M De schrikkelijke ramp te Tourcoioge. DERTIENDE JAAR. - N° 663 3 Juli i885 VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2 50 Voor Frankrijk, Holland, Duitschland, Amerika, 4,50. P. DAENS-MAYART. Achterstraat, AALST. PARLOIR. Ontv. uit Turn. 1,25 tot einde 1885. Uit 0oti 30 fr- Heeren te Dendermonde, men verwacht den uitslag van uwen Prijskamp. H„ J. te G. ik zal alle3 kwijt geraken. Nog ontvangen voor Luik: Uit Melle 50 c. en uit Haesdonck 2,00 en uit Aalst 60 c. ter eere van den H. Petrus; wij teekenen alles aan en ontvangen voortdurend giften voor dé Vlaamsche Werken te Luik. D. B. G. tot einde 85. Wij recommandeeren: 't Groot Tooneelfeest dat Geeraardsbergen te Pollare gaat geven, zondag 12 Juli ten 4 ure.Zelden is er schoo ner Feest ingericht. T'Antwerpen bij M. Van Os-De Wolf St Pieter en St Paulusstraat is verschenen een Zangmethode voor de scholen, zoodanig eenvoudig en duidelijk dat zij weldra in alle zal aangenomen zijn. Het deel des meesters kost maar 1,00; Bij zelfde uitgever verschijnen fraaie liedjes met muziek, kostelijke stukjes voor scholen en familita aan 2 centiemen 't bladje. De Muziek volgens de nieuwe Zangmethode. Ontv. uit Sipp. 3,75- Wij recommandeeren 't Boek der Martelaars van Gorcum, vermits het donderdag de Feestdag is. RECHTBANKEN. Die ongelukkige Joanna Lcrette van Brussel, gaat in Holland voor de Rechtbank komen als Moordenares... Ach, die dwaze dochter is half zinne loos van droefheidl Wat heeft zij al geweend en geleden, sedert den dag dat zij vergeten heeft dat de nederigheid dé gerustigheid is,en dat elk kan gelukkig zijn in zijnen staat. Ze moest schitteren, ze moest als rijke madam floreeren; en nu zit zij opgesloten als ean wild gedierte, bewaakt door en gendarmo. Marchandon, de fransche domes- die de rijke madam waar hij woonde, vermoord had, is ter dood verwezen. Zijn moeder schreeuwde bitterlijk; neemt d'Ondeugd weg en de meeste Ellende is weg. Mar chandon kon gelukkig leven, maar hij begon als Vrijdenker te le ven, pleegde diefstal op diefstal en wierd eindelijk moordenaar. Coppens van Meire is verwezen tot de dood; hij gaat in kassatie. Doctor Quinet, vanGilly is vrijgesproken. Zijn vrouw comporteerde haar zeer slecht. Nogtans was zijnog jonge dochter zijnde, uit zotte liefde met M. Quinet naar Engeland gevlucht, om daar te trouwen tegen 't gedacht der Ouders. Er gaan maatregels geno men worden tegen het dragen van wapens; want te Brussel, men bemerkt dat jonge studenten met revolvers in den zak loopen. Rampen in 't Buittnland en Misdaden. Te Stainchiffe, Provincie Yorkshire, Engeland, is afgebrand de groote wolfabriek van M. Newsone. De schade beloopt tot 5oo,ooo fr.; Soo arbeiders zonder werk. In de Rijksbank te Hamburg is gestolen de som van 200,000 marken, in bankbriefkes van 100 mark. Over Parijs is zondag een groote stormvlaag gevallen; regen, hagel, gedonder en gebliksem, dat al de Vrijdenkers sidder den en in 't geheim hun kruis mieken. Aan de brug van 't Aarts bisdom is een deel der goot ingestort met een gerucht van al d'helsche duivels, ingestort op een lengte van 5o maters de sche pen en schuiten beladende en kraminkelende. 't Is een geluk dat er geen menigte schippers versmoord zijn; veel volk schuilde onder de brug en hun toestand was benauwelijk; doch met haastige en goede devoiren heeft men nog al 't volk kunnen redden. De schade is groot. Te Sahrbrucken, in Duitschland, een koolmijnramp en 18 slachtoffers; weêral 't grauwvuur; behalve de 18 dooden, nog 20 zwaar gekwetsten,, In Holland, te Velp, ja 2 jongens die twist hadden in hun school; en eenen die 'ne slag op zijn hoofd kreeg met de schoolbank, dat hij ineenzakte en denzelfden dag stierf. Met 't koel w&der is de ziekte in Spanje straf verminderd. K eizer Wilhem is te Ems, hij kan nog niet gaan, maar werkt toch veel aan zijn bureel. De uitvinder der lokomotieven, Joris Stephenson is een nederige werkman eweest. DE BERICHTEN. Koningin Victoria uit Engeland heefteen nieuw Ministerie, met lord Salisbury aan 't hoofd; de zaken met Rusland en Soedan worden voortgezet op den voet van vereffening. Peetje van Pruisen resideert nü t'Ems,een aangename badstad, tegen den Rhyn; zijn toestand wordt verkeerd uitgelegd; wij zul len 't afwachten; ondertusschen, oude kerken hebben donkere glazen en bij oude menschen moet de dood maar eens omzien en zijn weg. Daarom zegt de wijze Man Eert de Ouderlingen, zij niet lang nmer zullen onder u zijn. Is 't waar dat Rus land nog altijd wapent in Azië en dat Rusland werkt om opstand te krijgen in Afghanista, om dan als scheidsman te kuunen optreden en zijn foeffen te maken? Wij lezen daar toch iets, van iu de vreemde correspondentiën, en waar het rookt, is vuur, zei Uilenspiegel.... Men verzekert ook dat de Nihilisten, die schuwe manschappen, weêr teeken van leven geven en begonnen zijn met te Kiew de kas van 't Gouverne ment te stelen. Om le oorlogen, zei Napoleon I, is er geld noodig: Geld geld geld Maar 't is altijd 't Volk dat moet gaan storten,zijn geld en zijn bloed. Van pest, hongers nood, oorlog, en groote legers, libera nos, verlos ons Heer. Ge zult vragen: Hoe is 't in Frankrijk? In Frankrijk Er zullen daar eens klodden uitbersten de voorteekens zijn er: veel slechte gazetten; veel kwaê vergeéringen; een vreeselijk gegrol der Communards en een zwak en goddeloos Governe- ment, dat olie naar 't vuur draagt... Gaat daarmeê te biech- ten. Te Lyons speelt 't werkvolk geweldig op zijnen poot en de schurken en schobejakken die in 1870 Parijs in brand staken, nu gaan ze thalven de straat, vol pretentie en poindonneur d'eerlijke men- ïjbv schen in t wit hunner oogen bekijkende. Frankrijk zal gegeesseld wor- JSSjL. den, dat staat vast! Er is te veel publieke goddeloosheid en ge vindt ste- den, die op Sodoma trekken. Uit Holland vernemen wij niets: geen nieuws, goed nieuws, zeggen ze; maar de schuldeisschers zijn van een ander advies; de creditanten vragen niets beters dan geen nieuws tont- vangen; onze koning Leopold haalt zijn hert op met naar Antwerpen te |l aIi gaan en veel Nijveraars zijn gelukkig, als zij een woord uit den Konink- lijken mond ontvangen; ei, wij blameeren dat niet, maar de Koning is mensch gelijk wij, onderhevig aan pijnen en smerten, en grillen en lui men gelijk wij, eens zal de Dood hem alles komen afnemen gelijk bij ons;....ach, 't bijzonderste is, dat wij wel wrochten om eens een zoet woordeken te mogen hooren uit den mond van den Oppersten en eeuwigen Meester. En daarmeê Amen, gelijk de koster zei en hij sloot zijn kerk. De rampen te Tourcoigne zijn menigvuldig; nu bij 't spriDgen van den Ketel ra de wolfabriek van M. Honoré Decautère, bleven er 19 dooden en 22 gekwetsten 19 dooden, onder welke de eigenaar zelve geheel zijn hoofd verbrijzeld;'t was wreed om zien! Onder de gekwetsten was er een Vlaming die geen woord Fransch kon het eerste dat hij zei aan Doctor De Backer, die Vlaamsch verstaat, was: Zeg toch aan mijn vrouw dat ik niet dood ben! zij houdt herberg ;n 't Nieuw Zwijn te Waterval. Men zegt dat de stoomketel in slechten toestand was, dat er water in ontbrak en dat de kleppen vast lagen. 220 menschen zonder werk de gebouwen, op 2300 vierkante meters, iugestort of vernield 1 Tourcoigne leverde een akelig uitzicht: 10,000 menschen, huilende vrouwen en weenende kinderen stonden rond het Gasthuis waar dooden en gekwet sten heên gebracht wierden. De Priesters stonden gereed om de hulp van den Godsdienst te bedienen, broeder Florian, der Christelijke Scholen, was aan 't hoofd der redders en christelijke Damen hielpen de Gasthuis nonnen. Een doodbrief is rondgestuurd met de namen der 19 slachtoffers de oudste is 56 jaar, de ongste 15; de Burgerlijke Overheden van Rvasel zijn gekomen naar de begrafenis; de lijken van den meester en van den meestergast wierden gedragen en d'andere in drij wagens vervoerd. Het was aandoenlijk om zien, de Geestelijkheid met het Kruisteeken der eeuwige H«op, dan de weenende Familiën, de Overheden, al de Sociëtei ten der Stad; de klokken vau al de kerken luidden de kerk van Sint Gbrifltophus was gansch in 't zwart en 150 a 160 koorzangers voerden den Requiem uit van Mazingue. Op 't kerkhof zijn al de slachtoffers gelegd in eenen grooten put van 12 meters lang, 3 breed en 1,90 diep.Yerscheide menschen zijn er in onmacht gevallen. UIT WEST-VLAANDEREN. - T'Yperen, in den Boterplas, is onlangs bijna een kind verdronken doch wierd gered door Oscar Hartcel, oud 11 jaren.— In zelfae stad heeft depolicie gesnapt zekerenGuérin, franschman van gehorte, en dief van pratijk; te Ryssel had hij in Mei 17,000 fr. ge stolen en te Blankenberghe, in een rijk hotel verscheide dagen gebleven en vertrokken incognito en zonder te betalen. Zondag nacht is Frans Govaert boerenzoon van Houthave, op de baan van Stalhilledoor 4mans- kerels aangerand, die hem met hun messen bedreigden en een oog uitsloe gen. Drij van de daders zijn reeds gekend en zullen er tegenvliegen. - bOEKHANDEL.Welkom 1 welkom I 2 nieuwe boekjes van Sylvester zijn dea scnat der Tooneelstukjes komen verrijkenIn volle Zee, Zangstukmet lichaams- oeiemngen,een puik stuk 1,00 en een Advokatbnstrbkk of goed uit kwaad.too- neelstukje in éen bedrijf 75 c. Te bekomen in Gent bij M. Leliaert en Siffer, Hoogpoort en t'Aalst bij De Galan, Molenstraat.

De Werkman | 1885 | | pagina 1