JBuitcnlaodsche Politiek. Bemerkingen over Gazetten en Schriften. A1ENGELINGSKES. Een gierigaard schreef Brussol met éene s, om den inkt te sparen... Geen slecht gedacht. Als in China iemand bankroet gaat,dan wordt er op zijn huis een groo- ten zwarten tableau gehangen en al de schuldeis- schers komen er opschrijven wat zij op den kadé te goed hebben. Scherp geantwoord. De Rechter: Nog maar 22 jaar oud en reeds 20 keeren veroordeeld, ge moest u schamen! 't zijn zeker de slechte gezel schappen die u misleid hebben? De Reschuldigde: M. de Juge, de slechte gezel „"happen, zegt Ued.! maar sedert 12 jaar ben ik bijna altijd tusschen Rechters en Prokureursü! Karakter. Ge moet, zei een vader tot zijn zoon, ge moet leeren karakter en wil hebben, bij tijds kunnen NEEN zeggen... Korts daarna vond papa gelegenheid de toepassing van zijne les te ondervinden. Jan, het is tijd, ga naar bed zeide hij; NEEN, luidde 't vastberaden antwoord van den zoon, NEEN Sis, riep een meester tot zijn knecht, hoe is 't mogelijk! g'hebt weeral gedronken! Ja, sprak Sis, zoo gaat het, meester; ge ziet het altijd als ik gedronken heb, maar als ik dorst heb, dan ziet gij het nooit, Madame, one bèftech, een befstuk, riep een Engelschman in een hotel, Ja Mr, met plezier. Non, non, sprak de Engelschman, avecbeau- coup de pom de terre, met pataten als't u blieft madam. Een perfekte domestiek. Is Mr de Veauminet thuis? Mag ik de boodschap weten? 't Is voor een rekening.... Mijnheer is uitgegaan. Die ik te betalen heb. Ha ja, 'tis waar, mijnheer is daar thuis gekomen, ik zal hem bellen. In 't Gemeentehuis. Zoo zoo, M. den Burge meester, ik sta op de kiezerslijsten niet! Neen, DERTIENDE JAAR. N° 667 3i Juli i885 VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Duitschland, Amerika, 4,50. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. Bij M. Van Os-De Wolf, St Pieters en Paulusstraat t'Ant werpen is verschenen een Nieuwe Zangmethode voor de scholen volgens't cijfferstelsel Galin-Paris Chevé, door O. Bols. Prijs 1 fr. Terielvertijde komt daar uit Het Lijstertje, Lieder verzameling in eijffermuziek aan 2 centiemen 't blad, 't Lijster tje geeft waarlijk schoone liedjes die tot vreugd en deugd der scholen en huisgezinnen zullen dienenen 't muziek erbij, dat is gewonnen. Wij geven hier n° 9 of Avondlied Zie, de Zoune duikt in zee, 't Veld wordt leeg van mensch en vee, Alles ijlt, van d'arbeid moê, Zijne lieve woning toe,.. Hemelvader, in den nacht Zendt g'uw engelen ons ter wacht; Trouw door hunne zorg behoed, Slapen wij gerust en goed - vriendschap, ge komt 75 centiemen te kort! 75 centiemen! als 't daar op aankomt, zie,ze zijn hier, 'k zal z'er maar aanstonds bijleggen. IIP Een voor ouders en kindermeisjes zeer leer zame geschiedenis is onlangs te Dusseldorf voor gevallen. Een kindermeisje bevond zich met de aan haar zorg toevertrouwde kleine in een park, waar zij zulk een belangrijk onderhoud had, dat zij haar kinderwagen geheel vergat. Toevallig kwam een oom van hat kind daar voorbij en zag wat er gaande was. Zonder dat het meisje iets bemerkte, nam hij het kind uit den wagen en droeg het naar bu s. Twee uren later, 't klinkt haast ongeloofelijk, doch 't is echter een feit, kwam de zorgvolle bewaakster mei den ledigen wagen, waarin zij nog niet eens gekeken had, insgelijks thuis en antwoordde op de vraag: -hoe het met het kindje ging,» heel opgewekt: Het slaapt gerust als een roos!n Toen men haar den ledigen wagen toonde, schrok zij, maar ontving tevens den raad om ten spoedigste haar boel in te pakken en zich weg te maken. Vlaamsciie wafelen, 500 grammen bloem; 8 grammen gist, den gist in lauw water gedaan met een stuksken versche boter; de bloem getem perd met water een weinig gezouten; daar 3 eiers in gedaan, een pint melk, 25o grammen gestampt broodsuiker, dit alles 2 uren laten staan en dan den wafelbak begonnen. Zevenzaad op witten wijn gedaan en laten trekken is goed tegen de wormen. Hop op ge never gedaan en laten trekken is goed voor den adem en voor de maag. Doch als er spraak van geneveris, altijd, eeu klein druppelken en niet bis, iDEMjsterke dranken verbranden de maag. Sterk gehopt bier is een verkloekende en verfris- schende drank. Wilde Kastanjen in den zak dragen is een remedie tegen 't Flerecijn. Kervel gekapt, met 2 rauwe eiers gemengd, daar 'ne pap vaD gemaakt en op den lijdenden voet gelegd, is remedie tegen 't vliegend Flerecijn of Rhumatism. Menthebladeren knabbelen is goed tegen den rie- kenden adem. Keizer W ilhelm, die te Ems genezen scheen en zich nu te Gladstein, een andere badstad bevindt, blijft toch sukkelach tig. Deze week was hij zes honderd stappen ver gegaan, maar zijn krachten verlieten hem en per rijtuig moest hij naar zijn gasthof terug. 87 jaren op den rug, dat en is geen klein pak! Zijn minister Bismarck gaat met halfoogst te Varzin het bezoek ontvangen van den Oostenrijkschen mi nister Kaïn oky die hem moet spreken over het tolverbond en den Oosten. Men seint dat daar te Kaboul een opstand is losgeborsten tegen den Emier; de afghaansche tuit was nog niet genoeg verward. Met Egypte weet men niet wat uitzetten- Is de Mahdi dood? Zal Europa gezamenlijk den meester 6pe len in Egypte? Wat zal er geworden van den S oedan en den engelschen veldtocht? Al die goeste heeft, mag gissen. Bravo voor 't Amerikaansch Keizerrijk Brazilië! De slaverny wordt er trapsgewijze, zonder schokkingen afgeschaft. Over 42 jaren besliste men dat al de kinders van slaven geboren zouden vrij zijn, en die wet heeft sedertdien één millioen slaven op twee weggenomen. Nu heeft71e Kamer vastgesteld dat op 7 jaar al de slaven moeten vrij worden. Ja, hij is nu eindelijk toch dood, de fameuze profeet Mahdi. De minister van Engeland heeft yast nieuws ontvangen. Wat gaat nu zijn luitenant Osman-Digma uitzetten? Zal ijn leger, dat het fanatisme bezielde, niet uiteen gespreid worden? En welk zal het lot nu zijn van de provincie Soedan en van de engelsche en italiaansche bezittingen? Hetfransch Senaat had de Kiezing van Finisterra ver nietigd, omdat een Katholiek daar gekozen was en onder voorwendsel dat de pastors en waren tusschengekomen. In de nieuwe kiezing is dezelfde Kandidaat met 't zelfde getal stemmen gekozen 1 Wat zuilen ze nu uitvinden? 't gaat kiezing zijn voor gansch de Kamer.De radicalen zullen triom feren, en Clemenceau zalin Frankrijk de baas zijn. 't Is gedaan met de partij van Gambetta en Ferry; die jannen wa ren nog te zacht en te gematigd; nu komen de ware radica len boven, en kort daarna zal 't de beurt zijn van de rooden, eneindelijk deCommunards. Alzoo dobbert het ellendig Frankrijk voort. Waarom niet den eerlijken Mac-Mahonals president der Republiek behouden? Wanneer zullen de Fransehen dan toch eens redelijk wor den? Zij beminnen de vrijheid, en dat is geen kwaad; maar ze moesten de rechten van iedereen en bijzonderlijk der Katho lieken eerbiedigen, en dat hebben ze niet gedaan. Nu rollen ze weer af gelijk in d'eerste fransche Revolutie naar den af grond der Jacobijnen; een autocraat zal moeten opstaan om de maatschappij 't redden, en dan ligt Frankrijk wederom voor eenige jaren gekneuvelden geboeid. Zonder Godsdienst is een volk onbestuurbaar, en moet revolutionnair of slaat zijn. 't Geuzen-Volk van Gent heeft de pretentie van door zijn gazetjes 't Volk uit de klein Steden en den Buiten te komen beschaven.... Goed en wel; laat ons onderzoe ken: Te Gent zelve is de preuf gedaan; veel Volk heeft den spiritus van die gazetjes ingezwolgen, en 't is ge worden: onbeschoft, vuil, walgelijk! Is dat waar of niet? Heeft Gent van't slechtste en van't ellendigste werk volk niet dat er bestaat? Roepen zo niet: Dood al dood! Gcen:God of geen Meesters! weg met 't Kapitaal! De Revolutie!... Leven zij niet gelijk de wilde dieren!?.. Antwoordt gij, gazetjes, opgeblazen van hoogmoed en die met uwen vuilen praat de deftige menschen wilt ko men beschaven... Men heeft uw beschaving of uw ver betering niet noodig! Herstelt eerst te Gent het kwaad door u gedaan; bluscht dien brandput van Socialismus en Zedebederf; maar ge zult u daar wel van wachten.... Achtbare Lezers en Lezeressen, men bestatigt dat, in al de schriften waarin 't Geestelijk wordt aangerand, waarin men lacht met Hemel en Hel, dat ia al die schrif ten en gazetten, dikwijls walgelijken zedeloozen klap in staat, klap uit de gemeinste kroegen.... Licht en recht, zeggen ze; maar die zulke gazetjes in zijn huis neemt en laat lezen, zal weldra een gewemsl hebben van on deugd; en in plaats van licht en recht, 't zal alles zijn wat donker en krom en onrecht is De WerkmanGod zij geloofd, mag gezien en gelezen worden; ten allen tijde hèf-ft hij getracht aan elk goeden raad te geven; De Werkman dringt aan, opdat men toch die slechte schrif ten zou verwerpen en verachten. Ze zeggen: Die ons leest,zal vrij i en meer weten dan d'anderen;'t is een glorie van on!> ie lezen... Ei,menschen, is 't juist de taal niet van 't heisch serpent uit 'taardsch i'aradijsl... Wij verklaren en alle treffelijke menschen zullen 't met ons zeggen: 't is een schande van zulke gazetjes in handen te nemen, 't is niets dan modder en vuiligheid; en wat bemerkt men op do plaatsen waar die Geuzen uit Gent met hun gazeijes afkomen? Is er eon Vrijdenker, een smerige krawat op de Prochie, hij zal den eersten zijn om applaus te doen voor die gazetjes! Wat bemerkt men Log? Als die gazetjes schrijven voor hun stad alleen, dan is 't van die domme lompe boeren, dat ze die boereu alle kiesrecht moesten afnemen, dat ze die boe ren moesten afrossen en wegjagen; maar aber,zeggen de Duitschers, maar als de nummers bestemd zijn voor den Buiten, dan is 'tDie achtbare buitenlieden! lieve Vrienden! wij die voor uwen intrest zijn! wij die u wil len beschaven, enzoovoorts... Hola j mgens, 't bedrog is te grof; Hokus, poku3, passé! zei de kwakzalver, die niet en ziet is blind, en hij verkocht gemalen krijt met eerde, voor kostelijke medecijn. Nog een woord, want de zaak is gewichtig 't Zijn de gouzangeschriften die oorzaak zijn van al die dieften en moorden, tegenwoordig zoo menigvuldig, 't Is ge durig op den Godsdienst dat ze bezig liggen; indien zij tegen den dienst van dezen of genen meester het dui zendste deel moesten zeggen,ze zaten al lang in d'ijzers; maar tegen 't Huis en den Dienst van God schijnt alles toegelaten; nogtans, al wat men aan don Godsdienst ontneemt, ontneemt men aan d'eerbuarheid en aan de eerlijkheid. Degeen die zeggen: Ik heb noch gestolen, noch gemoord, ik moet niet te biechte gaan! weidra ze vallen in onrechtveerdigheden en 't zijd juist d'eigenste gasten, die 't onschuldig bloed vergieten, om aan geld te geraken of om andor driften te voldoen. Mgr Dupanloup schreef over 20 jaar: Een Natie zon der God, zonder Godsdienst, zonder Geloof; niets aan nemende dan den tijd en 't stoffelijke I Ja ik durf zeg gen dat zulke Natie op lo jaren een afschuwelijkheid zou worden Welnu, geuzenschriften, tot zulke afschuwelijkheid zoudt g;j ons willen brengen! (Wordt voortgezet). KUNST EN LETTERNIEUWS. D'Orgel van Mr Anneessens,te Ant werpen alhoewel ze slecht geplaatst staat en dat de menigvuldige irape- rijen, de fijne toonen der Orgel ver lammen, nogtans het Huis Anneessens van Geeraardsbergen ontvangt van alle kanten, eer en lofover zijn werk. Men zegt dat al de nieuwe uitvindin gen in die Orgel Ver wezentlij kt zijn; bijzonderlijk de he- melsche stemmen zijn ten hoogste merkweerdig en bren gen de toehoorders in een godsdienstige verrukking; want de Kunst, de Christene kunst in orgels, in muziek, in beelden,gebouwen en schilderijen, de Christene Kunst moet de hertje treffen en naar 't verhevene, naar om hoog vervoeren.... Men zegt dat verscheidene huizen van Gent o. a. het Huis Bre3sers Blanchaert, kerkmeubels hebben ten toon gesteld, weerdige voortbrengselen der Christene Kunst. En van boekwerken sprekende, de Kroou des Hemels, zal in hooge weerde blijven noteert wel, blijven want van al de boeken die geschreven worden, zijn er weinige die tot de Nageslachten overgaan. Reeds hebben wij eenige woorden gezegd van Max Flinkers, door Sylvester. Toonee.stukjes zijn door gaans niet aangenaam om lezen doch Max Fllnker s hebben wij met een waarachtig genoegen doorbladerd Max Flinkers,bijzonderlijk geschikt voor opvoeringen in groote Scholen. Collegien en societeitsn, dat is ja een meesterstuk en wellicht 't beste stukje van dezen tijd; Schoon vlaamsch, maar niet hoogdravend, deftige stijl, nuttige lessen, kluchtige zetten die gednng met nienw genoegen in den geest terugkeeren;en van 't begin tot het einde, de boeiendste tafereelen en samenspraken. We zijn zeker dat Antwerpen spoedig Max Flinkers zal opvoeren, 't Is een blijspel met zang in 3 bedrijven en schoone slotkoren. Prijs 1,25 Sylvester levert flinke en deugdelijke tooneelstukjes,

De Werkman | 1885 | | pagina 1