qgk> Holstade naar Meagolie |tgg, Derde brief aan Macharis. R E I S V A N f tufeiPy^-.EB (China). door den Eerw. Missionnaris Ev. Be Boeck. 17 Maar, bewondert toch eens de schoonheden die de Natuur in deze gewesten voor onze oogen uitspreidt: wat zegt gij van die grootsche bergen die ons van alle kanten omringen? ziet, de opko mende lentezon heeft ze reeds met een aangenaam en weelderig groen bedekt en versierd, die aan hunne hellingen het voorkomen geeft van zoovele parken, waar het oog met eene zekere voldoening op gevestigd blijft; en dieprachtige rotsen dan, bemerkt hoe kunstig dat zij aaneen gestooten zijn, de zon die er juist op schijnt, maakt hun aanzien gansch tooverachtig, de steenen gelijken aan zooveel vurige bollen, die de schitterendste stralen van alle kleuren vertoo- nen; 't is waarlijk schoon om zien, en de vallei die wij doorkruisen, ziet hoe schilderachtig zij is, door de rivier die er al kronkelend heen en weer doorloopt; wel is waar, die rivier hindert een weinig den gang der reizigers, daar men ze alle vijf voet door moet,_ (van die doortochten maken de muilezels toch niets), nogtans, zij is zoo prachtig gelegen,dat men graag de moeite onderstaat, door de door tochten veroorzaakt,dit vervoerend tafereel te mogen aanschouwen. Terwijl wij zoo te midden van die wonderheden voortstapten, (of ten minsten onze muilezels), ontmoetten wij verschtllige Christene families tusschen de heidenen verspreid, die ons den ka-to kwamen geven en hunne welkomgroeten aanbieden. Rond i uur, (toen wij nog 3 ure van Sy-wantze waren), hielden wij stil in eene herberg, waar een aantal ruiters van^ Sy-wantze ons afwachtten en ons eene kleine maaltijd hadden bereid. Wij namen algauw eene brok op d'hand en daarmeè vooruit. Nu had onze karavaan gansch het voorkomen van eenen triomfstoet; door al die ruiters voorafgegaan, verwekten wij de algemeene aandacht in de heidensche dorpen die wij doortrokken, toen wij eensklaps in de verte drie andere cavaliers in vollen galop op ons zagen afkomen; goede hemel! weldra erkenden wij een confrater onder die aanko mende vrienden, 't was M. Francois, gewezen onderpastor van Gentbrugge, verleden jaar vertrokken, die ons met twee leerlingen uit het Seminarie kwam vervoegen. Welgekomenriep hij ons van verre toe; weldra was hij bij ons en vol geluk brachten v/ij hem bij d'eersten druk der hand, de duizend liefdegroeten van 't Vlaamsche Vaderland!!! De Studenten die, als 't u blieft, latijn spraken gelijk advokaten, kwamen ons ook hunne wenschen aanbieden, waarna wij samen den weg voortzetten. Het was zoo stillekens ,aan 4ure geworden, toen wij, van achter den draai van eenen hoogen berg komende, Sy-wantze, de residentieplaats van Mgr Bax en verscheidens con fraters, voor ons zagen verschijnen. Nog eenige oogenblikken en wij gingen dat dorpken intreden, dat zoo dikwijls sedert ons verblijf op Scheut, in onze ooren klonk. Op een kilometer afstand van het dorp ontmoetten wij confrater Van Aerselaer, director van het Se minarie, vergezeld van al zijne jeugdige kweekelingen, die ons op een gegeven teeken al te samen met eenen treffelijken ka-to ver eerden. Aan den ingang van het dorp moesten wij tusschen twee hagen van menschen, met onze muilezels doordrummen, iedereen was te been om de nieuwe shen fous te komen zien en groeten. Sy- wantze heeft 17 honderd Christenen, ge kunt denken welk gewoel het was in die kleine Chineesche straatjes, die wij doorliepen. Pas aan de eerste huizen gekomen, moesten wij reeds stilhouden, om eene serenade te ontvangen van de Koninklijke harmonie van Sy- wantze. Als men zoo, voor de eerste maal chineesch muziek hoort, dan kan men zich met den besten wil van de wereld, niet serieus houden; men voelt zich altijd genegen om de handen aan de ooren le houden, ten einde aan die zintuigen de onaangename indrukkin gen te sparen, die zij in concerts van dien aard gevoelen; verbeeldt u eene verzameling van potschijven, potten en fijfels, die men te samen om te meest lawijt zou doen maken, en gij zult zoo wat een klein gedacht hebben van de serenade die wij hier ontvingen. Na 't muziek begon het geschut: kamons, geweeren, fuseën, alles kwam voor de pinne, om onze aankomst te vieren en ze in de verte aan te kondigen;t was een lawijt om er effenaf doof van te worden; einde lijk, altijd te midden van de jubelende menigte voortstappende, kwamen wij in de Bisschoppelijke verblijfplaats aan, waar wij Mgr Bax ontmoetten, die ons gelijk een vader zijne kinderen, met de oprechtste genegenheid ontving en in zijne Vaderlijke zegening de maat vulde van 's Heeren goedheid ten onzen opzichte. Wij bega ven ons in 't gezelschap van Mgr en van de overige Confraters, naar de kerk die aan den overkant der straat gelegen is, om den goeden God te bedanken over de zegeningen waarmede Hij ons aanhoudend had overladen, gedurende onze lange reis.Da Christe nen hadden zich ook in de kerk vergaderd, om eenige lofzangen van dankbaarheid te zingen. Als die aandoenlijke ceremoniën uit waren, begaven wij ons naar de' residentie van Mgr Bax, waar men ons voor kamers, cavernes of eene navolging van bergholten aan wees; onze eerste zorg was van ons een weinig te zuiveren van het overvloedig stof dat onze kleerenbedekte, waarna wij eenen oogslag wierpen op de verschillige deelen der verblijfplaats. VJSy-wantze is een der grootste verblijfplaatsen van de gansche Missie; buiten het Bisschoppelijk paleis, (dat er,onder ons gezegd, weinig of niets paleisachtig uit ziet),en het huis van den Pastor van Sy-wantze en dat van den procureur,is ernog een schoon Seminarie aan vast, waar er een goed 4otal jonge Chinezen tot het Priesterschap worden voorbereid; recht over de Bisschoppelijke appartementen aan den overkant der straat, is er een groot weezenhuii der H. Kindsheid, waar zoo wat rond de 200 kinderkes door Ohineesche maagden met de grootste zelfsopoffering verzorgd en opgepast wor den. Nevens het Orphelinaat verheft zich de kerk, in chineeschen stijl gebouwd. In de oogen der Chinezen is het een monument;voor ons, Buiopeanen, is er niet veel bijzonders aan; t is een «--b-i w zonder order of kunst vervaardigd, waarschijnlijk door eenen Chi neeschen architecte die van de bouwkust ook al niet veel zal ver geten!!! 't Bijzonderste is dat de Chinezen het schoon vinden, _'t is immers voor hun bijzonderlijk dat de Kerken en bidplaatsen inge richt worden;en een middel om ze uit te lokken tot het dikwijls bij wonen der H. Diensten is, van in den bouwtrant hunne goesting te voldoen, bij voorkeur van die van de Missionarissen, aangezien zij van den Europeeschen stijl hoegenaamd niet moeten hebben. Vroeger heb ik u eenige bijzonderheden over het eigentlijke dorp van Sy-wan tze opgestuurd, ik heb u dan gezegd dat Sy -wantze tus schen twee groote bergketens gebouwd is.dat de huizen die zich in de bergen niet bevinden, van kleem zijn vervaardigd en nog lager van steek zijn als die waarvan ik hooger spreek, dat het meeste deel der Christenen in de bergen leven waar zij hollen of cavernes in graven die hun tot woonplaats dienen enz. enz. Onnoodig van al die bijzonderheden nog te herhalen. Nu zou ik nog wel een woordje kunnen zeggen over de reis die ik omtrent twee maanden na mijne aankomst in Sy-wan tze met Monseigneur Rutjes maakte, doch ik denk dat mijns relatie u reeds genoegzaam van mijnen goeden wil zal getuigen en dat gij u zult tevreden houden met de beschrijving der reis tot in Sy-wan-tze. Verders, het weze voldoende u te zeggen dat wij de reis naar den Kuain-tong op de voorspoedigste wijze deden en op 23 dagen in Sy-twun of O. L.Vrouw ter sperreboomen (N. D. des Pins) gezond en wel gesteld daags voor Sinle Peeter, 28 juni, aankwamen. Hier eindig ik, den goeden God nogmaals bedankende over zijne bijzondere bescherming en u allen de gevoelens mijner vurigste erkentenis aanbiedende voor de gebeden die gij voor de reis gestort hebt en die ze ons zoo voorspoedig hebben gemaakt. Deo Gra- tiasü Uw gansch verkleefde in de HH. Harten. Evarist Apost. Miss. alias Pao-shen-fou. Aalst, 1 Juni i885. Vriend, achtbare Vriend, Ued. heeft ons zoo dikmaals geschreven in alle groote omstan digheden, weshalve wij het ons als een plicht rekenen U zooveel mogelijk deelachtig te maken van onze lange Reis. Ge vraagt ons, achtbare Man, of Paray-le-Monial merkweerdig is en hoe de Ker kelijke Diensten te Lourdes zijn? Vriend Macharis en geëerde Konlraters en Lezers, Paray-le-Mo nial, waar Ons Heer in 1Ö70 meermaals aan een eenvoudige kloos ternon verscheen, dit stedeken is gelegen in t midden van dorre heidegronden; g'hebt er stroomen zonder boomen, akkers zonder vruchten, boomen zonder leven; de koeien, allen grauwwit, zijn bitter klein; de menschen spreken er half alpen-fransch en ge "indt er veel kieemen huizekes met aarden of gekalseiden vloer; anders schijnt 't Volk nog al braaf te lijn; op de rijkste gronden van Fran krijk vindt men 't slechtste Volk, omdat geld en goed bij ondeugd a olie zijn op 't vuur; 't Is in dat klein verlaten en arm stedeken dat de verschijningen in 1672 plaats hadden om de Devotie tot het H. Hert op te wekken, en tê brengen, Macharis, tot de verheven heid waar zij nu gekomen is; d'Helle spant op deze tijden al haar krachten in om 't Menschdom naar de goddeloosheid en naar t zedebederf te trekken, maar wij zien nu ook volbracht hetgeen de kerkleeraar Augustinus schreef: iDat het Hert van den Gekruisten God door eene lancie geopend is.^opdat de Volkeren erin een rust en schuilplaats zouden vinden. Macharis, Ued. heeft ons waarschijnlijk met opzet deze vraag gedaan, omdat wij de maand Juni zijn ingetreden, als wanneer, g'heel de Christenheid door, het H. HertJesu is uitgesteld, juist volgens de Verschijningen. Ter plaatse zelve, waar Ons Heer ver scheen, is nu een kerk, gansch behangen met vlaggen en ander kostelijke offergiften; in een kostelijke Relikwiekas rust daar 't li chaam der Gelukzalige Religieuse en gedurig komen er Pelgrims toe, om aldaar opgewekt te worden in de Devotie tot het H. Hert. Den dijnsdag 12 Mei, ten 7ure's avonds, hebben wij dit stedeken verlaten en den woensdag ten 9 ure 's avonds kwamen wij te Lour- des aan; dus,26 uren groote vitesse op 'tconvoi, met kleine tusschen- pooskes van stilstand. Macharis, overal hebben de Kerkelijke Diensten een bijzondere kracht,om den menschen vreugde en sterkte in d herten te storten; op de plaatsen waar de werkende klas den troost der Kerkelijke Diensten versmaadt of door een slechte opvoeding niet meer kent, daar is wanorde, walgelijke levenswiize, ontevredenheid en oproer. Ziet g'heel Europa na, en zeg of wij de Waarheid niet schrijven. Overal, tot in't kleinste dorp storten de Kerkelijke Diensten een hemelsche dauw in d'hertcn; 't is daarom dat hst een vcrdicustnjkc daad is, de kerken helpen versieren, en meêhelpen tot opluistering der kerkelijke diensten; nxiar te Lourdes, Macharis, aan den voet dier hemelhooge bergen, in de stilte dier plechtige eenzaamheid, groote sterke mansmenschen storten daar tranen van vreugd en elk «egt: Ja, die «oete verrukkelijke gewaarwordingen zijn een voor smaak van den Hemel! Macharis, de karavaan uit Antwerpen was te Lourdes bijzonder wel gekomen; ja, Kanunnik Beauvois mocht in volle waarheid bij 't afscheid zeggen: De Basiliek, de Grot, och, t scneen dat de Vla mingen er de meesters van waren! Tweemaal is de Communie- Mis aan de Grot geweest; ja, aan de Grot zelve; ge zijt daar op de plaats zelve der Verschijningen; ge ziet: het wit marmeren Beeld, de Moeder Gods, in de holte der Rots; waslichten, met honderde die dag en nacht vernieuwd worden en een eeuwig hcht geven; het mirakuleus water, daar eensklaps ontstaan, waar vroeger nooit water was gesien;—overal waar gij uw oogen wendt, bewijzen van mirakuleuze genezingen; op een Outair vin massief zilver wordt de CommuaU-Mis gedaan ten 7 ure; de Zieken, de lievelingen der Bedevaart, zij alleen mogen in de Grot zitten, want oader de Mis wordt de grilja gesloten; al 't Volk «it voor de Grot onder den blau- k—«m«—tnHcg?*—«ujjh 1 f-^gaes.

De Werkman | 1885 | | pagina 3