lie mannekes uit de maaji. Brief aan Macharis. nd. KERKELIJK NIEUWS. Heden, Vrijdag, Feestdag van 't H. Hert. Men leest in 't Boek der VeropenbaringenDe zielen aan de Godvruchtigheid tot het H. Hert toegewijd, zullen, zelfs in het leven,, onuitsprekelijke geestelijke vertroostingen' ontvangen. Zondag is te Neèrhasselt met grooten luister entriomf ingehaald een prachtig beeld van 't H. Hert. Te Luik, i 883 heeft ons getuigd, hoe men daar plechtige Processiën kan houdem en de bewoners hunne huizen en straten versieren. De Hemel wierd gedragen door deaanzienlijkstekatholieke Luikenaars. Nu schrijft men ons,dat de Processie van zondag buitenge woon luisterlijk is geweest; hetgene aller aandacht trof, was de Confrérie der Vlamingen, met haar prachtig Vaan del; onder 't geleide van eenen pater Redemptorist baden zij den Roozenkrans in hunne Moedertaal; geen wonder dat d'Helle en de Geuzerij brieschen tegen de Paters en tegen de Geestelijken; de Machten der Helle willen 't Volk geleid zien door Vrijmetsers, naar alles dat slecht en verderfelijk is.... Men schrijft ons ook uit Luik dat de Vlamingen aldaar op zon- en feestdagen het'stichtend voorbeeld geven van 's namiddags naar Lof en Sermoen te komen, zelfs degeen die aan de verste uiteinden der stad wonen. Die naar Luik gaat, wij recommaildeëren de Kerk en den Kring, rue Hors Chateau. Al de Vlamingen zijn er welkom en de Lezers en Vrien den van De Werkman bijzonderlijk. Dat is een eer en een zoete vertroosting en versterking voor De Werkman, van daar zoovele Vrienden te mogen tellen.Maandag was er in onsSt Martenskerk een aandoenlijke Plechtigheid: d'Eerste Mis van den E. H. Bau- wens; voor de gelukkige Ouders,die hun Kind aan den Outaar zien, voor g'heel de Familie, welke eer en welken troost! Ook kan nie mand zonder ontroering een Eerste Mis bijwonen. Doksken. Jantje! Jantje! Jantje. Doksken, kameraad! Doksken. Voor eeniee oogenblikken op de poin- tilje, om de Belgen geluk te wenschen! Jantje. Geluk te wenschen! Doksken. Ja, palsambleu, zijn we vandaag den 10 Juni niet? en wat is er gebeurd op dezen datum overjaar Jantje. Och, 't is waar! 't is waar! den 10 Juni 1884! Die ge lukkige kiezing! Na 6 jaar Verdrukking en Opeterij! Was 't niet 20 miljoen dat de Geuzen jaarlijks te kort kwamen! Doksken. 20 miljoen! en z'hadden de belastingen verhoogd op een schrikkelijke wijze; en z'hadden geld geleend, rechts en links! En z'hadden 't Volk verdrukt en de Bedienden gejudast! En z'had den aan Steden en Prochiën alle Recht en Vrijheid afgenomen; en z'hadden de Testamenten verbroken en de Kerkhoven geschonden; en ze gingen nog meer geld verkwisten en nog meer den brutalen Geus uithangen! Jantje. Maar 't Volk riep: halte! G'hebt genoeg uwen duivel geschoren! En na den 10 Juni, in plaats van 17 stemmen meerder heid, z'hadden 34 stemmen minderheid in de Kamers; en Frère en Bara en Rolin en Van Humbeeck en Graux en Olin, ze vlogen den put in, zoo diep als 't zijn kon! Doksken. En de Volkeren zongen en sprongen, ze drukten malkaar d'hand en 't was in Stad en Dorp, 'ne Viva en 'ne Gloria en 'ne Gaudeamus en 'nen Triomf zonder einde! Jantje.Och, memorabelen 10 Juni! Doksken, kunnen de menschen Ons Heer genoeg bedanken over die gelukkige Verlossing! En dat de Belgen toch sterk vereenigd blijven en de listen der Bloedzuigers verijdelen! Doksken. Ja, dat ze! want den 7 September hebben ze gezien, welk moordenaarsras erin ons Land resideert! Jkntje. En onlangs dan! Doksken, is er ooit iets walgelijker gepleegd als rond 't lijk van Rogier? Is dat ooit in Parijs zelf gebeurd? Ze spreken van dat spuwen en chikken-werpen, maar hun vuil redeneeren! hun walgelijke handelwijze! Och Doksken, hoe kan 'ne mensch, een redelijk schepsel zoo diep vallen! Hoe geraakt men tot zulke smod- der ij 'Döksken. Hoe men daar geraakt? Met de slechte schriften van dezen tijd te lezen, langs de slechte scholen en kaberdoezen, met liberaal en geus te worden. Jantje,'nog een woord en'k ga: Ge vindt Ouders, domme Ouders, ze zien hun kinderen geerne, ze werken voor hun kinders, en ze laten hun kinders met 'tgeuzenzop overgoten worden, en zoo waar als wij in de maand Juni zijn, na eenige jaren, die gasten worden zoo walgelijk van gedrag en van hert, zoo walgelijk..... Tantje. Och Doksken, bij de schurfterikken die rond t lijk van Rogier liepen, hoeveel jonge studenten waren er niet! hoeveel bedorvene jonge werkgasten! Maar wat zegt ge van Buis, die't Kruisbeeld heelt doen wegnemen en die nu komt zeggen dat er later niets geweest is! Doksken. Buis, ja, dat is 'ne vogel! Spijtig dat Rogier geenen manifestant is, hij kou alles op hem steken; er is niets geweest, zegt hij; er zijn 3oo Proces-verbalen! en t'Anderlecht is 'ne mensch van 70 'jaar gestorven, ten gevolge van 's morgends mishandeld geweest te zijn, door die walgelijke geuzenbende.... Jantje, tot weèrziens!.. Als 't u believen «iU En vivan den onsterfelijken 10 Juni 1884 Teerbeminde en duurbare Vriend, Macharis, man van kracht en vroomheid, hebt ge dat al vernomen uit ftent? Och, welke infernale boosheid! Willen ze dan perforce de straffen, de ziekten en d'oorlogeB over ons Vaderland trekken? Wi'len zij ons Belgenland onder een wreede malledikse brengen? Macharis, 't is gewe ten de visa, van ooggetuigen. Zondag als wij allen eerbiediglijk de Pro cessie van 't Allerheiligste volgden of opluisterden of op den doortocht geknield zaten, te öent op den Kouter, uit een groote geuzenherberg. is er naar 't Allerheiligste geschuifeld, (Och Heere. vergeef het hunjgeschui- feld; er zaten verder aan de vensters,rijkgekleedde geuzen en geuzicnen, bezig met wijn te drinken en spottende gebaren makende; en wat hebben ze nog gedaan? Macharis, 't en wilt uit ons penne niet, gespuwd hebben ze naar de Processie, gerocheld naar de Processie; maar de vuiligheid viel op 'ne man van 't Volk, dat daar geknield zat en dat ook door dit geuzengeboefte bespot was; en 't Volk is in revolte gekomen; en de ver- ontweerdigde werklieden wilden 't huis bestormen en die laffe lappers uit hun vensters en balkons halen.... En dat gebeurt in ons Katholiek Bel genland! Maar moet ons dat verwonderen, als wij hooren wat de geuzen- gazetten schrijven en hoeverre 't Geuzen-onderwijs gevorderd is in de goddeloosheid! Ach, Vriend, de Pater zegde te Lourdes aan de Grot: Frankrijk moet uitboeten! Maar, is België in 't zelfde geval niet? Na al die weldaden en wonderbare genezingen, dien boozen en moedwilligen spot! die helsche uitdaging!.... Och, Macharis, wat zijn ze plichtig,d?ggne die meêwerken om slechte opperhoofden aan't hoofd van een Laridof vaneen Stad te brengen Vriend, laat ons tot onzen troost weêrkeeren naar Lourdes aan de Pyreneën: 't Is half tien; de drij klokken der Basiliek luiden en de weêr- galm der bergen herhaalt dit zoet geroep; de Pelgrims beklimmen den berg en zijn weldra aan de Grot vergaderd. De Zieken zitten of liggen wederom in de Grot, nevens den Outaar waar de Mis gezongen wordt; de devotie van die Zieken is onuitsprekelijk; van zoo verre gekomen zijn om hun genezing; daar nu op de Plaats der Wonderen zitten! zal d'Al macht Gods zich toonen!? Maar een zaak die vast staat, dat al ae zieken toch zullen grooten troost ontvarfgen, verduldigheid om hun lijden af te zien; en wat geeft het eenige jaren ziek te zijn, als men d'Eeuwige Ge- zendheid zal genieten?... Veel menschen zonden zalig zijn, hadden zij ziek geweest!... Maar de Mis is uitgebeld; 3 Belgische Priesters zijn aan den Outaar; 't zijn Bedevaarders die de Mis zingen, in 't opene veld, aan die wonderbare Grot, te midden der schoonste gebergten van de wereld. Na 't Evangelie wordt er gepreekt, in 't Vlaamach, ja de Moedertaal weer klinkt daar in gezang en in sermoen. Er is te Lourdes vier maal in 't Vlaamsch gepreêkt: door den E. H. Pastor-Deken vaü Puurs, die de reis naar Lourdes vergeleek aan onze reis door de wereld; door den E H. Wuydts, dien grooten Volks-predikant; door een jongeft Eerw. Heer Priester van rond Antwerpen, en door den E. H. Jaspars, die bijzonder lijk de Zieken aan de Moeder Gods beveelde, voor al wat hun zalig was. Machans, ze zeggen, degeen die naar Parijs gaan of naar Luik, in de Kerk der Vlamingen, en z'hooren daar die Vlaamsche Gezangen en die Vlaamsche Sermoenen, dat er een siddering van ontroering door d'aderen gaat; en peist dan eens wat het zijn moet te Lourdes, 3oo uren van huis, als gii hoort dat God daar verheerlijkt wo'rdt in de Moedertaal... Daarom is de Bedevaart van Antwerpen aan te prijzen; ge gaat en ge reist en ge blijft in uwen thuis, want de Moedertaal gaat met u meê; ais er Walen komen en ze spreken Fransch, voel Pyreneërs denken Dat is een Fran- sche Provincie; maar van de Vlaffiingen zeggen ze: Dat is een Natje op haar eigen.... Macharis, er wordt veel gebeden in de Christenheid, en daaraan hebben wij ons behoudens te danken; maar spreek '11e keer aan menschen' die te Lourdes geweest zijn' Terwijl de Pelgrims aan de Grot zitten, op banken of op den grond, 'er komt gedurig vreemd Volk toe, die in de verte blijven bidden, ot eerbiedig tot aan de traliën naderen. Alles wekt daar de devo tie op, en geen ijdele nieuwsgierigheid is er te bespeuren; Links aan de Grot is de Wonderbare Fontein, ontstaan den 25 februari 1858, Nooit had men daarwatergezien. De MoederGodszegt aan't kind: Ga dirinken en u wasschen aan de Fontein 't Kind wil naar de Gave gaan. Daar niet,. Baar de Fontein, hier - Beruadetta gehoorzaamt, kruipt op haar knieën naar d'aangewezene plaats,en vindt er slechts een klein piasken m®dderig water ze krabt met haar handekens den grond een weinig open en 4 5 druppelen komen op hare hand borrelen. Kost wat kost drinkt zij van dit modderig water en sedert dien vloeit de Fon tein en geeft 5100 liters per uur. De eerste genezene door dit water was een arme steenkapper,sedert 2o'jaren half blind. Dit water wierd bevoch ten door al wat Geus en vrijdenker en vrijmetser was; eerst schreven ze dat het ongezond water was; dan, dat het een geneeskundige kracht had en eindelijk vonden de chimisten niets dan heldor klaar water, waaraan God, door de Voorspraak zijner Moeder een bijzondere kracht heeft ge geven want de Genezingen zijn onteldaarveel menschen durven Tel lende niet openbaren in welken zij zich be vonden, maar de klaarblijkelijke feiten ontbreken er niet; inde maand Mei van deesjaar,rnet de Karavaan uit Holland was Pieter Van den Bossche, kaaiwerker te Rotterdam, die met 2 krukken moest gaan, vermits erover jaren en jaren een zwaar ge wicht op zijn beenen gevallen was. Pieter wordt naar Lourdes meêgevoerd; gereformeerde en Katholieken-zian hem wegleiden, zij kennen ssdert ja ren zijn toestand; hij gaat in de Wonderbare Fontein en keert terug, gansch genezen. Een oude zondaar, te Rotterdam, Vanden Bossche ziende terugkeeren, zonder krukken: Ach, roept hij, er is een God, er is een Eeuwigheid! Wij hebben een Moeder in den Hemel! Ik wil te biechte gaan en anders leven Macharis, d'Hoogmisisuit;deRoozenkrans wordt gebedenin 't Vlaamsch en in 't Fransch, de vrijwillige Ziekendiensters en Ziekendienders nemen ce manschappen op; en allen volgen stoetsgewijze de Geestelijken naar de badplaatsen van 't Mirakuleus water. En denkt niet dat de Grot ledig blijft; nauwelijks zijn wij weg, als een andere menigte de banken en d'om- geving der Grot bezet. Macharis, Vriend, tot de naaste week, en hoe is't met uwdunrbare gezondheid? houdt u maar wel op den gang en schep koerag'e; brave men schen gehjk gij, moeten gelukkig zijn,hier en hiernamaals. Ued heeft ge sproken van naar Scherpenheuvel te gaan. Als ga diinsdag kunt, dan zult gij er de Dekenij van Assche vinden, meer dan 1000.man in getal. Geliefde Macharis, hartelijke groetenisssn van Uw toegenegen Vriend, De Werkman. ZELE. Maandag is aldaar gevierd het Gulden Juhelfeest vau J. B. De Beule en Melanie Goosser.s, 5' jaren in Huwelij-i vereenigd en nu nogin volle gezond heid de levensbaan bewandelende. God schenke aan het Jubelpaar, nog menig en gelukkig Jaar, en na dees leven in den tijd, De flemei-Kroon in d'Eeuwig- heid. 50 oO 00 00 00 5o 27 09 50 45 J J6 09 25 25 30 00 00 ,00 45 7». '50 31 10 00 00 26 00 t. OO 15o 240 850 4 50 2 27 igs. 150 JoO 7 - 2 tg», i 3 >.50 l 50 350 1 tg». k. I oO 5 oO ter k. a 80 1 >85 05 V- 50 -1 15 2 25 6 5o 6 5o 1 37 14 00 a 00 lag. 9 7 Oo 1 25 >50 r 5o 3 82 00 >25 «i 18. i5o 5 50

De Werkman | 1885 | | pagina 2