Conseilde Guerre, bij Lucifer. De koolmijnramp in Engeland. Groote ramp te Tourcoing, Maaudag, IfiisdadenRampen en Ongelukken Lucifer.Be lial en Raba. Belial en Raba. Wij zijn hier, meester, gezeten nevens u! Wij hoo- ren en wij luisteren! Lucifer. 't Is dat er niet mag ge rust of geslapen worden. Wij moe ten travakken, dag «n nacht,Suit wraakzucht;om een groot deel van 't menschdom in onzen afgrond meê te trekkenopdat ze zouden een helle hebben, een helle op de wereld en een helle in de eeuwig heid! A propo, schrijven, zulle, gedurig, dat er geen eeuwigheid is; Dood al dood! Dan wentelen de menschen zich in de schelm stukken, gelijk een mol in d'aarde, en zijn aan ons, met ziel en li chaam... Hce is 't? wordt dat projekt uitgevoerd Belial. Maar, meestér, 'ge ziet toch wel wat er geschreven wordt in al ons gazetten Raba. Is er éen van ons gazetten die niet spot en gekt met ziel en eeuwigheid Lucifer. 't Is waar die gazetten geven zich voor BEESTEN uit, en ze zullen de MENSCHEN geleiden. Belial. En ge ziet toch wel, meester, wat er geleerd wordt in al ons Hoogescholen! Laat ons maar doen, met dat geslacht zul len wij de wereld rangeeren naar onzen zin en naar onzen kant Hi, hi, welke voldoening voor ons, als wij die jonge gasten van 18, 19, 20 jaren zien, reeds aan ons: Mis en Biecht hebben ze vergeten! naar ons luisteren ze en naar ons kapellekes gaan ze I Raba. Belial, ge moet er bijvoegen dat wij nog scholen heb ben om de jonkheid te forméeren van i3 A 14 jaar en zelfs vroeger En dat alles wordt betaald met katholiek geld Erdabi, zoo kun nen wij onzen oogst opdoen, zonder 'ne eens uit te geven I Lucifer. Ei, ge ziet toch wel, makkers, dat er van ons volk geenen eens te krijgen is trekken, opstrijken gelijk in onzen gul den tijd onder 't Geuzenbestuur in Belgié. Raba. Ach, dan heeft ons volk zijnen oogst opgedaan! maar schoon dingen duren niet lang 't Volk begon te geweldig te rekla- meeren Maar wij zullen werken in Belgenland, om al ons forte ressen te behouden. Lucifer, Hoort, woorden vullen geen zakken; kort van tong en lang van hand, en rap te been; hoort en verkondigt't Werk volk moet aan ons zijn; de massa moeten wij hebben! Parijs, Brus sel, o mijn lief volksken, kom, dat ik U aan mijn hellekarrakas druk! En d'ander steden en de dorpen, och waren zij alzoo ge vormd, ons wraak zou voldaan zijn!.. Makkers, op 'tVolk gewerkt; 't Volk ui. de kerken getrokken; gezegd en geschreven dat alles daar voor 't geld is Belial. Maar, makkers, de fondamenteele zaken inde kerk, Mis hooren, te biechten, te Communie gaan, dat is altijd kosteloos! Raba. Och, Belial, wij weten dat wel, maar moet 't Volk niet bedrogen worden Lucifer. 't Volk uit de kerk houden, zeg ik; en naar ons Danskoten en Cafés chantants trekken; aan de jonkheid wijs maken dat er buiten dit, geen vermaak is;beklagen zij zich bitterlijk,achter eenigen tijd, wat geeft ons dit! Wij steken vreugd uit;en wij geven immers Ramp en Smert... In dit punt hebben wij reeds groote progressen gedaan; en voortgewrocht, dat is mijn woord en mijn bevel.... Gaat nu! Raba. Ja, meester, wij gaan! Maar ze zeggen altijd, dat de menschen met verstand begaafd zijn, maar zij toonen het toch bit ter weinig: wij nemsn hun eer af, hun gezondheid, hun rust, hun geluk, hun toekomst en ze volgen ons toch; wie zal dat uitleggen Lucifer. Ik, later maar ge moet toch bekennen, Raba, ddt wij het fijn aan boord leggen. ïluifortltnrl* Koningin Victoria zit zonder Ministe- i ïkuiieuiauu. ne; lord Gladstone- het kops,uk der WHIGS, heeft de penne neergelegd en lord Salisbury, de meester der TORIES, maakt lastige Protocollen. ITALIË zit ook zonder. Ministers en in SPANJE spiaken z'ook van te verhuizen; maar de Koning is er tusschen gesprongen en nu,ze blijven. Frankrijk is nu in vrede met China. Als protestatie tegen d'inpalming en schending der St Genoveva-kerk gaat men te Parijs, bij inschrijving van 10 c., een standbeeld oprechten aan die heilige Patronersse. Engeland heeft d'ander week 2 groote rampen gehad: te Londen zijn de grootste magazijnen der stad afgebrand, William Wfcitebys is er de baas van en hij heeft 5ooo bedienden; en te Clifton-Hall is er vuur in de koolmijn gekomen; van de 349 mijners zijn er nog geen 200 gered. De ramp is gebeu d, op een diepte van 540 meters; d'Ellende en de Jammerklachten zijn onbeschrijfelijk. D'aard- beving in Asia heeft 70,000 huizen vernield; 25,000 schapen en geiten en 8000 runderen sijn dood. Te Parmain de Stadsbiblio theek zijn 5ooo boeken gestolen. Er is in Zwitserland een ligt aardbevingske geweest 't Is donderdag morgend rond 9 ure, dat 't grauwvuur eensklaps ont ploft ia. 349 werklieden waren in de mijn, 500 meters diep; men wierd eensklaps een hevigen schok gewaar, toen hoorde men een akelig ge schreeuw en de opening van den pat wierd een poel van dikken roek. Dit zija de teekens eener koolmijnontplofflng. Die put is, uit voorzorg, in betrekking met een andere put; men liep daar zien, doch een instorting hadden weg belemmerd; zoohaast het eenigzins mogelijk was, daalden de redders in de donkere diepten der ramp en zaturdag waren er 203 werklieden gered; voorde 123 anderen bleef er weinig hoop op redding. 'tis schrikkelijkDe machisnketel ontploft in de wolwasscherij van M. Honoré-De Coutere; een regen van steenen, ijzer en puinen van allo slach valt over 't omliggended'huizen dreunen, de ruiten breken angstgeschrei; de moeder en de binders die naar de plaats der ramp loopen. 5. 14 dooden en 18 gekwetsten. Oorzaak onbekend. Fabri kant en stoker zijn ouder de slachtoffers. Op 200 meters af stand van de fabriek heeft men een stuk ijzer van 200 kilos gevonden. De dooden zijn: M. Honoré; J.Booms 13 jaar; Maly; Denesse stoker, laat4 kinderen; J. B. Denaus, 74 j. Fr.Tournai; H. Duquesiioj 14 jDumortier, meestergast. De andere dooden zijn onkennelijk, zoo wreed waren hunne wonden. Nieuws uit Brugge. Men spreekt veel in de stad van zekeren Deprez, oud 56 jaar, wedu wenaar, en die in een herberg gewed heeft van 18 volle druppels op éen roet uit te drinken. Hij lapte ze binnen, den dwazen,held;'doch viel in on macht en bezweek korts nadien in 't hospitaal. in den nacht yarn ft) tot 20 is een poging tot inbraak en diefte geweest in O. L. Vr. Kerk. Brandramp te Brussel. In de Nieuwstraat, zaterdag avond, op hetentreslo, bewoond dóór eea verkoopster van witte goederen; er is voor 40,000 fr. schade. 20.220 fr. gestolen. Welke grosshartige som! 2o,22o fr. Vrijdag van d'a. w. een vrouw was dit geld gaan ontvangen te Gent bij Notaris Van Wassenhove, ze keert met den tram naar huisaan de Kortrijksche Poort, ze stapt en uit, en bemerkt dat haar geld weg is. SUBIETE DOODEN. Zondag morgend is de voerman der vlasfabriek uit La Lieve van zijn kar gestuikt en was steendood. - Daags te voren, een werkman uit de Gasfabriek te Gent, gaat naar zijn werk; op de Ple zante Vest zakt hij ineen en is dood!.... Ach, elk moet denken: 't Zal hiér haast met mij gedaan zijn! Men verzekert dat de zaak van den Statie Overste van Langer- brugge zeer verzwaard is, te zijnen nadeeledat zijn boeken in orde wa ren en dat hii geene breabatti was, zooals men hem afschilderde.. Des te beter. Niemand mag onrechtveerdig beladen worden. Aanranding te St Amandsberg. Vrijdag avond ten 10 ure, een landsman van Destelbergen, wel gedaan en zachtjes zijnen weg volgende, wierd aangerand door 3 jonge bandieten op St Amandsberg en erg mishandeld. De laffe aanranders zijn gekend en zullen loon naar werken ontvangen. Diefte te Mariakerke. Bij den bakker en herbergier Banwens is vrijdag nacht ingebroken; vreezen de dieven niet van doodgeschoten of doodgeslagen te worden? De dieven hebben gepoogd detooglade uit te breken; zulks niet pakkende, hebben zij ae tablet van den toog afgerukt en 40 fr. gestolen. LIMBURG. Op 10 dagen tijd zijn er hier in den omtrek 6 groote brandrampen geweest, o. a. verledgne week te Bilsen, daar barste vuur uit in eene bakkerij en 2 aanpalende gebouwen geraakten meê in brand; de E. H. Kapelaan, die benevens het personneel der brandspuiten, een bijzondere heldhaftigheid aan den dag leg le om teblusschen en te redden, was bijna een droevig slachtoffer, want een zwaar eikenhout ging op hem vallen; gelukkig, een omstaander had het gevaar bemerkt en stiet den E. H. fUipellaan weg. Maandag 11. is er tijdens een onweêr te Diepenbeek een buis door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. Zijn bed in brand gesteken. Een soldaat van 't 14d" linie, te Berchem gecaserneerd, heeft vrijdag nacht ten 3 ure zijn bed in brand gesteken. Gelukkiglijk kon het vuur gebiusebt worden; de dwaze brandstichter gaat voor den Krijgsraad ko men. DIEFTENS. In d'hoofdkerk vanDoornijk waren woensdag nacht dieven geraakt langs een venster, doch konden niets meênemen. Desal niettemin blijft hun schelmstuk groot. De giften willen stelendoor 't Volk vrijwillig.aan de kerken of kapellen gedaan, dat is een wraakroepend heid. Te Brussel wierd d'ander week op d'Onde Markt een vrouw gesnapt, een dievmnedie rond de kramen floreerde en haar gestolen goed in eenen grouten paraplu liet vallen, welke zij onder den arm droeg. IJselijken toestand in een koolmijn. In een koolmijn nabij Bergen, d'ander week 19 werklieden wierden opgehaald en bleven hangen tusschen hemel en aarde, boven een diepte van 400 meters. De 19 man zaten daar in angst en schrik,koude lijden (te, terwijl 't water op hun lijf druipte, zo bleven alzoo 13 uren in dien toe stand. Dan konden zij verlost worden. AUDENAARDE. Zondag avond, een jongen, die dees jaar zijn Eer ste Communie gedaan had, was in een gesloten hof opeënén abrikooshoom geklommen, is op zijn hoofd gestuikt en in 't water gevallen. Dood, on getwijfeld door den stuik. Zaturdag beefmen uit het Sas te Singem 't lijk getrokken van eonen arbeider, die eiiaas! hoe is 't begrijpelijk, die zich in de Schelde buiten Audenaarde had versmoord. Z'had Jen zondag te Brussel veel rusie met eenen zatten karabinier, J. M. zijn d'eerste letters van zijnen naam; rechtover de Beurs maakte hij zijn parettenen wierp steenen naar 't volk dat daar pesibel was gezeten. Een gardevil komt; hij krijgt zottigheid naar zijnen kop; een chef-gardevil springt er tusschen; hij krijgt 'ne stamp in zijn wezen... Jongen, jongen, dat zal zwaar opgenomen worden en laug aan uw ribben hangen. De garJevils te Brussel slaan dikwijls voor heete vuren. Zondag, zekere Proost, dief en her- dief, moest aangehouden worden een Rechterlijke gardevil vindt den kerel in een herbergske, doch hij moet er tegen vechten en wordt van de trappen gesmeten, is gewond aan zijn hootd en zijnen arw uit den not. Wegens 't schelmstuk Van Elouges vindt men niets zekers; de aangehoudenen gaan losgelaten worden. Zondag is er te Velsique wreed gevochten tusschen een deserteur en zijn makkers, en de gendarmen. De deserteur, zekere De Clercq is ge vaarlijk gekwetst.T'Antwerpen zijn weêr 5 man van de bende van lef aangehouden.

De Werkman | 1885 | | pagina 2