Rampes, Misdaden en Oajrelukken. D£ MOORD IN WIEZE BOSCH CSKOSOTOKSakS&ii^. -ii awaararonmnBTpi BRAND TE LEDE. Dijnsda°; ten half twee is het daar beginnen te branden op d'hofsteê van Franciscus Van Hauwermeiren, san een mijt, naast de straat, en in weinig tijds was gansch het huis als éen vuurhoven. 21 Mijten stonden in brand, alsook veel gezaagd hout, dat moest dienen om een schuur en koestal te bouwen. Al wat hij bezat, stond in mijten: hooi, tarwe, rogge, geerst; en dat alles, benevens jonge fruitboomen en stalling is de prooi der vlammen geworden. Het huis, nog niet lang opgebouwd, is beginnen te branden aan de vensters,maar door de spoedige hulp der Geburen en Parochianen is het behouden. Paard, veulen, koeien en verkens zijn met moeite gered, alsook veel halam; de ploeg, de loofmolen zijn erin gebleven. Rond 2 ure was de brandspuit ter plaats en 't was avond, eer de vlammen uitgedoofd waren. Hoe mag 't vuur daar ingekomen zijn Men weet het niet. De schade moet groot zijn en niets was verzekerd. Zondag 11. tusschen 10 en 11 ure voormiddag liep te Wieze 't gerucht dat tegen 't Sas, in den bosch, een vis- scher zijn"eigen had kapot gemaakt. Men liep er he,ên en. men vond er een jongeling dood liggen. Opeen gazet had hij met potlood geschreven: Ik woon te Brussel, rue Progresju. Zijn revolver had hij nog in d'hand; de wonde,op den rechter slaap, was reeds wat zwart gewor den, welk deed vermoeden dat hij er moest liggen van den dag te voren. De Burgemeester van Denderbelle vond in zijn zakken visschersgerief en een boekje, waarop in 't fransch (op de gazet was 't Vlaamsch) in 't fransch ge schreven stond: Mijn naam is Remi Wouters, rue Progrès n° 311Brussel. Tegen den avond is 'tkacJaver naar Wleze gedragen. Maandag zijn de vader, moeder en 2 broeders ter plaats geweest. Remi had reeds verscheide dagen zijn huis verlaten, hij was zijn plaats kwijt, er had een huis twist plaats gehad; de broeder vroeg gedurig vergiffenis bij 't lijk. 't Was een tweeling, beiden zijn geboren te Gent den 25 October 1868.... Zelfsmoorden gebeuren, bij gebrek aan Christene Geloof, en door 't lezen van slechte boeken en schriften. Een zelfsmoord is een schrikkelijke zonde en een grouwelijke groote schande. Niet zonder groote rede wordtde gewijdde aarde aande Zelfsmoorders geweigerd; de Geuzerij wil dat veranderen, gelijk zij veel zaken wil veranderen, aldus de schelmstukken en misda den doende vermeerderen. BRUSSEL. Een dienstmeid is aangehoudenzij woonde bij mevr. R., Anspachlaan; mevrouw was t'Os- tende en de pronte dienstmeid plunterde de lijnwaadkas om feestparti|tjes te houden met hare kennissen. Er zijn valsche dobbelfranks in omloop; twee vrouwen en 'ne man die ze uitgaven, zijn door de Policie gesnapt. 't Heeft er schrikkelijk gebrand, donderdag avond v. d. w., in de Miniemen, op den hoek der Samaritaanstraat. Er woont daar,gelijkvloers,een jong huishouden, DeKers- maekers, z'houden winkel van Specerijen en Likeuren; ten 10 ure, de man neemt zijn petrollanap af, de stoel mankeert, hij valt, de lamp steekt 't vuur aan een petrol- vat, op 'ne pink, alles staat in brand; er woonden in den bouw q huishoudens die gelukkig allen gered zijn. In de Gretrystraat zijn ten nadeele van Mme C... die winkel houdt van goud en zilver, voor ongeveer 2,200 fr. juwee- len gestolen. De schelmachtige dienstmeid der Brede- rödèstjaat, die den eersten dag dat zij er woonde 15,000 fr. had gestolen, is reeds gepakt, 't Was een roste en dit ging haar tegen. Zij had nog bijna al 't gestolen geld in zaki Zij had 'ne man van complicie zekeren Nelen W.... die te Luik vastgegrepen is en terug naar Brussel gebracht. Oneerlijkheid brengt tot schaamte en schande. Te Brussel is aangehouden zekeren Ambrosius ('t is nog 'ne schoone naam voor 'ne schurk,) Ambrosius Heymans, oud-kotzitter en die nu 't pratijk had van in de winkels te faan koopen, 5 fi. te doen wisselen en een dobbelen ank in een nikkelken te vervangen. Mrge zijt abuusl Wat blieft er u? Ge geeft mij een nikkclkcn in plaats ran 2 fr...Zoo ging het,maar de schurkerij isuitgekomen en Brozen zit in 't droog. BrusselMeorderijtn. D'ander week te Meulebeek in d'Engelsche straat heeft de zatlap S., 'ne man met 7 kinderen, die laffe prij heeft zijn vrouw met een kapmes willen vermoorden, 't Monster zit vast en de 7 kinderen worden door brave geburen-verzorgd. In dito Brussel, ten gevolge van vuilcn hutsepot van leven, is in de Kint- straat een moordtooneel geweest... Als ge die levenswijze in den Geuzenwereld naziet, 't is al wat verderfelijk is.... t Is op aanzoek van een zekere dochter Albertina,dat een jongen van 19 jaar, klerk bij notaris De Neck, in de 't Kintstraat de Gouvernante wilde vermoorden. De klerk en zijn Sarragossa zitten vast. Nog al schoon spektakels uit Brussel: in de Rapenstraat, zekere Lowie,dronkaard en lap leefde sedert 2 maand gescheiden van zijn vrouw, die gevlucht was bij haren vader, Ruysbroekstraat n°2. Wat gebeurt er? Maandag komt Lowie daartoe meteenen hamer, een mes en 'ne flakon vitriool. De vader was juist weg en de vrouw, alleen thuis zijnde, schreeuwde om de muren te doen bersten; maar ze wierd vastgepakt en ging onder zijn handen bezwijken, als er geburen tusschen kwamen; dan is hij gevlucht en heeft op den hoek der Karmelieten zijn fleschkcn vitriool uitgedronken Nu ligt hij in 't gasthuis, met verbrandde keel en mond en in doodsgevaar...Dochters, jonge dochters, trouwt toch met trcenen dronkaard of met geenen slechten vuilen kerel, vlucht ook degene die ondankbaar geweest zijn jegens hun Ouders. ANTWERPEN. In de Lange Ridderstraat, Augus tijn Helst, oud 11 jaar, heeft thuis al spelende met vuur, brand verwekt aan eenpetrolflcsch en is erg verbrand aan lijnen rechterarm. - D'ander week, juist op den merkt- dki'-Artwerpen, rijn er dieven gedrongen m dlrerberg j Be Gouden Leeuw, den hoek der Oudé Vaartphaty te J zijn gegaan op een kamer der iste stagie en hebben er gestolen 1600 fr. in bankbrieven, in goud en zilver,alsook een gouden halssnoer met keting en een paar gouden oorbellen. Zij hadden 't slot der kamer doen springen. Een franschc rat die in de Ketstraat woonde, is door de Policie uit zijn huis gehaald. Hij heeft een eiken te pellen met de Justicie van zijn Land v«or aftruggelarijen. —De schilder Jules Vermond van Brussel, is in"d'Expositie ge vallen van een 10 meters-hooge stelling en erg gewond. Zondag achternoen, 200 kinderen eener Zondagschool gingen in rang over de Groote Markt, al komende uit 't Lof; een geuzen-Societeit is beginnen roepen ende huilen tegen den Onderpastoor dier Zondagschool, dat elk er affront in had; wegmet't papenras! zongen die wildemans; de Policie kwam er zooveel tusschen als de boomen van 't Park.... Menschen, wat zegt ge daarvan? Is er iets be ter, iets schooner dan een Zondagschool? Ge ziet wel dat er grouwelijke vijanden van 't Christene Bloed ondei ons wonen. GENT. Z'hebben bijna M. Van der Schelden te Gent bestolen, 'ne filou die op valschen naam papier-propatria kwam vragen, zijn naam is Pauwels, van Mariakerke. Ge ziet tot welke schande de dieven komen. Met naam en stuk in de gazet, en bekend gemaakt, zoover als er men schen wonen. Dien Pauwels neeft vroeger nog gestolen bij M. De Keyzer, ijzerwerk-koopman. Zondag op de Fruitmarkt is een beurzesnijder gepakt. Hij was in den zak eener vrouw geweest; 't mensch roept Beurzesnijder! De diefis geformaliseerd, dat men hem durft verdenken, doch als de Policie komt, hij werpt zijn gestolen porte- monnai zijlings weg. Doch een klein manneken, met 00- gen in zijnen sop, liad het gezien en de beurzesnijder was ontmaskerd. In de fabrieken te Gent zijn veel malheu ren rond de mekaniekenOprde Reep te Gent, d'ander week waren bijna ongelukken; men metst er een hoog fewelf; een werkman misstapt, gaat vallen in de diepte, och klampt zich vast en blijft zoolang tusschen hemel en aarde, totdat de metser Praet hem Kwam redden. Een heer die langs daar wandelde, gaf Praet een geldstuk tot belooning. Gevecht tusschen Deserteurs en Boeren. Te Heers, in Limburg, waren d'a. w. 4 Duitsche Dc*i serteurs die met een vrouw van Landen en een Duitsche Mestdag of feest vierden d'een herberg in en d'ander uit; ten half negen, namen zij den aftocht naar 't Kasteel van Heers om er te vernachten. Doch ze kregen er snabben en beten naar hunnen kop. De Duitschers gaven ook van donnerwetter en honterttauzent kartoffels, ja z'haalden steenen en wierpen ze in de ruiten. Dan zijn de dienstbo den met gaffels en rieken gekomen en 't was gevecht :een der Duitschmans wierd met een gaffel doodgesteken, een ander wierd gewond aan 't hoofd dat hij bleef liggen; de overige hebben de vlucht genomen. Over de zaak van Heers wordt nu gezegd, dat de Duitschers zonder slechte inzichten gekotneiTwaren, en dat zij alleenlijk uit Duitschland gevlucht waren, om aan den Soldatendienst te ontsnappen, 't Geval dat er veel Duitsche landloopers over de grenzen komen, maakt de menschen achterdochtig. UIT DE WALEN. 't Is daar gedurig van de schelm stuk, slecht leef en de kind ombreng. Men kan niet ge- looven hoe slecht de Walen-pays wordt; velen zijn gansch ongeloovig geworden en nu begint men tegen de maat schappelijke orde op te staan... 't Zal daar nog kaften spuwenjen katers regenen.TeNobressart,dochter "Elisa G., 20 jaar, uit een Pachthof, z'is naar Frankrijk moeten vluch ten en haar moeder zit vast. Te Lisogne is vermoord de kleine LucienPeteur en demoordenaars zijn onbekend. Te Seneffe is een dame in haar huis vermoord en dan opgehangen, om te doen gelooven aan een zelfsmoord, maar de geburen hebben t slachtoffer hooren alarm roe pen. 'ne Waal van Jemappe Kwam onlangs naar Brussel voor 15,000fr aktièn koopen.Dit gedaan zijnde, ging hij wandelen en naar de statie; aldaar op 't convoi stappende, onze waal viel bijna bots dood, zijn geld was weg. Hij loopt naar de Policie en verneemt er gelukkiglijk-.dat zijn aktien verloren waren en teruggevonden zijn. WEST-VLAANDEREN.Zondag stond de genaamde Leopold Sarlet, landbouwer van Moerkerke, te Brugge aan de statie met zijn gespan. Terwijl hij zijn peerd" te eten gaf, er fluit een trein, 't peerd verschrikt, Sarlet wil het tegenhouden, maar zijn linker hand wierd bijna afge sneden door de voetsteuning van 't rijtuig. Te St Mi- chiels, vrouw Stassart was van huis gegaan, haar kind van 11 maand latende aan de zorg vaa haar oudste dochterken 10 jaar oud. Ze was maar ecnige momenten weg, keert terug en vindt 't kindje verdronken in de waschkuip. In de statie van Ostende is verongelukt en na schrikkelijk lijden in 't hospitaal bezweken zekeren Alfons Van der Linden, geboren te Scheldewindeke in 1851 en getrouwd met Maria De Clercq. Op 4 dezer is te Wevelghem afgebrand een blok van 4 huizen, bewoond door Petrus Wallays, Dolf Clumbaert en Nathalie Depla. Op 8 dezer ten 2 ure 's nachts is te Deerlyk afgebrand 't huis van den wever Gust Van de Putte. Jan Frans Sauvange, van Frankrijk, maar wonende tot Oostende, dronken zijnde en zich te slapen gelegd hebbende op een schip dat naar Duinkerke vaarde, is eraf gevallen en verdronken. RARETEIT MET BE KAARTTeDesderbelle, bij L. Batselier, ze spelen ast de jaskaartF. Oppeis had eenen zesden van koeken haas; Derus Tan Riezen, eenen zesden van schuppen vreuw, L. Rotselier, eenen vierden van klavaren baas en eenen viarden van berientien ;Jan Triest loonde'ne vierden van herten haas en 'ne vierden van klaveren tien... Waren dat geen felle Toenders? LOOPENDE NIEUWS. Zondag 20 dezer, zal er te Kortrijk een groote Vergaringe zijn van oud-Pauzelijke Zouaven. 't Is alsdan 25 jaren geleden dat 't Vaandel der Pauzelij ke Zouaven te Caltelfidardo den eersten keer in 't vier ging.Men rekent dat er sedert 't jaar 1817 meer dan 100 miiloen menschen van de Cholera gestorven zijn. Een Pater Missionnaris uit Beyrouth, schrijft dat de Cho lera overwonnen is, als men van 't begin af, den patient kan doen zweeten. De Dood spaart niemand; in 't zui den van Frankrijk is door den Cholera schielijk weggeno men, de Bisschop van Aix. Hij was van 't jaar 16."— Er is te Leipzich een Congres van Duitsche koKSDe kook kunst is een voorname zaak Te Bsussel zijn er nu dieven die voor pratijk heb ben de koetsiers te beste len... Wat zullen wij nog al hooren? Ze spreken t'Aalst van groote openbare werken.... Dat 't God be liefde, want 't zou er van den Winter kunnen spannen! Een werkzaam leven is een gelukkig leven, want niets dtovseer dan den tijd te moeten dooden.... T'akkoord, zei de Waal en hij zei zijn veertien dagen op. Er is te Luik een officiéele Meester gestorven,"die deel maakte van de Sociëteit der Vrijden kers en die gestorven is als Vrijdenker. Op zijn graf zijn officiéele Meesters komen zeggen, dat zijn voorbeeld tot navolging strekt.... En die venten willen perforce hebben dat zij de Civilisatie zijn....Goeden dag,u allen, zei de vos en hij stapte 't hoenderkot binnen. Te Breda is plech tig ingericht een Katholieke Militaire Vereeniging. Dus danige bestaan f.in alle garnizoensteden van Holland en d'Overheid heeft er vrede meè. Men gaat in Rusland en in Pruisisch-Polen met uiterste strengheid te werk tegen de Polakskes.... Rus en Pruis, dat zal nog terug op uw hoofd vallen! Tot hiertoe zijn er afgeschaft 167 officiéele scholen die te samen telden 693 leerlingen. 66 stonden gansch ledig err d'ander hadden 4, 5, 6 leerlings- kes. In Holland schrijven de geuzen-gazetten dat die 167 afgeschafte officiéele scholen 240,000 kinderen hadden. Ze nemen moedwillig 't getal inwoners dier Parochiën voor studenten..? Voltaire moet zeggen,: Ik, die zóó kon liegen, ik word den baard afgedaan door mijn discipels! Er is te Parijs een Meeting geweest van Vrouwvolk, van Anarchistersen, die noch min noch meer vroeger dan alle Bestuur omver te werpen.. C'est qa; en> als er een Bol- of Kaart- of Spaar- of Zang- of Teerling- of Bak- of Visschers-Societéit wordt inge richt, 't eerste van al isEr mbet een Hoofd, 'ne President en een Com missie zijn... Inde meeting van Pa- 'rijs was er 'ne moment dat er twe.e vrouwen te gelijk op 't spreekge stoelte stonden; en d'een wilde niet awijgen voor d'ander. Dan vroeg een anarchist het woord: Uw naam? zegde men. Mijn naam, zie! en hij sloeg van achter op zijn broek.... Ze kweeken een Volkske, die Socialisten en die Anarchisten! T»1 Menschen, 't is ongeloof el ijk hoe slecht die geuzen-gazetten worden, de Vlaamsche zoowelalsde Fransche. Onlangs kregen wij een dier gazetten in handen. Wel, hemelschen Vader! Hoe kan 't menschdom zoo diep zin ken! Van 't begin tot het einde, wal gelijkheden en ontuchtigheden, vui len laster tegen O. L. Vr. van Hal en tegen 't Geestelijk, en daar tusschen middelen en aanduidingen tot de grou- welijkste schelmstukken. Moesten de schrijvers dier ga zetten duivels uit d'helle zijn, z'en konden niet walgelijker of niet slechter schrijven. 't Is maandag en dijnsdag Prijsdeeling geweest in d'Expositie van Antwerpen. De Koning is er'geweest en die een Medailje kregen, waren niet weinig preusch. Er gaat eerlang een Congres zijn van Vrijdenkers... Vrij denkers, Leopold I heeft ze getituleerd, dat zijn barbaarsche en wilde gasten, zoo 'gig' wreed en gevaarlijk als de wilde gedierten uit de bosschen. Bij een blikslager te Gent, in de Geldmunt, heeft anlangs een aardig geval plaats gehad. Toen alles in de diepste rust gedompeld was, ontstond er met eens een helsch gedruisch in den winkel: emmers en korven, potten en pannen, alles vloog op den grond en het was alsof daarna al die voorwerpen dooreen geslagen wer den... De man werd wakker en niet twijfelende of er waren dieven in huis, trok hij zijn venster open en begon om hulp te roepon. Onze dappere nachtpolicie sproDg spoedig bij, en drie, vier wakers maanden den mnn aan, dedenr te komen opendoen. Maar zij hadden al zoowel hem naar eene verzekerde dood kannen zen den! Hij weigerde en smeekte de öpenbare macht zijne deur maar in te stampen. Zulks werd gedaan en men vond op den grond een aantal blikwerk liggen en van uit eenen hoek kwam de kat van den huize gesprongen, die nog bezig was met eene lekkere muis op te smullen. Ik zal je leeren. Weet ge t'Amsterdam de Kei zerstraat? Neen Ik ook niet! Maar 't volgende is daar gebeurd: Een vrouw kreeg rusie met haren man; er kwam veel Volk bij en de vrouw sloeg heren vent een koppel blauwe oogen, terwijl zij hem toeriep: Dat zal u leeren Socialist te w ezen, te drinken en niet te willen werken.

De Werkman | 1885 | | pagina 2