I Berichten De Gebeurtenissen De Vlaamsche; Werkmanswoon. Neen, 't waart gij niet, groote steden, Met uw huizen vol van pracht, Met uw fijn verfranschte zeden, Die mij tot het zingen bracht: Onze Vlaamsche werkmanswoon. Spande duizendmaal de kroon. Ja, in u, o werkmanswoon Alles spreekt mij tot den geest: Uwen huisraad, uwe zonen, 't Boeit mij alles om het meest. Gij, o Vlaamsche werkmanswoon, Boven allen, spant de kroon. Als ik, op den Vlaamschen buiten, t Needrig werkmanshuis beschouw Bloemen prijken aan de ruiten 't Zegt mij: daar is liefde en trouw. Gij, o Vlaamsche werkmanswoon, Voor het uitzicht spant de kroon. Treed ik nu de woning binnen Niets is rijk. maar alles net. Alles streelt er mij de zinnen. Reinheid, is daar stalen wet. Gij, o Vlaamsche werkmanswoon, Voor de reinheid spant de kroon, Rechts en links gekleurde teelen, Midden is het Christusbeeld, Vogeltjes die lustig kweelen, Printjes aan den wand verdeeld, dij, o Vlaamsche werkmanswoon, Voor de orde spant de kroon. Aan de bedspond' in de dlkove langt een kruis en watervat; 's Morgens, 's avonds vol geloove, Elk neemt van 't gewijde nat. Gij, o Vlaamsche werkmanswoon, Voor den godsdienst spant de kroon. Goeden dag klinkt mij in de ooren, Welkom! hoe is 't alles 't huis? God zij dankniets kwam ons stooren, Al'en zijn nog frisch en struisch. DERTIENDE JAAR. N° 6S9 —5 Juni i885 VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Duitschland, Amerika, 4,50. P. DAEN8-MAYART, Achterstraat, AALST. Heden eindigt de reis van Hofstade naar Chinain den naam van al onze geëerde Medehelpers en Lezers, moeten wij den eorweerden en kloekmoedigen Missionnaris bedanken over zijne kostelijke mededeelingen, welke met diepe aandacht zijn gelezen. God geve dat onze Eerw. Landgenoot lange jaren en met goede vrucht baarheid aan de Voortplanting des Geloofs moge werken! In ons volgende Nr beginnen wij een nieuw verhaal uit het Kas teel der Verdoemenis. Men gelieve het voort te zeggen en de namen der achtbare Heeren, die ons abonnementen bezorgen, zijn niet vergeten, maar worden zorgvuldig aangeteekend.... Geëerde Lezers te Watteren, kent Ued. daar niemand in Btaat zich met de verspreiding van De Werkman te gelasten? Op an der plaatsen, waar De Werkman niet verspreid is, men zal ons genoegen doen iemand aan te duiden en in betrekking met ons te stellen. Lieve taal uit onze woon Vol van godsdienst, gij zijt schoon! Vlaamsche taal en Vlaamsche zeden Gaat met godsdienstzin gepaard, 't Is een erfdeel uit 't verleden Door het werkmansvolk bewaard. Gij, 0 vlaamsche werkmanswoon; Door dit drietal spant de kroon. St-Niklaas, Mei, 1883. E. V. H. Mannen uit den ouden tijd. Er leeft in onze gemeente, zoo schrijft ens een medehelper uit Beverst (Limburg), een persoon: M. J. Theyssens, 96 jaren oud; 't is de oudste mensch der gemeente en daarbij de laatste Napo- leonist der streek. Hij is nog zoo fix en gezond dat hij eiken dag om 6 ure in de H Mis tegen woordig is, en nog gansche uren kan vertellen over zijn avonturen in Rusland. Een inboor ling van Beverst, thans te Hasselt wonende, kan den afstand tusschen beide plaatsen (2 uren en half) op eenen dag, te voet een en weer afleggen, zonder zich te vermoeienen dat nog van in de 90 jaren oud! Tegen het fijt. De zoo gevreesde fijt wordt met den besten uitslag bestreden in twee uren tijds op de vol gende manier: Bladeren van labboonen (ook plat- teboonen of boerenteenen genoemd genoemd) in eenen pot zetten, kokend water er op gieten en er den zieken vinger in dompelen zoohaast men de warmte kan verdragen. Men houde het water gedurende twee uren warm op de stoof en late den vinger er zoo lang in. Na die twee uren is de pijn gemeenlijk heel verdwenen of wel groo- telijks gestild om weldra op tg houden. Is de kwaal nog in den aanvang, dan zal eene dompe ling van 2 uren ook alle verdere gevolgen van het fijt voorkomen. Nu het oogenblik nadert om de labboonbladeren te plukken, goed te droogen en zorgvuldig te bewaren, heb ik gedacht aan de fijtlijders in 't bijzonder en aan iedereen in het algemeen, eenen dienst te bewijzen, door hen met het bovenstaande bekend te maken. GOED GEMEEND. Pachter (die voor 't eerst een vélocipède ziet.) Hé, mijnheer, hé ge hebt twee wielen van uw wagenske verloren mnuuiiiliimii Luistert, menschen en aanziet, wat er meldensvyeer- ig is geschied Te Verviers, man en vrouw, Vrijdenkers, die zich czelfsmoord hadden, na hun kind vermoord te heb- en, hun kadavers zijn op Sinxen door de Geuzerij riomfantelijk ingedolven.Op St Gillis, Brussel, ze zien hoever men komt met vaD de kerkhoven prosputten te maken; een brave dochter wordt vermoord door een oude boef, een vreemde duitsche lapper; en op '1 kerkhof, moordenaar en slachtoffer wor den nevens een gelegd!!! Te Parijs, de rampzalige Victor Hugo, gestorven als Vrijdenker, zonder naar omhoog eens op te zien, d'honden en de zwijnen sterven ook alzoo, wat heeft 't Geuzen- ministerie van dat Land gedaan? Uit een groote kerk van Parijs, Ons Heer doen weggaan, de Geloovigen er uit gedreven, om daar 't lijk van den Vrijdenker in te begraven.... Is dat niet grouwelijk, menschen? Ons Heer buiten, aanstonds, affrontelijk; den Vrijdenker binnen!...,'t Volk is buiten op den dorpel gaan bidden, wantin die kerk waren d'overblijfsels berustende hunner Patronersse, d'H. Genoveva. Te Brussel, Rogier is dood, gestorven als mensch, men zegt dat Rogier altijd veel veneratie en genegenheid had voor Pater De Smet van Dendermonde en dikwijls met hem sprak, men zegt dat hij meermaals zijn verachting te kennen gaf voor die smeerige solidaire indelvingen, een solidaireindelving is een schande voor 't beschaafde menschdom; Rogier dood, en zijn begrafenis, plechtig en aandoenlijk; maar zondag avond had deStedelijke Raad van Brussel zijn lijk naar 't Stadhuis gebracht om .-'Maar op een praalbed g'heel den nacht g'exposeerd te blijven; u.aar wat is er gebeurd? In 't laat van den nacht zijn er slechte benden mansvolk en vrouwvolk gekomen, hebben de wacht overrompeld en dit lijk met woorden en daden van walgelijken spot bejegend. Waarom, zult ge vragen? Uit onbeschoftheid, uit wildheid, uit ver- voorderde boosheid, uit ingekankerde ontuchtigheid, 't Is ongeloofelij k wat slecht Volk er te Brussel opkomt, door die geuzengeschriften en die geuzenscholen en die geuzen- societeiten; z'en eerbiedigen noch kerk noch huis, noch Ouders, noch grijsaards, noch vrouwen, noch kinderen; en om alles te zeggen met een woord:ze zijn gezakt ónder den graad Yan verbeesting!... Ach, al die zijn huis en zijn eer en zijn rust respekteert, vluchte en vermijde toch al die aanloksels en inplantingen van Geuzerij en Vrijdenkerij. Te Leuven is zondag een schoone en groote Vergadering van Katholieken geweest; men heeft er rechtuit gesproken en krachtige voornemens gemaakt, en FAalst was er een zee van Volk, om M. WOESTE en zijn Familie eer en dank toe te roepen. Nooit heeft men zulken kermisdag be leefd en alles is zonder stoornis afgeloopen, behalve aan den Dam, waar een liberaal dwaashoofd met zijnen stok in een kortége ging slaan, en behalve aan de Statie, waar een dito uit een herberg met 'ne stoel sloeg, 's Avonds was de groote Markt van Aalst schitterend verlicht. Van menschen geheugen weet men niet, dat een sterve ling t'Aalst zooveel eer is aangedaan als zondag aan M. de Volks vertegenwoordiger Woeste. Te Zwynaarde gaat als Burgemeester ingehaald worden M. Ottoy, en te Wambeek, Brabant, ooggetuigen verzekeren ons, dat men niet kan beschrijven met welken triomf en geestdrift de achtbareheer De Troch er alsjBurgemeester is inge haald. 't Had groote moeite gekost,om de kiezing goedgekeurd en denRolinschen burgemeester weg tekrijgen. Maar hoe grooiaren strijd, hoe grooter' Viktorie; het dorp was onder de vlaggen en wimpels verdwenen, de lange straat, tot aan Schepdaal,was een warande van sparren en praalbogen, versierd met jaarschiften; d'ontvangst was roerend en treffend, men zag dat Wambeek met hert en ziel, in volle genegenheid feest vierde; zelfs Schepdael waar de Stoet van 60 ruiters en veel rijtuigen doortrok, was bevlagd.'s Avonds is een allerprachtigst Vuur werk dien triomfantelijken dag komen sluiten. Allo, laat ons roepen: Leve de gemeente Wambeeck! Lang leve zijnen katholieken Burgemeester!.... Welk verschil tegen zijnen voorganger, gunsteling van Roiin; deze wierd ingehuldigd met een enkel stijf houillepeerd en een handvol lawijtmakers, die hem'met een lied van een treurig meisje vereerden en daarmee punctum. in d'Engelsche Indiën'is £een vreeselijke aardbeving geweest; ^de dooaen. en gekwetsten zijn menigvuldig in getal. M. Woeste heeft inde Kamers sterk aangedrongen, om komaf te maken met alle zotte schoolonkosten.... 't Is al wel geweest van 1879 tot 1384. Meester Bouvier durft zeggen dat er geen nuttelooze schoollokalen zijn gebouwd!!! De kalseisteenen zullen spreken, als dat volksken eens de waarheid kan bekennen. De Koning van Denemarken is effektief de scheidsman tusschen Engeland en Rusland, en alles zal in peis en vrede verhap- zakt worden. Beter een mager akkoord, dan een vet proces. De Keizer-Pruis zal toch met zijn kaduk lichaam naar Ems gaan. In Engeland zijn 180 g'affi cheerde soorten van Protestantsche Religie. Te Parijs is alles nog al stillekes vergaan met de begraving van Victor Hugo; veel glans en praal, maar eilaas! 't gebed van een arme vrouw bij een lijk, dat zie ik liever dan aldien ijdelen glo- ria-mundi. Rogier, men verzekert dat hij rechtzinniglijk tot den Heer is terug gekeerd en verscheide malen den Priester heeft gevraagd, na zijn Berechting. Bij den Heer is oneindige verlossingen overvloedige afkoopingIHij wischt de zonden uit en geeft een nieuw hert! De Minister van Landbouw in Frankrijk heeft sterk aangeprezen 'tLandbouw Onderwijsen't oprichten van Landbouwstokerijen. rr- ir0int slecht Gezondheids-Nieuws uit Spanje,

De Werkman | 1885 | | pagina 1