt bidden, is be keerd; de lauwen worden opgewekt en d'ieverigen nog meer ver sterkt. Maar wat gebeurde er, als Ons Heer al die mirakelen deed en zelfs de dooden tot het leven riep De joden bleven versteend en wierden zelfs boosaardiger. Ze wilden de Genesenen niet zien, ze weigerden er naar te hooren, en ze vonden, met medehulp des dui vels, allerhande drogredenen uit.... En wat gebeurt er in ons Va derland? Zien wij niet, dat de woede der goddeloosen vermeerdert, namaie er wonderbare genezingen plaats hebben? T'Oostakker, de Toeloop ontstond door mirakuleuze genezingen en men wilde de stille en brave bedevaarders doodslaan; een der liberale kopstukken riep uit: Die in pelgrimagie gaat, verdient met^tokken afgerost te worden!... En t'Halle, te Scherpsnheuvel, in Gaverland, te Kerse laar, zijn de wonderen er niet klaarblijkelijk? Wat hooren wij gedu rig van Oostakker? Wat is er onlangs nog gebeurd? Wat komen de Bedevaarders ons zeggen? Is 't de Almacht Gods niet, die in deze bedrukte tijden de Waarheid van 't Geloof toont? Er zijn er, die geraakt worden, maar hoe velen die dieper en dieper inde boosheid geraken en geweldiger worden, om de menschen te bederven 1 Macharis, er zijn ons deze week twee gazettekes gezonden, op rood papier gedrukt, het een kwam uit Luik: maar, Heere lieven hemel! het verwondert ons dat 'éen menschehjke pen zoo afschuwe lijk vuil kan schrijven! 't Is ontucht en opwekking tot ontucht en vuile spotternij en walgelijkheid van 't begin tot het einde. En dat wordt gelezen en verspreid onder 't werkvolk! De jonkheden die daarmeê bezig liggen, 't moeten zwijnen van ondeugd worden! Die zijn eigen, die t menschdom respekteert, moet walgen van zulke verfoeielijkheid! Macharis, geen enkele letter van dit sodoma-bladje zouden wij durven meêdeelen. Het tweede kwam uit Brussel en is getiteld: Ni Dieu, ni Maitre! Noch God! noch Meester! het loochent God, het verheft de Commune van 1871, het roept de soldaten op, om tegen de Rijken en de Burgers te strijden; alle Godsdienst,; schrijft het, is verbeesting en 't huwelijk is een schande: vrij veree- nigd worden en vrij scheiden,wanneer men wil!.. Ge zoudt zeggen: 't Is ongeloofelijk! 't is monsterachtig! maar dat wordt gelezen en ingeswolgen, en de liberale gazettekes van Vlaanderen nemen uit die vuilnissen over, zooveel ze kunnen; zonder te veel schrokkerij te verwekken. Ach, Macharis, welke droeve tijdingen voor de Samenleving! maar van den anderen kant vernemen wij dat er in 't zelfde Walen land sterk gewerkt wordt op de'Vlamingen, aldaar verblijvende, o. a. gaf de Pater Redemptorist Van Peteghem onlangs nog een Mis sie te Tilleur, eiken avond.een groot Sermoen, wel bijgewoond, en op Sinxen gingen 275 Leden aldaar hun Opdracht doen in d'H. Familie; want 't zijn de Goede Vereenigingen die ons moeten red den, en bijzonderlijk de jonkheid. Veel Ouders klagen over hun kinderen; willen ze verzekerd zijn, de Congregatiën, de Congrega tiën! Reeds hebben de Vlamingen, te Tilleur, met hun penningsken een allerschoonste bannier; uit Michelbeke verneem ik dat de toe loop zoo uitnemend groot is geweest en het Lóf door de Xaverianen in muziek gezongen, aoo wonderschoon; op H. Sacramentsdag is het volgens gewoonte de Jaarlijksche Bedevaart naar de Grot van Vlierzele, en met de Sinxendagen zijn er langs alle kanten schoone bedevaarts-tochten geweest; men verzekert mij Macharis, dat de Almacht Gods zich doör.-de voorspraak van O. Lieve Vrouw zienelijk getoond heeft te Scherpenheuvel en t'Oostakker, op welke laatste plaats een dochter van Koewacht schielijk en mirakuleus zou genezen zijn. Ongetwijfeld zsl onze ieverige Medehelper dier plaats de zaak van nabij opspeuren en ons nauwkeuriglijk inlichten Macharis en achtbare Konfraters, U alkn vriendelijk groetende en immer gereed U tijdingen mede tedeelen over de bijzonderheden onzer Reize; Machiel en ander Vrienden te Brussel, bedankt Ons Heer dat gij dat schoon Heiligdom hebt, ter eere van O.L. Vrouw in Sinter Goelen, gaat er dikwijls bidden met uw kinderkens, voor Kerk en Vaderland, voor Staat en voor Huisgezin, want gelijk ge ziet, zoowel op die plaatsen als te. Lourdes zelve, deelt de Moeder Goüs hare gratiën en weldaden mede. De naaste week ontvangen de Medehelpers, met 't Baljuken, hunne gedenkenis uit Lourdes iets aldaar aan de Grot geraakt en gezegend, en te Tours door ons' eigenhandig op 't graf gelegd van denH. Martiftus, en ook gezegend in 't Huis van den heiligen Man van Tours. Uw dienaar en Vriend, DE WERKMAN Men schrijft ons op dato 26 Mei, nit x heeft eraan de rots van O. L. Vr. van Lourdes te Oostakker, eene Mirakulenze genezing plaats ge had; met het grootste vertrouwen op de Moeder Gods,had Catharina Ter- toy, sinas ruim 3 jaren onder geneeskundige behandeling, zonder dat haren toestand verbeterde,haren toevlucht genomen tot Haar, en zoo was zij, per rijtuig en met vele harer Vriendinnen in Bedevaart daar toege komen; vol betrouwen op hare genezing, wierp zij zich voos de voeten van O. L. Vrouw, Zoo rashet water hare ledematen besprenkelde wierd zij de wonde hare genezing gewaar, waar er met duizende ooggetuigen van waren. Deze wonderbare genezing verwekt bij ons en bij onze na buren de grootste lofspraak, doordien er duizende menschen het onge lukkig moisken kenden, 6 P. 8. Terwijl ik schrijf,komt men mij zeggen dat morgen, woensdag eene groote Mis van Dankbaarheid zal plaats hebben, waar de Genezene tegenwoordig zal zijn; men is reeds bezig met het versieren van O. L. Vr

De Werkman | 1885 | | pagina 2