ai Soldaten-nieuws: zwiSrland.S Een Paaschei. Stoet, en afhaling van Mgr Doutreloux en den Z. E. Jubilaris; dan, Pontifikaal Lof in groot Muziek, aanbieding der geschenken, treffende aanspraken en Te Deum. 's Avonds, algemeene verlichting der stad en vuurwerk, en 't geheel van dit grootsche Feest, t was eene treffende getuigenis van den eerbied en de genegenheid des Volks voor zijne Geestelijke Overheid. Uitslag van den Raadsel-Prijskamp uit Nederbrakel. Oplossingen: 1» Meesterknecht; ïeMostaartpot; 3e Kervel;4* Boom oom-Boom 5" met de letter A 38 oplcss ngen. 1" prijs: Voorde schoonste oplossing in ver zen aan M. Francois Van den Haute, Nederbrakel; prijs: Voor het schoonste geschrift aan Jufler Mane V. B. Zondagschool Maeter; 3« prijs bij loting aan M. FranpoisDeprez, teDenderhautem, 4"prijs: aanM.JosefSegersteHamme Zogge: 5« prijs: Voor de verst afgelegene oplossing aan M. Jan Martens te Beverst bij Bilsen (Limburg)6" prijs: Voor de eerste oplossing aan M. V. L. Wauterste Ledeberg. Bijzondere eervolle melding voor verzen aan M. Camille Lotens te Nevele, melding aan M. Henri Van Praet te Baesrodeen M. Richard Canoodt 'e Lovendegem. Eervolle melding voor schoon schrift aan M. P. De Coninck te St-Gillis Den- dermonde en M. Josef Van Doninck te Boisschot. Har'elijken dank aan alle mededingers van mijnen Prijskamp. Gegroet P. Van Wymeersch. Verongelukt. In de vlasfabriek te Gent is vrijdag een smeer der erg gekwetst aan zijn been, terwijl hij den tamboer van olie voorzag.Aan den dok speelde zondag een jongen van io jaer op eenen balk de balk keerde om en 't kind verdronk. 't Is de 2de maal sedert korten tijd dat t'Antwerpen een dienstmeid langs de venster door een glazendak springt... Och, een dochter die los en wereldsch loopt, kan zoo diepongelukkig worden I T'Antwerpen is de briefdrager Van Hooi, oud 3i jaar, op de Nijverheidsiei van den tram gevallen, cnder de wielen -geraakt en ijselijk verminkt; de ramp gebeurde ten 10 ure 's avonds en ten i ure, bezweek de fak- teur in 't Gasthuis. Te Gent was de vermaarde letterschilder Ver hulst, op de Veerleplaats aan 't werk, een sport der ladder brak en de man was erg gewond door zijnen val. t\/in 't kamp een owitser gesprongen: 3 kanonniers =3jpdood en een vierde gekwetst. In België blijkt Pi het.uit de verklaring van den Minister van Oorlog, W P ten eersten: Dat de soldaten niet mogen overvloekt of onbeschoft behandeld worden; ten tweeden: dat hl zij vrij moeten zijn in 't uitoefenen van hunnen sL Godsdienst. De Minister, Generaal Ponttjs heeft ook verklaard dat de godsdienstige gevoelens de bron zijn van alle militaire deugden.,.. Die in deze h punten benadeeligd zou wezen, zeker hij mag niet onbeleefd zijn jegens d'Overheid, maar er zijn altijd middelen om zonder zich bloot te stellen, den toestand te doen kennen. In alle geval, de ver klaring van den Minister, publiek in de Kamers gedaan, zal indruk maken. Iu Gallicië, te Horodenka zijn 600 huizen afgebrand, 600! 8000 personen zitten op straat; 8 man zijn in den brand gebleven. Te Thiers, in Frankrijk, is het dak der Overdekte Markt inge stort; 12 gekwetsten. Ze denken dat de dief der 209,000 mark van Hamburg te Londen zit. Frankrijk heeft schrikkelijke onwe- ders gehad: te Souillac is de bliksem gevallen in de gendarmerie; 3 gendarms gekwetst; te Vin^a is de oogst gansch vernield en de kerk zwaar beschadigd. Er zijn er in Frankrijk 20 die hun doodstraf afwachten; 20 moordenaars! Men voorziet in Spanje een opschorsing van wissel-betaling, uit hoofde der ziekte. In Tarwe Rogge Masteluin Haver I Hop (1884) 1 Aardappels f Boter, 3 kil. j Eieren p. 25 Het was in de ontzettende dagen der Commune. De revolutie, wreed en lafhertig, had de gijzelaars en de J geestelijkheid, ongewapende, niemand beareigende perso- nen, ter dood veroordeeld. De moordenaars schrokken nog terug voor hun euveldaad. Mgr Darboy, de aartsbisschop j van Parijs, behoorde ook tot de gevangenen van de citadel f La Roquette. In een der hoofdwachten van Parijs zaten leden der - commune en officieren van het leg r der oproerlingen te praten en te schertsen. Onder hen bevond zich ook kolonel Arpent ni. Hij zeide niet veel en bepaalde zich tot luisteren. vlas 3 kilo Maar eensklaps stond hij ep en sprak: Och kom, ik moei u ook eens een aardig voorvalletje verhalen. Ge weet, we zijn in den Paaschtijd en raad eens wat ik van morgen op de grifffe van La Roquette gevonden heb; ge raadt het in geen twintig keer. Nu, zeg het maar, riepen verscheiden luidruchtige stemmen, wij geven het al op. Een Paaschei. Ge lacht ermee, een Paaschei 1 Wis en zeker, een Paaschei dat een dwaze oude vrouw zelf is komen brengen, met de boodschap dat het voor ci- toyen Darboy was. Daar de officier aan den spotlach om de lippen Aalst's Saturdays. 22 s0 a 23 50 18 oo a 17 00 2s a 21 oO 19 o0 a 20 0o 00 a OO 7 —a 8 6 53 a 7 27 1 72 a 1 90 3 1« a 4 50 Viggens, koppel 3o A 4o Hamme's Saturdays. Aard.loo k. o 00 a 00 00 Kemp, 11.k. 3 00 a 8 50 Boter p. k. 2 27 a 2 54 Eiers p. 26 1 63 a 2 18 AudenaardeDonderdag. W.tarwep.h. 1650al8 fiO R.tarwe p.h. 16 50a 17 oO Mastel, p.h. 16 a 16 25 Rogge p. h. 12 £0 a 13 oO Daar de officier aan den spotlach om de lippen zijner f* toehoorders bespeurde dat zij aan zijn woorden sterk twij- wav.p.iuua. £0 w a si uu iu:: u -i. i- A i_ .lj i.rlv AonHon n 1 AH Ir A AA felden, haalde hij het ei uit zijn zak en liet het over de tafel van het wachthuis rollen. Een der aanzittenden ving het op, om het niet op den grond te laten vallen. Wij moeten weten wat daar wel in zit, riep een hun ner uit. Als het een gewoon ei is, doen wij het op de salade; het kan in allen gevalle geen kwaad zoo'n Paaschei. Ik wed, riep een andere stem, dat er een rozenkransje in zit. Ikjwed, schreeuwde een ander, dat er medailles in zitten- Om aan de onzekerheid een einde te maken, tikte degene, die het in de hand hield, het ei op de tafel stuk, begen het af te pellen en haalde er een in vieren gevoy wen briefje Wel, wel, riep een basstem, daar behoeft ge nu zoo hard niet om te lachen; dat is een samenzwering van de koninklijken, die wij daar op het spoor zijn. Lees gij het dan maar eens hard op voor, riepen ver scheiden der aanwezigen,als gij nu al weet; wat er in staat. De aangesprokene voldeed aan het verzoek en las met luider stem den inhoud van het volgende briefje: Monseigneurl Daar ik geen kans zag om in de gevangenis van Uw Doorluchtige Hoogwaardigheid te komen, neem ik deze kleine list te baat om de diepe dankbaarheid te betuigen, die ik voor uw weldaden verschuldigd ben. Zonder U, zonder de aalmoezen die ik dagelijks van U ontving, zouden mijn beide klem-kinderen, sedert zoo langen tijd reeds ziek, al gestorven zijn. De bittere armoede, die na bet be- Aardap.p.100 k. 6,00 Boter p. k. 2 o9 a 2 83 Wüfeyem, 's Saturdays. Er staren 05© balen. Vlas 1 k.p. k. 1 4o a 1 50 ld. 2 1 23 a 1 35 ld- 3 0 9o a 1 12 Werk o 69 a o 00 Meehélen,'s Saturdays. Tarwe look.30 25 a Rogge 13 25 a Haver 19 50 a Aardappels 9 50 a Boter p. k. 2 27 Gceraardsbergen maand. Tarwe 100k.l9 a Mastel nin 17 a 15 oo a oo oo 8 Oo a 2 15 a 2 32 164 a o 1 30 a o oo Ninove, -8 dynsdags. TarwelOOk. 21 00 a 23 - Rogge 16 a 17 oo Aardappels 6 02 Boter 1/2 k. 1 35 A 1 4o Zele, dijnsdag. Aardappels Boter p. k. Biers p. 25 Vlas p. k. met de kinderen dicht langs de gevangenis Iwandelen; och, Monseigneur, strek dan uw armen zegenend over hen uit en ik twijfel niet of zij zullen wel gezond blijven en dit zal ook hun grootmoeder krachten geven.» Dit aandoenlijk schrijven maakte niet den minsten indruk op de hier vergaderde lieden, welke zich door afgunst, nijd en ongodsdienstigheid tot de lafste wreedheden: het ,fusil- leeren van krijgsgevangenen en weerlooze- personen lieten Frankrijk, te Prouwy, departement du nord, is zaterdag morgend onderbroken een stoommaalderij afgebrand; een gebouw van 5 stagiën; men re- a kent de schade op 850,000 fr. LATER NIEUWS. De moord van Duffel, Threseken is iets beter doch kan nog niet spreken. Een gcbuur, zekere V... ond 35 jaar, door 't openbaar gerucht aangeduid als de moordenaar, wierd aangehouden, onschuldig bevonden, doch zoodanig getroffen in zijn hersens, dat hij zich gezelfmoord heeft. Hij laat een weduwe en 3 kinderen. Men kan aan 't Volk niet genoeg herhalen, dat losbanuigheid en slemperij geen vreugd of plezier is, integendeel. Te 's Gravenhage in Holland, mogen, op verbod van den Burge meester, in de balzalen geen jonge lieden, beneden de- 21 jaar toe gelaten worden. De balzalen zijn tegenwoordig overal een oprechte pest voor de jonkheid; die er henen gaan, zijn verloren. Een schrik kelijke verantwoordelijkheid voor Ouders en Meesters, doch bijzon der schrikkelijk zal het oordeel zijn der inrichters en houders dier rampzalige plaatsen. De prins Boudewijn begint al uitstapkes te doen. Ze zijn te DENDERMONDE druk bezig geweest, op Tribu naal, met de zaak aan Berlare; van de aanranding in October; hee- tekoppen van liberalen, die katholieke menschen aanrandden en kwetsten, 't Schijnt dat de .ware en eenige plichtigen nog achter de gordijn zaten, De Menschelijke Justicie gaat traag te'werk, en 't kan gebeuren, dat zij misleid wordt; daarom, d'Overheden en de Rechters zouden d'eerste en de diepste van al, den Grooten Meester en den Alzienden Rechter moeten erkennen. Indien er geen Yrije Scholen waren, België zou bezwijken onder de schoollasten. DE ZAAK VAN BERLARE. Samson, de nieuwe betichte voor de aanranding en vechtpartij te Berlare, is maandag te Den- dermonde vrijgesprokende 20ogetuigendieopgekomenzijn, maak ten een verwarring uit, gelijk in den toren vanBabel. De zaaak was zoo donker geworden als een inktflesch en zoo verwerreld als een oude ontrolde haspe. Wat konden de Rechters dan doen? De eerste betichte Van den Berghe, gaat in beroep te Gent. Wat sterven er menschen in Spanje! Te Melden is een kind van 2 jaar, dat aan de Schelde speelde, verdronken. Ze ©preken van buurtspoorwegen van Gent naar Somergem en van Gent naar Destelbergen, Heusden, Overmeire enz. Nog niets over die moord te BUFFEL; 't werdt oprecht akelig! Men hoopt dat Threseken tot spraak zal komen, em 't signalement te geven. De verkenszijn te Brussel betaald 8:- a 9u e. Gent gaat 't standbeeld van Lieven Bauwens inhuldigen. Er zijn valsche dobbele franks van Napoleon 11. Ze zijn nu in de Kamer Pezig met d'lnkomende Rechten op Amerikaansch goed. Koning Massala is te Brussel in 't Hof geweest. door een ruwen, schorren schaterlach. Maar dat is wezenlijk kluchtig, riep een hunner, die niet meende wat hij zeide. In allen gevalle is de samenzwering niet gevaarlijk, hernam een andere meesmuilend en zag den officier, die daar 't eerst van gesproken had, grijnslachend aan. Staat er geen naam onder? De naam van die burgeres dient in de dagorder opgeteekend te worden. Een naam, Ja tcch. zeide de voorlezer, het is onder kend. 't Is geen duidelijk-hand. Wacht eens even! Clé- mence.... Clémence Arpen'.... Arpentini. Aller oogen wendden zich nu naar den kolonel, die het ei had medegebracht, om van hem opheldering te vragen. Hij werd wit als de muur, voor zijn oogen trok een floers, zweetdroppels parelden op zijn voorhoofd; hij mnest zich aan de tafel vasthouden. Wat beteekent dat nu? bromden verscheidene stem men en men zag hem achterdochtig aan. Eindelijk kreeg de kolonel de spraak terug. Clémence Arpentini, stamelde hij. Clémence Arpen tini! Dat is miine moeder. Mijne moeder, die na den dood van mijn vrouw, de beide kinderen tot zich genomen heeft, en die ik aan haar lot overliet. Ik wist niet dat zij 't zoo armoedig hadden. Zij hadden niet eens brood in huis. en hij sloeg ziGh, dit zeggende, voor hst hoofd. Ellen deling die ikibenl Deze woorden sprekende vloog hij op, greep zijn gega- loneerde pet en liep driftig het vertrek uit, zonder té groe ten. Alle gelach was verstoma. Men zag elkander verlegen en meiancoliek aan; niet een van de aanwezigen of zij ver keerden onder den indruk van de ontzettende wanhoop van hun kameraad. Er werd geen woord meer gesproken, de een na den ander verliet zoo spoedig mogelijk de thans zoo sombere kamer. Wat is er van den kolone) Arpentini geworden, nadat h.j de hoofdwacht verliet? Niemand weet zulks met stel ligheid te zeggen. Er wordt verondersteld dat hij in een gevecht tegen de geregelde troepen van Mac Mahon doode- lijk gewrnd werd en zijn lijk, in de verwarring, met dat van mindere soldaten in éénen kuil begraven is. Zijn naam komt althans niet voor op de doodenlijsten van het leger der commune, noch op de staten der vluchtelingen die, na den val der commune, naar het buitenland uitweken. Men verhaalt alleen dat op het oogenblik waarop mgr. Darboy zou vallen onder de kogels der communards, eej hoofdofficier, met een in flarden gescheurde uniform, waarlangs bloed stroomde, naar den aartsbisschop toeliep, voor hem op de knieën viel en smeekte: «Monseigneur, ik ben doodelijk geicwetst; geef mij uwen zegen zooals gij die aan mijne familie gegeven hebt.» Boter p, k, 2 18 a 2 38 Sottggem, 'sdijnsdags. Roodetarwe21 a 22 50 masteluin 19 oo a 19 50 rsgge 15 Oo a 16 5o haver 21 a 23 Roeselaere's dijnsdags. tarwe 100.k. 22 «o a 23 5o roede dito oo a rogge 17 a 17 50 haver 49 08 a 21 booneu 22 Oo a 23 00 Aardappels 7 oO a 8 00 boter per k. 2 SO a 3 Beiers p. 25 1 88 a 2 öt> Antwerpen 's maandags. Middelprijzen p. loo k. Tarwebl.ini. 1. k. 27 t»0 2 k. 25 00 Rogge hl. inl. 25 Maandag werden ter veemarkt verkocht p. k. 21 stieren o 80 lo7 ossen ö,85 A 0 95 145 kooien o,80 i o 85 147 kalvers o,85 a o 95 Dendermonde maandag. Witte tarwe 20 00 a 21 Rogge 15 5o a 16 oo Boter p. k. 2 oo a 2 25 Eeiers p. 25 1 85 a 2 Oo Kortrijfcmaandag. Aardap.gele 6 50 a 7 roodo 6 50 a 7 Boterp.l/2k. 1 28 a I 41 Koolzaadol.103 k. 53 5o Lijnolie 100 k. 54 50 a 50 St NikolaasAondedag. Tarwe p. lo6 L 18 75 Poldertarwe 16 75 Rogge 14 50 Boekweit 15 75 Haver 15 Oo Daivenboonea 18 25 Vlas 3 82 Aardappelen 0 oo Boter 2 18 Eieren oer 1 91 Lokeren 's woensdags. Tarwe 1061.1375 a 18 Rogge lo6 13-— 13 78 Garst lo6»12 13 Boekwleö» Haver 15o» 12 60 14 50 Klaverzaad—

De Werkman | 1885 | | pagina 4