Duitschland en Spanje. tl ar ktpr ij Dries. En hebt ge da gelezen in De Werkman, Marcus, die gene zingt'Oostakke, van die madam uit Lovendegem? naam en-woonst staan erbij, men kan informeeren en de zaken onderzoeken. Marcus. Dries, God is almacht:g; dat hebben wij van jongsaf ge leerd; en dat en moet ens niet geleerd worden;perbliksem toch, zien wij dat niet, aan 't Firmament, aan Zon, aan Maan, aan Sterren, aan alles dat al de geleerde bollen te samen, eens een bloemeken maken, een ger- zeken; z'en kannen niet,... en ze willen God loochenen Dries. En al die wonderbare teekenen in deze tijden; z'en willen ze zelfs niet zien of niet kennen. Marcus. Ze sluiten er hun oogen voor, d'arme blinde sukkelaars dat z'het zijn. Dries. Of ze spotten er meê gelijk de Socialisten van Gent in hun gazetten. Marcus. Zonder iets onderzocht te hebbenDries, wij moeten er op weêrkomenDurven spotten met de goedheid van Ons Lieve Vrouw, dat is toch infernaal.... Dries. Laat er ons van zwijgen, Marcus, 't pakt mijn hert, 't be droeft mijnen geest en 't revolteert mijn gemoed; maar, a propo, wat is 't leste nieuws uit Spanje Marcus. Uit Spanje, ja, 't ziet er daar drollig uit! Dries. Ge zoudt tcch zeggen wat Bismarck in zijn sterre gekregen heeft, van dat Volk nu te gaan op de teenen terten! Marcus. En de Spanjakkers die zoo hittig zijn! Dries. 't Is grof; rè3 uit de Ziekte komen. Marcus. Er sterven er nog dagelijks, Dries! Dries. Nog met dien Cholera liggen en nu gaan vech ten; gaan moorden en branden; gaan t water der zee rood maken van 't menschenbloed.... Brr, ge zoudt de wereld uit- loopen, als g'al die troebels overpeist... En wat is 't laatste nieuws, Marcus? Marcus. 't Laatste Nieuws? Dries, 'k heb hooren zeggen van iemrnd die zijn oogen versleten heeft met de gazetten te lezen, hij zegde mij ddt er 'ne moment geweest is dat ze gereed stonden om mal- s= kaar aan te pakken als beeren en tiegers. Volgens't leste nieuws was 't een weinigske gekalmeerd! Dries. Marcus! M arcus. Wat blieft er u Dries. 't Is al lang en al dikwijls gezegd, maar er zullen eens schrik- delijke kattastroffen zijn! Als ge dat hoort in alle Landen en streken!... Is d'Helle nü niet uitge laten, z'en zal 't nooit van haar leven zija. Ze willen perbliksem de menschen doen leven als de redeloeze ffediertens' Marcus. Dat is waar! 6 Dries. De schelmstukken worden ontelbaar! En hoe eeuwig veel dat er onbekend blijft, door 't vernuft der deugenieten!.. De Volkeren worden opgemaakt, om van de wereld een spelonk van d'helle te maken. Marcus. En de Mogendheden gaan hunnen goddeloozen zwier- dé Kerk vervolgen, den Paus gevangen houden, slechte scholen ondersteu nen, groote Legers maken om de Volkeren te pijnigen en te bederven Dries, Vriend, wij kunnen nog grouwelijke tijden beleven, als dat onwe'êr losberst en kan 't anders als losbersten! Dries. Ooh, en dat alles, alies te vereffenen is door de precepten der Christelijke Leering!.., Marcus, Vriend, geef mij d'hand; tot later. Marcus. Ja, want er mag in dees tijden niet gezwogen worden. LATER NIEUWS. Te naaste week zullen wij de dwaasheid doen zien van de plannen der Socialisten. Wij herhalen het De Cholera doet goede maatregels nemen; en zullen wij daardoor den Cholera prijzen Als het dikwijls brandt, wordt er voor beter blusebgerief gezorgd; zullen wij daarom 't vuur aan ons huizen steken?.Die Socialist is, in denzin der Gentsche woelmakers,brengt den Cholera van 't Ongeloof en van 't Zedebederf in zijn huis. Wij mogen dat in waarheid verklaren, nademaal al de Nrs der Gentsche Socialisten-gazetten doorweven zijn van stomme en onredelijke spot- ternijnen met de Religie.... De Socialisten beloven schrikkelijk veel; maar groote belovers zijn doorgaans niette betrouwen. Langs Thourout rödeeren nu stoute Duitsche bedelaars. Ze gaan bijzonderlijk in de kasteelen en rijke huizen en willen niet rijen of snijen. Rond Meesen (W. VI.) zijn in den nacht van zondag lot maandag 5 graanmijten in brand gesteken. 10,000 Bedevaar ders uit Henegauwen zijn dijnsdag naar Hal gekomen; de Bisscbcp van Doornijk was aan 't hoofd. De kerk was 3 keeren te klein. Na de Mis van 10 ure heeft de Sociëteit van St Vincentius A Paulo er een algemeene Zitting gehouden. In Augusti zijn 8,919 brieven in de vuilmaude geworpen,"omredewil van slechte opschriften. Te Luik gaat het ook soberkes met 't werk; nogtans zendt het Komiteit der Vlamingen ons 10 fr. voor de beproefde Werklie den van Mist. Dit Komiteit heeft nog den helft der gebouwen te betalen; maar die liefdadig is, zal liefdadigheid verwerven. D'HOP. Men begint voor goed te plukken. D'IIop van België zal goed zijn van kwaliteit maar locht van gewicht. In Engeland is de opbrengst uiterst schaarsch; in ander landen iets beter, doch van middelmatigen oogst. De prijzen verstijven. Te Savona, op de zee tusschen Genua en Marseilje is de pakketboot Ville de Malaga gezonken; er waren 66passagiers op en 28 man ekwipa°ie; tot nu weit men maar van 12 passagiers die gered zijn; en al d'andere?° Te Berlijn is een groot pluimfabriek afgebrand. Tc Jersey-City in En geland, zijn twee dames vergeven,door demisgreep van cencn Apotheker, vergever enJdood.JDe apotheker zit vast. Te Nokereisde plaats open van Hoofdonderwijzer; rond de stad Aalst moeten veel Landbouwers hun akkers bewaken. Stelen op de Velden, is zoowel dieftc als stelen in de Winkels, en dikwijls men steelt er de noodigc levensmiddelen van een gering werkende boerenhuisgezin. Ons Ministers gaan de vrouwen-daghuren op de route aan 80 c. af schaffen en wederom mansvolk plaatsen aan 2 tot 2,50 daags. T'Ertvelde waren zondag meer dan 1000 Xavcrianen, om de Plech tige Wijding van den Standaard op te luisteren. Er waren zelfs 2 Ameri- kaanschc Xaverianen in den stoet... Nieuws uit Fxa.voor de naaste week. Men schrijft uit MELSELËEen wonderlijk feit dat men zeker in het Voge- lenrijk weinig tegenkomt, is te Melsele gebeurd en kan men nog alle dagen be zichtigen. Ziehier het verhaal: in het begin van den zomer was er een jonge schoolknaap die eenen nest jonge musschen uittrek. Hij hield een van die kleine diertjes op, en trachtte hat tam te maken. Hij gelukte opperbest in zijne onderneming. De musch, groot gewerden zijnde, vloeg overal rend, binnen en buiten, en kwam telkens op het geroep van den knaap, bij hem terug. Nu, bet wonderste van de historie is dat de musch paarde, en begon te wonen vier maal op den zomer heeft zij hare kleintjes opgebracht, zender iets van haren tamgemaakten aard te verliezen. Dagelijks kómt zij nog honderde malen naar de woonplaats van haren jongen meester, wien zij eene bijzondere voorliefde schijnt toe te dragen. Als zij van op het dak der huizen hem ziet des morgends naar de kerk gaan, om de mis te gaan dienen, komt zij aanstonds hem op de schouder gevlogen en begeleid hem tot aan de deur der kerk. En niet alleen hij kan ze zoo pakken, maar al de kinderen der gemeente, zijn de vrienden van dit zeldzaam vogelken. Als zij maar een boterham in de hand hebbes, of eene vlieg vangen, komt zij aanstonds op hunne hand gevlogen, om het fijne stukje op te vreten. Het gebeurt soms dat zij, als goed opgekweekte onderdaan, met hare kinderen tot haren meester gaat, waarschijnlijk om ze hem te toonen, maar nog meest om er een beetje van te ontvangen, want zij leeft met hare fa milie van de aalmoezen der brave en menigvuldige vrienden van Melsele... Voorzeker,indien alle menschen zooveel liefde en dankbaarheid betoonden aan hunnen He.nelscben Meester en We'doener, als dit vogeltje aan zijnen heer en opvoeder, het zou er veel beter uitzien in de wereld als nu Hoelang is het geleden dat En- gelschman en Rus daar vechtensge- reed stonden? Het akkoord is nog niet gesloten; en reeds zien wij Duitschman en Spanjaard die te geneen opspelen en dreigen tot een gevecht op zee over te gaan. 'r 't Is over d'Eilanden Carolina,in de warme streken der Zuider zee, dat er kwestie is. Die Eilanden, alwaar men den besten rijs wint, zijn altijd aan Spanje geweest, zonder nogtans op 't kadaster te staan. Pruisen zegt dat die Eilanden pakbaar zijn, Spanje komt daar geweldig tegen op, en terwijl men aan dien pourp'arlé was, eensklaps zonder verwittiging, Pruisen geeft orders aan zijn Vloot, om op de voornaamste dier Eilanden, de Duitsche Vlag te gaan planten, hetgeen geschied is. Bij 't verDomen dier lijding zijn de Spanjaards te Madrid opge zwollen van gramschap en er hebben schrikkelijke woelingen plaats gehad. Met duizenden en duizenden is men geloopen naar 't Ge zantschap van Pruisen; de Gezant was er niet, maar 't huis is be stormd, men heeft de Duitsche Vlaggen en Schilden genomen, de zelve verscheurd en ten prooi geworpen aan 't vuur. Al de Spaan- sche gazetten roepen moord en brand; mén vraagt een Ministerie van Openbare Verdediging, om dadelijk den oorlog.aan Pruisen te verklaren; en de Beweging is dusdanig, dat, als Koning Alfons niet toegeeft, er een Omwenteling tegen hem tewreezen is. De Pruismans zwijgen, maar ze Ajn hellekwaad en koleirig om 'ne kalsei in twee te bijten; Bismarck lag op 't oegenblik van het affront,ziek te bedde; Keizer Willem is maar 't zesde van een halve panne; Moltke kan geenen weg; doch de Pruismans zeggen, dat de Nationale eer moet hersteld worden. Madrid, 7 september. De Gezant van Duitschland is teruggekeerd en door de gewapende macht naar zijn huis gebracht; 50 marchessés staan er schildwacht. Koning Alfons heeft 4 uren lang met zijn Ministers geconfereerd. De Spaansche Vloot wordt uitgerust; de Duitsche vloot is sterker, maar de krille Spanjaards vechten beter op zee dan de stijve Pruis mans. D'Ambassaieurs der twee Mogendheden hebben order ont vangen, van alles in gereedheid te brengen, om op 't eerste teeken naar buis te komön. Men weet, als een Mogendheid zijnen Gezant terugroept, dan komen de kanons vooruit. MADRID, 7 september. Er loopt een elektriek vuur van ver- ontweerdiging rond; dreigende mannen en vrouwen zijn gisteren avond de stad rondgeloopenzij hadden vlaggen en riepen: DOOD AAN BISMARCK Een policie-agentdie een dezer vlaggen wilde af- nemen, is op den grond geworpen en ter plaatsemet ponjaards dood- ge steken. Minister Canovas heeft aan Duitschland beloofd dat de plichtigen zullen gestraft worden. Men zegt dat Pruisen het eiland wil ontruimen, op Toorwaarde dat Spanje er ook afblijve. MADRID, 8 September. Zou 't waar zijn dat de Duitsche Vloot naar de Spaansche Zeeha ven vaart? De Raad van den Koning te Madrid heeft uit Spanje de vraag ontvangen, van de Duitsche Vlag op't Spaansche grondgebied openbaarlijk te doen groeien. Be Koning en zijn Ministers werken geweldig om de gemoederen te bedaren. Maar't Volk is opgehitst ten uiterste. MADRID, ander telegrams. Men vreest dat generaal Lopez Dominguez, zich aan 't hoofd van 't woedende Volk zal zetten. Koning Alfons zou hem als Minister langs zijnen kant willen. Er zijn Volks-oploopen geweest te Valencia en Sarragossa. SPANJE. De Koning is dijnsdag alleen door de straten van Madrid gereden. De tijdingen worden zachter van aard. De naam van het Eiland, door Prutsen'genomen, is YAP. SPANJE, 9 Sept. Wij mogen zeggen dat Koning Alfons in droeve labirenten zit; tusschen zijn Volk en Prutsen. Er worden sture maatregels genomen, maar zal 't helpen? En welk mogen d'inzichten van Bismarck nu weêral zijn? LAATSTE TELEGRAMS: De ziekte gaat voort in Spanje, zelfs spreekt men nn van Italië en de Spanjaards weigeren krakaf alle onderzoek over hun Eigendomsrecht. Aalst, 's saturdags. Tarwe 18 a 26 03 Rogge 14 CO a 15 Masteluin 16 5o a 18 Co Haver 16 50 a 18 5o Hop (1885) oS5 00 a 60 00 Aardappels 5 50 a 6 5t> Boter, 3 kil. 6 82 a 8 18 Eieren p. 25 1 90 a 2 10 Vlas 3 kilo o 00 a o 00 Viggens, koppel -loASo Hamme's eaturdags. Aard.loo k. 5 50 a 06 00 Kemp,11.k, 8 00 a 8 50 Boter p.k. 2 72 a 2 91 Eters p. 26 2 18 a 2 27 AudenaardeDonderdag. W.tarwep.h. 16 a.16 25 R.tarwep.h.ló 5cal5 75 Mastel, p, h. 11 A 12 Rogge p. h. 11 a 11 50 Hav.p.lOOk. 1550a 1650 Aardap.p.100 k. 6,00 Boter g.Jc. 2 27 a 2 68 Wa/égem, 's eaturdags. Er varen 050 balen. Vlas 1 k. p. k. 0 Co a 0 ld. 2 1 10 a 1 20 ld- 3 o 95 a 1 05 Werk o 61 a o 00 Mechelen,'s ealurdags. Tarwe look. 18 50 a Rogge 14 25 a Haver 15 75 a Aardappels 5 00 a Boter p. k. 2 36 a Gceraardsbergen maand. Tarwel00k.l9 a Masteluin 17 a 15 00 a 00 00 8 00 a 2 41 a 2 71 1 90 a o 1 3o a 0 co Ninove, s dijnsdags. TarwelÓOk. 18 00 a 2o Rogge 15 a 15 50 Aardappels 3 oO A 07 Boter 1/2 k. 1 35 a 1 45 Zéle, dijnsdag. Tarwe 1061. 17 - A 17 £5 Rogge 1501.11 Ee a 12 25 Boter p, k. 2 54 a 2 72 Sottegem, 's dijnsdags. Roodetarwel9 a 20 masteluin 17 00 al7 50 rogge 14 00 a 15 SO haver 15 a 18 Boeselaere, 's dijnsdags. tarwelOO.k. 2o Oo a 21 5o roode dito 00 a rogge 14 a 14 5o haver 15 00 a 16 boonen 21 Oo a 22 00 Aardappels 5 00 a 5 50 boter per k. 2 70 a 2 9o Eeiers p. 25 2 00 a 2 2o Antwerpen's maandags. Middelprijzen p. loo k. Tarwebl.ini. 1. k. 27 oO 2 k. 25 oO Rogge hl. inl. 25 Maandag werden ter veemarkt verkocht p. k. 53 stieren o 70 178 ossen o,75 A 0 85 191 koeien o,70 A 0 80 «94 kalvers 0,80 a o 99 Dendermonde maandag. Witte tarwe 19 50 a 20 Rogge 15 oO a 15 - Boter p. k. 2 40 a 2 7o Eeièrs p. 25 2 10 a 2 35 Kortrijk, maandag. Aardap.gele 6 CO a 7 00 roode 7 a 8 Boterp.l/2k. 1 46 a 1 64 Koolzaadol.103 k. 54 75 Lijnolie 100 k. 56 00 a CO St Nikolaas, dondedag. Aardappels Boter p. k. Eiers p. 25 Vlas p. k. 18 00 17 oO 13 15 50 12 5o 18 4 27 5 5o 2 63 2 09 Tarwe p. I06 1. Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Dnivenboonen Vlas Aardappelen Boter Eieren Der Lokeren Tarwe 1061.1625 A 17 25 Regge I06 1175 12 75 Garst I06 »12 13 Boekwlo6»— Haver 15o 11 50 13 5o Klaverzaad Thienen Dijnsdag. Tarwe,per lOo kilo 18 5o Roggo, 15 Aardappelen, 6 50 Boter, por kuo, 26 Hooi 4,5

De Werkman | 1885 | | pagina 4