Het Kasteel der Verdoemenis, Overzicht en Kerkelijk Nieuws. naar 't uitgebreid werk van S. Van der Gucht. 16 XVI. Wreede Moord en valsche beschuldiging. Er wierd gebeld aan de voordeur vap 't Kasteel.... 't Is de Rentenier, de terdood veroordeelde. Hij wordt feestelijk binnengebracht en getrakteerd met 't fijnste dat van Heverboom in zijnen kelder heeft. Wacht u altijd van de vleiers en van de groote belovers; maar de Rentenier is in den der den hemel van vreugd en glorie, omdat hij op dit Kasteel zoo wel wordt ontvangen. M. Plachal is daar nog niet; men gaat ondertus- schen in den hof een wandeiingsken doen; de tijd vliegt, als men in vermaak is, en 't was reeds avond, 't begon donker te worden, toen men terug in 't Kasteel trad,om er te soupeeren. M. Plachal nog niet gekomen? vroeg van Heverboom aan de dienstmeid. Neen, Mr. Wel, wel, wat mag er zijn? die heer is nogtans altijd van zijn woord! Hoort,wij gaan niet meer wachten, Threse, ge moogt opdienenM. Verboelen, waarschijnlijk zal M. Plachal door onverwachte bezigheden weerhouden zijn. Wij zullen ons maar aan tafel zetten; komt hij heden niet, het zal mor gen zijn, en 't eenigste gevolg hiervan zal wezen, dat ik d'eer zal hebben u tweemaal aan mijne tafel te ontvangen. Men begint te eten, zonder lezen, want gasten gelijk van Hever boom bidden niet; zouden ze wel! vloeken en den ongeloovigaard spelen en hun geweten versmooren onder de misdaden, (dat is hun werk en hun ambacht. De spijzen waren lekker en overvloedig, en de fijnste en oudste wijn wierd opgehaald. Ach, peisde de Ren tenier, waar heb ik dat verdiend? Hoe zal ik aan Mijnheer mijne dankbaarheid kunnen betoonen Ongelukkige, ziet ge niet dat van Heverboom van tijd tot tijd naar zijn uurwerk kijkt Hij ziet hoeveel minuten u nog van uwe dood scheiden. Die man is ver hard en versteend door zijn misdaden en door zijn goddeloosheden. Hij gelijkt aan d'heidenen die al lachende en gekkende, de pijni gingen en den doodstrijd hunner slachtoffers bijwoonden. Maar buiten wierd het toch zóo donker, dat de Rentenier niet meer gerust was en absoluut wilde weggaan, beleefd zeggende dat hij geen liefhebber was van met den donkeren alleen naar huis te gaan. Wees gerust, zei van Heverboom, daarin is voorzien, vriend; 't is maneschijn en mijn lijfknecht Karei zal u tot aan uwe woonst vergezellen. Dit stelde Lukas gerust; hij bleef dus lachen en klappen en drin ken, er. de tijd ging zoo lustig voorbij, dat het weldra negen uren sloeg. Dan stond de Rentenier recht en verklaarde hoffelijk dat hij geen langer misbruik kon maken van de goedheid die den edelen heer voor hem betoogde. Nu had van Heverboom er niets meer tegen, en men nam afscheid op de vriendelijkste wijze, met de be lofte van 's anderdaags weèr te keeren. Men was in September, welke maand ons gewoonlijk zulke fris- sche en verrukkelijke avonden levert; een blauwe hemel, fonkelende sterrekes, oneindig in getal, d'afwisseling der vallende sterren; de zilveren wemelingen aan den melkweg; en het weder, zoo zacht en zoo lief als d'oogskes van een spelende kindeken wie heeft die prachtige september nachten niet gesmaakt en bewonderd Onze twee manschappen zijn de poort van 't Kasteel uit en stap pen op den voetweg die u naar de Gentsche baan brengt. Eenige poozen gaan zij al zwijgende.. Och, zegt de Rentenier, welken schoonen avond Inderdaad, M., antwoordt Karei, 'tis schoon weêr. 't Sesoen begint allengskes naar den winterkant te zakken, veel schoone dagen hebben wij niet meer te verwachten. Wie weet, M., den Herfst wordt de tweede Meimaand ge noemd en geefi schoone dagen Schoone dagen, ja, maar 's morgens en s avonds rauw en ongezond, derhalve niet aangenaam meer. Voor iemand die onderhevig is aan verkoudheden, is de zo mer verkiesbaar. Zekerlijk, en dat is bij mij 't geval; ik ben zeer week, sprak de Rentenier,en kom ik te sterven, 't zal zijn door een verkoudheid op de borst. M., zegde Kwakbeen, ik kan u verzekeren dat gij van geen verkoudheid op de borst zult sterven! Hoe weet ge dat, vriend Alleenelijk met u te zien, Mijnheer Ha, Karei, daarin zijt gij mis! al zie ik er kloek uit en taai, echter ben ik zwak van hert en van borst. Dit kan zijn, M maar ik herhaal u, daarvan zult gij niet sterven,ik zeg niet door een schielijken overval aan keel of hals,dat is wat anders Nu waren zij aan den kant van eenen bosch genaderd; (Kwakbeen keek rond en luisterde; hij zag of hoorde niemand; hij neigde zijn oor langs den kant van den steenweg, of er soms geen rijtuig na derde nietsnietshij zocht iets in zijnen zak, schudde zijn hoofd, alsom de laatste knaging weg te werpen. Vriend, sprak de Rentenier, voortgaande, het hoofd gebogen, gij spreekt als een Docteur, ik wenschte dat gij de waarheid zegdet. Als Karei iets zegt, antwoordde de moordenaar, dan is het dikwijls de waarheid Daar!.... Zijt nu overtuigd dat mijn voorzegging uitvalt?,.. En hij haalde een dolk uit, en hij trof den ongelukkige juist in het balzenfas, waar een wonde onmiddelijk de dood veroorzaakt.... 't Schelmstuk was volbracht.... De Rentenier zakte neêr, zonder éen woord te uiten, dood als 'ne steen.... Karei trok hem over de baan in 't geboomte en deed verders wat zijn meester hem bevolen hadzijn geld, en horlogie afnemen, het in eenen bebloedden neusdoek doen, en naar 't verlaten wachthuisje loopen, alwaar hij zich als kloosterling verkleedde Laat ens nu terugkeeren naar de Molenstraat, op het oogenblik als Brigitta, de vrouw van Jesef Verboelen, daar in onmacht viel. Schuins over zijn deur woonde een bakker,die een braaf en mensch- lievend man was en zijn vrouw niet min. De bakker, ziende dat er buitengewoon over- en weerloop was bij Verboelen, riep zijn vrouw die naar 't huis ging en al haar gedienstigheid in 't werk stelde om die bedrukte menschen te helpen en bij te staan. Zij zorgde voor de vrouw en voor de kinderen, gaf die arme schaapkes eten en deed ze slapen, terwijl zij voor den ongelukkigen Verboelen hare beste woorden van troost uitzocht. Als 't avond geworden was,kwam de bakker zien waar zijn vrouw verbleef; met diskreete woorden ondervroeg hij zijnen gebuur naar de oorzaak der ontsteltenis van zijne vrouw 'Jef Verboelen ont lastte zijn verkropt gemoed in het hart van dien waren vriend, ver tellende wat hem overkomen was bij zijnen Oom en hoe van He verboom hem schandig bedrogen en bestolen had. Toen de bakker zooveel onrecht hoorde, toonde hij zich veront- weerdigd, echter kon hij niet gelooven dat M. van Heverboom Josef zou hebben bedrogen; deze heer, zegde hij, is door en door eerlijk; en hij raadde zijnen gebuur aan, van 's anderdaags naar 't Kasteel te gaan, alwaar ongetwijfeld een misverstand had plaats gehad.... Ondertusschen bleef Brigitta ziekelijk en de brave gebu- ren, laat in den avond, als hun kinders slapen warea, ze keerden terug, om dat bedrukt huisgezin met woord en daad te troosten en te helpen. Er zijn immers ten allen tijde goeie herten in de wareld, menschen die hun Mjdende medebroeders teèrhertig en krachtdadig helpen. Ze zaten dus in de keukea te klappen, en 't ging 12 uren slaan, toen er aan de voordeur wierd geklopt. De bakker, die meinde dat het zijn knecht was, om orders voor 't aachtwerk, hij ging ©pen doen; maar heere des Hemels! 't was 'ne pater Capucien die vroeg naar Jasef Verboelen; hij wierd binnengeleid, vroeg aaar den toe stand der vrouw, sprak eenige troosten woorden en zette zich nsèr in eenen donkeren hoek der kamer. Daar, zonder dat er iemand oogmerk op had, legde hij een paksken in den hoek neêr en sprak alsvolgt: 11 Mijne goede menschen, zegde hij, ik ben gezonden van uwen ouden uitzetter, die u zooveel geld debiet is gebleven. Het is echter een eerlijk man die tot inkeer is gekomen en ik breng u in zijnen naam 12 Kroonen, en alle maanden zal hij u een derge lijke som doen behandigen. Zie, hier zijnde 12 Kroonen. En de valsche Pater reikte de Zilverlingen aan Josef over, die ze dank baar aanveerdde. Dan stond de Pater op: Menschen, zegde hij, kwijtbriefke moet ik niet hebben, dan na de volledige betaling. Zoo, tot binnen een maand.» En diepbuigende verliet hij het huis, zoo geheimzinnig als hij gekomen was. Een lange wijl stonden de twee Familiën als stom van verbazing, doch nadien begonnen zij met volle monden over dit wonderbaar bezoek te spreken. De bakker schudde zijn hoofd en zegde er niet veel over. (Wordt voortgezet.) Aalst, 22 September 1885 Vriend Macharis, En wat zullen wij zeggen van den Tijd? In Frankrijk zijn het op Zondag 4 October de groote generale Kiczingen, voor de Kamers en voor den President; in de kleine Steden en op den Buiten, men redeneert erover in kalmte en met ware vaderlandsliefde, maar de groote bedorvene centers beginnen afgrijselijk te woelen en te krioelen,en hun Vergaderingen zijn al wat zot en uitzinnig is. Spijtig, Macharis, dat al de goel menschen van Frankrijd niet éen woord spreken voor de rust en den vrede. En wat valt er te bemerken op Spanje? De Ziekte vermindert, en 't Gouvernement toont zich ferm tegen de woelmannen generaal Salamanca kan zich nu koes houden, of hij zal weten aan wat prijs; d'onderhandelingen met Pruisen gaan voort, heel pesibel, want Keizer Willem houdt er niet aan, vaa in zijnen ouden dag, nog een bloedstorting te zien.'k Ben zeker: wilde Spanje een of twee eilandekes afstaan, 't zou van Pruisen 'ne plak in d'hand krijgen maar de Spanjaards willen van geen afstaan hooren. En hebt ge dat g'hoord, Macharis, dat de ziekte nu in Italië is, langs Palermo en dat er met honderde menschen sterven? Maar 't Groot Nieuws van den Dag, waarover de Diplomaten studeeren, dat men nevens hun oaren een kanon mag afschie ten, dat groot nieuws komt uit den Oosten, uit Rumelië, g« weet die Provincie, gelegen aan de 'Balkans, niet ver van Chipka tot nu toe hoort Rumelië halvelings toe aan den Turk, maar de Volkeren zijn er op gestaan en hebben Prins Alexander van Bulgarië, als hunnen Vorst uitgeroepen.Den Turk zit opgeblazen van gramschap en zal op dat Volk afkomen, als de Mogendheden het niet beletten. Rusland, Duitschland en Oostenrijk zouden moetendenken hoe wreedaardig de Turksche soldaten daar meermaals zijn te werk gegaan; 't ware in 't belang van Europa, van daar een machtigen onafhankelijken Staat in te richtenmaar Rus, Oostenrijker en Pruis, breiden geerne hun domeinen uit, zoo dicht mogelijk bij Constantinopelen, om gereed te zijn, tegen dat den Turk zijnen laatsten snik komt te geven. Macharis, dunkt het u niet, dat die zwarte wolken, daar, in Spanje, in Asia, eens een schrikkelijken oorlog kunnen doen los bersten?.... Vriend Macharis, wij hebben UEd. nog veel te schrij ven over onze Reize naar Lourdes en naar Tours, alwaar de zetel is der Godsvrucht tot het H. Aanschijn onzes Heeren. In veel Kerken en Kapellen in Belgenland, men ziet er het H. Aanschijn vereeren, en w ij zullen daar in volgende brieven terugkeeren en UEd. brengen met den geest in de kamer, waar d« vrome Burger van Tours M. Dupont, 35 jaren lang voor het H. Aanschijn heeft geheden en er een lamp onderhouden, met welkers Olie veel gena zingen bekomen zijn. Macharis, wij beleven de eeuw der wonder baarheden, waarin de kracht en de waarheid van ons Geloof wordt bevestigd door groote mirakelen en door een hevige ongehoorde bevechting.... Vriend Macharis, ongetwijfeld hebt gij hw oogmerk gehad op die Betooging te Fribourg in Zwitserland? 't Congres van 't Allerheiligste, gelijk over twee jaar te Luik verscheide bijeen komsten van Geestelijken en Wereldlijken, om te onderzeeken wat er gedaan wordt voor 't Allerheiligste en om op te wekken tot iever voor de Processiën, Aanbiddingen, enzoovoorts, 't Congras van LIJST VAN BOEKEN te koop in onze Bureelen. N. B. De boeken met een worden franco verzonden; voor al de andere, om franco te bekomen, io c. per hon derd opslag. 'OPKOMST der STOOM TUIGEN, door Kanunnik Mer- tens 1,00 2. REIZEN naardejn Noordpool, (of verhaal déir stoutmoedige en gevaarlijke tochten doord'ijsklotsen van 't uiterste Noorden;) t,oo 3. 't VLAAMSCH KEU KENBOEK, om te leeren ko ken, de tafel dekken, opdie nen, voorsnijden, opleggon enz. l,oo 4. - 'DE MARTELAARS VAN GORCUM, door Mgr La- forèt, Rektor van Leuven; in dit hertroerend en geleerd boekje wordt de ware toe stand der 16«eeuw uitgelegd, prijs 060 5. - DE KROON DES HE MELS, een meesterstuk uit het Duitsch vertaald in Duitschland is het op korten tijd 6 keereD moeten herdrukt worden, 6 keeren; de Vlaam- sche vertaling is meesterlijk en de druk maakt er een prachtwerk van. De Kroon des Hemels is allerbest ge schikt om als eersten prijs of als geschenk gegeven te worden. Prijs 2,oo 6. - DE NIEUWE LIKEUR STOKER,bevattende de kuns' om zonder distilleerketels of forneizen de beste en fljoste likeuren te bereiden, even als alle soorten van beziën- wijn, alsook het versnijden, klaren, bewaren en veroude ren van alle dranken, dgor C. Van Z..„ gewezen Likeur stoker te Antwerpen 2 00 7.-'t MARTELAARSBOEK of heldhaftig gedrag der Belgische Geestelijkheid, ten tijde der Fransche Omwente ling in de jaren 93, door J. B. Van Baveghem, oud-Pastor van Zvvijndrecht, een boek in 8° van 573 bladz. (per occasie 2,00 8. De Mirakuleuze GE NEZINGEN van Lourdes, de vertaling van't nieuw fransch werk van Lasserre, behel zende het uitgebreid verhaal van 5 wonderbare genezin gen 4,75 De Spaarzaamheid o,3o Genoveva van Brabant o,75 Baekela ds-bende l,oo Rosa van Tanneburg o,75 Volmaakte Likeurstokerl,75 't Gestolen kind 0,60 De Kroon des Hemels 2,00 8 Bloemen,in schoonen band, roodesneê l,5o Uitgezochte gebeden, met een Mis voor eiken dag der week, in band, ver guld op sneê l,5o Gulden Boekje d.Mis o,I6 't Kind van Maria o,2o Gebeden van Troost in lij den, per honderd 0,80 Boekje van O. L. V. van Gedurigen Bijstand 0,75 H. Godelieve o,3o Manna voor godvruchtige Zielen, in band, roode sneê 2,15 Zelfde boek, gebrocheerd 1,80 Wegder Goddelijke liefde, schoon prettig boekje in band,roode snoè 1,25 Jan Clercker of de laatste Binders van Vlaanderen. Prijs 2,25 franco 2,50. Van dit itroot verhaal is 't kort begrijp in de Werkman verschenen en heeft d'alge meene bewondering opge wekt. PARLOIR. M. te X. vooraleer iets te oordeelen moeten wij dat Liedeken zien, zend het dus. M. B. te Ov. ontv. 75 c. tot einde 1885. Uw 2de para- grof met dank aanveerd. Uit Till, van M. Sw. 2,50 tot oct. 85,

De Werkman | 1885 | | pagina 3