I I V ol ks-Parlement IfSisdadenRampen en Ongelukken gaat het schrikkelijk pik pik tusschen Russen en Afgbanistans; men vreest dat er schermutselingen en gevechten zouden komen. Frankrijk, dat reeds 33o millioen in China verspild heeft, staat er voor nieuwe moeielijkheden; 't garnizoen van Hué is op de fran- sche troepen gevallen, en heeft 't kwartier der infanterie en van de marine in brand gestekendit gebeurde 's nachtsde Franschmans ontwaakten te midden van den brand en van 't bombardement: heb ben zich dapper verweerd ;'s morgens hebben zij zich vereenigd, en den vijand verslagen. Er moet schrikkelijk gevochten zijn, want van d'Annemietsche soldaten bleven er 12 A 15oo man op't slag veld. Moeten wij hun telegrams gelooven, dan hebben de Fransch mans maar 60 a 70 dooden en gekwetsten. Er zijn over die zaak in de Fransche Kamer hevige debatten geweest. Het nieuw Minis terie van Engeland is in werkzaamheidtusschen Rus en Engelsch- man schijnt alle gevaar van botsing verdwenen, en Keizer Wilhem verblijft te Ems voor zijn gezondheid. Men gaat te Keulen een andere Aartsbisschop benoemen, doch de Kerkvervolging in Duitsch- land is verre van geëindigd te zijn. 't Gouvernement wil zich blijven bemoeien met het inwendig bestuurder Kerk, hetgene niet kan ge doogd worden. Ook blijven de krijgswetten een middel tot Kerk- vervolgerij. MONIKA. Dag, Agatha. AGATHA. Dag, Monika, en hoe is 't f Monika. Och, hoe zou't zijn, redelijk wel volgens staat,en 'alle dagen een sprongsken ouder. Agatha. Hoe dat de dagen en de weken en de maanden toch vliegen! Monika, ik peis daar dik wijls op. dat de tijd toch zulk aardig dingen is Aliijd en immer vooruitgaan Monika. Ja, en'neminuut die weg is, dat ^de Keizer van Pruisenland al zijn soldaten te been zet en al zijn eeuwig geld ten beste geeft, een sekon- deken van den Tijd kan hij niet terugbrengen. Agatha. Monika, kind, w'hebben 't alzoo gevonden en wij zullen 't alzoo laten om de Nako melingen. Monika. En zoo rap dat de Tijd vliegt Agatha. Ja zoo rap! ge zoudt zeggen: ze zitten er met de zweep achter; 't is nauwelijks winter geweest; we zien daar in figuur den sneeuw liggen en reeds zijn wij Juli 1 Monika. Ja Juli, de dagen beginnen te korten,'t zomerken trekt zijn ooren in en,^. 't is wederom winter 1 v1r""' Agatha. Gelijk ge wel zegt,Monika,maar van iets anders gesproken, neemt ge daarop uw bemerk niet, hoe dat in alle Landen en Natiën de schelmstukken vermenigvuldigen? Als gij een ga zet openslaat, 't is moord op moord Monika. Inderdaad, de dieftens worden niet meer opgeteld, en hoeveel schandige moorden verzwijgen ze niet, uit respekt van 't menschdora! - T -Agatha, dat <te nog den kop afdeden, de galgetien zou aanhoudend moeten vertransporteerd worden, van deen stad naar d'ander. Ziet daar eens te Duffel, op den weg van Antwerpen 1 Agatha. Ja, die ijselijke moord Monika. Zou 'nen arduinen pilaar daarvan fniet sidderen en beven? Stelt u in de plaats, ^-'Agatha, ge gaat naar Antwerpen, ge komt terug I"tnet een blij gemoed, ge peist: mijn kinders zullen opspriogen van plezier; en ge vindt daar de lijken uwer arme schaapkes. O de monsters van wreedheid! Hoe is het toch mogelijk er: bcpelzelijk En zijn de moordenaars nog niïi ontdekt zitten die wreedaards nog in d'ijzers niet Agatha. Monika, we zullen dat ongetwijfeld in De Werkman van dees week vinden; want de schelmstukken mogen gekend zijn, tot spiegel van d ander en om te toonen waar de wereld naartoe gaar, met al dien goddeloozen bucht... Monika. Ja, met dien goddeloozen bucht! A gat ba. Alia, laat ons spreken gelijk het betaamt en alle rede plaats geven: Wanneer wordt 'ne mensch slecht, dief, oneerlijk, brander en moordenaar, wanneer? Als hij zijn ziel en zijn eeuwig heid vergeet, als hij peist gelijk de Vrijdenkers leeren: Dood! al dood! Monika. En is 't niet juist, Agatha, gelijk wjj gelezen hebben in De Werkman, wat de wijze Man schrijft: Datin' een ongeloovige wereld d'huishoudens kapot zijn, dat ze leven als honden, dat ze wreednéid'op wreedheid stapelen en van geen schande maken, als ze maar hun driften kunnen voldoenIs dat 't portret niet van Parijs en van Brussel en ander groote rteden? wat lezen wij gedurig? Van slechte looperijen, van te stelen 01a in de kaberdoezen met de plaasters en de juweelen te brassen, van hunnen staat te buiten te gaan. door te moorden en hun eigen te voldoca. Agatha. Heere mijnen God, heilige Moeder Anna staat ons bij. Ach, er zijn er zooveel die konden leven gelijk een biêken in den honing en die door hun ondeugd, een leven hebben van slangen en van serpenten. Monika. Agatha, zie, daar spreekt uwen mond een fonda- menteele waarheid. G'hebt daar Sus Kandy. Agatha. Ja, wat is er met dien mensch, hij laat zijnen kop hangen, sleept zijn beenen en ziet er de droefheid in specie uit. Monika. Agatha, wat er met hem is, ga ik u dadelijk zeg gen. ('t Vervolgt.) DE WREEDE MOORD TE DUFFEL. Verbeeldt u de droefheid, menschen, de moeder was uit Antwerpen gekomen met speelgoed en lekkernij voor haar kind, ze komt thuis en vindt een lijk! een molster was gekomen, had haar kind vermoord en 't nichteken van 16 jaar, in zulken staat gebracht, dat ze niet kan spre ken. De Policie zoekt, de gendarms zoeken, men hoort van eenen bandiet die in huis is geweest, langs de bosschen gevlucht; men doorzoekt de bosschen, niets te vinden! Ach, en er zou geen opperste Justicie zijn, om zulke schelmen te straffen.. Achteruit, Vrijdenkerij, gij injureert 't menschdom! Dat de Moordenaars, de Volksbeulen, de Verdrukkers der Familiën met u aanhangen, dat is te verstaan, maar een eerbare, eerlijke ziel zult gij onder uw satellieten niet hebben. En te HELLEtegen Gent? welke schabouwelijke zaak! Een huis bewoond door 2 oude dochters dat moest onteigend worden, de oude dochters die weigerden, die zich barrikadeerden en naar de gendsrms verraderlijk met messen staken... De Reizigers van Afrika zeggen: Wacht u van d'eemame olifanten! Die twee vrouwen zijn gevankelijk naar Gent gevoerd. Een der twee was gekwetst, want de gendarm die zijnen bri« gadier aangerand zag, schooi in woede en kapte en sloeg om morsdood te slaan.... En de Vrijdenkers zijn verwonderd dat de katholieke Volke ren d'H. Kerk, hun geestelijke Moeder verdedigen, als zij zoo arglistig en wreedaardig wordt aangerand! Wegens de misdaad van ELOU0-ES, in de Walen, vindt de Jus ticie niets en de brouwerszoon Batailje gaat moeten losgelaten werden. Hij is zeer verbitterd en heeft in 't gevang een boekskeu'geschreven te gen zijn behandeling. Wegens DUFFEL schijnt het, dat men d'oog heeft op 2 kerels die uit Hoogstraten kwamen... Ach, wat zijn er weinigen die zich in 't kot beteren! Velen gaan er kleinen dief in en komen er grooten dief «it. Die twee mannen hebben hunnen alibi kunnen bewijzen. Hoort nu dees geval, hoe dat er moet opgelet worden: TWEE VREEMDE PLADIJZEN hadden t'Antwerpen een groot buis ge huurd en gemeubleerd, dat het den pompon was der straat Ze gaven het uit, als kantoor der koloniën en zonden annoncen naar Belgische en andere gazetten, om directeur en bedienden te hebben, die rijke jaarwed den zouden hebben; 't is altijd'-met beloften dat de deugenieterij te werk gaat. Ziet eens wat de Liberaalderij ons niet beloofde in 1879. En is 't ooit slechter gegaan?... Nu, de krawatten daar t'Antwerpen beloofden veel, doch er moest borgstelling zijn. Een Luikenaar liet zich door de lokvogels vangen en was zoo simpeloos van 10,000 fr. per post te zenden. Hij krijgt geen nieuws, bij wordt ongerust, hij rijdt Daar Antwerpen, vindt 't kantoer gesloten en d'heeren weg, met zijn geld. Ie MECEELEN, in de Jodenstraat, woensdag d. v. w. een jongsken van 4 jaar komt uit het ouderlijk huis geloopen, botst tegen de wielen van een houillekar en is dood. Dieftens en Rooverijen. De dieven en beurzesnijders zijn alom verspreid zoo werden d'ander week te Deinze op de Markt, 3 pisrtemonnais gestolen en te Nazareth zijn verscheide konijnen- en kerkdieften geweest, o. a. op den wijk Dragonder, bij eenen ouden eerlijken man,die konijn tjes hield om dezelve te verkoopenen er zijnen huispacht meê te betalen... Kleine dieftenzijn dikwijls wraakroepende dieften. Te Gent in 't groot Beggijnhof, zijn twee jonge offerblokdie- ven gesnapt; een der twee.de oudste trekt naar 't Verbateringshuis. Te Wetteren zijn zondag nacht twee personen aangehouden. terwijl zij in den hof van M. Schamfelare bezig waren met rozen af te snijden om dezelve te verkoopen te Gent op den Kouter. SCHRIKKELIJKE AANRANDING TE BRUSSEL, za" turdag avond; een koopman van St Joost-ten-Noode M. Karei S.> keerde naar htiis, ten 10 ure en aan den hoek van het Observato rium wierd hij aangepakt door vier schelmen van bandieten, die hem vasthielden, dep mond stopten, van zijn horlogie en geld be roofden, hij had nog 60 fr. en voor dood lieten liggen. Geen Policie was er te zien, Te Dixmude, in een herberg van de Wilgendijk- straat.kwamonlangs een sfruische manskerel en vroeg een druppel; dan gebaarde hij zich onpasselijk en vroeg water doch terwijl de bazinne om een glas water ging, zat hij met volle handen in de schuif; hij wierd betrapt, doch kon vluchten, maar zijn signalement is aangeteekend en den eenen of anderen dag vliegt hij de kaars in. Nog nooit is er iemand wel gevaren met gestolen goed. Te Selzaete is vrijdag nacht een zware diefte gepleegd, ten nadeele van de weduwe Vossaert, veel zilverwerk gestolen die gestolen goed koopen of verbergen, zijn schelm en dief meè, en voor de dieften geen vergiffenis of er moet wedergaaf zijn. In 't artikel der dood, welke vlijmende angst moet de dief en onrechtveerdigaard bekruipenl Winkel St-Eloi, 3 juli. Binst dezen nacht heeft men inge broken in de onderpastorij. Ontwakende door 't gerucht, wierd de E. H. Onderpastor bij de keel gegrepen en op den grónd gewor pen. Hij gelukte erin zich los te rukken uit de klauwen van een der brigands, die op 't noodgeroep der dienstmeid de vlucht heeft genomen. Al de kassen waren doorsnuffeld. In 't ronde krielt het van landloopers die 't volk oprechten schrik aanjagen. Te Brussel, zekeren Jan P. werkman.de kelderkoorts heb bende, sliep vrijdagavond ten 10 ure op een bank van den Allée Verte... Als hij wakker wierd, was zijn gouden horlogie, keting en portemonnai weg. In de Vier-Armenstraat n° 7,'t is een herberg, is zaturdag nacht de schuif gelicht. Zekere Schilders, visch- handelaar is ook aangepakt te Brussel, door vier kerels; van 16 tot 25 jaar oud. In den nacht van zondag ,ot maandag zijn te Koe- kelaere in W. V. gestolen bij den bakker en winkelier Dekaen 6 tarwe brooden, 7 a 8 kilos tabak, een aarden kan met siroop en 10 franken. Te Gent, op de Groenselmarkt is dijnsdag morgend een vrouw van al haar geld beroofd... Die dieven! die dieven! Hoe min Godsdienst, hoe meer oneerlijkheid; dat volgt, gelijk "de dag op den nacht. Brandrampen. Maandag morgend is te Gentafgebrand 't Ma gazijn van den ondernemer Verbruggen in de Slijpstraat; eenspran- kei vuur zal op de schafelingen gevallen zijn.

De Werkman | 1885 | | pagina 2