t m e I v a a r t ZATURDAG 15 AU- GUSTI, HALF-OOGST; Feestdag van O. L. Vr. Hemelvaart;—Groote Pro cessie in g'heel de Chris tenheid. Juich, o Hemel, juich, o Aarde Haar die d'ecuw'gen Koning baarde, Lovv. uw lied, vereere uw toon Op Heur' hoogen Hemeltroon 1. Wat gejuich! Wat vreugdegalmen Lofmuziek en zegepalmen 1 Slaan van englenkoor tot koor, Klinken Salems ruimte door Vast, men viert in Edens zalen De verjaring van't onthalen, Van de Vrouw naar Godes zin, Aller schepslen Koningin Juich, o Hemel, enz. 2. Neen, geene Esther, hoe verheven Hoe met glans en gloor omgeven, Door den grootcn Assuëer, Staat zoo hoog als Zij in eer; Neen, geen maagdelijke schoone, Draagt zoo glinsterend een kroone, Als de nooitvolprezen Maagd, In het hemelsch Sion draagt. Juich, o Hemel, enz. 3- Roemt Maria, hemehngen, Roemt Haar in uw zaalge kringen, Eeuwen uit en eeuwen in, Ze is en blijft uw rijksvorstin Roemt Maria, Kristenscharen, Zij, ten Hemel opgevaren, Is, o blijdschap, o genot Hoogst gezeteld onder God VEERTIENDE JAAR. N° 669 14 Augusti i885 VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met do post of ts buis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Duitschland, Amerika, 4,50. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. AALST. Wat nieuws? Eilaas, de krisis, en men zegt dat 't Werkvolk van Ninove ook veel lijdt en met angst den Winter te gemoet ziet. Is er t'Aalst iets besloten? Ja, maandag, in zitting van den Gemeenteraad; men heeft vastgesteld van geen Belasting te leggen, maar van eenen Oproep te doen tot de Lief dadigheid; drij' Raadsheeren, Mren Gheeraerdts, Meert en Mon fils zijn benoemd om zulke maatregelen te nemen, welke d'om- standigheden zullen vereischen; men gaat naar werk zoeken, hier en elders. Men heeft zeer wel begrepen, dat de krisis niet alleenlijk degenen treft die zonder werk zitten, maar ook de honderden en honderden, die maar een halve prée 4 a 5 fr. per week kunni^ brengen. En wat doet een vrouw daarmeê? Nog geen bijzonder nieuws van de Stadsgenoten die naar Duitschland vertrokken zijn. Men bemerkt met rede dat de werklieden ten allen tijde, bij winter en zomer, bereed zijn ge weest te werken voor den intrest hunner meesters, van 's ntor- gends vroeg tot 's avonds laat. Zulke werkende klas verdient genegenheid en minzame hulp. zich heen,zelfs als er niets nabij is. De oorzaak der honds dolheid is onbekend; men schrijft ze gewonelijk toe aan: overmatige verhitting, gebrek aan voedsel en vooral aan water; afwisseling van hitte en koude, grooten toorn, het eten van slecht vleesch enz. Remedie tegen de ra zernij bestaa er niet. Het beete is de razende honden onmiddeüjk te dooden. Als paarden of runders gebeten zijn, de wond uitsnijden of uitbranden, en daarna ver binden met kwikzalf. gemengd met spaanschevliegpoeder of kamfer, datheeft dikwerf geholpen. Voor de menschen is d'eenigste remedie de Bedevaart naar St Hubert, in Luxemburg, statie Poix en dan nog een uurken te gaan, maar voor de bijzonderste treins staan er omnibussen. Een goed hotel te Poix is rechts als men uit de statie komt. Eendracht maakt macht, zelfs strooikes bijeen vergaard, maken een sterk te uit. De Paus van Roomen her haalt het gedu rig, dat de Roomsch-Katholieken zich moeten yereem- >onschappen, bijzonderlijk, zegt □ij, in a« öieucu, t Zedebederf zoo grouwolijk is. Gelukkige vergadenagen zijn in onzen d® Zon dagscholen en Patronagiën; t is van hun 11tot 17 jaar, dat de Jonkheid bestormd wordt doord helscbe machten. Eén Jonkheid bewaard, éen Jonkheiu goed gehouden, welk geluk voor de Samenleving!.. Te Dendermonde, de 'Zondagscholen en de Patronagiën moeten daar bloeiende zijn, vermits wij hooren dat er schoone Feestelijkheden plaats hebben, o. a. onlangs wierd gevierd den naamdag van den E. H. Onderpastoor De Sitter, die sedert 12 jaren, zijne zorgen wijdt aan die nooitvolprezene Vere nigingen. D'Ouders zijn hem dankbaar, de burgers- en werkmanskinderen omringen hem met eerbiedige gene genheid en bij den Grooten Meester zal dien arbeid aan- geteekend staan... Want boven alle schatten en won derheden der wereld, verkiest God de ziel, het hert eener Jonkheid Wee de rampzaligen, die de Jonkheid verer- geren en misleiden wee de rondleurders van die venij nige slechte gazetten. Maar dank en zegen aan degenen die werken om meft Christene Geloof de goede zeden te bewaren en aan Kerk en Vaderland vrome Huisvaders te leverenT'Antwerpen, op de Vergadering der Volkswerken, wierden de gevaren uitgelegd aan welke de Jonkheid hedendaags wordt blootgesteld eD een eerweei de Geestelijke, bestierder eener Patronagie en Mans-Vereeniging t'Amsterdam, mocht er met waarheid zeggen- Heeren, al zien wij dadelijk de vruchten met, ze zijn evenwel talrijk; elk die in een Vereeniging komt, draagt iets goeds meê voor zijn levensbaan,en wij hebben 't geluk ionkheden te behouden, jonkheden van vroom heid en van karakter, van werkzaamheid en van vro- lijkheid, jonkheden voor welke men geerne den hoed afneemt. Juich, o Hemel Juich, o Aarde Haar die d'ecuwgen Koning baarde, Love uw lied, vercerc uw toon Op Heur' hoogen Hemeltroon. F. Walgraef. KERKELIJK NIEUWS. D'Inschrij- vingen voor de Karavaan naar Sittard blij ven open tot 20 Oogst, bij M. Van Nieu- wenborg, Hekelgem en bij Mej. VanVa- renbergh, Ercmbodegem. Mf.chelen heeft zondag een schoon Bedevaart gedaan naar Scherpenheuvel. 't Was grootsch en indrukwekkend. T'Antwerpen zal er zondag een luisterrijke Processie rondgaan 's avonds algemeene verlichting; er worden buitengewone toebereidsels gemaakt. Zondag 16, Feestdag van den H. Rochus, bijzondere Patroon tegen de Pest en andere besmettelijke Ziekten. T'Herzele hebben de Parochianen uit Dankbaarheid de Kapel van den H. Rochus prachtig doen herstel len; die kapel staat daar reeds 250 jaren, en om die vereeuwiging en die herstelling te vieren, zal er zondag namiddag t'Herzele een Groote Processie zijn, ter eere van den H. Rochus; wij moeten de menschen van 't omliggende niet opwekken, om deze Plechtigheid bij te wonen. Dijnsdag, feestdag der H. Helena, moeder van Keizer Constantinus; woensdag H. Julius, Senateur en martelaar te Roomen ^donderdag H. Ber nardus, Kloosterabt, veflhiaard door zijn heilig leven en zijn vrome manhaftigheid. De waarheid spaarde hi] voor niemand. St Bernardus is t Afflighem en te Ninove ge weest in de jaren 1146, rond half october. T'Afflighem had hij een vergadering met de abten Goswin van Drongen, Gerardus van Ninove en Walter van Dilighem. Van Afflighem is Sint Bernardus gegaan naar Luik, en dan Rhynwaarts. Aartsbroederschap van 't Onbevlekt Hert van Maria. 't Is den 3 December 1836, op den Feestdag van den H. Franciscus-Xaverius, dat een Pastoor van Parijs, bezig zijnde met denken op den droeven staat zijner Parochie, dat hij d'ingeving kreeg van zijn Parochie toe te wijden aan 't H. Hert van Maria. Aanstonds maakte hij een re glement op, en den 10 December kondigde hij in 't Lof aan, dat 's avonds ten 7 ure d'Eerste Vergadering ging plaats hebben. Zal er Volk zijn? Hoeveel wel? Zouden wij tot 50 a 60 geraken? Met deze gedachten lag de ieverige Herder diep bekommerd, 's Avonds had de oefe ning plaats; er waren 4 a joo personen, waaronder veel mansvolk. De Pastoor weende van aandoening en 't Volk zong met verrukking de Litanie van O. L. Vrouw, en herhaalde driemaal de woorden: Toevlucht der zondaren, bid voor ons! Juist lag alsdan n de gebuurte ziek, M. Joly, een der laatste Ministers van Lodewijk XVI; M. Joly behoorde toe aan de sektie der Philosophen; vanin zijn kinderjaren had hij den Godsdienst verlaten. Nu was hij 80 jaren, ziek en blind, maar nog gezond van hoofd. Hij werkte nog veel, door raadgevingen als advokaat. Meer dan 10 maal was de Pastoor bij hem geweest; beleefd ontvangen, maar van Godsdienst willende spreken, niet aanhoord. De Pastoor was voor 't Allerheiligste geknield, terwijl 't Volk in deze eerste vergadering de Moeder Gods aan riep: O goede Moeder Maria, bad hij, gij hoort die kre ten van liefde en vertrouwen; die arme zondaars, welke tot U hunnen toevlucht nemen, gij zult ze redden. O Maria! aanvaard deze godvruchtige Vereeniging en geef mij ten bewijze daarvan, de bekeering van M. Joly; mor gen zal ik hem gaan bezoeken in uwen naam. 's Anderdaags 11 December 1836, de Pastoor gaat naar dit huis; hij wordt er niet ontvangen; Mr is vermoeid, zegt men; 't zal hem te lastig vallen. De Pastoor dringt aan, 't is maar voor éen oogenblik, zegt hij; hij wordt eindelijk bij den zieke gebracht en klapt met hem eenige oogen- bltkken over" onbeduidende zaken. Eensklaps zegt M. Joly: Mijnheer de Pastoor, wilt gij zoo goed zijn van mij de Benediktie te geven? De Geestelijke is diep aange daan en zegent den Ouderling.- «Och,voegt de zieke erbij, wat doet uw bezoek mij goed! van 't oogenblik dat gij hier zit, gevoel ik een vrede, een inwendige kalmte en vreugd, die ik nooit gekend heb. De Pastoor stond ver baasd over die wonderbare verandering; hij begon van Biecht te spreken en zijn woord vond toegang in dit hert reeds zoo wel bereid; dezieke sprak eene generaleBiecht; hij was bekeerd en de dagen die volgden, waren dagen van gebed, van zoeten cn zachtcn vrede, van betrouwen op Gods Bermhertigheid. M. Joly stierf een zalige dood, den 10 april 1837.... O Maria, toevlucht der zondaren, bid voor ons. LOOPENDE NIEUWS. Keizer Willem van Prui- sen; wat zullen wij zeggen? Na de bladeren vallen met den tijd de boemen. Sterven is ons erven en volgens alles wat wij hooren en lezen, 't lang leven van Keizer Willem geeft zijn laatste vonkskes; als de keers uitgebrand is, en is er geen zalf aan te strijken. Nogtans, de Keizer-Prnis gaat en staaf; d'ander week heeft hij nog een dik half nar met den Keizer van Oostenrijk gesproken. Maar den Turk, ze zeggen dat hij dood is waar hij ligt. Pitje Van Humbeeck, die afgevallen civiele grootheid, is te Creuznach voor zijn gezondheid. Komt Pitje van zijn leven te sterven, men zal hem uitpotretteeren, als grafmaker, die een put maakte voor 't Christene Geloof en er zelf inviel. Zij is troos tend geweest en verrukkelijk, de feest te Gulleghem ter eere van mulder Van Holvoet, zoolang onschuldig ver dacht geweest sis moordenaar. Paus Leo heeft nevens 't Vatikaan een Hospitaal ingericht, voor 't geval dat de Cholera zou komen. Alles is gemaakt, volgens de voorschriften der Geneesheeren; voor eiken zieke is een klein luchtige kamer, op elke stagie is een badplaats; er zijn verschillige hoven, waarin een overdekte; het gast huis is voor 200 zieken. Een groote Geus, Leo Taxil heeft zich bekeerd en schrijft publiek dat hij zijn dwalin gen herroept en zijnen vrede des herten, voor geen Kei zerskroon zou willen verkoopen. Hebben wij 't zelfde niet gelezen in 't Baljuken? De Pastoor van Ars preêkte dikwijls: De Biecht, wel gedaan, vervult het hert en 't gemoed met d'onbeschrijfelijkste zoetigheden. Al die wil, de grootste booswicht mag hij zijn,maar op éen uur tijda 't wordt een gansch andere mensch. Hoe dwaas toch! Europa verarmt zich om oorlogsmaterieel te koopen. Se dert 15 jaar zijn daarvoor in Europa 8 milliards uitgege ven. - Er is «.'Antwerpen 'ne Bus die durft wedden, dat hij zal loopen ..-gen 't kloekste en gezwindste peerd.... Dat zouden wij moeten zien, zei de blinde. Te Berlijn zijn hedendaags 83,000 katholieken. Die naar Ant werpen gaat, bij Mr't Jollin horlogiemaker, St Norber- tusstraat n- 14,links als men voor S.Amanduskerk staat, daar is goed logist te bekomen en daar zijt ge zeker van bij braaf Volk te zijn, dat u alle goede inlichfingen zal geven. De boekwerken welke wij aankondigen, kan men bekomen door tusschenkomst van velen onzer ge ëerde Uitverkoopers. J. B, Van der Haegen van Neêr- hasselt, zal dees jaar bijzonder goed en pront en spoedig voorzien zijn van almanakken. Ze spreken wederom veel van razige honden... Er valt op do ban den te passen. De teekens van razernij zijn: de hond wordt treurig, hij zoekt de een zaamheid, verliest den eetlust, heeft dorst, maar drinkt met kleine slabbekes; zijn oogen staan treu rig, hij slaapt weinig, heeft stuiptrekkingen, blaft met schorre stem, er vloeit speeksel uit zijnen mond; later zwelt de kop, d'oogen staan strak en wild; hij smacht naar drinken, maar is bevreesd van water; hij vermagert sterk, bijzonder in de zijden; dan volgt de dolheid; dan loopt hij tuimelend rond, valt dikwerf neêr en bijt om

De Werkman | 1885 | | pagina 1