Aalst. - De krisis onder 't Werkvolk; mengelingen; Raadsel. Mijn eerste ziet men veel Bijzonder op de velden, Mijn tweede, aan de zee. Is hier en daar, zeer zeWen, En 't heele is ne man, 'ne man van groot verstand, 'k Vermeine zelfs den roem Van 't Hollands Nederland. Kooper: Maar die worst is tochzoo bitter klein? Och dat doe ik uit raenschlievendheid. Uit menschlievendheid? - Zekerlijk, in kleine wor sten zit toch zooveel knoeisel met als in groote. Jan, ge wordt nu soldaat. Blijf gezonden braaf. Vansgelijken, Vader. Een Pachter zat smakelijk een kieken op te eten, zijn knecht zat er diepzinnig op te zien. Maar Hans, zei de baas, dat ge toch zoo dubbmeus ziitl Zeker, meester, 'k peis: Als ik eens baas wordt, dan leg ik ook een kieken in den pot, maar dan geef ik mijnen knecht toch wat. Neen, die weg ga ik niet in, ik wil volstrekt langs de veeartsenijschool niet gaan. Waarom? Zijt ge bang? Men zegt dat er 2 razende honden in behandeling zijn. Hewel ze zijn daar goed op hun plaats. Ja, maar hoe gauw kan men een vloeiken krijgen, dat zoo een hond gebeten heeft en ook razend is geworden. Tusschen Joden. Nah.Mozes, wa'n oud fel kom je meê te prenge?Ust,'sjis me wijf, de puitekanthis nie meoi,maarhinwedig,hinwedigI Nah, laat sje dan maar gauw keere. Een genevers'oker in Holland, die nog al bucht verkocht, beroemde er zich eens op, dat hij meer dan 3000 gulden belasting moest betalen. Ha, manneke! dat is mis, zei een lap, WIJ betalen dat, wij, als wij uwen slechten foesel zuipen! Klare antwoord. Be aarde is, zooals gij hier ziet, de aarde is een bol. Wie zijn onze tegenvoe- DERTIENDE JAAR. N° 666 24 Juli i885 VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of "Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Duitscbland, Amerika, 4,50. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. PARLOIR. Uit W. van Vr. N. 5,00 voor 85 en 86. Mej.V. D. B. Ricardo is niet gedrukt in hoek; later. Ontv. uit H. van M. C. A. 3,00. Van M. L. te Soem- 2,5o voor 1885. Aan de liefhebbers van fraaie en leerzame boeken recom- mandeeren wij 1° De Kroon des Hemels, dat merkweerdig Fami lieboek, hetwelk in Duitsehland door al de katholieke Familiën zoo gunstig is onthaald, prijs 2,00 franco 2,15; 2° De opkomst der Stoomtuigen, prijs 1,00; dit boek is aantrekkelijk om lezen en vol nut voor de werkende man; zulke boeken, ernstig, leer zaam, nuttig, moest elk in huis hebben. En nu van tooneel- stukjes gesproken, Stlhestbr levert goede en deugdelijke voor raad; zijn derde boeksken dees jaar uitgekomen, te Gent, bij M. Leliaert en Sifter, aan 't Beifort, is Max Flinkers of weest vergenoegd in uwen staat, blijspel met zang in 3 bedrijven met slotkoren; prijs fr. 1,25; dit stukje is bijzonder geschikt voor Kringen en ander Burgersgezelschappen. Wij recommand. ook de Deugd voor alle Staten 0,80 en Keukenboeken 1,00 en 2,25 ters? —[Dat weet ik niet, heer Professor. Als wij loodrecht door d'aarde boren naar den ande ren kant, waar komen wij dan uit? Waar wij dan uitkomen? Uit een hol, mijnheer! NUTTIGE RAADGEVINGEN. Een ambacht kennen, is een verzekering tegen d'armoede. in 't werk van Kanunnik Martens over de Stoom tuigen ziet men wat 't werkende Volk kan, als het iever heeft en zijnen tijd niet verkwist. Men moet de kinderen van jongsaf gewennen aaa de gehoorzaamheid, aan de werkzaamheid en aan de welgemanierdheid. Vermaningen ja, goede lezin gen. goed, doen bidden en naar de kerk gaan, perfekt! maar boven alles is't voorbeeld: Woorden wekken, voorbeelden trekken. Elke Vader is Her der in zijn huis en als de Herder van den rechten weg afwijkt, hoe zouden de schapen niet dolen? Hoe gaat het somwijlen: De Vader vol en zat Die wilt de Moeder slaan, En Jantjen in den hoek Die ziet 't spektakel aan. Wat doet hij 's anderdaags? Hij wilt zijn makkers smijten En krijgt daar een blauw oog En komt bij Moeder krijten.. Een ander vloekt en zweert Door duivel, dood en aarde, En waar lang weggevoerd, Dat God hem niet bewaarde. Dan vraagt men aan zijn zoon, Waar hebt gij leeren vloeken? Den Meester, lieven Vriend, En is niet ver te zoeken... Als gij speelt met de kaart, Tot midden in den nacht, Meint gij dan dat uw kind Hetzelfde niet betrachi?.. Het voordoen leert zooveel. Want zoo de ouden zongen Dat ziet men alle dag, Zoo piepen ook de jongen. GEMENGDE BERICHTEN. 't Ziet er pointiljeus uit, tusschen Rusland en Persië, wegens de zaak dat Rusland rond dea Afghanista loopt, gelijk een kat rond den heeten brij er ster ven aldaar veel russische soldaatjes van dèn typhus. In het Kasteel van Reichstadt in Oostenrijk worden d'appartementen gereed gemaakt voor de Keizers van Rusland en Oostenrijk; als de Pruis niet kan komen, zal hij aan Bismarck procuratie geven. Engeland spreekt van een weg onder de zee naar Ierland-Schot- land. 't Zou de bagatel van 175 millioenen kosten, De ziekte, 't is wreed gelijk er in Spanje menschen sterven, reeds 17,000! en wie weet of ze nog de volle waarheid durven schrijven... Ach, 't is hier toch zoo kort van duur, laat ons braaf zijn en goede wer ken doen, terwijl wij den tijd hebben, De officiéele Meester van St Den* is in appel vrijgesproken. Een onder-officier die de reputatie had aan de rekruten te mishandelen, is onlangs 's nachts te Berlijn afgewacht en er zijn hem i6.messteken toegebracht. Te Liverpool is de droogte zoo erg, dat 't water moet gepegeld worden. Dat is erg, als er geen vrije teug water is. In een dorp te Yorkshire, moeten de menschen een uur ver gaan om water 'k Beklaag die Volkeren. Noemt mij een Land zonder plagen en miseriën, en 'k zal meester zeggen tegen u: In Hongarië, langs Presburg stonden de wijngaards verrukkelijk en nu is er de druif- luis verschenen. In Holland, Houtrakpolder is onlangs een klopjacht gedaan op ratten... 700 dier viervoeters wierden gedood. In de Walen maakt de moord van Elouges veel geruchtde brouwerszoon M. Batailje is in vrijheid gesteld en met veel triomf ingehaald; de Justicie sloeg er daar leelijk neven, gelijk zij verkeerd aanhield voor de moord van Gulleghem; indien er geen opperste Iusticie ware, veel afgrijselijke schelmen zouden ongestraft blijven. Jaarbij, als men d'opperste Justicie wegneemt, verliest de wereld- sche Overheid en Justicie veel van hare kracht en van haar gezag. Er vertrekt uit Belgenland een karavaan naai Einsiedln, Zwit serland, den 23 augusti.... De prijzen zijn allervoordealigst. Te Bassevelde, die uitgestrekte gemeente van 355o zielen, worden groote toebereidsels gemaakt om zondag 26 Juli, den steenweg op Watervliet in te huldigen. Een liberale gazet van Antwerpen speelt nu op, tegen de klokken die 's morgends luiden... Maar de dansorgels g'heel den grondigen nacht, 't gehuil en getier van straatverkes, dat mag zijn! M. Vrederechter Meyvis van Lokeren heeft zijn ontslag gegeven. Minister Beernaert heeft pijn in zijn oog, een verkoudheid; In Spanje is overleden M. Candido No- cedal, aanleider der Carlisten;met September gaan 4 Vlaamsche Priesters naar de Missie van China vertrekken; te Moscou zijn 5 groote branden geweest; zouden de Nihilisten herbeginnen? In Holland is advokaat De Jonge, op een water-speelreisje uit den boot gevallen en verdronken. Te Philadelphia is een groote scheeps bouwmeester failliet; men spreekt van 3ooo timmerlieden die zon der werk gaan zitten. De baas komt verscheide millioen dollars te Vort.Te Milanen worden veel kinderen gestolen. In Rusland is de graanoogst in veel distrikten gansch mislukt; de wintertarwe van 't zuiden zal nauwelijks een middelmatige opbrengst leveren; In België is de Vlasoogst begonnenin 't algemeen is de toestand maar onvoldoendeveel kort en mager vlas. Langs de Leie is t vlas schraalin de Polders treft men veel goede soort aan in Rusland is de Vlasoogst mislukt door de droogte. In afwachting van juiste berichten is de handel stil. Is 't waar, is er 'ne krisis t'Aalst? Ja mensehen, ongelukkiglijk, onder 't fabriekvolk! Hoe komt dat? Door de nieuwe Duitsche Rechten, dat Bismarck het Vreemd Garen sterk belast heeft, omdat er nu ook fabrieken in Duitsehland zijn. De concurrencie wordt lastiger. Dat is droef! Zekerlijk is 't droef, is 't ellendig, als ne man geerne werkt en geen werken kan vinden, dat hij daar gevouwen arms moet blijven zitten. En broodwinner zijn, vrouw en kinderen hebben, zekerlijk is 't ergl Er moet daar armoede uit voortkomen Zekerlijk, van d'eerste weken af; in veel huishoudens, rusten d'handen dan vasten de tanden; en de tijd verloopt, men kan niet geborgd krijgen. Natuurlijk, de winkeliers moeten ook betalen. En op den duur komt den Honger aan de deur kloppen- Werkman, hoe is de positie? Ja, dat zou moeten geweten worden. Zal er binnen 2, 3, 4 maand werk zijn voor al 't fabriekvolk? Is 't waar? spreken ze van naar Duitsehland te gaan. Ja, en ze teekenen er zelfs voor op. Hoe is dat daar? j u j Als 't de streek is, tusschen Aken cn Keulen,dit land is schoon en gezond en zeer vruchtbaar. Er zijn daar Katholieken en protestanten, maar de Duitsche Katholieken zijn vol zorg voor hun volk. Zoo is er in Keulen een katholiek Ge nootschap van Handels-Reizigers. Zoo is uw raad van mee te gaan Wij zeggen NOCH JA NOCH NEEN, elk moet de positie wikken en wegen; maar éeD zaak is klaar, als 't zou zijn dat er binnen eenige maanden nog hon- derde werklieden zonder werk zouden blijven, dan moet er uitkomst gezocht worden, in ons Land of buiten 't Land. Maar Werkman, als de zaak zoo is, er zullen menschen verhongeren! Wat! menschen verhongeren! we zijn toch in Afrika of in Austra ié metl we ziin toch een beschaafd en Christene volK. Zekerlijk,'t Werkvolk moet zorgen en sparendat die dansorgels nü nog 't zweet en 't bloed en de deugd van 't Volk moeten uitzuigen, dat roept vengeance en wraak I Inderdaad!'t roept wraak! Maar in tijden van krisis, elk zal zijn beste doen; eerst de Meesters, vol gens krachten vermogen;zelfsals uw hond f 6 jaar in uw huis rsenu diensten bewezen heeft, ge werpt hem op straat niet, zonder hulp of raad, en wij zijn toch allen schepselen van denzelfden God, en den eenen mensch moet den an-

De Werkman | 1885 | | pagina 1