Briefwisseling. Brief aan Macharis. MisdadenMi amp en en Ongelukken profeet van Egypte dood is. De ziekte gaat geweldig voort in Spanje. De Brusseles Jeanne Lorette zit nog altijd in Holland, achter de grendels. Die dwaas loopen, moeten het schrikkelijk be- koopen, Engeland vermindert zijn troepen in Egypteland. Men schrijft ons uit Caüfornie, dat de E. H. Van Herreweghe, Missi- onnaris van Oost Vlaanderen, aldaar is aangekomen, na een reis van 1000 uren op zee en 1200 uren door woestenijen. Den 9 Mei, ten half ne gen 's morgens t'Antwerpsn ingescheept met 14 a 1500 man, op de zee veel geleden, maar grootenchristelijken iever getoond, den 19 Mei, ten 9 ure 's avonds te New York aangeland; van 't gewoel in de stad kan men zich geen denkbeeld maken; er zijn daar 3 soorten van tramways; elke minuut kan men er instappen en wegrijden; te Naw-York gebleven tot 21 Mei, alsdan naar St Louis vertrokken, dan door de Provinciën Missouri, Arkansas, Texas, Arizonia naar California; een landstreek van groote woestijnen en bergen, steenrotsen, moerassen, groote diepten die u zouden doen schudden als gij et overrijdt, van landijen dia men poogt vruchtbaar te maken, van bosschen die men altijd meer en meer poogt uit te roeien, bosschen waar paarden, koeien, varkens en schapen in groote kudden loopen,dag en nacht. In Arizonia zijn er nog wildan die op de monschenjacht uitgaan..,. De Belgische Missionnarissen zijn mat veel iever bezield en vragen de gebeden hunner Landgenoten voorden goeden uitval der Missie. Aan deze plicht zullen wij hier zekerlijk niet falen. Aalst, 14 Juli i885. Vriend, Vriend Macharis, Gaat Ued. zondag naar Brussel niet? In dit geval, wij zullen er U waarschijnlijk ontmoeten, bij Machiel, onzen en uwen Vriend, cm dan al te samen naar d'Hoofdkerk te gaan. alwaar er groote Jubiléen Missie wordt gevierd en gepreèkt. Macharis, er zijn Be devaarten, lof baar, naar de Moeder Gods en naar ander Heiligen, maar de Bedevaart naar't Hoogweerdig Sacrament, ter plaatse waar de mirakuleuze Hostiën sedert 5oo jaren berusten, in d'Hoofdkerk van g'heel België, zulke Bedevaart mogen wij toch niet vergeten noch verzuimen. Laat het ons voortzeggen aan de Brusselaars en aan al degene die d'Hoofdstad bezoeken. En moet ik U zeggen, lieve Vriend, duurbare Grijsaard, dat er dringende Gebeden noodig zijn voor ons Vaderland Zie toch eens hoe de Goddeloosheid afkomt! hoeveel honderde dat er reeds niet zijn, die leven alsof ze niet gedoopt waren? Is dat niet grouwelijkl? Hoe wordt er niet gewerkt, om door 't Zedebederf de Familiën te kraken en 't Gemeenebest in den afgrond te helpen Macharis, er is ons andermaal een gazetteken uit 't Luiksche gezonden, een stuk van formeel Volksbederf. Hoe is't mogelijk! Duivels uit d'Helle kunnen niet ontuchtiger schrijven. Schelmen, die men vroeger exem- plairlijk aan de galg hing, konden niet meer kwaad doen, als de schandaleuze schrijvers dier pest-gazetjes; en dat wordt gelezen door jong en door oud, en dat komt in d'handen van 't werkvolk!... Wat gaat, wat zal er geworden van de Steden en Provinciën, alwaar men zich in dit vuil pak van ontucht en walgelijkheid durft wentelen? Macharis, Vriend, in 1884,'t verjaart in Juni en in Juli, we zijn verlost geraakt; vergeten wijjE toch die memorabele tijden niet. Juni en Julif 1884, als de Volksplagen vielen,als de Vrijheid^ hersteld wierd, als wij, ja, herleefden.... God zij gedankt; doch er valt nog te werken en te strijden, want't boos geslacht is woedender dan ooit, om ons geliefde Vaderland in zijne krochten te trekken Reeds zijn er goede vruchten van de kïezingen van 1884; maar 't bijzonderste moet nog komen en zal, als wij werken met eendracht, kracht en aanhoudenheid. Macharis, belofte is schuld, en wij moeten U nog veel schrijven over de merkweerdigheden in Lourdes. 't Schijnt dat er tegenwoor- dig zul «en toeloop is in die Pyreneën. Een der hsrtroerendste plechtigheden op de Bedevaarten, dat is de Licht Processie. Een der eerste Miiakelsaan de Grotwas.alsBernadetteken in verrukking met een keers in haar hand, geknield zat, dat de keers tusschen haar vingers neérschoof, en dat de vlam 16 minuten hare vingers omklemde zonder eenigen hinder. De Geneesheer zag't na op zijn horlogie en zegde: 16 minuten! wie zou het een halve second uit houden zonder schreeuwen!.,. Dan kwam er gedurig meer en meer volk,en de Steenkappers van Lourdes en hun'vrouwen en kinders, zegden: Dat is een heilige plaats; wij zullen er het meisje verge zellen, met een licht in ons hand! Macharis, daar hebt gij den oorsprong der Licht-Processiën. Ik wil dat men hier Processie-gewijze naartoe komt! Dat woord van Ons Lieve Vrouw, hoe is het niet volbracht! Welke verrukkelijke tooneelen heeft men daar te Lourdes niet, van als de zon opstaat, g'heel den dag door en 's avonds, vooraleer men de rust gaat nemen! Hoe moet men,van uit den Hemel met welbehagen op al die eerbe tuigingen neêrzien. 't Werkende Volk heeft die Licht-Processiën begonnenjde Burgers en de Rijken zijn gevolgd,en den3 Juli 1876, op de Krooning van 't Beeld, stonden er daar 's avonds Vijftig Duizend Bedevaarders, Bisschoppen, Priesters, Religieusen, Ge- loovigen, allen met brandend waslicht in d'hand; So,000 welke Processie!... Ja, als wij aanhouden, Ons H;er zal 't menschdom genadig zijn. Macharis, de Belgische Bedevaarders, onder al hun zoete ge- heugenissen,de Licht Procsssiën zullen een voorname plaats beklee- den. Ze gebeurden telkenmale met de grootste orde: baagsgewijze, langs weêrskanten den weg; de zieken in 't midden, gevoerd in rij- tuige» en ook een lange wasse kaars in d'fcand houdende; want gelijk ge ziet, in de Bedevaarten de beste plaats is altijd voer de zieken; men lcomt bijeen aan de Grot, en dan is het daar wonder schoon om zien; men begint er de gebeden en smeekingen; dan stelt men zich in orde,en beurtelings zingende en biddende, in de stilte tusschen die hemelhooge bergen, men gaal langs de lange en breede wegen van 't Park en komt eindelijk voor een wondergroot beeld van O. L. Vrouw, met"gaz licht versierd. Daar worden de smeekgebeden vernieuwd, de Priester-Directeur der Bedevaart ze gent de menigte en na het geestdriftig geroep van Leve Ons Lieve- Vrouw Onbevlekt Ontfangen verlaat elk in stilte die wonderbare plaatsen. Macharis, Vriend,in volgende brief zal ik Ued.mededeelingen ge ven over de verlichting der Basiliek en 't afscheid te Lourdes, als mede over de merkweerdigheden van Tours, die groote fransche stad, uit welke de Devotie tot het H. Aanschijn door een Borger der Stad is verspreid, bijzooverre dat zijn huis nu een kapel is ge worden. En ge vraagt mij hoe het gaat in de stad en den Lande van Aalst In de Stad, man-lief, ten gevolge der Duitsche Rechten op de ga rens, er loopt sedert eenige dagen nog al volk leegmen zegt dat er in 3 fabrieken een hervorming moet zijn, doch ondertusschen er kan veel afgezien worden. Hier in Aalst, gelijk overal, ondervindt men, dat er tegenwoordig een schrikkelijke g^eldige werking is, om 't Menschdom te verleiden en te bederven. 'Dat d'Ouders toch van't begin af, hun gezag gebruiken, en de Jonkheid moet toch weten dat die Jocperij hun ongeluk is naar ziel en lichaam. Een groote Geus zegde onlangs publiekelijk: Een dochter die 's nachts loopt, verre van zulke rampzalige als meid te willen, 'k en kan ze voor mijn oogenniet zien. Een deugdzaam leven is een geëerd leven en is een vrolijk en een gerust leven. Macharis, op den Buiten staat d'Hop zeer schoon en spreidt met wellust hare ranken uit, waaraan de bel moet komen. D'Hop, 't is maar nu dat ze beginnen té"zien hoe voordeelig dat is aan de ge zondheid 't is een wondèrgoed hooijaarde Vlaanderen zullen vlas leveren van goede kwaliteitin eenige soorten van aardappels zal de opbrengst maar gering zijn en de Boeren scherpen hun zeissen, om den Oogst aan te pakken en met millioenen koornaren te doen vallen. Zegenrijke oorlog, die de menschheid moet voeden. Maar welken arbeid, in deze Afrikaansche hitte! En als wij denken hoe van 1879 tot 1884, de vrucht van dezen arbeid wierd verkwist aan verderfelijkheden, dan moet de geheugenis van Juni en Juli 1884 ons hert verheugen, en dan roepen wij uit: Datonsd'eïtig Ministerie met moed en kracht vooruitga, om hier Vrijheid en Reent te doen heerschen! Macharis, alhoewel ons klimaat gezond is, en dat wij voortdurend een frissche Noorderwind hebben, nogtans zijn er op korten tijd in Aalst veel menschen gestorven. Men hoort gedurig de klok van St- Martenskerk luiden. Ei, is datons leven niet? komen en gaan? en zijn er ellendiger schepsels dan degene die vergeten, dat er een an der, een eeuwig Vaderland is? Macharis, tot later, geef ons nieuws van de Jubelfeesten te Brus sel, die gij onget-vijfsld zult willen bijwonen. U w verkleefde Vriend en Dienaar, De Werkman. Die rampzalige dronkenschap! D'ander week te Brussel, t wee zatlap pen in den Groendreef, zwijnselende, rolden van den talju water in eu verdronken..-. Ze moesten d'herbergiors siraffen. er, 't ware gemeriteerd, d'herbergiers die nog draak geven, als de menschen genoeg hebban of reeds dronken zijn....'k Geloof dat zulke wet in Holland bestaat, alsmede in Zweden en Noorwegen. 'FAalst, op Kermls-Donderdag, de vent genoemd Kr<5tnmen van de Metsers, is in de St Annastraat door 't breken van zijn ladder, ten gronde gevallen en zoo zwaar gekwetst, dat bij 's nachts in 't Hospitaal bezweek. Dronken of onvoorzichtigheid? neen; da kornis was geverfd; hij ziet nog pan pleksken, loopt naar beven, is bijna aan 't hoofd: krak, de leer breekt, bij valt; ea van kloeke sterke jonk- beid, 't is een stervend man. Van 't lev6n in 't graf is de afstand dikwijls zeer klein.Er loopen te Brussel veel razende honden.... 'Verschiet ge daarvan? ik niet! Er loopen daar'ook veel gas- ten, razig van Vrijdenkerij. - D'ander week, tusschen don- dordag en vrijdag, is 't beginnen te branden in de kerk van Waereghem; er is nog al schade aan den hoogen Outaar. Kind verongelukt. T'Antvverpen op de Kathelynevest, maandag noen, ten 1 ure, aan een huis, aan 't welk men verandering doet, viel een stuk hout der schooring, met onge luk juist op een kind van Brasschaet, dat daar met zijn mutant voorbijging,een kimt van vijf jaar. 't Schaapken viel neêr en stierf onderwege 't Gasthuis. DUFFEL. Threseken Braeckmans, het kind van 16 jaar, dat de moord had gezien en zelve erg gewond was, nu is het eilaas! ook over leden. De droefheid te Duffel is onzeggaiijk. De vier kinderen van den zeifsmoorder V.... zijn door een brave Familie opgenomen. Arme klei nen! Laat ons bidden, dat er niemand onschuldig verdacht worde, maar ook dat men den moordenaar zou vinden en exemplair straffen.... Voor zulke misdaden is de doodstraf zekerlijk niet te zwaar. De Moorderij van Duffel. De landbouwer V., een oude dief. die zich gezelfsmoord hoeft, ge ziet welke trawanten het zijn die alzoo op een Vrijdenkersmanier hun leven eindigen, die V. was inderdaad de moordenaar; zijn vrouw zit vast en heef, het bekend. Ja, hij is de wreedaard geweest die deze 2 arme sehaapkes heeft omgebracht... En de kadavers van zulke monsters zouden, volgens de Vrijdenkersvvet nevens de Christene Geloovigen moeten liggen!... Achteruit, goddeloos geboefte 1 Moord te Merxem. Dat ongelukkig twisten en ophilsen! Twee inwoners van Merxem, Broosens, oud 34 jaar en Smits, oud 33 jaar, beide vaders van-Familie, zondag morgend in d'herbergen gezeten, ruzie gekregen voor een onnoozelheid, thuis voor hun deur gevochten a.s redelooze gedienens. Smits gaat binnen en trekt zijn vest uit, oin te gaan noenslapen. Hij hoort roosens die op den schcimuur klopt, lbj springt op straat, en tamboert ook op deuren vensters. Broosens neemt een geweer van den hank, schiet, treft Smits in den buik. 't Was de dood,want de ongelukkige is korts nadien bezweken... Twee Familiën in den uitersten di uk.

De Werkman | 1885 | | pagina 2