1 VOLKSBELANGEN. T'Antwerpen, ia den Burgerkring zal de Bond der Belgische Tolkstcerlcen, Diinsdag, 16 Juni, vergaderd zijn en handelen over de Inrichtingen van Stoffelijk Belang(spaarkassen, hnlp- en voorzorgkasscn in de Volkswerken le of die waarlijk nuttig is2® Hoe en met welke voorzorgen ze moeten ingericht worden 3® Welke van die inrichtingen bijzonder welkom zijn 4® De voordeelen en de Zwarigheden. Ten half negen de Mis, 't kwaart na9 ure, de Vergadering; ten 12 ure Middagmaalten 2 ure, tweede vereenigingten half vijf Lof. De groote zaak in de Samenleving is 't Fami lieleven, weerdig gezag der Ouders, en Be hulpzaamheid der Kinderen. De grootste schande der Samenleving is de kinderen die t'huis hun kosten koopen. Zulke ondankbaar heid kan niet ongestraft blijven. De zaak der Spaarkassen en Borggilden is met mees terlijke ondervinding uitgelegd in deboekskes van Iseghem. 't Is onberekenbaar, welke goede vruchten de wijze Gespaarzaamheid in Iseghem en omstreken heeft veroorzaakt. Grondregels en Aanbevelingen. 't Geluk heeft weinig plaats van doen. De grootste kruisen rijden per voituur. Zijn driften overmeesteren is soms lastig, zijn driften voidoen, is onmogelijk. Geen koude dran ken te nemen als men bezweet is, want zulks doodelijk kan wezen; thé, kaffó, water met azijn in of een slokske franschen, De ver maarde Doctor Stevens, vanTongeren, genas veel kinderen van den Kinckhoest met het af treksel van wilden thymis door den dag te doen drinken. Warm bierken met vliersi roop is ook goed. Een dochter, die vier maanden lang, zoo heesch was dat zij haar eigen niet kon verstaan, ja, ze wierd op éen dag genezen, na alle drij uren te nemen een lepel van 't volgende mengsel6 oneen munt- water en 2 oneen frambozen siroop. Als i DERTIENDE JAAR. - N° 660 12 Juni i885 i VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Duitschland, Amerika, 4,50. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. DE KROON DES HEMELS, aan 2,00,ze zeggen zooveel goed van dit boek, gedrukt t'Antwerpen bij Van Os-De Wolf, en ver taald door 'ne Pater Jesuiet van rond Aalst, die nu ia Engeland verblijft. Wij hebben nog ontvangen voor Luik, memento, laat ons peizen dat er daar 3o,ooo Vlamingen zijn, Kerk en Kring en Patronagie staan er, doch er is nog veel te betalen en wij blijven karitaat staan, en w'hebben nog ontvangen: Uit Meirelbeke, opbrengst van een kaartspel 2,o5, uit Mechelen, 2,00 te samen lo69,83 c. PARLOIR. Ontf. vanM. D. B. Luik2,5o tot Juni 86. Van M. V. E. Br. 2,5o tot Juni 86. Uit Viane van M. S. V. B. 2.5o tot Meert 8'. Uit Turnh. van M. A. V. L. l,5o tot einde 85. Uit Mech. van M. A. V. Cl. 2,3o tot Juni 85. W. l,2o voor Luik. Wij recommandeeren de lezing van 't Kasteel der Verdoemenis; de nieuwe Inschrijvers kunnen 6 we kenlang d'Eerste N" bekomen. Uit LuiK eenschoon gedicht ont- fangen, doch wij mogen niet te veel verzen geven. d'heeschheid veroorzaakt is,door een ingesla gen zweet, dan drinke men aftreksel van vlierbloemen met melk. De bladeren en bloemen van sleutelbloemen opwonden en ge zwellen gelegd, hebben een sterke genees kundige kracht. Corvisart, de Chirurgyn van Napoleon, voor brandende oogen, poeder van galangawortel deed hij op azijn trekken en met dit aftreksel van buiten rondom de oogen wasschen. En de fransche soldaten hadden oogen als lanteernen. Doch, als er iets aan uw oogen hindert, wacht niet lang den Docteur te spreken, want d'oogen zijn koste lijke schatten. - De kalveren op den rug strijken is zeernadeelig voor den vooruitgang dier beesten. In Rusland, om de kalveren te vetten, doet men een weinig bier bij hun melk daarvan zijn ze geruster en slapen als een roos. In Friesland worden de kalvers die men vet, dagelijks met lauw water gewas- schen. Om vleeschsop, dat verzuurd is, weêr goed te maken, hang ze op 't vuur en werp er eenige gloeiende maar niet rookende houtskolen in, als zij kookt, of laat er een wei nig magnesia in opkoken, 5 4 6 greinen vol gens staat en kwaliteit. Om een groot stopsel in een flesch te krijgen, snij onder in 't midden een plat stukje uit. De nachtvlinder die rond het keerslicht zweeft, verbrandt vroeg of laat heur vlerken. Als een dochter in de herbergen verkeert, en loopt en zwierl, de eindeklokke luidt over heur goeden naam,over heur eer en reputatie! In de restauratie. Yerkiest mijnheer voor een galden vijftig cents of voor een gul den te dineren Welk onderscheid is daarin Vijftig cents, mijnheer. Alsem en Wijnruit op hollandschen ge- never gesteken zullen, ook bij den minsten eter, appetijt verwekken. Het geluk der rijken bestaat niet in het goed dat zij hebben, maar in het goed dat zij doen. LOOPENDE NIEUWS. Ja, ze spreken in Enge land van vrouwvolk naar 't Parlement te zenden, 't Spreek woord zegt: Een wijze vrouw is 's mans behoü. De In haling des Burgemeesters te Wambeeck is een oprechte Volksfeest geweest; men zag ter oogen uit, dat het de be geerte en den wil des Volks was. Dees jaar nog zullen ze verbeteringen doen aan de Statie van Aalst. T'Astene is in de Kloosterschool een schoone Feest geweest, ter eere van den edelen heer A.deKerchove-deDentergem, de edelmoedige weldoener van dit Gesticht... Geen betere dienst kan men aan de Samenleving bewijzen, dan met te zorgen voor de goede opvoeding der kinderen. Er zijn sture maatregels genomen tegen degene die kunstboter zouden aankondigen of ver koopen voor echte boter. En daarin heeft men groot gelijk! Bij M, Claes, Kleine Munt, Antwerpen 9, is verschenen een plan van Antwerpen voor i885, in'tVlaamsch, prijs 1,00. Droeve weezenhuizen t'Ant werpen, sedert dat de Godsdienst er uitgebannen is. En dezelfde oorzaken hebben overal dezelfde gevolgen, overal, onvermijdelijk. Slechte gazetten in zijn huis brengen,dat galgt, dat is den rechten weg om alle geluk en vrede uit zijn huis te bannen. Ge vindt er die met deze waar heid lachen, maar als zij zeiven tot ondervinding strekken, dan stahn ze te kijken gelijk een uil op een zieke koe. Wegens Antwerpen is er een groot pleit te beslissen: De Brug over Schelde aan 't Vlaamsch Hoofd!... Een gemeenschap tusschen de twee oevers moet er komen, doch Antwerpen zou liever een onderaardsche weg hebben, om zijn Have vrij te houden. Een brug, zegt men t'Antwerpen, zou de schepen belemmeren en misschien de Schelde doen aanzanden. Deze zaak valtneerstig te onderzoeken. Antwerpen gekrenkt, g'heel 't Land gekrenkt! Men spreekt ook van een hooge hangende brug, waaronder de schepen zouden varen. De schoonste bruggen van dezen tijd zijn in Holland en aan den Rhyn; te Maintz wordt een brug over den Rhyn gelegd, die een wonder van de wereldzal zijn. Uit Erondegem: Te Vosselaerc, bij Deinze, hebben we zondag een boom gezien die eene kurieuseteit is. Het is een tronk linde boom; op manshoogte meet hij i3 meters 85 centimeters omtrek. Hij is 8 meters hoog, en draagt takken gelijk volwassen boomen. Van binnen hol, kan er zeven man in staan. Zulk wonder zal er in de Expositie van Antwerpen niet te zien zijn. Er zijn weêr 7 officiéele scholen gesloten, die te samen hadden 9 teer lingen; de kinderen van d'onderwijzers hierin mede- begrepen... En de liberale gazettten roepen moord en brand Ja moord en brand en schande, dat zulke geld verkwis tingen zoolang hebben geduurd! In d'ander landen, ze lachen met ons, als ze d'historie van die leegstaande scholen hooren. Als 't welgaat, zal Eecloo dees jaar, zijne honderdjarige hebben, in den' persoon van Mevr. weduwe Vermeire, van 't Zand, geboren den 24 December 1785. Die geachte Vrouw heeft nog al haar verstand, ze breit nog en leest zonder bril. Alla, God geve, dat men haar Eeuw- Feest moge vieren! M. Fris heeft de zaken van Mechelen en omstreken in de Kamer krachtig verdedigd; sedert 40 jaar vraagt men er hoogst dringende waterwerken; meermaals wierd er geld gestemd, maar nooit iets uitgewerkt. Een Athéné-Professor van Brugge, is onlangs naar Yperen een 'Conferentie gaan geven, die niets anders was dan een lange smaadrede tegen Kerk en Paus. En bij zulke heerkens zou men de kinderen moeten zenden Wacht, 'k zal u helpen, zei Lodden, en hij stak de schuur in brand.Een Vrijdenker van Curegem heeft zich te Mechelen gezelfsmoord en is civiel begraven. Te Brussel is er zondag Provinciale Kiezing 't is strijd tusschen liberaal en radikaal; maar nu is er een derde Kandidaat gekomen, M. JOURDAIN, hoofdopsteller van de Patriote.'t Schijnt dat men voor goed in 't saisoen der Ruiterij-feesten komt: Zondag acht dagen ge leden, was het Ruiters-Ommegang tot Ronse. Nu zondag aanstaande zal het tot Michelbeke te doen zijn en in het begin der toekomende maand tot Roo- sebeke en Nederbrakel. Deze vermakelijkheden zijn niet af te keuren, als zij geschieden in vrede, in_ vriendschap en vooral met voorzichtigheid, want die met peerd uitrijdt, die rijdt met zijn meester uit, en menige jongeling, zotte toeren de force willende uitsteken, heeft zulks ondervonden en foliën gehad. St NIKOLA AS Buitengewone Feestelyk- *-»• heden, ter gelegenheid van de Plechtige Wijding en Inhulding der Gildevlagge, door de Damen der Stad, aan de Katholieke Gilde geschonken. Die Gilde, met zin spreuk: Godsdienst en Vrijheid! is een der schoonste inrichtingen van ons Land en van onzen Tijd. Zaturdag 2o Juni ten 7 1/2 ure, Vergadering in 't lokaal: De Zwaan ten 9 ure. Fakkeltocht en Serenade aan de Damen van het Inrichtings-Komiteit' ten 10 ure Feest-Vergadering in den KriDg. Zondag 21 Juni, ten half zeven, Ph Mis in de kerk van 't Klein Seminarie; buitengewone Brooddeeling; kermismaaltiïd aan de kinderen der Bewaarschool; ten half acht Algemeene Vergadering in döft Kring, om vandaar de nieuwe Gildevlagge te gaan afhalen by den Hoofdman der Gilde, M. Paul Janssene; ten 9 ure, Solemnele Hoogmis in de Primaire Kerk- daarna wijding der Gildevlagge, doorZ. H. MgrDe Battice, Hulpbisschop van Gent ten half twaalf, in de groote Feestzaal der Stads Akademie, Plechtige zitting, onder 't Voorzitterschap van Z. H. Mgr De Battice en eerste uitvoering der Groote Feest cantate, gedicht door M. Alf. Janssens, gildelid, getoonzet door M. A. D'Hooghe êildelid. Maandag 22 Juni, ten half vyf in de Feestzaal der Stads-Akademie', uitengewoon Muzikaal Feest en 2e uitvoering der Groote Feest-Cantate. 9ro?} Töoneei-en. Muziekfeest Zondag 28 Juni, in 't lokaal vvvmv» der Katholieke Vrne Jongensschool, doorheeren uit Kortrijk en Aalst. Verdere neriohten in ons volgend Nr.

De Werkman | 1885 | | pagina 1