ffempea, llisiadea en ösgelukk flfLJ i. WA 1:1 §M - Den Brand van Mespelare. Nadere Inlichtingen. Een wonder geluk, of de Toren brandde af; hij was al heet! De afgebrandde zijn Th. Jan- segers, herberg den Engel, Krl!n Van den Hooff, L. De Taey, Van den Neste, Van den Abeele, Jud. Van Hooff en Elskens. Overal lang is 't zelfde hoeksken afgebrand, en wordt omdies genoemd 't Brandhöeksken. Kapitein doodgevallen te Gent. 't Is een schrikkelijk feit en rampD'ander week don derdag, kapitein Deland, van het 3e linie, die woont op den Bolvard der Citadel, hij komt thuis, 's avonds ten 10 ure, een zijner kinderen roept, van boven: Papa, hebt gij bonbon meêgebrachtIk zal er u gaan bren gen, antwoordt'de vader. Hij gaat op de trappen, zijn voet slibbert uit, hij valt op zijn hoofd en is dood Zoo gaat het: Heden rood, morgen doodDie ramp heeft te Gent groote opschudding gemaakt. ST.AMANDSBERG. Ja, er was daar aangeland 'ne muscadyn, Petrus Poppe, die reed met koets cn peerd, als 'ne proprietaris en die trakteerde als iemand die geld ge stolen heeft. Donderdag avond, was kadé naar Lokeren en Zeveneecken gereden, per voituur, maar als hij thuis7 kwam, de Justicie was daar en hij en gheel zijnen batta- klan wierd in beslag genomen. Dan ging men over tot onderzoek en huis-enkwest, men hoorde dat hij kennis had, met een vrouwspersoon, dat hij haar schoon cadeaus had gedaan dit schepsel is moeten compareeren. Degail- lar zit nu in 't droog, op kosteloos logist en hij heeft zelfs vdrschcide schildwachten aan zijn poort. De Moord van Ledeberg. Die afschuwelijke dcugenict Dreuz heeft een brave doch ter van Ledeberg beschuldigd die in Oostende woont. De laffe schelm durfde zeggen dat zij hem geld had gevraagd en in den moord geholpen... En er is niets van, NIETS.. Die geus is en vrijdenker, zwicht voor geene lafheid of schurkerij. POUCQUES. io Manskerels zijn aangehouden, on- dez beschuldiging van baldadigheid en huisschenderij. De zaak moet erg opgenomen (zijn, vermits 't Parket twee maal ter plaats is geweest... Wij verwachten verdere tij dingen en verzoeken onze correspondenten, van daar en elders, als er iets merkweerdigs gebeurt, dat zij de zaken zouden opsturen, spoedig, juist, kort en bondig. Want 't doet dikwijls veel in een Vonnis, volgens dat de zaak in de gazet voorkomt. BRUSSEL. Chateauneuf en Adèle Mercier zijn aan de Fransche Policie overgeleverd. Dat is voor de zaak der moord van Villemomble, een rijke juffer, die verdwenen is en de gouvernante Euphrasie, beschuldigd van haar vermoord te hebben en begraven in den hof. ANTWERPEN. Z'hebben nu 't lijk gevonden van den ontvanger der stoomboot Wilfort I, in de Schelde tot Hemixem, in welk dorp de begraving heeft plaats ge had.... De dienst op Stoombooten levert veel gevaar op, dat is zeker. Twee valsche. munters uit Frankrijk zijn t'Antwerpen aangehouden, 't is te zeggen eenjongman en een dochter; ze zijn van Creusot. Saterdag nacht, ge stolen op den hoek der Van Immerzeelstraat, 10 pond boter, j bollen Hollandschen kaas en eieren. Zondag achternoen was op de Minderbroedersrui,grooten dispuut en krakeel tusschcn duivenmelkers; de Policie moest ko men al 't volk uit de herberg drijven; er zijn 2 ionkheden aangehouden. Zondag nacht is er ingebroken bij de houtkoopmins Jacobs en Quaeyehagens, Hessenplein; 300 fr. is daar gestolen, 't Is de derde maal op korten tijd dat er daar gestolen wordt. Op 't Kiel, de landbouwer Verbrugghen, wierd zaturdag nacht wakker door 't ge knor zijner varkens; hij liep vliegens zien, nam een schup als wapen; en wat vond hij in den stal? 'ne kerel die met een varksken wilde wegloopen. Op 't zien van den eige naar liet de diet het varken vallen; maar Verbrugghen gaf hem een ferme takeling, en liet den schurk dus loopen... Die uit stelen gaat, riskeert moordenaar te worden of vermoord te zijn... Twee onprijsbare zaken. WEST-VLAANDEREN. Tot Houthulst, op depeer- denkoursen is een peerd gevallenen 2 uren nadien bezwe ken, en de ruiter erg gewond.Een ander peerd, insgelijks gevallen, wierd naar Hoogleide"gebracht, doch viel on- derwege dood. En dat zijn'kostelijke peerden! In dito Houthulst is de mulder Willaert, aan zijnen molen door den bliksem getroffen, doch niet dood, maar g'heel den dag werkte t'elektriek aan zijn lichaam. Tot Bousinge, aan den ijzerenweg, is een baantje zonder waker, en woensdag van d'ander week de daglooner Karei Liefhooge kroop onder de balie om over de route te gaan eilaas een lokomotief verrastte en doodde hem. UIT DE WALEN. Z'hebben "een nieuw speur over de moord van Elouges, voor welke M. Bataille zoo lang heeft vastgezeten. -* Tc Bergen is zaturdag een aanslag gepleegd tegen 't huis van M. Bellet, bestuurder der mijn Seize Actions. Dit huis is deerlijk geschalotterd, alsook de kerk en verscheide huizen der gebuurte... Laffe wraak zucht zal hier de drijfveer geweest zijn. TeHernu, in de mijn F.scouffiaux, een zware koolmijnramp't Grauw vuur ontploft op een diepte van 645 meters er waren 80 mijnwerkers; 4 dood en 13 gevaarlijk gekwetst... Die koolmijncrs,zegaan er op hun leven en daar bijzonderlijk, peizen zi| er zoo weinig op Te Luik, in de Statie te Guillemins, donderdag d. v.w. J. Matrixhe, ladings-werk- man, wilt over de rails loopen, wordt door een lokomotief getroffen en zijn hoofd verbrijzeld. DE VREEMDE LANDEN: Bismark heeft aan al de Duitfcbe Ambtenaars laten weten, dat ze moe ten hun handteeken zetten,klaar en leesbaar. Er zijn handteekens zoo duister als de wet van Mahomet. Nog al beter! te Peyrise,in Frankrijk, is de Vrede rechter vermoord in volle zitting. Te Parijs, rue Bondy, twee bedienden in een goudsmederij, alle twee veel geld gestolen,20,000 fr.en als 't uitkwam, den eenen zich doodgeschoten en den anderen zich willen vergiftigen, doch mislukt en gepakt... Dat Parijs lei -rtiets opTot Appeldoorn, in Holland, heeft men i«vee kinderen willen ontvoeren en stelen. Ze waren ra ds op weg naar Duitschland, in een ge sloten kar, als de schurkerij ontdekt wierd en de plichtigen in staat van arrest gesteld. In Amerika bij St. Paul zijn twee treins opeen gebotst. 5 perso nen dood en een groot getal gekwetst. Langs Massa-Carrara in Iialië, is een schrikkelijk tempeest geweest; huizen, fabrieken, molens omgeworpen, ijzerenwegen vernield, bruggen weggespoeld enz. Onlangs is in Engeland, te Newry, rooden hagel gevallen, rood van buiten en rood van binnen. Tot Aken heeft een gauwdief 100 horlogiën, gouden en zilveren, gestolen. LOOPENDE NIEUWS. De nieuwe statie van Mechelen is aanbesteed voor 226,5oo fr484,000 fr. min dan 't bestek! De gevel der statie zal 114 me ters lengte hebben. T'Erembodegem, bij Aalst, is een vrouw van 96 jaren, en dees jaar heeft zij nog. g'heel den tijd, hop geplukt. Te Tolbert, Hol land leeft Pebe Bandringo, land bouwer, en zaterdag telde hij 102 jaren. In den zomer staat hij op, ten 4 ure, gelijk de Paters; en 't aardig ste van al,over 3o jaar ging hij met eenen stok en nu,zonder. Alles van over 5o jaren weethij nog levendig, maar de nieuwe gebeurtenissen pakken niet op zijn memarie. De bakkersgasten van Bologne (Italië) hadden onlangs giève gemaakt tegen't nachtwerken, maar na eenige dagen zijn ze teruggekeerd naar de inouilje, om te werken gelijk van te voren. - In den Duitschen Rijksdag gaat de zaak der ZONDAG- RUST diepgrondig onderzocht worden. Men besta- tigt er, dat een geregelde zondagrust veel invload heeft op een orderlijke en treffelijke levenswijze. Zondagwerk verrijkt niet. In de Engelsche Zee stad Whitbii is zaterdag zoo eeuwig veel haring toe gekomen, dat Jaak daar rondging om uit te bel'.en dat men voor niets zooveel haring kon halen als men maar wilde. Spijtig dat het zoover van hier is. Er waren met honderden booten en sommigen had den 70,000 haringen op. De prijs daalde tot 15schil lings per 10,000 stuks. Te Berlyn heeft een koop: man Jubilé gevierd, omdat zijn vrouw op 3 jaar haar 25dienstmeid had. 's Anderdaags was die 25e ook al weg en de 2Óe moet komen. Te Berlyn is een Congres geweest van 4000 baardscheerders. Er zijn in Frankrijk i3,000,000 koppen hoornvee23,700,000 schapen, 7,100,000 varkens en 43,000,000 pluimgedierten, juist op den kop, die er aan twijfelt mag ze gaan tel len. Koningin Victoria van Engeland gaat Jubilé vieren, over 5o jaren op den troon te zitten. Dat verdient traktement en fe licitatie,want reeds in zij nen tijd schreef Koning David datTiij op den troon nochrustnochvrede, noch vreugd noch cLugd had gevonden.. En dan waren er geen Socialistenof geea Anarchisten of geen Nihi listen, die nu als wreede tiegers rond de troonen en kroonen staan te brieschen. Er zijn te Parijs 400,000kiezers, die Zondag opgeroepen warden. In Holland slaat 't vleesc'n geweldig af. Ei, is 't de moeite nog? Een man van 80 jaren, wonende in 't kosthuis te Clerken, West-VI. en al daar aan d'eerste tafel, is naar Amerika vertrokken. De zwanzenr die te Brussel achter de Processie ge roepen had: h bas la Calotte! en daarvoor 100 frank boet gekregen, was nog zoo frank van in kassatie te gaan, maar hij houdt zijnstraf en heeft de kosten aan zijn been,plus meerdere schande ende verlies van re putatie. Dijnsdag is te Ledeberg subiet door de Dood meègedaan M. Serafian Vervalcke, Lid van den Gemeenteraad.Schrikkelijkebijzonderheid: zijn begraving is civielgeweest...Zooverre komt de Geu- zerij, dat Christenen, gedoopte menschen naar den put worden gedaan, zonder dat ze langs de kerk pas- seeren... Brr! 't is om te schudden en te beven. Degaide civik teDendermondeisontbonden, schrijft de Moniteur, doch hij voegt er dadelijk bij, om de Mogendheden en 't Vaderland gerust te stellen, dat zij onmiddelijk zal heringericht worden. Minister Van den Peereboom is te St-Nikolaas geweest voor 't nieuw Post-Hotel, dat op de Groote Markt zal ko men. T Aalst heeft een treinoversle zeer onbe- if/t V..V& schoft geweest tegen 'ne mensch die hem in' 't Vlaamsch aansprak. In Vlaanderen Vlaamscb, en beleefd jegens iedereen. De treinmans moeten ook denken dat zij deel maken van de werkende klas. Men schrijft ons uit Oultre: Den Maandag verleden vierde men alhier het gouden Brui loftsfeest der echtelingen Constant Beeckmam en Cathariaa De Vjlle. Indrukwekkend en schoon was deze plechtigheid vooral. Spijtig dat h-d slechte weder belet heeft het feest te bekronen; een allerprachtigste vuurwerk, waarin de namen der Jubila rissen en de jaartallen 1833 en 183." zouden vertoond j zijn. is niet kunnen afgestoken worden. Hetzelve werd vervaardigd door den vermaarden vuurwerkmaker van Denderleeuw, een der zonen der achtbare Jubilarissen. Kerkelijk Nieuws. T'Antwerpen is overleden de E. H. Ad. Schepens, on derpastoor in St Norbertuskerk; maar 28 jaar oud. De 2da Week van October, maandag, H. Wilfridus, Bisschop en Belijder, in Friesland, 709. Woensdag, H. Calixtus, Paus en Martelaar, anno 222. Donderdag, H. Theresia, 1582. Vrijdag 16 oct. H. Galles, abt, 646. October is, voornamelijk in dezen tijd, de Maand van den Roozen- krans die nog aan den Oproep niet beantwoord heeft, 't is de tweede week. Buitengewone tijeteïf brengen bui tengewone plichten meê. Een godvruchtige juffer van Amerika heeft 1,500,000 fr. geschonken voor een Katholieke Hoogeschool. 19 Paters Jesuieten zijn te Marseilje ingesdieept voor China. Verscheide Zus- terkens der Xrmen zijn naar Chili vertrokken; zij hebben nu een Moederhuis in Australië. De Roozenkrans: Van in d'eerste Christene eeuwen was de gewoonte in voege, van den Onzen Vader en den Wees gegroet dikwijls te herhalen; zoo leest men van ze keren abt Paulus di^e, ten tijde van den Eremijt Antonius leefde en die dagelijks honderdmaal hetzelfde gebed bad. De H. Benedictus, stichter der Benedictijner Orde,beval aan zijn monikken, van onder het werk Vader-onzen en Wees-gegroeten te bidden. De H. Gertrudis stierf in 667 en als men later haar lijk uit het graf nam, vond men nevens haar liggen, bollekens aan eene snoer geregen. Doch 'twas dén H. Dominicus,stichter der Preekneeren, in 1221 gestorven, en aan wie dooreen Verschijning den Roozenkrans wierd veropenbaard gelijk hij nu gebeden wordt. De geleerde Alanus schrijftDe Roozenkrans is een Hoon 'van heerlijkheid, geslepen uit dé edelsteenten der Verdienste van Jesus, en verveerdigd uit het goud der liefde van de Allerheiligste Maagd Maria. De Roo zenkrans, zegt Paus Clemens VIÏ, is het behoud der Chris tenen. De Roozenkrans, schreef Paus Paulus X, is de schat der genaden. Keizer Karei las dagelijks zijn Roozenhoedje, en wilde niet dat hij in dit gebed gestoord wierd, zelfs voor de grootste staatszaken. Jacobus II, Ko ning van Engeland, deed alle dagen in de tegenwoordig heid van heel het Hof, den Roozenkrans bidden, met uit legging der Mysteriëij, O'Connell, de verlosser van Ier land, verborg het aan niemand dat hij veel hield van den- Roozenkrans. De Roozenkrans is 't gebed der Christene Broederlijkheid; de Paus van Roomen leest dagelijks zijn Roozenhoedje, gelijk de nederige werkvrouw. Kardinaal Dechamps, misschien de geleerdste man van onzen tijd, sedert zijn Eerste Communie verzuimde hij geen enkelen dag van zijn Roozenhoedje te bidden. TE ZONHOVEN, eene groote gemeente bij Hasselt, met eene merkwé'erdige Kerk, daar hebben de PP. Redemptoristen eene luisterrijke Missie gepredikt, van 20 tot 30 Sept. die terzelvertijd als '0 jarig Jubilé diende van de groote Missie die Pater Bernard er gaf in I83S; alsdan kwamèn de Valke ren 7 a 8 uren ver; ja zelfs uit Holland toog men naar Zon- lioven.emden manhaftigen Predikaat Bernard te liooren.Nog iets merkweerdig dezelfde Pastoor die tijdens de Missie van 1833 Zonhoven bestuurde, heeft nu nogmaals die groote Gratie aan zijne parochie kunnen bezorgen; die Eerw. Ou derling is reeds 62 jaren Priester. WERKMANS-CRISIS. GIFTEN, tot hulp van de Slachtoffers der Wèrkmans- Crisis t'Aalst. 5de Lijst. MM. Hip. Borreman, Statiestraat 5, Verdurmen, 20, Jan Beeckman, 5, C. Van der Snickt, 5, Wed. Moyersoen-Van den Hende»» 20,» Aug. De Buysschot Onbekend 5, Dr Is. Bauwens, 60, Druwé, 200, M. Van de Walle-De Praeter, Gent 100, E. H. Cools, Priester Aalst 50, Daens-Mayart, Achterstraat 50, Maria Daens, 10,» Anna Daens, 5, Onbekend 50, Onbekend 10, Wed. De Paepe-De Bièvre, Molenstraat 10,» De Galan-Daens, 10,» Erven Van den Brempt, 2, Naamloos, 10, Philemon Schellaert, winkel. Achterstraat 10, Bened. Van Breugel, rentenier, Werf, 10,» E. H. Haems, onuerp. Achterstraat 25,» De Damen van Maria, 25,» Zusters Hospitaal 10,» Colette Van Mol, Molenstraat 10,» Te samen: Fr. 9,821,58 DE WEKKMAN HEEFT ONTVANGEN Onbekend uit Erpe 2,co Jufvr. B. D. S. Zcle 2,00 Een dienstmeid van St-Muria-Aaltre 2,00 Honorê Van Assche, Buggenhout 5,00 I Een lezef van de Werkman Sottegem 2,00

De Werkman | 1885 | | pagina 2