Kampen, Misdaden en Onselukkea. Baiteniandsch Nieuws. lfuilenlandsche Politiek. ■-irgrr'l.-rf-P«-vj--.-.l-.-^Tn.-Mi-rL-~cn-i mrnrT—mimm iwn na inn ■image™'<r*nr.1 De misdaden en schelmstukken kunnen niet meer I opgevolgd worden. In de groote steden bijzonder lijk, wat gebeurt er? Dieften zonder getal,ondeugend leven ,'s nachts loopen en dan in de grootste schelm stukken vallen. Dikwijls blijven zij hier ongestraft, doch er is een Rechter die alles «eet, die alles ziet en aan wie niemand kan ontsnappen, niemand,noch hij die een kroon op zijn hoofd heeft,noch hij die'ne zak op zijnen rugge draagt. Deze gedachten zijn het behoud der wereld, en waar deze gedachten weg gaan, wees niet verwonderd dat de schelmstukken vermenigvuldigen, op schrikbarende wijze. De Moord te Loth Welk wreed gevalEen dochter van 17 jaar, vermoord niet verre van haar huis! een brave werkende dochter; haar vader, Sas- meester Van der Smissen, beschuldigd en aangehou den met nog ander Leden der Familie doch wij moeten erbij voegen dat de vader, na eenige dagen gevang, losgelaten is,... omdat er geen bezwaren tegen hem bestonden... Waarom is hij dan aange houden en aan de publieke verachting blootgesteld De J usticie vreesde dat er te Loth tegen vader Van der Smissen zouden schraminkelingen geweest zijn, doch de man is thuis gekomen, heeft geweend- als een kind en er is rond zijn woning niets gebeurd dat ongemanierd was. Dat elk voorzichtig zijmen heeft gezien te Meulebeek, te Gulleghem, in de Walen en op ander plaatsen, hoe de wereldsche Justicie zich kan bedriegen en bedrogen kan worden. AALST. - D'ander week, woensdag, rond 8 ure is aan de Vaart nabij d'Hertshage verdronken, Hypoliet Keppens, oud 15jaar, schrijnwerker; kramp in de bee- nen gekregen en gezonken, zonder dat iemand hem kon redden. Maandag morgend,aan de kaai van den nieu wen Dam, een peerd dat, daar vastgebonden was, trok zich los en viel op een schuit; aanstonds was er grooten toeloop van Volk; men heeft de schuit naar den Aalster» schen stoomboot gebracht en dan 't peerd op de kaai gebracht zonder eenig ongeval. D'opkaling is geschied zonder broek en met veel behendigheid. BRUSSEL. Wel, de wreedaards! Zaterdag achter noen, ten 4 ure is er in den trein dio rond Brussel rijdt, tussch6ti de statiën Rogier en Wetstraat, een karreelsteen geworpen ja, en met zeer groot geweld, door de ruiten; en die steen vloog nevens 't hoofd van een dochterken, dat zich tussch. n de reizigers bevond. - Den amigo van Brussel wordt te klein, waarachtig! in Juli zijn er 921 man opgesloten geweest, dat is 29 a 30 per dag; 257 voor landlooperij; 306, die geen vernachtplaats hadden; 10 voor gezondheidsreden; 55 voor slechte manieren en 293 voor zatlapperij... 't Is pront voor een Hoofdstad! Zaturdag avond, een heer die van Ukkel naar .Brussel moest, is op den Alsembergschen steenweg aangerand door 5 bandieten, die metlange messen gewapend waren. Hij wierd aangepakt en van alles beroofd; opzijn schreeu wen, de veldwachter van Ukkel die zijn ronde deed, kwam bijgesneld. Vier der bandieten vluchtten, maar de vijfde bieef in d'handen en worstelde tegen den veldwach ter; 't ging er man tegen man; juist op dit oogenblik, 't was middernacht, er passeerden twee marktkramers die den vrldwachter hielpen om den schurk te binden en naar 't Policie-bureel van 't Gillis te doen. 't Slachtoffer, een weJgekleedde heer is gekwetst aan den hals en in de zij,en ligt in St Pieters-Hospitaal. Kind verongelukt. Op den tramway van Evere, zondag avond, een kind van 6 jaar wierd door een der lokomotieven verrast, de beenen afgereden en den schedel vermorzeld. Brand te St-Martens-Lierde. Donderdag avond ten half zeven is aldaar op Lierden hoek afgebrand de schoone en groote hofstede der kin deren C. Vanden Bossche 't Was begonnenaande schuur, bijna niets is kunnen gered worden, want de brand was te geweldig en alles stond poêrdroog. Er is zelfs een slachtoffer van zijne zelfsopofferingde genaamde Marin Van den Bossche, die zich onder de moedigste blusschers en redders bevond, bekwam zulke zware brandwonden, dat hij eilaas, onder de pijnen bezweken is in den nacht van zaterdag tot zondag. Onbeschrijfelijke de droefheid der brave Familie, en 't medelijden dat deze Ramp overal verwekt. De Overledene laat eene wednween 2 kinderen. Antwerpen. In de.Leeuwenstraat, een vrouw die haar buis rondging, een pëtrooliamp in d'liand de lamp sprong, de vrouw erg verbrand, en insgelijks de man die zijn wederhelft kwam blusschen. Twee juf fers die gouden oorbellen hadden gestolen, zijn op de Keyzerlei aangehouden. In een logisthuis der Zilver- smidstraat, waar 3 Duitschers wonen, heeft de Policie gevonden veel valsche munt, alsook plaasteren vormen, nijptangen, vijlen, stnkken lood en platine de drij Duitschers zitten in 't droog. Welk slecht en bar- baarsch nieuws Delfosse, oarbier in de Perenstraat, wilde zijn vrouw en haar zuster vermoorden De vrouw huilde uit haar vensterHulphulphij wil mij dooien hij vermoordt mijne zuster De Volkeren uit de gebuurte gingen met eene ladder hoven, maar de barbier, na ge schoten te hebben, wasweggelaopen in zijn barbierderij, en had zich daar den hals afgesneden. Gent. D'ander week vrijdag nacht is er diefie met inbraak geweest in de Dekstraat n° 107. De bewoners zijn marktkramers die to Brussel op de foor staan. Alles is* doorsnuffeld, doch men weet niet of ergeld in kuis was. De Policie heeft aanstonds naar de foor van Brussel ge. schreven. Zaterdag is 't voor Gent een dag van ram pen geweest 's avonds te voren was zekere P. Beeokman ond 64 jaar, in de korte kravoi°L*o«door een baT ;kar omvergeredenop de Terplatenkaai, was Pieterken Sou- wer oud 4 jaar, in de Schelde gevallen, doch wierd ge red door zekeren Remue. rn 't Groenstraatje, een blec- kersgast stapt over een en bijgang en breekt zijnen voet. En als 't eindelijk zattirdag wierd, een bruiloft kwam in de Zilversti-aat gereden,en een kind viel eruit en rolde on der de wielenin zelfde Zilverstraat,een werkman komt met zijn kind de trappen af, en valt zoo ongelukkiglijk, dat hij misschien verschelde weken zal moeten thuis blij ven. In de Pluimstraat valt een kind al spelende over een bank en breekt zijn armkon. En in de Stokersstraat, in een Voddenmagazijn, een arbeider was bezig met eenen baal te persen,als de wrong met geweld losschiet en hem in 't aangezicht slaat. De man lag achterover buiten ken nis. De Walen-Pays. Van vreugde gestorven Weduwe Deprez van Peruwelz, ging haren zoon te ge- moet, zij had hem in geen 37 jaren gezienhij was in Rumania geweestals de lang verwachte oogenblik ging slaan, de moeder wordt bleek, zakt ineen en is dood. Kerkdieven. Eindelijk heeft de gendarmerie van Arlon 9 schurken ontdekt, die in de kerken en pas torijen gingen stelen. Luxemburg bemoeit er hem ook meê, om die lappers tu beletten van hun schelmerijen voort te zetten. Bergen. Jules earlier, die in een koffijhuis ver- schiliige scheuten gelost heeft op zijn vrouw en op een meisjeSidonie Deruell®, gevangen zijnde en ondervraagd, in presentie der slachtoffers, heefi geweend als een kind, en zelfs de Rechter kon ook moeielijk zijn tranen be dwingen maar de Wet moet toch haren gang hebben. Tijdens de laatste beroerten in China tegenFrankrijk ai in er 19oo christenen familiën geplunderd, 8 duizend Katholieken weggejaagd en 110 Kapellen en scholen vernield. Te Napels hoeft het vuurde oude envoiks- beminde Kerk van St-Anna in kolen gelegd. Het mira- kuleus beeld was bynagansch verbrand, en de menigte beeft met uitersten eerbied en liefde de overblijfsels verzameld. Te Londen draagt het volk naar 't Parle ment eene petitie tegen den Bchandigen handel in blan ken, er zijn 313,924 handteekens op, en de petitie die eene lengte heeft van meer dan 2 engelsche mijlen, is stoetsgewijze door de straten heen gedragen. Riel, het opperhoofd van den opstand in Canada, verschjnt voor het gerechtshof van Rigiaa, beschuldigd van hoog verraad en samenzwering tegen Koningin Victoria. Spanje is nog niet ongelukkig genoeg door den wreeden Cholera; er ontstaan nu onlusten in veel steden tegen de nieuwe tolwet, en 't bloed stroomt er. In de fran- sche stad Rodes heeft de bliksem hef Seminarie ver brand en veel huiten. Andere departementen zijn doer onweders geteisterd. Bismarck doet in i'ruflhn de groote qnestie der zondagrust onderzoeken. I)e pa trones van Parijs, de H. Genoveva door het goddeloos goevernement uit haren tempel verjaagd, gaateen stand beeld krijgen,door algemeeue inschrijving bij de fran- scbe Katholieken. In Amerika, te Nieuw Orleans, is er een algemeen tentoonstelling, en de Broeders der Christcne Bcholen behalen er schitterende prijzen. De Pretestauten zelf zenden hunne Kindéren naar die uit muntende onderwijsgestichten. Het gasthuis van St Martha, door Z. H. den Paus te Rome gebouwd, is onder alle oogpunt een model van gasthuis; van uit de Kerk van St Pieter langs de saeriBtij gaat d e Paus het zelve bezoeken. Schroomelijke brand in de stad Toronto, in Canada? De dokken ?ijn verbrand op da lengte van een halve mijl. Ettelijke personen zijn reeds omgekomen in den brand die nog altijd voort woedt. Opstand van de kleermakers te A.tlienes.Ze zijn in korps bij den minister gaan opspelen, omdat de goedkoops kleedmgstukken van Oostenrijk hunnen stiel geheel bederven. De minister belooft een in- komrecht op de vreemde jassen en broeken te leggen. Daarop zijn de kleermakers vrolijk naar huis getrokken. In Indië was er oen soldaat zijn oversteD aange klaagd. Wat deed hij? Hij schiet eerst twee sergeanten dood dan sluit hij zich in zijne kamer op, schiet 60 maal op al do soldaten die hij z et, en eindelijk vermoordt zijne vrouwen en zich zeiven Én 't schijnt dat men in Indië van tijd tot tijd znlke tooneolenziet. Er ia in de wereld geen land waar de grond zoo weinig verdeeld is als in Engeland. Op 20 inwoners is er éen eigenaar, en in Ier land 1 op 79. De landbouw vervalt, en de graanakkers worden veranderd in onmeetbare weiden De Mayor van Londen stelt zich aan 't hoofd der beweging om den kleinen eigendom te begunstigen. Een h<41andsch ge leerd Pastor heeft voer den koophandel een algemeene taal uitgevonden, Yolapük genaamd. Hij zegt voor zijn reden: Eén menschdom, ééne taai! Ja, maar die toren van Babei! Dood van den Mahdi. 19 Juni, om 2 uren na middag werd de profeet gevaarlijk ziek nan de pokken, en geen geneesheer in 't ronde. Twee Missionnarissen, zijne krijgsgevangenen, gaven hem een weinig solaas, maar te vergeofs. De Mahdi werd gewaar dat het met hem gedaan was. riep zijnen neef Abdullah en gaf hem zijn zweerd van Khedif met opperheerschappij overal de discipels van Mahomet. Daarna, verroerde hij niet meer, en 's zondags om 8 ure 's morgens gaf hij zijnen geest. Men dolf een graf onder zijn tent die verbrand werd. De dood van den fanatieker: Mahdi is wellicht de dood- sl"g zijner partij, en reeds telegraffeert man dat zijn lui tenant Osman in eene soldatenmuiterij is vermoord. Hiel, het opperhoofd der opstandelingen in Canada, staat voor de vierschaar en gebaart dat hij zet is. Hij be gon zijn plaidooi met een lang gebed voor zijn rechters en zeide dat, indien hij opgehangen werd, zijne zending zeu volbracht zijn. Ik ben, riep hij uit, de profeet der Nieuwe Wereld en Nieuwe Kerk. Niettegenstaande al die schoone redens is Kiel veroordeeld, maar hij gaat in be roep. Aan 't einde der wereld, tusschen China, Japan en 't schiereiland Korea ligt er een eiland ja met veilige haven Hamitton genaamd. Een Russisch zeeschip zeilde er naartoe, maar den Engelschman. die op den loer lag, zond zijn schepen en nam bezit van die kostelijke haven. Wat zal de Rus lieren en opspelen Spanje 1 arm SpanjeDenkt eens. beminde Lezers, dat er daar reeds 380 steden door den Cholera zijn besmet 3801 En de ziekte breidt zich nog alle dagen uit, en de bevolking wordt razend van schrik en staat op, tegen de maatregels door 't goevernement genomen. Laat ons hopen en bidden dat God ons Land be vrij ie van die schrik kelijke kwaal. En Spanje wordt nog door andere rampen geteisterd, hagel, overstroomingen, aardbevingen, enz.. In Egypte is de staatskas leeg, zoo leeg alsof er een geuzenministerie door gepasseerd ware De Turksche bank heeft 4 millioen verschoten. - Te Gastein maakt men de Kamers gereed voor den Keizer van Oostenrijk en voor zijne doorluchtige wederhelft. WZEÏtKELIJK NIEUWS- -Ten 16 augusti -**■ is er groote Processiet'Antwerpen: 7 Bisschoppen zullen er zijn en 5 Abten van kloosters, 's Avonds,zal er een algemeene verlichting zijn. - 'fsè&er. woensdag is de begankenis begonnen naar O. L. Vr. ter Muren. Dage lijks zijn er Missen in de kapel en ten half achts's avonds Léf. Te Deurle is zondag voormiddag overleden de E. H Pastoor Dalschaert; 't is een groot verlies voordo Parochie; 't was eenen waren goeden Herder, die zich gansch en geheel voor zijne kudde slachtofferde. Och mensshen, zoo preêkte dikwijls de heilige Pastor van Ars, och menschen, die lijdt 6n zacht, vergeet niet dat de Godsdienst eene onuitputbare bron is van Troost en Versterking. Keulen, de Rhynsche hoofdstad heefi eindelijk zijnen nieuwen Aartsbisschop, Z. H. Krementz, sedert 1867 Bisschop van Ernland; 'ne Man van buiten gewoon vernuft, daarbij zachtmoedig en manhaftig. 't Volk van Denderleeuw verzoekt ons te melden zijne groote droefheid wegens't vertrekken van den E. H. Onderpastor Damman, die aldaar zooveel jaren als Me dehelper van den E. H. Pastoor, gewerkt heeft om de Parochie te leiden naar al wat goed en deugdelijk is, om de zieken en de lijdenden te troosten en de kinderen een Christelijk ondetwijs te verschaffen. Diepe genegenheid en oprechte dankbaarheid jegens hem vervullen d'herten der overgroote Meerderheid op de Parochie. Maandag H Laurentius, Diaken en Martelaar; Dijnsdag, H. Su sanna; Woensdag, H. Clara; Vrijdag, Vigilie van O. L. Vr. Hemelvaart; Zaturdag, O. L. Vr. Hemelvaart, met Octaaf. SWEVEZEELE, Proficiat! dat is treffelijk en prachtig. Overjaar, op 2 Juli waart gij te Oostakker ia bedevaart met boven de 600 vrouwen en dochters; maar nu, op zondag 2 augusti ztjt gij met dezelfde intentie, in het vermaarde heiligdom van Louydes toegekomen mét bij de ioo mannen. Eervolle melding aan die deftige Jongelingen der Congregatie, Schoolpenningers, Huisvaders, aan die Mannen van allen rang, van ajlen stand en conditie!... Dat doet deugd aan 't hert der Vreemdelingen, zulk eene Katholieke Beto ging van Mannen te ontmoeten op de bane van gebed en liefde tet Maria. Maar, dat mag nog meer deugd doen aan 't herte der Paro chianen van Swevezeele. Inwoners van Genten omstreken die te Oostakker ware» ter gelegenheid van 0. L. Vr. van Porti- uncula, weten met grooten lof te spreken over de Plechtige Oefeningen van godvruchtigheid, volgens het welgemaakte dag rde door de bedevaarders van Swevezeele verricht, onder het geleide van hunnen Eerw. Heer Onderpastor Merviliie. Volgens de getu.genis zelve der EE. Paters zag men zelden zuike bende - manskerels ter bedevaart het Heiligdom van Lourdes betreden.Opgeleid met zooveel orde en geschiktheid, bezield met zulk eene vurige godvruchtigheid, zoo geestdriftig in hunne gezangen, zoo gewijjig aan hunne hoofdmannen Nog eens, Swevezeele, Proficiat! «De Werkman is fier in uwe rangen te tellen 90 Abonnenten. LATER NIEUWS. 't Is te Kaiserslautern, tusschen Maintz en Sarrebruck, dat de nieuwe fa briek wordt opgerecht. T'Antwerpen, in de Ley- straat zijn 2 vigilanten maandag nacht opeen ge botst, ja met zulk geweld, dat een der koetsiers Pe trus Sammyn, er af tuimelde en nu in 't gasthuis ligt. Dito Antwerpen op den Engelschen stoom boot Flaxman, hebben 2 matroozén gevochten als wilde dieren. :.Dia Draaiorgels en die Cafés Chan- tants waar zooveel geld en eer verbrast worden, nu nog durven zij mét d'ellende van 't Aalstersche Werkvolk komen spotten! 't Roept wraak! Hebben ze dan geen gevoelens of geen hert? De dienst meid Coleta Halsters is zondag te Gent gevallen, statiestraat 3o, van de trappen, zoo ongelukkiglijk, dot haar been gebroken was. UIT WEST-VLAANDEREN De bosschen van Koekelare en Vladsloo zijn beticht van een dis» venbende te verschuilen, daarvoor zijn er 20 gen- darms gebivakkeerd. Langs Koekelare is er een bende van Baekelandt; langs Meenen een bende der Bri gands en er wordt ook veel geroofd langs Becelare, Deerlyk en Ledegem. Op veel plaatsen zijn $nacht wachten ingericht en men zal die zoogezegde dieven benden spoedig uitgeroeid hebben. Ze klagen aan de zee dat het 's avonds zoo koud is; ook de Land bouw zou warmere nachten willen, voor d'Hop, die moeielijk haar bellen kan maken en ver ten achteren is. Hetzelfde schrijft men uit Duitschland en Beie ren; maar gelukkig voor de gezondheid dat de wind niet koml uit 't zuiden, zegge uit Spanje, alwaar de lucht vercholerad is.

De Werkman | 1885 | | pagina 6