Kampei, llisdadea en Oi gelulkei. Brief van Macliarls. Moord te Liedekerke, Aan den Dender, bij Aalst, in den nacht van zaturdag tot zondag; weêr een zaak van zatte komedie; men zegt dat er reeds oneenigheid bestond tusschen Braekeleer, huisvader met 4 kinders en den jongman Rolliers.Zaturdag nacht kregen zij twist in een herberg; ze gingen buiten en BrakeleerLreeg met een mes eenen steek in 't hert, dat Hf 7 minuten nadien zijnen geest gaf. Al wat hij nog kon zeggen, was: Ik sterf! ik sterf! Rolliers is een jongen van welhebbende ouders, en kiezer door bekwaamheid, 's Middags na de moord lag hij in een hofsteê van 't dorp op eenen bundel stroo en had gezegd: Als de gendarms komen, zeg maar dat ik hier ben! De gendarms zijn hem daar komen halen; hij poogde zelfs niet te vluchten. Te St Martens-Lathem is de meid en de koei van Alfons Vincke geschoten door eenen gardechasse der Prochie. De meid is naar huis geloopen, al huilende van de pijn. De Geneesheer is moeten komen de korrelzaden uit haar wangen en voorhoofd halen. De koe riskeert een oog kwijt te geraken. BRUSSEL. Ach, wat zijn wij hier toch! In de Zaadstraat een jongeling van 20 jaren, kloek en kras, een vlieg steekt hem, 't was.een venij nige vlieg,en die kleine nietige steek heeft den jon geling onder de groene sargie gebracht. WATERLOO. Een groote Hofsteê is aldaar in asch gelegd, met alles wat zij inhield. De gen darms hebben d'omstaande woningen helpen redden. ZWYNDRECHT. D'ander week-vrijdagnacht is aldaar afgebrand de stal van landbouwer Vereec- ken. Drij koeien en een kalf erin gebleven, 't Peerd is door den zoon des huizes gered, doch met groot perijkel; de preuven zijn er, hij ligt in 't Gasthuis. Twee mijten van schelfhout zijn de slachtoffers van dien brand geworden. ANTWERPEN. 't Is op te passen in de steden voor de kinderen en dat er t'Antwer pen dagelijks aan de kaaien en dokken geen malheu ren zijn, is een wonder! Jules Claes, 8 jaar oud, op de Groote Markt wonende, is aan de suikerrui door den straat-convoi overreden, en nog al gewond. Daags te voren is in de Kleine Dok gevallen" en ver dronken, Richaidusken Duchène, oud 6 jaar en wonende in d'Amsterdamsche straat. Zaturdag achternoen zekeren Willet, fakteur in bier te St Gil lis Brussel, was t'Antwerpen en ging met zijne zuster het fransch zeeschip Ville de Paris bezichtigen. Eilaas, hij misstapte, viel in de diepte van 't schip en was dood! In een herberg t'Antwerpen was eenen uitleg om zondag naar Brussel te gaan; er was reeds i5o fr.; toen men zaterdag naar de kas ging zien, bevond men dat zij gelicht was! In de puinhoopen van den afgebrandde stal op St Jaasvliet heeft men nu 't lijk gevonden van den voerman An- dré Falis Men wist niet waar hij was, en er wierd aiet gezocht, omdat hij de gewoonte had soms eenige dagen afwezig te zijn, waarschijnlijk voor zijn bedrijf van voerman. GENT. De Gentenare Pieter Sakezin is te Parijs, na een hevig gevecht aangehouden als dief, en de gendarms zullen hem terug brengen naar zijne bakermat. Dijnsdag morgend is op d'Achterlei uit 't water getrokken 't lijk van den baa3 uit 't Fortuintje, Langemunt. Zekere PieterTaets, uit d'Ursulienenstraat, is onlangs aangerand ten half elf 's nachts; op de Coupure nabij 't hof van M. Van der Linden; 2 kerels pakten hem aan en beroofden hem van zijn geld, hoed, neusdoek en tabak; dan wierpen die slechte sujekten hem in 't water. Als men naar een groote stad gaat waar gewoel en ge drang is, 't is altijd goed een plaats van bevind-u daar aan te toonen. Wat is er onlangs tot Antwerpen ge beurd met man en vrouw uit Gent? de kaartjes en hun geld was gelegd in den korf welken de vrouw droeg: maar ze verloren malkaêr; de vrouw sukkelde naa> de stade en vertrok met den eersten trein; de mar; liep naar oost en west en had eindelijk 't geluk iemand van kennis te vinden, die hem geld leende om huiswaarts te keeren. In plaats van Expositie was 't soberpositie geweest. -\XT EST-VLA AN DEREN. - 't Is nu ge- V V bcurd te Houttave dat al de koeibeesten der v t duwe Cloedt, in de weide waar zij graasden, 's nachts gestolen wierden. Twee Houttavenaars za gen het, al was het redelijk laat, en de dieven namen de vlucht, hun gestolen vee achterlatende. Te Ousselgem, een geweêr onderzocht, ze waren huns getweeën, en zekere Constant Van der Meeren een schot gekregen in de keel en dood! Hoe is 't met de dieverijen in West-Vlaanderen? Van de benden hoort n ij niets bijzonders, maar in 't partikulier wordt er nog al gestolen Tot Ichtegem is de traam- kar van schoenmaker Crombez gepikt, maar terugge vonden te Thourout; bij de kinders Verkempinck, Reyerhoek Thourout, is ingebroken en gerookt vleesch en boter gestolen. Men schrijft ons uit MEENEN Dezen morgend, 19 Oogst,heeft men het lijk gevonden van een man, die verleden nacht is vermoord geweest op den weg van Halluin naar Busbeke. Hij had erscheidene messteken onder den arm; zijn hondje lag bij hem en was de twee achterpooten afgesneden. Volgens men zegt is die mensch chauffeur in de fabriek van M. Verkindere- Mayeur te Halluin, en hij is vader van 3 of 4 kinderen. UIT DE WALEN. Te Frameries, in de mij nen, is een ontploffing geweest van grauw vuur, er zijn 4 dooden. Te Doornik is aangehouden een koppel van twee, heer en juffer, die op zijn Vrijden kers samen leefden, en beticht zijn van zware diefte te Valencyn. Garentwijnderij afgebrand, te Braine-le-Comte, woensdag morgend van d'ander week, ten half vijf, is afgebrand de twijnderij van M. Van Hain. Een glenster vuur was op eenen baal katoen geval len; die baal schoot in brand en 'tvuur liep zoo snel voor uit, dat de werklieden moesten vluchten of verbranden. De brand is schrikkelijk geweest! alles vernield! niets dan 4 zwarte muren; 300 man zonder werk, dat is 't ergste! BERGEN. Zondag is een mijnwerker aan eenen on- bewaakten overgang van den ijzerenweg, nabij Gosselies- Courcelles, getroffen door de lokomotief, van den expres- trein, komende van Gent. Doodelijk aan het hoofd ge wond,is het slachtoffer eenige uren nadien overleden. RECHTBANKEN. Louise De Bels, een jonge naaister van Brugge, is tot 10 jaren dwangar beid veroordeeld.'!Is ongelooielijk welke schande en welk verdriet er op een slecht leven volgt, 't Ver driet der Ouders van Louise Bels is onbeschrijfelijk. D'Ouders moe ten bijzonderlijk in deze tijden, waakzaam zijn en christelijk. 't Waren de sergeanten C. en V. welke te Temsche die wulpsche goddeloosheden hebben uitgerecht. Ze zijn met 8 dagen arrest ge straft. Jhèn! - Een geuzen-gazet van M echel en is nu ook veroordeeld om den E. H. Struyf van Brus sel belogen en belasterd te hebben. EenDuitscher en een Franchocs, bedienden in d'Expositie van Antwerpen en die te lange vingers hadden, zijn veroordeeld tot gevangstraf van 2 tot 3 maand. De twee schob (.jakken die te Lier een dochter heb ben willen vergiftigen met vitriool, zijn tot 3 a 5 jaar prison verwezen. Ge vindt slecht volk tegenwoor dig, die kot houden en pertinente Zedebedervers zijn. Zulke herbergen zijn pesthuizen, voor de jonk heid bijzonder. LATER NIEUWS. In Frankrijk, te Villers- le-lac is 'ne pachter doodgevallen in 't sterfhuis van eenen vriend. De droefheid had zijn hert gepakt*. ----- T'Antwcrpen, maandag achternoen in een herberg der Deurnestraat, een persoon uit de Lange Zilver straat dronk een glas bier en viel dood. Te Me- chelen is afgebrand d'herberg den Ouden Barreel, aan de Schransburg. Te Brussel is overleden de katholieke en vrome wisselagent Mr Witteroos.In Holland, langs Pynakker,lagen de weilanden zon dag morgend wit gevrozen. Te Oranienbouw, in Rusland, is een komplot ontdekt van Nihilisten. Op een schip van Breinen naar New-York zijn voor240,000 na. juweelen gestolen. - Te Neurenberg is gestorven de uitvinder^van 't Naaldgeweer. Zoo lang men niets kan uitvinden, om H. M. de Dood neèr te vellen, is 't protocol. Te Blankenberghe is in 't bad doodgebleven een dame uit de Violetten- straat van Brussel. Z'is woensdag begraven te Laken. T'Aalst is gevierd de Gulden Jubelfeest van Mr den Doc'teur Ch. De Moor. De Geneesheeren bewij zen grootcn dienst aan 't Menschdom, dienst van ge stadige zelfsopoffering, en verdienen zekerlijk den Openbaren dank. T ELVERSELE gaat er op Zondag 3o Augusti, een groot Concert zijn, voor't Katholiek Onderwijs ;een luisterlijk Concert,door de leden van 't Genootschap St-Vincentius a Paulo uit Rupelmonde. De zaal open, ten half 4, om ten 4 ure stipt te beginnen. ProgrammaWie zijn wij, koor; Jan Spriet;De Soldaat van ChristusPieter LivinusSlimbroeck, kluchtspel; De voddenraper, kluchtliedDe Schoenmaker, kluchtspelBult en Baard, tweezang; Een grap van Figaro, paa» tomine; plaatsen van 2 fr. 1 fr. en van 5o c. Dat Concert belooft wonderbaar schoon en aantrekkelijk te zijn. Achtbare Lieden uit de gebuurte, opgepast! Te Ledeberg, in den hof van M. D. M. zijn maandag nacht al de druiven uit de broeikassen gestolen; en ze waren nog onrijp! Te Nerele is de knecht van den olieslager M. Van der Plaetse van Hausbeke van zijnen wagen gevallen en door de wielen «verreden; zijn toe stand is heogst gevaarlijk. X***, 19 Augusti 1885. Mijn achtbare Landgenoten EN TEÈRGELIEFDE VRIENDEN, Macha- ris brengt U allen hertelij k den goeden dag, met de wenschen van gezondheid en vrede naar ziel. en lichaam en alles dat zalig is en voordeelig. En wat goed nieuws? zult ge vragen.En wij antwoorden sito, dat Uliedcn Vriend en Die naar zondag laatst naar Antwerpen is gereden, alwaar de groote Kerkelijke Jubelfeest van de Heropening der Kerken gevierd wierd door buitengewone Diensten en Sermoenen en gesloten moest worden door een Pontifikale Mis en een Groote Processie. In alle sta tiën stond een ontzachlijke menigte van volk naar de treins te wachten, en in Antwerpen komende, ge moest uwen weg banen door de bijeengestroomde menigte. Antwerpen wordt een groote en schoone stad, hetgene men bijzonderlijk te danken heeft aan 't wijs en gespaar- zaam Bestuur der Meeting. Achtbare Vrienden, ik verjigaste mij U te brengen in Onze-Lieve-Vrouw-Kerk,dat meesterstuk van reusachtige bouwkunde. Als ge daarin kwaamt en onder die hooge gewelven die zee van Volk zaagt, en a dien rijkdom "van prachtige versieringen, en in de diepe verte, dien Outaar vol glans en licht, en als ge die majestueuse en machtige kerkmuziek hoordet, waarlijk, dat greep u aan 't hert tot vervoerens toe. Zes Bisschoppen en Vijf gemijterde Abten zaten in de Gestoelten en Z. E. den Aartsbisschop van Mechelen woonde de Mis bij,onder eenen hemel nevens den Outaar en wierd daar d'eer bewezen, verschuldigd aan zi]n hooge weerdigheid. Want alle eer in de kerk beWezen, klimt op, tot den Almachtigen God en tot het gezag door Hem in de wereld geplaatst. En de Processie! de Groote Processie! Ja, ze verdient dien naam! Heb ik van mijn leven ontroerd geweest,'t was zondag! Een Stoet van dikke 20 minuten lang! Ge nootschappen, Congregatiën, Confreriën, Gilden en Ambachten, met hun rijkversierde Beelden, kunstig ge stikte en geborduurde Vlaggen en Standaards., flambeeu wen en lanteernen zonder getal en; zonder einde; Mans volk van alle standen; brave Werklieden, deftige Burgers, groote Koopmans,Grondeigenaars,hooggeplaatste Lieden en Eelmans, en allen eerbiedig, een licht dragende en den Almachtigen God vereerendej en dan, die honderde Ka- pellemeesters, in hun rijk en statig gewaad, die Priesters en Religieusen, die Abten, Kanunnikken, Dekens, Bis schoppen, het Allerheiligste omringd van honderde groote lanteerns en gevolgd van al d'heeren Kerkmeesters van de Stad Antwerpen; och, mijn lieve ziel! wat was dat schoon en hertroerend! Wat is er nog kracht en sterkte in 't Christene Volk, als het vere.enigd is en geschaard in Gilden en Cönfrericn gelijk t'Antwerpen! Vrienden, ons macht is groot in Bejgenland, m-aar wij moeten waakzaam zijn tegen de Logie der Vrijmetsers, die de Kinderen en de Jonkheid aan 't Christene Geloof wil ontrukken;, nu hebben ze de wet van 1879 niet meer, maar z'hcbben veel andere fernijnige bederfelijke middelen. Terugkeerende naar dc statie van Antwerpen, zagen wij de plakkaert der Geuzen, waarmeê zij allen spot en hoon naar de Processie en naar den Aartsbisschop wierpen Heere, vergeef hun, want ze weten niet wat ze doen, en wees ons Belgenland genadig! De dag van zondag is een d5g geweest van luister en van triomf, ter eere van ons oud en roemweerdig en weldadig Katholiek Geloof. Duurbare Vrienden, de maanden Augusti en September leveren ons kostbare en leerzame memoratiën: de Kie zingen vqor 't Senaat, door welke 't Geuzendom een tweede maal achteruitgedreveu wierd; den 7' September, die eeuwige schande der Vrijmetselarij, als zij hare laffe verraderij pleegde, tegen meer dan 80,000 eerlijke en brave Belgen, die opkwamen voor de Wet -en voor hun Recht; den konkelfons in 't Hof tegen de Katholieke Mi nisters en hunne werkingen. Acii, daarop zullen wij in een volgende missief breedvoerig moeten terugkeeren, want al die zaken moeten dikwijls opgehaald worden en als traditie overgeleverd aan de Nageslachten. En noteeren wij wel, dat de gasten die den 7 Septem ber hun laf verraad pleegden, dezelfde zijn dienu gedurig tegen ons Ministerie bassen, die overal geuzen-geschrift rondzenden, om 't Volk naar hunnen smerigen acabiet te trekken. Onlangs zag ik nog een hunner schriften, geti- tuleerd: cc Noch God, noch Meester! Geen overheid of geen gezag! Eilaas! daar willen ze 't Menschdom brengen! Dat ze zouden leven gelijkMe wilde dieren, en van de wereld 'ne moordkuil maken Doch, 'k bemerke hier, dat die revoltante leeringen de natuurlijke gevolgen zijn van de Goddeloosheid. Mijn achtbare Vrienden, om te eindi gen, al die reist of zijn oogen in 't Veld slaat, ziet dat dt. boerkes geenen regen scherm zouden over hun velden hangen, indien er een goei gewillige vlaag regen viel. De Velden zijn uitgedroogd en de vocieragie ontbreekt. Te Gent is weêr 'ne grooten van 't civiel Onderwijs gestorven zonder eens naar den hemel op te zien en zijn makkers uit dito middelbaar onder wijs hebben hem met veel gloria-mundi begraven. Dat het droef is, en" dat er op te passen valt! Verders 'zijn de Kamers uiteengegaan en is 't Senaat vergaderd voor eenige dagen, om de pressante zaken te stemmen, waarmede ik allen nogmaals hertel-ijk groete ea blijve Uw dienaar en vriend MACHAR1S.

De Werkman | 1885 | | pagina 2