Rampen, Misdaden en Ongelukken. Hoe menigvuldig en hoe afgrijselijk zijn toch die moorderijen! Wat loopen er monsters van wreedheid in de wereld! Welken onkost voor 't Land en welke riskatie, dat onschuldigen aangehouden en verdacht worden, gelijk te Elouges en te Gulleghem! Heeren Rechters, maakt toch 's morgens een goed kruis, om licht en gratie te hebben en geen onschuldigen aan te doen houden. In West-Vlaanderen vraagt de stem van 't Volk dat de Guillotien terug zou in voege komen en te Meenen is een schrift uitgegeven tegen de Moordenaars en begint alsvolgt Gevloekt, drijmaal gevloekt, die zijnen broeders bloed, Lijk Caïn, door den moord op aarde stroomen doet, Uit tijgersschoot gebaard, aan tijeerborst gezogen Geen mensch is bij noch dier.... En 't recht mag niet gedegen Dat zulken wreedaard nog op aarde leven blijv' Geen boeien zijn genoeg.... hem moet den kop van 't lijf 1 De Moord te Loth. Wat hoeren wij toch van ijselijke schelmstukken! Nu is te Loth, niet ver van haar huis vermoord gevonden een dochter van 17 jaar, die nog gediend had te Brussel, Masuistraat, Mathilde Van der Smissen; thuis wierd ze niet wel behandeld en was weggegaan, om een anderen dienst te zoeken, 't Volk van de Prochie wist hoe het in haar huis ging en had compassie met het schaap. Haar lijk was wreedaardig verminkt. De Vader, nogSasmees- ter geweest, trok zich de moord niet veel aan; later be schuldigde hij iemand zijner Familie; Policie en Justicie deden een scherp en langdurig onderzoek te Loth en omstreken; verscheide malen wierd de Vader onderhoord en eindelek is hij aangehouden, met zijn schoonzoon.,.. In zulke gevallen, als er geen doorslaande preuven zijn, voorzichtig in 't klappen; want wij hebben reeds zoo dikwijls gezien, hoe de Justicie kan falen... Loth is nabij Brussel gelegen in Brussel zelve, de Schelmstukken worden ontelbaar; veel kriemen moeten wij evergaan, wegens onstichtigheid die er zou uit voortspruiten; want de Samenlevingin de groote centers is oprecht miserabel Antwerpen-Expositie. Een meesterstuk, eene schilderij van den heer R. D. P. professor aan de St Lukasschool te Gent, is door eene schendende hand met een scherp voorwerp opengereten. Het was eene schildering op hout: Een man die bij het kaarslicht in een boek zit te lezen. Het wezen van den men is doorsneden van het voorhoofd tot aan de kin. Het is een echt lafaardswerk. Zou bet hier misschien een uitwerksel van den haat zijn? Zulke schelmen moesten gekend zijn. Dochter gedood, door een gendarm. Niet uit boosheid, maar uit onvoorzichtigheid. Zondag waren de gendarme van Tbuin op ronde in de bosschen achter pensjagers. Na lang rondgeloopen te hebben, gingen zij in een herberg een glazeken drinken. De doch ter bracht den drank; let op, zei een gendarm, zijn ge weer schouderende, ik ga u doodschieten! O, ge moogt wel, antwoordde zij al lachende; die woorden waren nog niet koud, als er een schot afging en dat de dochter doodviel. De gendarm zijn geweer was niet ge laden, maar hij had 't geweer van een kameraad voor 't zijne genomen. Zijne wanhoop is onbeschrijfelijk. Waarom toch, waarom met vuurwapens dreigen! Ge ziet dikwijls welke droeve gevallen er op volgen. Moordpoging te Bergen. Een persoon die gescheiden van zijn vrouw leefde, zag deze in een koffyhuis en loste een pistoolscheut op haar; zij was lichtelijk gekwetst; dan keerde hij 't wapen naar zijn eigen en schoot zich de lip af... Zoo gaat het: onge regeld leven, in da schelmstukken vallen en dan zijn eigen willen verdoen. GBNT. Vrijdag morgend is in St Salvatorsstraat een ehar-a-bancs met buitenlieden omgeva'len die er boven opzaten, rolden ten gronde, en de volkeren van binnen botsten en rolden holderdebolder. Dito vrij dag is op de Beestenmarkt aan de weduwe Van Loo, vleeschbouwster, 245 fr. ontstolen. Het Bestuur der Vereenic.de Vleeschhouwers gaat een inschrijving openen, om die weduwe te helpen. Ze klagen te Gent over de loopers met duiven, dat ze de menachen zonden omveremijten. Zondag is aldus te Gent een oude vrouw omgeworpen en brak haar been. In de fabriek van M. Hooreman, Terplaten, is zatnrdag een tamboer en een stoombnis op 4 apoelsteps- gevallen. Twee meisjes waren gekwetst, doch niet erg. - Maandag morgend is M. Jacques, onder-luitenant der jagers in St Lievens- straat van zijn peerd gevallen. Hij wierd gedragen bij Mevr. Hage. Aan de statie Gent-Eecloo, een slimme pik-poket schoof op, aan 't bureel om een kaartje en had reeds d'hand in den zak eener vrcuw maar 't mensch wierd het gewaar en leverde kadé over aan de Josticie. Maandag noen in de Glasfabriek een persoon der Sasschekaai, legde eenen riem op, die afgevallen was, toen zijn voet uitgleed en hij met. aangezicht in de draaiende mekaniek viel; onnoodig te zeggen dat hij erg gekwetst wierd. De moorderij t'Ansegem. Op'tgescheed van Ansegemen Waregem woont ze keren De TolleDare of Tiste Steenhoudt. Zijn zoon is 'n9 kerel die thuis zijn kosten koopt en dikwijls NIETS af geeft; en zulke schandelijkheden worden altijd gestraft want dit geld, alzoo per diefte gehouden, zij verbrassen en verpi ossen het. Nu's zondags voor den noen, dat schoon aujekt vau 'ne zoon was op zijn lappen en vroeg eten. Vader Tollenare was lastig eo zei: Als ge voor mij geen geld hebt. heb ik voor u geen eten!... Daarop is de dronkaard in woede geschoten en heeft zijn vader, een man van 60 jaar, geslagen met zijH leers, op zijn wezen en op zijn lijf dat de man de tanden uit den mond heeft, zijn kakebeen en keel in stukken en twee ribben rebro- kon. 't Monster is aangehouden en zit te Kortrijk ach ter de grendels. De voerman Lambert van Maldegem, zondag nacht met een voer hooi uit de Drongensche meerschen ko mende, stronkelde op Balgerhoeke over eenen steen, viel en wierd door een der voorwielen aan zijn hoofd getroffen. ANTWERPEN. De Policie heeft in een logement der Scheldestraat twee beurzesnijders aangehouden, die in Ostende en Blankenberghe nog al gepratikeerd had den. 't Zijn twee Franchoosen, van 22 tot 27 jaar. Zondag zijn op en rond de trams veel arms en beenen gebroken. Oude Beurs n° 9, is brand geweest bij den likorist M. Titseier, op de derde stagie,verhuurd aan den kunstschilder M. Geerts; deze wild9 zijn schilderijen en paneelen en schetsen en models redden, doch bekwam erge brandwonden aan handen en wezen. BRUSSEL. - Senateur Van Willegen, uit 't Parlement komende, zaterdag, is in 's Koningsstraat door een ge raaktheid getroffen, 't Is reeds zijn vierde. Dijnsdag avond (en 11 ure zijn op Boulevard-Waterloo twee rij tuigen opeen gebotst; de heer is ligt, doch zijn koetsier erger gekwetst. M. Delvaux,Brederodestraat 15, had in zijnen kelder vuur gemaakt in een duivelkenhij ging ten 9 ure slapen, meinende dat het duivelken uitgebrand was; maar ten 12 ure wierd hij wakker, en zag een dikke rook, zijn huis brandde onder hemde Pompiers hebben M. Deïvaux ea zijn Familie moeten redden langs de vensters. Senateur Van Willegen van Hasselt is dood. Convoi ramp. D'ander week donderdag is nabij Havinnes een jongeling doodgereden. Uit West-Vlaanderen. Jules Holvoet, beschul digd geweest van zijn broêr on zuster vermoord te heb ben, is een man van oprecht christelijke gevoelens en heeft geen de minste wraak in zijn hert. Op den pijnlij ken nacht, zegt hij, dien ik overbracht in 't gevang te Kortrijk, heb ik aan God beloofd, den moordenaar ver giffenis te schenken, als hij ontdekt werd. Te Gulle ghem is een Mis van Dankbaarheid gezongen en Jules Holvoet geeft 5 zakken tarwe aan den Armen. Men vraagt nu of Berghman alleen al die moorden gepleegd heeft. Berghman meinde bij den Holvoet veelgeld te vin den; doch hij was mis; want Van Holvoet zegde dikwijls aan zijn broederIk wil geen geld in huis houden, ik werk en mijn geld moet ook werken, Te Wynghene is aangehouden, zekeren Blomme, van Thielt-Hooi en die ten nadeel® van landsman Renier twee melkkoeien had gestolen, Blomme kwam nauwelijks uit 't gevang, al waar hij een straf had uitgedaan voor 't stelen van een peerd te Pitthem, en d'ander week had hij nog ingebre ken en gestolen teThielt. Altijd die oud veroordeelde! Brand tot Houthem. Zondag lest, 26 dezer, ten 9 ure 's avonds is op de hofstede van den landman Verbouwe,afgebrand de schuur, wagenkot ea al de stallingen, het ingedaan klaverhooi en een groote vumrae strooi; in korten tijd, al de gebou wen die het hof omringden, lagen plat.. Den noorder wind voerdeelig wezende voor het huis, is hetzelve ongehin derd gebleven.Men kent d'oorzaak van dezen brand niet. De Walen pays. D'ander week donderdag is ie Lessen de stekskensfabriek afgebrand; 's nachts;mor gens de pompiers van Ath en Leuze waren weg, doch werden teruggeroepen, omdat de brand herbegonnen was en nu ook 't Gasthuis aanrandde. Daar was de schrik overgrootimmers, veel zieken die plat te bedde lagen u terwijl de Pompiers blnschten, waren de Volkeren bezig met de zieken te vervoeren en 't lijnwaad te redden doch, gelukkig dat het dag was't Hospitaal heeft niets verloren dan zijn groote schuur; 't Stekskesfabriek is vernield tot in deu grond 500,003 fr. schade; 250 werk lieden op straatDat is nog 't ergste, Men «preekt weer veel van den tunnel van Braine- le Comte. Die overwelviog maakt weer den schrik uit van de reizigers ea de spoorwegbedienden Uit Mechelen. Dijnsdag namiddag, kort na drie ure, braeht een verschrikkelijk ongeluk de bewoners der Dijle en aanpalende straten in opschudding. M. Michel Janssens, aannemer en koopman in hout, be woonde het Hertshorenstraatje. Zijn magazijn is in de De Langhestraat gelegen Mijnheer Janssens begaf er zich naar toe om drie planken aaa eenen klant te be stellen. Hij stak dezelve toe van uit een venster der eerste verdieping. Bij het aangeven der leste plank moet de ongelukkige zich te veel gebogen hebben. Hij verloor het evenwicht en viel. De slag was zoodanig geweldig, dat de hersens uit den verbrijzelden schedel spatteden. De dood was dan ook oogenblikkelijk. Het bebloede lijk werd met de stadsberrie naar de woning van het slach toffer gedragen. M. Janssens was slechts 30 a 40 jaar oud en laat eene weduwe met twee minderjarige kinde ren achter. Ziehier nadere en juiste inlichtingen over de Ramp tusschen Avelghem en St Denys Donderdag achternoen, iets na 6 ure 's avonds, kwam den voerman met 2 peerden en kar langs de vaart ge reden, geen acht nemende en mesten opletten opzijn peerden, den trein kwam af van St Denys op Avelghem, al» hij op eenige schreden van de brug was, (want er ligt een ijzeren brug over de vaart), de peerden, dit niet al te gewend zijnde en ook van het gerucht, begonnen zij schuw te worden en gelijk het er maar smal is, met wat te springen, Jagen zij welhaast in de vaart, de kar meeslepende; de voerman viel beneden maar in 't wa ter niet, want het stond juist niet al te hoog; hij heeft nog zelf zijn peerden afgespannen; ze waren beiden nog wat gekwetst, 't een wat meer dan het andere; wat den voerman aangaat, hij begint reeds te wandelen, want met het vallen heeft hij eenen stuik op zijn been gehad; gelukkig dat het zoo afgeloopen is; hij hadt gemakke lijk al kunnen dood zijn. BUITENLANDSCHE RAMPEN EN ONGELUKKEN. 2 Huizen ingestort te Keulen. Op d'Houtmarkt der stad Keulen, aan den Rhyn, zijn 2 groote logisthuizen ingevallen, 60 personen wierden onder de puinen begraven. Door 't omvallen der muren ontstond er brand en wierden de kelders overstroomd. De druk en d'ellende zijn onbeschrijfelijk geweest. Brug ingestort. Te Chatham, in Engeland, maandag, een brug langs welke men op de zeeschepen gaat; 80 personen vielen in de diepe waters; 't getal slachtoffers zal talrijk zijn. Schrikkelijk onweèr. Aan d'Alpen, Frankrijkwaarts zijn zware onweders; op verscheide punten is de gemeenschap afgebroken men vreest menigvuldige rampen, van de menschen die aan den voet der bergen wonen of tegen de steile rotsen.... 't Is daar aangenaam om wonen, maar wee, bij over stroomingen en stormweders 1 De Ramp te Chatham. 't Was meest rijk volk dat een reisje Tan plezier ging doen... Plezier en droefheid gaan in compagnie. De Ziekte in Spanje. 't Gaat er grof en wreed, en de sterfgevallen zijn me nigvuldig. Met honderde personen.jlöehten uit de stad Sarragossa. Op verscheide plaatsen is de ziekte ui woed en neemt hare uitbreiding verder. Te Chatham zijn veel gekwetsten, men weet nog 't getal der dooden niet. De stad Kline, in Rusland, is afgebrand. Da 7 eerste lijken der instorting van Keulen zijn begraven, met groote plechtigheid. De stad heeft 10,000 mark gestemd voor da familién der slacht offers. Te Sandhills, nabij Liverpool, zijn afgebrand de graanmolens van M. BaxeHdale en Cgnie, 750,000 fr. schade. LANDBOUW. 't Is Oogst; las- tigen tijd, maar kostelijken tijd. De Rogge is op veel plaatsen sterk van strooi, maar klein van opbrengst. De hoeren verschieten ervan; ze willen hebben dat d'oorzaak is, den hevigen wind der maand Mei, die dewassende halmen gekraakt heeft. Veel graan velden in de natte landen zijn ook van gering# opbrengst. —'Behalve eenige uitzonderingen zijn d'Aardappels overal wel gelukt, maar den Ajuin lijdt geweldig. Nu, naar d'Hopplanterijen; in 't Aalstersche, d'Hop staat schoon, d'hooge staken tot boven volwassen, ea de ranken die krachtig en me nigvuldig in getal, zich uitspreiden, reeds hun hopbellen vertoonende De wijnbergen zijn schoon en wonderbaar; maar d'Hopplanterijen zijfi niet min merkweerdig om aanschouwen en leveren insgelijks veel werk en zorg op. Op verscheide plaatsen van Brabant staat d'Hep min goed; in Engeland langs Kont wordt er geklaagd van 't ongedierte; d'Engelsche bosren wass'chen de plant met solfer; in Bourgonjè, 't is 'ne lust, schrijft men, gelijk d'Hop er staatin Bohemen stond d'Hop zelden zoo schoonz'tiebben daar d'aader week goeden malschen regen gehad; maar langs Auscha, een groot hopkwar- t.qr heeft een stortregen gemengeld met hagel, groote schade veroorzaakt; Uit den Elzas hoort men niets dan lof over d'Hop; Rond Nuremberg, insgelijks; ook is de prijs 5 A 10 marken gezakt. In Amerika zijnde prijzen insgelijks in afslag. In Aalst en omstreken begint hel ongedierte zich te vertoonen. Eene malsche vlaag regen zop deugd doen. D'Aardappels van Moes zijn dees jaar bijzonder goed. Uitslag der Raadsel-Prijskamp, uitgeschreven door de Maatschappij de Zoutbak, te Dendermonde. lste Prijs: Eerste volledige oplossing, (Koffijservies), Mej. Valentine Van Hemeiryck, te Zele, met de 25ste toegeko- mene oplossing. Sde Prijs. (Reeldtenis van den heer Verspeyén). Volledige oplossingen, M. Vanderwee te Nevele. 3dc Prijs: (Boekwerken: Lourdes in Vlaanderen, en de Schatof het Eiland der Vrijbuiters.Schoonste oplossing in verzen, M. Herreboudt St Gilles bij Dendermonde. ■4d° Pr s:De kluchtigste oplossing, niet toegekend. 5dd Prijs: (Een iThermometer.) Schoonste geschrift, J. De Coninck St Gilles bij Dendermonde. 6de Prijs: (Tafereelen uit Ierland.) Verste afgelegene op lossing. J. B. De Bruyne, te Blandiinville pré3 Uliers depar tement Eure et Loirer Raadsel n° 1. (de letter E). Prijs: Engelseh Tafereel: Het kind en de verloren Vogel, M. Nonnemo te Ertvelde. Raadsel II. (Pan Nap of Kom-Hok.) Prijs Cristalen Boter - pot. M. Ed. Schepens te Zele. Raadsel 111. (Spilzucht.) Prijs: ScfTilderij M. R. Wielandts Dendermonde'(keur). Raadsel IV. (Huwel.jksbootje) Prijs: Vier beweegbare posturen. Mej. Ros. Van Dam me St Gilles bij Dendermonde. Raadsel V. (De Wind.j Prijs: Schilderij Omstreken van Dendermonde. M. Van den Bulk Roesselaere. Lettervierkant: Prijs: Een Ivooren Ta- HIEL bakdoos. M J. Van Laere IRMA Baesrode. E M 51 A Onze beste dankbetuigingen LAAR aan al de raadselvrienden die aan den Prijskamp hebben willen deel nemen. AALST. Be toestand is oprecht bedrukkelijk. Men wordt reeds in de kerken gewaar onder Missen en Lof, dat er veel Volk leeg loopt.... En hoe kan het anders? 't Is in de kerken dat men altijd den besten trosst ontvangt en 't is daar dat de Genade moet afgesmeekt wirden, in d'epenbare rampen. En als een Volk zijn Geloof kwijt is, dat is 't miserabelste van al. Op de Slijpstraat te Gent is zondag een vrouw omverge- loopen door een duivenlooper. Op den ijzeren weg van Gent naar Wundelgem, ter plaatse Binnenweg, een man van 69 jaar ging over de rails en hoorde 't conve i niet; hij werd omgeworpen en thalven door gesneden. 5Iozes Montifore, de honderdjarige Engelschman is te Ramsgate overleden. Ons vorig raadsel was Boerhave. Te Gent in de Zwaan, Brugsche poort zijn 3 dieven aangehouden die te Nevele kie kens hadden gestolen.

De Werkman | 1885 | | pagina 4