Hel Ka,sled der Verdoemenis. Een stille Overweging w—wuii» maaiOTM naar 't uitgebreid werk van S. Van der Gucht. 15 XV. Droefheid en Moord. 't Was de deurwaarder Polycarpus Verstieren, vermaard in g'heel den Lande van Aalst voor zijn onmeêdoogend gemoed. Hij stapte binnen als een stoute stuiver en vestigde zijn kattenoogen op den ijdelen winkel dier mer.schen. Wat wilt gij? vroeg de ongeluk kige koopman met sture stem; hij meest immers den Deurweerder niet vreezen en was verbitterd over zijn schaamteloosheid. Josef Verboelen, sprak de deurwaarder op justicialen toon. Dat ben ik, gij kent mij immers wel. Koopman van beroep? Dat ben ik! Wel zeker? Nog eens dat ben ik!.. Gij verveelt mij... Wat is er van uw begeerte? Wat durft gij hier komen doen? Beleefd volk, dat moet ik bekennen, zegde Verstieren, stoutweg binnen stappende tot in de voorkamer vaar Josef hem volgde; daar zette hij zijnen bril op, nam zijn leeren brieventesch en trok er een ze gelpapier uit, ontplooide het, verhief zijn mageren scherpen gie- renkop, om vooraleer hij begon te lezen, zijn slachtoffer boven zijn brilglazen te bekijken; dan begon hij zijn litanie: s Ik, Polycarpus Verstieren, Deurwaarder bij het door Keizerlijk plakkaat ingericht gerechtshof te Aalst, en als dusdanig behoorlijk gepatenteerd; agierende in den naam van den weledelen heer Hen drik van Heverboom, grondeigenaar te Aalst-Schaarbeke, vermaan den genaamden Josef Verboelen, koopman en winkelier, het huis met zijne erven, gestaaa en gelegen in de molenstraat, lietgene hij heeft verpand op geldlast van vijfhonderd gulden Brabants Courant aan den bovengemelden edelen heer Hendrik van Heverboom, en welkers hosfdsom en intrest hij op gestelden tijd van achtien maan den niet betaald heelt, binnen de drie dagen te verlaten, op pene van er gerechtelijk door gedwongen te worden. Aldus gedaan ende sprekende tot zijnen persoon,op dato van heden 2gseptembris 17... Ik, Polycarpus Verstieren. Man, 't is reeds geteekend, ziet ge wel, omdat ik wist dat gij thuis waart. Dit zeggende legde Verstieren 't brandschrift op de tafel en vouwde zijn brieventesch toe. De koopman stond daar stom als 'ne visch es roerloos als een arduinen kolom. Toen hij zag dat de Deurwaarder ging wegloopen: Mr, riep hij, M. van Heverboom heeft met mij niets te verrichten; ik heb hem op gestelden termijn eerlijk betaald, eerlijk betaald? Dan moet gij kwitancie hebben. Een kwitancie heb ik niet; 't is M. Plachal die de kwitancie moest teekenen en M.van Heverboom zal mij eerstdaags die kwitancie sturen. Wie? sprak de Deur waarder! wie? Plachal?... Prullen! Er bestaat zelfs geen Plachal! wie komt gij hier toch voor den zot houden? En dengefopten snul spotachtig beziende, verliet hij het huis. Verboelen bleef met 't verzegelde papier in de hand, vol vertwij feling staan.... Klopte zijn hert nog, hij twijfelde eraan! Eensklaps hoort hij iets achter zich ritselen; 't is zijn vrouw: Man! man! roept zij, wat is er toch? spreek! spreek! Hij kon maar antwoorden, dan nadat een tranenvloed hem ontlast had: Vrouw, zegde hij, vrouw, wij zijn doodarm! nu willen zij ons huis afnemen! De deur waarder... citatie,.. M.van Heverboom die zegt dat ik hemniet be taald heb... Mijn schuld, mijn schuld alleen; och, ik mocht niet betaald hebben zonder kwitancie Vrouw, wij gaan sterven van honger! Brigitta begreep aanstonds de toestand,doch als een wijze kloeke vrouw, vertroostte en versterkte zij haren man met liefderijke woor den, zeggende dat alles nog zou beteren, dat zij in een kleinder huis konden gaan wonen, datzij zou gesponnen en genaaid hebben om een daghuur te winnen; dat er toch altijd 'ne goede God leeft, die zijn kinderen beproeft, maar dezelve niet verlaat. Josef bleef in mijmerende gedachten; eensklaps begon zijn bloed te koken over de laffe schelmerij waarvan hij 't slacntoffer was; hij maakte zijn eigen op: Neen, riep hij, alzoo zal dit niet blijven; bij van Heverboom zal ik gaan; dadelijk, en durft hij mij in 't aange zicht zeggen, dat ik niet betaald heb, wee hem dan! wee hem!... En zijn grondeiken stokgrijpende.meinde hij dedeur uit te loopen, toen een dof geplof hem tot bedaren bracht. Brigitta viel op den grond, als een stuk hout Terzelvertijd ging de rentenier Lucas naar zijn dood, ja, naar zijn dood en wierd er tegen zijnen ongelukkiger. Neef een komplot gesmeed, een helsch komplot. Eenige uren te voren, van Heverboom zat in d'eetzaal van zijn Kasteel, in gedachten verslonden, terwijl de kleine Maria op het vloertapijt speelde. Hendrik, de koelbloedige moordenaar, die niet meer maakte van een menschenlevem dan van een vlieg, ais dit menschenleven in den weg zijner geldzucht stond, hij had nogtans een teedere genegenheid voor dat lieftallig weesken Maria. In de slechtste menschen, 't is zdden of ge zult er toch éen goed gevoel in vinden. Maar nu zag hij zelfs naar de kleine niet om, belde Threes en zegde dat Karei Kwakbeen in da boekerij moest komen, 't Was daar, dat de schelmerijen gesmeed en beraamd wierden. Karei, zegde Hendrik, ik heb uw dienst noodig. Mijn hulp noodig, Mr! Ja, heden komt Lucas Verboelen hier soupéeren, 't zal laat in den avond zijn, als hij van hier gaat, doch hij mag in zijn huis niet geraken. Dat is besloten, Karei! Ik versta u, Mr, gij hebt den Rentenier zijn goed op lijfrent gekocht en nu wilt gij hem een pasport verkenen voor den anderen wereld. Juist geraden, Karei Kwakbeen. Maar Mr, als 't u blieft! Gaat gij alweèr beginnen, met uw scrupulen.gij die een oude moordenaar zijt, reeds ter dood veroordeeld en door mij gered? Meint ge dat ik uw leven gered heb en u een bestaan verschaft als 'ne Prins, om u daar te laten zonder eenig werk? Kwakbeen, gij verveelt mij, gij verbittert mij, ik wil gehoorzaamd worden, zonder tegenspreken. Luistert nu: Wat blieft er mijnheer? Gij vergezelt den Rentenier dezen avond, als hij 't Kasteel verlaat,... gij maakt hem van kant.... op welke wijze, dat is üw zaak.... Luistert verder: als de Rentenier den grooten slaap doet, ge neemt zijn gouden horlogie, zijn dito snnifdoos en al zijn geld, ge knoopt dat in eenen zakdoek, welken gij met bloed zult besmeu ren en ge gaat daarmeê naar 't verlaten wachiershuis, achter mijn Kasteel. Is 't begrepen? Karei Kwakbeen deed teeken van ja. In 't verlaten wachthuis. Daar zult gij vinden een volledige kleeding van Pater Capucien.. Ge trekt die kleeding aan,.... be geeft u naar de molenstraat in 't huis van Jef Verboelen, den koop man in blauwe kielen,... ge zegt dat gij komt in den naam van den uitzetter welken u twaalf kronen gegeven heeft, als eerste restitutie; ge blijft daar eenige oogenblikken en ge laat 't bebloed paksken in eenen hoek der kamer staan, op zulke wijze dat de Jucticie alleen, bij een nauwkeurig onderzoek, het kan vinden!.. Alles wel verstaan? M"-, riep Karei Kwakbeen, mijn hert grouweit! Zoo dan, uw hert grouweit! Ja, en 'k vraag mij dikwijls of ik niet beter zou doen, mij ge- rechterlijk te laten ophangen, dan gedurig mijn consciëntie meer te besmeuren en 't onschuldig bloed te vergieten. Uw consciëntie, uw consciëntie! Dat zijn oude versletece za ken, Karei; Dood, al dood, Karei! wie is ooit uit d'helle teruggeko men! Mijnheer, er moeten er geen terugkomen; d'helle is in mijn binnenste, ik lijde dikwijls als een verdoemde ziel! Och dat zal beteren, als gij er dieper in zijt... Enfin, ge moet het maar weten; zeg mij ronduit: Zijt gij bereid mij te gehoorza men? ja of neen! Men ziet dat van Heverboom sprak gelijk de Vrijdenkers en Geu zen van onzen tijd spreken, om aldus alle gevoel van eerlijkheid en van deugd in d'herten te versmooren en den schrik der schelmstuk ken weg te nemen. Karei Kwakbeen zat in de prangijzers van de deugenieterij; hij had den moed niet zich los te trekken; hij kende van Heverboom tot alles in staat en gaf zich over: Mijnheer, zegde hij met rauwe en heesche stem; mijnheer, mijn besluit is genomen; ik zal doen wat gij vraagt; maar laat het toch de laatste misdaad wezen of eer lang vliegen wij beide in de kaars van Heverboom kende zijnen lijfknecht; als Karei iets beloofde, hij wist dat hij op alles mocht gerust zijn.. Een uur nadien wierd er aan de poort van 't Kasteel gebeld. 't Was de Rentenier. ('t Vervolgt.) KERKELIJK NIEUWS. Te Fribourg, in Zwitserland, is dees jaar 't Congres geweest, ter eere van 't Allerheiligste, ctta tot Vereering en Uitboeting op te wekken. Uit ons Land hebben er gesproken Kanunnik Bodart, vaa Gent, en Pater Verbeke van Brussel. Men heeft ia dit Congres sterk aangedron gen, om de kinderen van jongsaf de gewoonte te doen aannemen van voor 't Allerheiligste te knielen. Het bijwonen der Processiën is er ook sterk aangeraden. In 't Klooster Arme Claren te Den- dermonde wordt't Gulden Jubelfeest gevierd der Eerw. Moeder Abdis. Er is een Belgische Bedevaart naar Lourdes, uit de Walen, 970 Pelgrims en 82 zieken; 't is een heldhaftig en Liefda dig werk de arme zieken op deze lange reis meê te nemen, en men ziet de klaarblijkende wonderen die er op volgen. Voor de Eer ste maal sedert de jaren 1600, is te Drontheim, ia Noorwegen, een openbare Priesterwijding geweest. Ia Christiana, d'hoofdstad van Zweden, zijn verscheide Gasthuisaonnea. 't Is nü dat tot Exaarde, bij Lokeren, de groote plechtigheden plaats hebben ter eere van 't H. Kruis, 't is daar dat elk jaar 't Kruis verheven wordt en op treffende wijze vereerd en aanbeden. Zondag 20 dezer, ten 11 ure, gaat te Mechelen een groote Historische en Godsdien stige Stoet uit. Woensdag 3o September, te THlELT, in St Pieterskerk, ten 11 uren, een plechtige Lijkdienst voor den E. H. De Bo: zaliger. Na den Dienst, eenvoudig Eetmaal en Lofrede van den achtbaren Overledene door heer en meester Guido Gezelle. Maandag H. Mattheus, Apostel en Evange list; hij was ontvanger der belastingen te Capharnaüm, als do Heere Jesus hem riep en als hij aanstonds alles verliet ea den God- Mensch volgde. Na de Verrijzenis was hij het, die het eerste Evan gelie schreef; dan ging hij naar Ethiopia, en deed er groote Mira kelen, o. a. op zijn woord, de dochter des Konings die deed was, keerde tot het leven terug. Daarop volgden veel schoone bekeerin gen. Eenige jar n nadien ontstond er een vervolging en Mattheus wierd vermoord, terwijl hij Mislas. Dijnsdag, H. Mauritius en Gezellen, Martelaars in 286Woensdag, H. Linus, Paus en Martelaar in 't jaar 70. Vrijdag, H. Cleephas, discipel van Christus en Martelaar. 'k Zeg, 'k zeg en 'k herhaal Droeve slechte tijden!... Als wij hooren dat er schoolmeesters zijn, in ons Christene Land, die hunkindersongedooptlaten; die hun Familie op zijn solidairs doen begraven. Brrr... 't En wilt van geen menschen gepeisd zijn!.. Ge moogt al zijn leven zonder oogen geweest zijn en ge moet nóg zien dat zulks verder felijk zijn, in desupreemste manier.... Wat zijn ze van zin met de wereld?... En al die wonderbare teekens in onzen tijd!.. Zijn dat geen bovennatuurlijke stemmen die tot de Volkeren roepen?.. Wie kan de Mirakelen van dezen tijd loochenen? Niemand, nie mand!... De Werkman beroept allen, hij zet zijn gazet gratis open voor al die er iets kan tegen opbrengen en niemand die durft ant woorden... Nogtans ze gaan voort *et spotten en gekken en met anderen in hun vuil ongeloof te willen brengen. Hun Ongeloof wel, heilige deugd 1 Ze zijn er ever, vol poindonneurmaar 'ne LIJST VAN BOEKEN te koop in onze Bureelen. N. B. De boeken met een worden franco verzonden; voor al de andere, om franco te bekomen, io c. per hon derd opslag. L 'OPKOMST der STOOM TUIGEN, door Kanunnik Mer- tens 1,00 2. REIZEN naar den Noordpool, (of verhaal der stoutmoedige en gevaarlijke tochten doord'ijsklotsen van 't uiterste Noorden;) l,oo 3. 't VLAAI! SCH KEU KENBOEK, om te leeren ko ken, de tafel dekken, opdie nen, voorsnijden, opleggen enz. 1,00 4. - 'DE MARTELAARS VAN GORCUM. door Mgr La- forèt, Rektor van Leuven; in dit hertroerend en geleerd boekje wordt de ware toe stand der 16'eeuw uitgelegd, prijs oöo 5. - DE KROON DES HE MELS, een meesterstuk uit het Duitsch vertaald in Duitschland is het op korten tijd 6 keeren moeten herdrukt worden, 6 keeren;dj Vlaam- sche vertaling is meesterlijk en de druk maakt er een prachtwerk van. De Kroon des Hemels is allerbest ge schikt om als eersten prijs of als geschenk gegeven te worden. Prijs 2.oo 6.-DENIEUWE LIKEUR STOKER,bevattende de kunst om zonder distilleerketels of forneizen de beste en fijnste likeuren te bereiden, even als alle soorten van beziën- wijn, alsook het versnijden, klaren, bewaren en veroude ren van alle dranken, door C. Van Z.... gewezen Likeur stoker te Antwerpen 2 00 7.- 't MARTELAARSBOEK of heldhaftig gedrag der Belgische Geestelijkheid, ten tijde der Fransche Omwente ling in de jaren 93, door J. B. Van Baveghem, oud-Pistor van Zvvijndrccht, een boek in 8° van 573 bhdz. (per occasie 2,00 8. De Mirakuleuze GE NEZINGEN van Lourdes, de vertaling van't nieuw fransch werk van Lasserre, behel zende het uitgebreid verhaal van 5 wonderbare genezin gen 1,75 De Spaarzaamheid o,3o Genoveva van Brabant o,75 Baekelai ds-bende l,oo Rosa van Tanneburg o,75 Volmaakte Likeurstokerl,75 't Gestolen kind 0,60 De Kroon des Hemels 2,00 8 Bloemen,in schoonen hand, roode sneè 1 ,5o Uitgezochte gebeden, met een Mis voor eiken dag der week, in band, ver guld op sneè T,5o Gulden Boekje d.Mis o,!6 't Kind van Maria o,2o Gebeden van Troost in lij den, per honderd 0,80 Boekje van 0. L. V, van Gedurigen Bijstand 0,75 H. Godelieve o,3o Manna voor godvruchtigo Zielen, in band, roode sneê 2,15 Zelfde boek, gebrocheerd 1,80 Wegder Goddelijke liefde, ecboon prettig boekje in band,roode sneè 1,25 Jan Clercker of de laatste Binders van Vlaanderen. Prijs 2,25 franco 2,50. Van dit croot verhaal is 'tkort begrijp in de Werkman verschenen en heeft d'alge meene bewondering opge wekt. PARLOIR. Uit B. van M. F. V. G. 2,50 tot sept. 86. Looch. Ja, 't is tot en met 673. Uit V. 4,00 voor ab. en 1 boek. De naaste week, een fraaie op lossing van den R. P. k. uit St An*a.

De Werkman | 1885 | | pagina 3