Brief aan Macharis Misdaden, Rampen en Ongelukken Yerhageling, donder en bliksem. B» En wat grof stuk daar te NamenElf soldaatjes die in de Pro cessie gaan, in de kasern komen, overvloekt worden en gestraft met cachot! G'heel 't Land spreekt van dit feit; en 't en is op geenen kouden steen gevallen. Kapitein van Namen, ge zijt uw recht te buiten gegaan; de Soldaien-Wet verbiedt d'onbeleefdheid, de mal- propreteit van wapens en kleeren, het uitblijven na taptoe, 't ver- koopen der kleeren en de desertie; maar nooit is er in een kasern afgelezen dat de soldaten in de Processie niet mogen gaan Wel, in de Processie gaan,is een werk van moed en van godsdienstiever; en indien men een Leger had van soldaten die hunnen Heer en God herkennen, publiekelijk, men zou al de vuile ellenden niet hebben, waarvan de Geneesheeren in den Troep kunnen getuigen. Als men de Processie verbiedt, dan kan men verder gaan en ver bieden dat de soldaten naar de kerk zouden gaan, te biechten of te communie; alla,'t is grouwelijk, ineen beschaafd Katholiek Land. X., 29 Juni i885. WerlmanKonfraters, Vrienden en Kennissen, Na U allen minzamelijk een goeden dag ge- wenscht te hebben, richte ik mij ad figura tot De p H Werkman, met den dank, hem hier respektieve- lijk uitgedrukt voor zijne merkweerdige mede- v deelingen over Lourdes en den wensch van ver is voordering over alles wat die wonderbare plaats betreft, alsmede Tours en d'ander streken, door de Belgische karavaan bezocht. Zoo doen wij die verafgelegene reis mede, zonder onkost en moei- elijkheid. Geachte Werkman, ik bedank u ook, onder firma van al de Medewerkers en Verspreiders, om de gedenkenis uit Lourdes en 't boekdeel<t 't Klein Baljuken van Aalst, ons franco toegekomen. Wees zeker, wij zullen ons in genegenheid niet laten overwinnen. En wat schoon Kerkelijke Plechtigheden die op St Pietersdag in Vlaanderen en Brabant hebben plaats gehad De slechtigheid der tijden wekt 't Geloof en den iever op...Ach, wat zal Macharis u zeggen? Hoe meer men heeft en geniet, hoe meer men genieten en hebben wil; niets van al het aardsche, kan ©ns hert verzaden na eenigen tijd, de grootste mannen bekennen het, men krijgt walg en verveling van alle tijdelijke ëer, goederen of vermaken éen zaak geeft ons ware vreugd voor den tijd en geruststelling voor de toe komst; dat is ons hert geven aan den Godsdienst, de kerkelijke Diensten opvolgen, ons vreugd zoeken in de kerkelijke Plechtig heden,den Armen helpen en bijstaan uit liefde Gods. Lieve Vrien den en Kennissen, dat zegt Macharis U uit eigene ondervinding, bfj de 70 jaren oud zijnde, en rond de 5o jaren dat hij de wereld bestudeert. Geachte Werkman, mijn zaken roepen mij in 't kort langs Antwerpen en ik zal niet mankeeren een oogslag te gaan werpen op de Tentoonstelling... Maar, welk schrikkelijk onweèr dlander week, donderdag! ik war juist op de baan, als de slingers vuur de lucht doorkliefden! Den bliksem! niemand ter wereld,of hij siddert en beeft, als de bliksemflitsen onder zijn oogen vallen. Er is ook op sommige plaatsen een geweldige stortregen geweest, en boven Ninove zijn verscheide dorpen verhageld; de schade ls onzeggelijk groot; aan graan, aan vlas, aan aardappels, aan alles wat de vlijtige Landbouwer zoo neerstig had bezorgd; hoe mag 't geweest zijn in d'hopkwartieren? want éen half uur rerhageling kan daar een al- gemeene en onherstelbare verwoesting te wege brengen. Wat zal ik zeggen? 't is een jaar van storm en onweder, en de verliezen zijn hard, bijzonderlijk in dezen tijd, nadat wij half uitgeplunderd zijn geweest door de 5 jaren der Geuzen-Regeering, en onder de Land bouw krisis welke wij beleven. De beproeving en de krisis zijn in de wereld en zullen er blijven; te Parijs, te Lyons, te Londen, te Brussel en Antwerpen, wij hooren meermaals dat menschen in druk en tegenspoed, in 't ijselijk schelmstuk der zelfsmoord vallen; waarom? omdat zij 't licht des hemels verloren hebben en zonder Geloof ronddwalen. Zij weten niet hetgene de groote Paus Grego- rius schreef: Dat de kwellingen en de tegenspoeden ons een groot geestelijk voordeel bijbrengen; zij die aan d'eeuwigheid denken, voegt de geleerde Man erbij ,_worden niet hoogmoedig in voorspoed en niet misnoegd in tegenspoecTf want daar zij niets van de wereld begeeren, vreezen zij er niets van. Laat ons deze woorden over wegen en er kracht in putten, om in vrede en gelatenheid en in vreugd, onze levensbaan af te leggen. En dat toont ons, Vrienden en Kennissen, hoe diep de Vrij metsers gevorderd zijn in ons Leger; geen wonder dat de Vrijmet sers roepen: Hoe meer soldaten, hoe betergeen wonder dat zij gereed staan om aan Leopold II, zelfs de reserve toe te staan, want hoe meer soldaten, hoe meer haver op hunnen zolder, hoe meer jonkheid dat er bedorven geraakt; alhoewel wij de jonkheid die binnengaat, aanraden van deftig en christelijk te blijven zelfs in 't grootste gevaar, als men er gedwongen in is, mits waakzaam te zijn en te bidden, men kan gered blijven, gelijk Daniël in den Leeuwenkuil, en gelijk er te Parijs, in de stad van bederf, zoo me nig brave en zedige jonkheid gevonden wordt, tot hun tijdelijk en eeuwig geluk, want een jonkheid die verslaafd wordt aan d'On- deugd, ziet meer af, als de Martelaars en de Martelaressen onder Nero, Trajanus en d'ander Volksbeulen. «Vrienden en Kennissen.de tijden zijn gevaarlijk,laat ons roepen gelijk Sinte Pieter: Heer redt ons of wij vergaanwaarmede ik U allen den goeden hertelijken dag wensche, al wat U goed en voor- deelig is, en afscheid flemende met de pen maar niet met het hert, blijve Uw Dienaar en V^nd, MACHARIS. BOEKHANDELOpkomst der Stoomtuigen, dooxE. H. Kanunnik Mertens. De titel zegt veel en de naam des schrijvers is borg -»oor een klare aangename en leerzame uitlegging. In dit vak is Kanunnik Martens de groote Meester. De Opkomst der Stoomtuigen kost 1 fr.;en is te koop in ons Bureel. Nedsrhasselt en Aspelare hebben veel geleden bij 't onweer van d'ander week; zelfs d'aardappels zijn verhageld en kapot; de menschen komen met bedrukt hert van hun akkers, die eenige oogenblikken te voren zooveel beloofden. T'Oudeuaarde was het een regen als een zondvloed, buiten de stad heeft de bliksem verscheide boomen gesplintert als solfer priemen; laat ons niet verwonderd zijn dat het onweêr soms zoo spoedig opkomt, want d'eleetriciteit kan op éen second 301,382,000 meters afleg gen. In ie "Walen, langs Jemeppe zijn twee menschen die hun hooi inde den, door den Bliksem dood geslagen; te Nedereename is hij in een ka mer gedrongen waar de Familie vergaderd was voor een ziek kind, van 4 jaar; de bliksem heeft daar alles verbrijzeld, maar geen letsel gedaan aan de mensehen, 't kind is kort daarna gestorven, waarschijnlijk van schrik; te Eine heeft hij een schuur gedeeltelijk vernield; op 't gescheed van Oicke en Wanneghem heeft hij een hofsteê in brand gesteken; alles is erin gebleven, uitgenomen 't Vee; PIsegem: is een tweewoonst in asch gelegd; te Moerkkrke een kind in de wieg doodgebliksemd, te Sysseele d'hofsteé van Bernard Coene vernield, niets gered, te Maldegem borst 't onweêr uit,den nacht van donderdag tot vrijdag, nooit heeft men zulke bliksemstralen gezien; de hemel geleek aan een gloeiend forneis; elk was te been en in grooten angst; ten 1 ure hoorde men 't noodsein blazen; maar gelukkiglijk, 't en was maar een stalleken gemaakt van strooi, door 't hemelsvuur in brand gesteken. R i<n n J r<> lYinpn Zaterdag nacht is er een zware brandramp 1*1 dual ampen. geweest te Luik, faubourg St Gillis n<> 11; dit huis, een herberg hotel, stond in brand en reeds waren dak en 2® stagie in vuur en vlam, als de pompiers toekwamen; een logistgast, zijn kamer brandde al en van beneden kon men hem niet redden, wat ge daan! HIJ bleef kalm van geest, bond zijn beddelakens aaneen en gleed aldus af tot d'eerste stagie, alwaar de pompiers hem in veilige have brachten. Doodgestampt door een Peerd. T'Antwerpen, in d'Expositie der dieren, is een der bedienden morsdood gestampt door een peerd dat dweesgeziod was... Oude koetsiers raden aan, van een peerd nooit te naderen in den stal, zonder hetzelve vriende lijk aan te spreken. De zachtheid en 't geduld overwinnen de gramschap. Amerikaansche ossen ontsnapt. Ja t'Antwerpen, aan de Werf, zondag achternoen; en 't is er 'ne schrik en een alteratie geweest. Een partij ossen uit Amerika was ontscheept om per convoi naar Parijs te rijden, 6 dier kolossale dieren geraakten los en liepen de stad in, rond 3 nre. Ir waren er, die straat op en n6êr duivelden, menschen in d'hoogte werpende, kinderen overtrappeiendè; 2 der ossen stormden de Schelde'in en wierden er met booten uitgehaald. Gendarms, beenhouwers en kloek werkvolk hielpen de policie om te schieten of met koorden te vangen. Gelukkiglijk, zijn er geen rampen gebeurd; doch 't was 8 ure 's avonds eer de laatste os gevat was.... Nooit heeftmw» zulk rumoer aan de waterkanten en aanpalende plaatsen gezien.. Verdronken. T'Antwerpen J. B. Molders, 17.jaar oud, gaat in de vaart der Breda- poort en verdrinkt; op welke wijze, is ons niet bekend. Hij woonde in de Dambruggestraat. Diefstallen. Wederom zijn tot Antwerpen 4 kerels aangeheuden, die deel maakten van de bende van Jef. Een vrouw,die't goed verheelde, zit insgelijks vast.— T'Antwerpen, aan de Statie.in 'ne Café,is d'ontvangst der leste 8 dagen gestolen... Men heeft,het bemerkt zondag morgerd Kinderen die te Jambiet, tegen Namen, aan 't spelen waren, aan 't water zagen een servet liggen en vischtten ze op. Wat vonden zij daarin Gouden en zilveren voorwerpen, kostelijke steenen, voortkomende van de kerk- diefte tèWkleourt.Al die voorwerpen waren plat geslagen en onkennelijk gemaakt. In de kerk van Anderlecht is een relikwiekasken gestolen van rond de 200 fr.. Een dief kwam dit voorwerp verkoopenbij een oud- kleerkooper, maar deze eerlijke man zegde dat hij geen geld had en vroeg zijn adres; als de Policie daar ging, was de dief weg. Die gestolen heeft, valt van d'een ..verschrikking in d'andere. Tusschen den nacht van vrijdag mi zaturdag is er op den wijk de Spleite te ASTENE bij de kinderen D'HONDT iDgebroken en gestolen, den dief, of de dieven hebben er eenen koperen ketel en zes hemdens medegenomen. Dadelijk is er aan de plaatselijke policie en aan de gendarmen kennis van gegeven en men hoopt dat de schelm of de schelmen welhaast zullen ontdekt zijn', en loon naar werken ontvangen. Zware vermoedens wegen opeenen gevaarlijken oud-veroordeelden. Eenige dagen te voren waren er in den zeiven wijk bij twee andere personen ook eenen koperen ketel gestolen.' Uit het kamp van Beverloo. Verleden vrijdag, rond 11 ure'smor gens, gedurende de rust der manoeuvres, was een stuk kanon bij verge telheid geladen gebleven. Op dit stuk zat de kanonnier iVanham Denis oud 23 jaren, woonachtig te Brunsbeek, nit te rusten, en liet een been onachtzaam voor den mond van 't kanon neêrhangen. Een andere ka nonnier beging de onvoorzigtigheid eene lont in 't kanon te steken waardoor het schot afging. Den ongelukkigen Vanham; voor niets be ducht, en die overigens niets bespeurd had, werd het been afgerukt en zijn lichaam werd op meer dan 10 meters afstand weggeslingerd. Toen men hem opnam, bestatigde men dat de ingewanden uit zijn lijf hingen. Terwijl hij naar het hospitaal overgevoerd werd, is hij overleden. Diefte in de Karmelieten te Brussel. Zondag nacht is een bandiet langs over den muur in 't klooster der Karmelieten geraakt, van daar in de kerk en heeft d'ofCergiften in zilver gestolen, die nevens 't beeld van den H. Josef hing9n; maandag wierd de kerel ontdekt, 't is een oude dief, die leeft bij 't slelen; hij giDg in d'Hert- straat bij eenen beenhouwer vleesch halen, met een valsch brief ken voor 'ne kalant; maar die kalaat had daar juist de beenhouwerij verlaten zoodat kadé in schande viel en gesnapt wierd. Hij had nog d'ofCergiften in zijnen zak. IJselijks misdaad te Bevere. Zondag nacht, te Bevere bij Oudenaarde, de genaamde Gevaert mo lenmaker, die hem kennen, zeggen: het is een „oede jongeling; welnu hij is afgewacht door 3 bandieten; z'hebben hem zoo wreed doorkerfd door g'heel zijn lichaam, dat de Docteurs van half 1 's nachts tot bijna 6 ure 's morgends, bezig geweest zijn met naaien en vermaken; diinsdag morgend leefde de ongelukkige nog; de misdadigers zijn maandag aan gehouden en onder goed geleide door de gendarms ingebracht. Brandramp te Grootenberge, bij Sottegem. Aldaar is zondag avond ten 8 ure afgebrand de stokerij van M. Sehollaert ais- mede een aanpalende hofsteé. Zekere manskerel, reeds dikwijls beticht van brandstichting, is ter plaatse gezien.

De Werkman | 1885 | | pagina 6