misdadenRampen en Ongelukken Volks-Parlenient. deren toch voortshelpen in dc wereld, om allen de genade te verwerven van den Grooten Meester; en achter de Fabrikanten is de Stad daar nog, en de lief dadige herten ontbreken er niet. Wat is 't laatste nieuws over den krisis? Bij Mr" Leirens en Cumont is er werk volgens gewoonte,dedrij fabrieken van de Vaart hebben zich vereenigd; de Fabriek-Jelie gaat veranderd worden in een katoenspinnerij, t is daar dat men spreekt van een groote stilstand van werk; op d'ander twee fabrieken werkt men 3 a 4 dagen per week; de toestand is dus droef en beangst. Bij 't grootste getal is het: Geen werk, geen eten 1 Laat ons hopen en bidden dat de krisis haast en voordeelig moge eindigen. Achtbare Lieden, hebben wij het niet gezegd sedert langen tijd? Het is tegenwoordig onmogelijk de moorden op te volgen en veel schelmstukken blijven ongestraft. W'hebben daar die wreede ge- spekuleerde moord van Elouges in de Walen; en nu zondag over 8 dagen,binst de Vespers,op den steenweg van Meenen naar Lede- gem, woont Jan Ramaut.met zijne zuster van 79 jaar en een dienst meid, en die vrouwen zijn wreedaardig vermoord. Aanstonds ging men op zoeken; er was daar veel geld in huis, wel 12,000 fr.; maar de moordenaar heeft inderhaaste 2000 fr. gestolen en is er meê ge vlucht. Maar God zij gelofd, hij is gevonden en was niemand anders dan de schurk die in September laatst te Gulleghem, Van Holvoet en zijn vrouw heeft vermoord, voorwelke misdaad den broeder Van Holvoet nog heeft yast gezeten. De moordenaar is 'bekeren Berghman, een getrouwde kerel; als dè gendarms naar zijn huis kwamen, heeft zijn vrou w 6 bankbil jetten ingeslikt; nog veel dieften moet Berghman bedreven hebben; 't is een roekelooze kerel; hij keert zijn hand niet om, zegt hij, de prij, om in 't kot te zitten, daar zegt hij,leef ik als een rentenier met een bel aan mijn deur en heb knechten o.n mij te dienenAan zij* vrouw zei de breabatti: Ge moet nu maar zien, hoe gij aan den kost geraakt! Nadere inlichtingen. Berghman is een sterke ingestuikte kerel van 25 jaar; hij is geboren in de gevangenis; wierd opgevoed te Ruysselede; zijne moeder was getrouwd met 'ne kerel die 18 veroordeelingen had ondergaan. Korts na de moord van Gulleghem ishij getrouwd, fferghman vloekt als 'ne ketter en heudt van kerk noch van kluis, hetgene niet moet gezegd worden; die dief is en moordenaar, zal zich wel wachten zijn consciëntie te onderzoeken; hij zal brullen en tieren, als men van biecht en van Godsdienst spreekt. Immers, 't eerste woord in de kerken is: Eerlijk leven, 't gestolen goed terug geven. Exteroog snijden, 't vuur ingekomen. Te Tilleur, als een zaak in 't slecht wil keeren, te Tilleur, tegen Luik een heer snijdt zijn exteroogen, er is een wondeken, 't vuur komt erin, en die heer heeft tegenwoordig zijn plaats in den grond.... Exteroogen komen door 't spannender schoenen; M. Matton, chirurgyn van defran- sche Zeevaart, deed die pijnlijke krawatjes op 8 dagen hun matten op rollen met de volgende remedie: men strijke met een bevochtigd punt van duivelssteen over de harde huid der exteroog en nog een weinig over den boord van 't levend vel, maar men moet eerst een voetbad nemen en de bovenste hardigheid afkrabben; daags na de strijking wordt de huid zwart en er komt een blaartje rondom, en na 8 of 10 dagen kan men d'exteroog gemakkelijk uitnemen, Te Meenen, een vrouw die in 't gevang zat, zekere Stefanie Van der Gunst, is langs over het dak gevlucht. Maar de Policie was er rap achter. In de Bank Boucqeau te St Joost-ten-Noode, is een zware diefte gepleegd, aktiën, obligatiën enz. van een heer uit Leupegem. Zijn kameraad doodgeschoten. In de kasern van 't peerdevolk te Namen, een soldaat kuischtte een pistool; hij dacht dat het niet geladen was, de scheut ging af, een kame raad viel morsdood. GEUZENWERKEN. Wel, wat loopen er tegenwoordig baldadige stekelverkes in ons Land. T'Antwerpen, vrijdag avond van d'ander week, te Borgerhout, willen we zeggen, in de Van Schoonhovenstraat, er gaat daar een Geestelijke, de E. H. De Raedts, Pastoor van 't Gasthuis, en wat gebeurt er? ja, wat durven die Geuzen plegen? Drij lappen vallen hem aan, ze verwijten hem, ze willen den Geestelijke omverwerpen. Maar 't was gezien door Volk van deftigtn aloi; de passanten komen bij, een moedig man grijpt keen der lafaards vast en geeft hem een fermepsndoering; d'ander twee loopeB weg, terwijl't Volk vraagt: Hoe is het toch moge lijk! Waar leeren ze zulke slechte manieren? Waar ze dat leeren? In de slechte gazetten; ge zoudt niet gelo<*ven, wat die gazetten dui ven schrijven; 't en is niet alleen spot ten, 'ten is niet alleen valschelijk afgeven dat alles voor 't geld geschiedt; 'tis schrijven dat 't Roomsch Katholiek Geloof een domheid is en een schandaleusheid.... Ja, zoover .zijn wij geraakt door de Liberaalderij. Pitje Van Humbeeck bestolen. Voor 500 fr. zilverwerk is in zijn huis gestolen, donder dag van d'ander week. Petrus Van Humbeeck woon', sedert zijnen val, terug in zijn oud huis der Papenvest n° 12. 't Malfortuin treft hem, want de Radikalen willen hem nu ook uit 't Stadhuis, benevens Buis. Buis, die fameuse Bur- .gemeester heeft veel verloren, bijzonderlijk sedert den 7eD September; zijn eigen volk begint te roepen, dat hij geen Borstbeeld of Eeresluier verdient, maar een ander ornament; zijn zetel van Burgemeester kraakt, alhoewel hij bijtijds de radikalen vleit. Dit gebeurde nog met de Processie van 't H. Sacrament; de radikalen vroegen dat er op de Markt geen Outaar zou gestaan hebben, vermits die Outaar den eigendom der stad is Buis antwoordde: Do Processie verbieden kan ik niet tenzij in geval van wanorders, en wat de Outaar be treft, ware de stad er meester van, hij was al lang verbrand!. Hij was al lang verbrand. O gi apostaat!... Alla, 't is te grof! Ontv. Oplossing-Prijskamp uit de Zoutbak, Dendermonde. Blijft voo- de naaste week. In 't kort, een groote P- ijakamp uit ons Bureel. IJSELIJKE RAMP IN WEST-VLAANDEREN. Donderdag achternoen d. v. w. tusschen Avelgem en St Denys, een wagen met twee peerden moest nevens 't kanaal van Bossnyt wachten, voor een trein die wegreed; 't gerucht der lokomotief deed de peerden verschrikken en ze liepen in dolle vaart, met voerman en wagen 't water in!.... Een schrikkelijk geplof; de chef van Avelgem, de machinist, ancfcr volk van hulp komt bij, voerman en peerden waren verdronken en dood! Convoi-ramp te Brussel. 't D'ander week, de ajusteur Laduron ging naar Aalst'vertrekkenin de Rogierstraat te Brussel zag hij personen zijner kennis in een ander kom- partiment; hij wilde bij hen gaan zitten en stond op een voetplank, als er 3 juist een trein in tegenovergestelde richting aankwam; de ongelukkige wierd doodgeslagen. q Ramp t'Antwerpen, Zuiderstatie. 5 De werkman Bernard Van Herzele was bezig met eenen stier op 'ne wagen te laden; de stier wierdkwaad, handde denman aan, stiersgewijfe 0 met d'horens.en wierp hem ever d'helling der brug. Van Herzeele, schrik- p kelijk gewond, wierd naar 't Gasthuis gebracht en aldaar onmiddelijk ,8 bediend. Hij is 32 jaar oud, jongman en gebortig van Lembeke. 8 Subiete Dooden. Onlangs is te Zepperen-Limburg een meisje van 19 jaar door den bliksem doodgeslagen. Te Beverloo is de soldaat L. Stou- ,j ten van Reckheim verdronken. Te Helchtem, Limburg, in een boerenhuis, is een kind dat tegen een tafel leunde, door den blik- y sem gedood. Te Maeseyck is het 3jarig zopntje van M. Colson y in een kuip water verdronken. In Ter-Kdmerenbosch is vrijdag j avond doodgevallen M. Galezot, algemeen Inspekteur bij 't Bestuur i. der Schatkist. Een vrouw van Stekene gevallen. Te Gent vrijdag; Tbrese Hobroeck van Stekene, oud 83 jaar, was's - avonds te voren naar Gent gekomen, haar klein dochter bezoeken, die in de Zeugeateeg woont; 's morgens ten 6 ure, ze staat op en valt van de trappen, zoo erg, dat 't mensch moest naar 't Gasthuis overgebracht wor den. Ze schreven zondag dat haar toestand zeer onrustwekkend was. Gevecht tusschen Wachtmeesters. Te Gent, twee wachtmeesters der jagers te peerd, twee brettenrs hek ben met den sabel gevochten, tothet eerste bloed; een der ezels is gewond aan zijnen pols. Monika. Dag, Agatha. Agatha. Dag, Monika, en wat goed weer 1 Monika. Superb weer, Agatha Agatha. Zullen ze nu nog zeggen: er zijn geen zomers meer 1 Monika. Agatha, wij zijn zondag naar den Buiten geweest; mij dunkt me den Oogst staat rijp en de Boerkes zullen =ons dees jaar 'ne goeien gezonden boter ham leveren. Agatha. - In Brabant is er al veel gepikt en ingehaald! 't Is 'ne lust om zien! "Monika. Maar't kost arbeid ook, daar in de brandende gloeiende zon staan te werkenAls de M inisters en d'Avekaien daar een uurken in een koele zaal pariassanten, ze maken daar groot geschrei cn grooten poindonneur van; maar wat is dat,in comparatie van't geen de Soeren doen voor 't Menschdom! Agatha. En als ge peist, Monika, ja 't mag, 't moet gezegd 'werden: als ge peist hoe de Geuzen en Vrij metsers op hun lappen gingen met't bloed en't zweet van 't Volk. Whebben daar zoo dikwijls de preuven van gele zen in De Werkman. Monika.—En heeft elkeri- deen dat niet ondervonden, Agatha? maar 't was op gre nen kouden steen ge «allen; de sjanfoeters vervalscbtten de kiezingen, ze drukten leu gens als oliianten, maar toch vlogen ze met schande van de kussens! Agatha. In 1884 ja; die maanden Juni en Juli zullen eeuwig in de memorie van de Volkeren blijven.... Maar.Monika. Monika. Wat blieft er u? Agatha. Van Sus Kandy sprekende, hij ziet er allangs om droever en treuriger uit Monika. Kan 't min? 'ne Mensch kan alles niet zeggen zon der spreken, maar d'historie van zijn leven, is kort en leerzaaml Agatha. Zekerlijk weeral wijs boven allen willen zijn. Monika. Justement, gelijk ge zegt, Agatha; veel geld verdie nen, goei affairens doen, renten en aktiën hebben; maar... Agatha. D'ondeugdin huis! M onika. Agatha, ge pakt mij 't woord af; d'ondeugd in huis; gelachen als ze spraken van een christelijk huishouden, gemeind: ik ben jan bovenal; naar de lessen van d'ondervinding niet geluis terd; en nu, Agatha, ze spreken van Pharao en de dertien plagen van Egypte,maar of Sus Kandy kropsalade eet en of zijn toekomst zwert is!... want als 't kwaad in de jonkheid is, krijgt het eruit! Agatha. En gelijk De Werkman wel zegt, .bii ondeugend Volk, hoe meer geld, hoe dieper in de slechtigheid. Alla Monika, 't zijn lessen voor iedereen, om uit zijn oogen te zien, bijzonderlijk in dezen tijd! Monika. Ja, ge zoudt zeggen dat d'Helle opengebroken is, om 't Volk te bederven.... We zullen daar eens diep ingaan, later, als wij wat meer tijd hebben, maar nu moet ik gaan. Dag Agatha. Dag Monika.

De Werkman | 1885 | | pagina 2