Het Gastee! der Verdoemeais, Volks-Parlemeol. hessS naar 't uitgebreid werk van S. Van der Gucht. 14 XIV. Blijdschap en Droefheid. 18 maanden zijn verloopen. Jef Verboelen uit de Molenstraat, de man heeft zich gerecht; zijn zaken zijn verbeterd, uitermate; zijn lamme vrouw Brigitta is vol gens haar gesteltenis veel beter; de 3 kinderen groeien op als rozen en de handelin lijnwaad en blauwe kielen heeft zooveel opgebracht, dat Verboelen eere heeft kunnen doen aan alles en den vervaldag der 5oo gulden niet moet vreezen. Dat geld staat gereed. Op den gestelden dag trekt Verboelen ermeê de Nieuwstraatpoort uit,naar 't Kasteel. Zijn plichten kunnen voldoen, zijn schuld kunnen betalen juist op den tijd, dat geeft aan 't hert een vergenoegende vreugd. Ook is 't met vreugd,dat de koopman aan de bel trekt van 't Kas teel, terwijl hij bij zijn zei ven overlegde, hoe hij bestzijnen weldoe ner zou bedankt hebben. Ei! Mr van Heverboom was niet thuis; het was Karei Kwakbeen die het in de spreekplaats kwam zeggen. Mr van Heverboom niet thuis Neen, kom binnen 3 dagen terug. Maar Karei, het is heden de vervaldag! als ik heden niet be taal, uw heer is gemachtigd mijn woonst aan te slaan, en dit maakt mij ongerust! Waarlijk, sprak Karei Kwakbeen in een schetterlach schie tende, waarlijk, gij doet mij lachen! Wat denkt gij toch van mijn heer? Meint ge dat hij, die de rechtveerdigheid zelve is, zich aan iets dergelijks zou laten kennen? Neen, ga gerust naar huis en kom binnen 3 dagen weèr; ik zal aan Mr zeggen dat gij hier geweest zijt. Juist drij dagen nadien was de sukkelaardaar terugmetzijn geld. M. van Heverboem ontving hem met veel beleefdheid, prees zijn nauwkeurigheid en zag de speciën na: Dat geld, zegde hij, zal ik in uwen naam aan M. Plachal zenden en binnen 2 3 dagen zult gij de kwitancie thuis krijgen. Zeer goed, gaf Jef Verboelen ten amwoorde, zeer wel Mr, er is geen haaste bij, ik weet immers dat mijn geld in goede handen berust.... Ging er ooit 'ne mensch volkomen te vrede naar huis, dan was het wel Josef Verboelen; zijn schuld gezuiverd, zijn handel die wel vooruitging en nog een groote som gelds welke juist dien dag moest inkomen, van zijnen uitzetter in blauwe kielen die te Gee- raardsbergenwoor.de en voor hem veel goed inde Walen rondventte. Doch er staat geschreven: Als de vreugd in huis is, staat de droefheid dikwijls op den dorpel. Thuis komende, hij verneemt dat de uitzetter nog niet gekomen was. 's Avonds, 's anderdaags men blijft in angstige afwachting; Verboelen begeeft zich naar Geeraardsbergen en verneemt aldaar met schrik,dat zijn man van vertrouwen een eerlooze dief was, die aldaar veel menschen had bedrogen en naar 'tfianschwas gevlucht. Nu lag al 't geluk van den armen duts weèr in duige. Met dit geld moest hij groote dringende betalingen doen; hij had op dit geld ge rekend; dit geld niet hebbende, hij was in dezelfde verlegenheid als ten tijde dat hij de 5oo Gulden had geleend. Sedert eenigen tijd was oom Lukas hem bijzonder vriendelijk. Ongelukkige mangij weet de rede niet! uw oom vreest niet meer, dat gij hem zijn goederen zult afhalen uw oom, zijn geweten knaagt; hij heeft u onterfd, zonder eenige rede, uit lage geldzucht en daarom paait hij u thans met valsche beleefdheid Jei Verboelen gaat bij zijnen oom, legt zijn gesteltenis uit, ver haalt hoe hij vroeger 5oo gulden van M. van Heverboom had ge leend, maar dit geld teruggegeven, en hoe hij thans komt te varen met dien uitzetter, te Geeraardsbergen wonende. De Rentenier had er waarlijk compassie meè en vermits hij spaarpenningen in overvloed had, beloofde hij rechtzinnig zijnen neef te helpen en zegde hem van 's anderdaags weêr te komen. Ge moet weten, voegde hij erbij, de weledele heer van Heverboom is mijn goede getrouwe vriend en ik doe geen geldzaken zonder er hem kennis van te geven. Verkoelen ging te vreden naar huis en was 's anderdaags op ge stelde uur bij zijn rijken oom in de Korte Zoutstraat. Was dat een gezicht dat zijn ocm trok! zoo rood alsof hij d'helle geblazen had, zoo gram als een kalkoen en oogen trekkende alslanteerns;zoohaast hij hem gezien had: Ha, riep hij uit, met heesche stem, gij komt mij hier met leugens paaien; schurk, leugenaar, galgenaas, bedrie ger, geldafzetter! Menonkelmenonkel Niets te menonkelen; wie had u naar uw leugens gevraagd Indien gij mij onderstand gesmeekt hadt, rechtzinnig, ik zou u geholpen hebben. Maar die leugens, ge komt mij wijs maken dat gij die 5oo gulden aan M. van Heverboom hebt betaald Ja, menonkel, betaald in klinkende munt. Leugens, valschheidM. van Heverboom heeft mij gisteren met zijnen eigen mond gezegd dat hij van u niets ontvangen heeft! Menonkel, dat kan M. Van Heverboom u niet gezegd heb ben of gaat gij dien braven eerlijken man ook als dief en leuge naar uitmaken? Ik zeg en 'k herhaal u, wat hij mij gisteren uvond met zijn eigen mond heeft gezegd: Dat gij den vervaldag hebt laten voorbij gaan en dat er veel op u te zeggen valt! die brave heer, mijn innige vriend zal nog gedwongen zijn uw huis te onteigenen; en dat ver dient gij, ondankbaren krawat Menonkel, riep Verboelen, van al wat gij daar zegt, is niets waar Dan moet ik zot zijn, kreet de Rentenier met klimmende gramschap, dan moet ik 'ne zot of 'nen bedrieger zijn!... Arroute, schurk! uit mijn huis en wacht u wel er nog ooit den voet in te zet ten.... 't Is gedaan tusschen ons voor altijd Wat kon de sukkelaar doen, dan dit huis spoedig verlaten? Buiten op straat, zijn hoofd draaide, zijn beenen wankelden hij kon uit zijn gedachten niet wijs geraken; van zijnen oom viel hij op M. Van Heverboom en van M. van Heverboom op zijnen oom. Die 5oo gulden! eerlijk door hem betaald Zou M. van Hever boom dat durven loochenen!... Zijn oom had het formeel gezegd; formeel, dat er niets betaald was;... brrr 1... ach, een mes ging doorzijn herl; zijn huis kwijt; met vrouw en kinders op straat ge zet! Stommerik die ik ben, zegde hij tot zijn eigen, 't is mijn schuld, met geen kwijtschrift te vragen... Maar M.van Heverboom is een rijk en gedienstig man! zou hij zich aan die som laten ken nen? Neen, neen! 't is mijn ooia die een leelijke vrek is en alles uitvindt om mij geen geld te moeten geven.. Juist was hij op het einde der Lange Zoutstraat aan een her berg; zijn keel brandde van dorst; de brave huisvader ging niet veel in d'herberg maar nu moest hij er toch binnen en vroeg een glas bier. Hij vond da;r den baas en twee landbouwers uit den omtrek. De baas kende Verboelen en zijn ontsteltenis ziende,vroeg hij hem wat er scholt.Verboelenviel uit in verwijtingen tegenzijnen wrekgierigen oom, die leugens afgaf, valschheden, om zijne bloed verwanten niet te moeten helpen: zulke wrekken, zegde hij, zijn niet weerd van familie te hebben; dat hij zijn geld houdt, 't is het zijne, maar dan nog liegen en lasteren en iemand voor lap en vel uitgeven!... En in zijn gramschap sloeg Verboelen de vuist op ta fel en stak d'handen dreigend naar de Korte Zoutstraat. Hij bleef er langer dan hij gepeisd had, doch betaalde eindelijk zijn gelag en liep weg. Welke thuiskomst! de woorden wilden uit zijn keel niet,maar hij eindigde toch met alles te venellen en liet zich al weenende op 'ne stoei vallen; de kinderen wisten niet wat er gebeurd was, ze zaten ook met natte oogen, jt er wijl d'arme zieke Brigitta biddend haar handen te samen vouwde. Ja, mensch, bidt maar, want 't is nu, nu, dat de dagen van bittere beproeving naderen. Brigitta, zegde Verboelen, ik zal bij M. Van Heverboom gaan; ik heb hem treffelijk betaald en hij zal niet alleen ons een kwijt schrift geven, maar ook ons helpen, door een nieuwe leening ja, laat ons goeden moed scheppen; dien heer heeft mij te wel ontvan gen om ons te verlaten of ons te laten bedriegen. Biigitta meinde te antwoorden, maar op ditoogenblik wierder hevig aan de veordeur geklopt. De man ging opendoen; en wat zag hij wie stond daar voor hem? Een lange magere man, met een gemein gezicht, roste paruk, lompen rieten stok, een misvormden hoed en lange 7warte jas, heel beslijkt en hoog toegeknopt. Hij kende dien vent. 't was de hartlooze en gevreesde deurwaarder Polycarpus Verstueren. (Wordt voorfgezet.) KERKELIJK NIEUWS. Men moet uitterherte gelooven om wel te leven,en men moet zijn Geloof belijden, om zalig te wor den. (Apostel Paulus.) Te Mechelen, in O. L. Vrouwkerk zal op 20 September gevierd w orden, het 40ojarig Jubelfeest van O. L. Vr. der VII Weeën. Er zal een groote Historische Stoet rondgaan. Woensdag 3o September zal er te Thielt in St Pie terskerk een Lijkdienst zijn tot lalenis der ziel van den Z.E. H. De Bo, Pastor-Deken van Poperinghe. Na den dienst zal heer en meester Guido Gezelle, de lofrede van den diepbetreurden Overle dene uitspreken. Zaturdag H. Guido, Belijder Zondag, Naamfeest der H. Maagd Maria. Maandag, H. Kruisverheffing, Groote Kerkelijke Plechtigheden en Bedevaart naar de Miraku- leuze Kruisen, te EXAARDE berustende. Dijnsdag, H. Nico- demus, martelaar in 't jaar go woensdag H. Cornells, Paus en Martelaar in 252. Woensdag, vrijdag en zaterdag, den Quater temper. Sempst Laer bereidt zich om den Aartsbisschop te ont vangen, maandag; Zijn Eminentie komt de nieuwe kerk inwijden. .r Marcus. Dries, a la fin hebben wij toch malschen regen gekregen Dries 't Wierd tijd, Marcus, want 't begon er schrap uit te zien, op den Buiten; geen vot-ïeragie! en de Boerkes zeggen voor hun rede: Armoê in den stal, armoe overal Marcus. Dries, wat zullen wij zeg gen van die Socialisten, die han gazetten overal rondventen Dries. Wij zullen zeggen, Marcns, dat die Socialisten, oprechte kwakzalvers zijn ze willen de wereld omkeeren,omdat zij de wereld aanzien als 't einde van den mensch. En die hun Christelijk Geloof verloren hebben, Marcns, d'hand op het hert, moeten zeniet werken, om van de wereld een spelonk van vuilaards, van roovera ep moordenaars te maken? Die Socialisten zijn blind en spartelen als 'ne snoek op 't z^nd. Marcus. Maar, Dries, ze beloven aan 't werkvolk alle voordeel. Dries. Marcns, beloven en bedriegen beginnen met dezelfde lettor; die Socialisten komen af, meteee pretentie alsof ze den Hens van Wet- teren waren; te Parijs zijD die Socialisten de verste g'avan§eerd. En is er daar ooit meer armoê en ellende geweest Wordt Parijs geen Sodoma van ontucht, geen spelonk van moordenaars Oud en jong, 't leeft daar a!s wildemans; en waren er te Pa rijs geen brave Katholieken, ze moesten die s ad afperken gelijk een renne van wreeds gedierten. Marcus. Dries, naar Halie ge weest? Dries. Zekerlijk, er was ne schrik van een Volk op de baan. En de cita- - r- ---=- (jina der stad spreken veel, van 'ne grooten Muziekant die er subiet gestorven is; hij was maar 35 jaar oud. Marcus. da, als de Dood belt, geen geweld en helpt; als de Dood de machtigste Potentaat van Europa wil meêhebben,millioenen soluaten mogen de Wacht houden, de Dood komt binnen en pakt haren man; daar op zouden ze moeten peizen, Dries, en ge zoudt de wereld een ander plooi zien nemeD. LIJST VAN BOEKEN te koop in onze Bureelen. N. B. De boeken met een worden franco verzonden; voor al de andere, om franco te bekomen, lo c. per hon derd opslag. t. - 'OPKOMST der STOOM TUIGEN, door Kanunnik Mer- tens t,oo 2. REIZEN naar den Noordpool, (of verhaal der stoutmoedige en gevaarlijke tochten doord'ijsklotsen van 't uiterste Noorden;) f,oo 3. - 't VLAAMSCH KEU KENBOEK, om te leeren ko ken, de tafel dekken, opdie nen, voorsnijden, opleggen enz. l,oo i. - 'DE MARTELAARS VAN GORCUM, door Mgr La- forêt, Rektor van Leuven; in dit hertroerend on geleerd boekje wordt de ware toe stand der 16'eeuw uitgelegd, prijs o,6o 5. - DE KROON DES HE MELS, een meesterstuk uit het Duitsch vertaald in Duitschland is het op korten tijdökeeren moeten herd rukt worden, 6 keeren; do Vlaam- sche vertaling is meesterlijk en de druk maakt er een prachtwerk van. De Kroon des Hemels is allerbest ge schikt om als eersten prijs of als geschenk gegeven te worden. Prijs 2,oo 6. - DE NIEUWE LIKEUR STOKER,bevattende de kuns om zonder distilleerketels o forneizen de beste en fijnste likeuren te bereiden, even als alle soorten van beziën- wijn, alsook het versnijden, klaren, bewaren en veroude ren van alle dranken, door C. Van Z..„ gewezen Likeur, stoker te Antwerpen 2 Oo 7.-'t MARTELAARSBOEK of heldhaftig gedrag der Belgische Geestelijkheid, ten tijde der Fransche Omwente ling in de jaren 93, door B. Van Baveghem, oud Pastor van Zwijndrecht, een boek in 8* van 573 bladz. (per occasie 2 oo 8. De Mirakuleuze GE NEZINGEN van Lourdes, de vertaling van't nieu w fran sch werk van Lasserre, behel zende het uitgebreid verhaal van 5 wonderbare genezin gen 1,75 De Spaarzaamheid o,3o Genoveva van Brabant o,75 Baekelar ds-bende l,oo Rosa van Tanneburg o,75 Volmaakte Likeurstokerl.75 't Gestolen kind o,6o De Kroon des Homels 2,oo 8 Bloemen.in schoonen band, roode sneê i,ïo Uitgezochte gebeden, met een Mis voor eiken dag der week, in band, ver guld op sneè l,5o Gulden Boekja d.Mis o,16 't Kind van Maria o.2o Gebeden van Troost in lij- deD, per honderd 0,80 Boekje van O. L. V. van Gedurigen Bijstand0,75 H. Godelieve o,3o Manna voor godvruchtige Zielen, in band, roode sneê 2,15 Zelfde boek, gebrocheerd 1,80 Wegder Goddelijke liefde, schoon prettig boekje in band,roode sneê 1,25 Jan Clercker of de laatste Binders van Vlaanderen. Prijs 2,25 franco 2,50. Van dit eroot verhaal is 't kort begrijp in de Werkman verschenen en heeft d'alge- meeae bewondering opge wekt. PARLOIR. Door braak aan ons mekaniek, is De Werkman d'ander week iets verachterd geweest. Gelukkiglijk, met mede hulp zijn wij er toch door geraakt. Voor de naaste week hebben wij groote Mededeelingen uit Roomen vanwege Z. H. de Paus, aaagaande dc maand Oc tober, die nadert.

De Werkman | 1885 | | pagina 3