Kismpca, Hisdadt en Ongelukken. WELLE. -1- Niet zonder rede zegt het boek: De wel denkende boerenzoon O dat vermaledijd nachtzitten!... Te Welle, bij Aalst, op Kermis-zondag, uit vreeze van onlusten, men had in d'herberg, De vlasbloem, 3 gen- darmsdoen komen; alles ging wel tot tl ure; dan, de hoofden waren verhit, men speelde voortdurend met den top, de gendarms wilden het beletten en er ontstond daar in den halfdonkeren, in den damp van 't rooken, een langdurig gevecht. Eenige dagen nadien, de Justicie is gekomen en 4 jonkheden zijn gebonden en geboeid, op een kar naar Denderleeuw gevoerd en van daar op Aude- nanrde, alwaar zij nog zitten, met twee andere die 's an derdaags uit hun huis zijn gehaald... 't Zijn droeve en beklagensweerdige historiën. BRUSSEL. Maandag, een Italiaan, uit ons Land ge bannen, wierd in de rue de Midi door 'ne gardevil gezien en aangehouden, maar de Taljaan trok een dolk uit en bracht den agent verschcide wonden toe, zoodat de man veel bloed verloor en krachteloos wierd. De schurk ging weg, doch viel weldra in d'handen van ander stadsbewa- kershij verdedigde zieh als een tieger, maar moest toch meê. Twee gardevils uit de faubourgs zijn te samen in tweegevecht geweest, met den sabel. GENT. D'hennekenieten van Gent zijn niet vervro- zeneen dronken soldaat die te Gent aan 't Justiciepaleis lag en ruzie maakte tegeneen nachtwaker,heeftvan dezen een sabelkap gekregen. Door't verkoopen van aktiën bij Mr De Clerca, wisselaar te Gent, is het uitgekomen dat het gestolen aktiën waren en heeft de policie van Gent, aangehouden zekeren De Br. handelaar, houtlei; het schijnt dat hij in overeenkomst was met Brusselaars om gestolen goed te verkoopen. Die aktiën heeft,"dat hij niet vergete de Nos op te teekenen, voor 't kas van diefte of verlies. Zaterdag is overleden het kind van Gustaaf Pradde, 3 jaar oud, in deUilekensstraat; dit kind was den 30 september in een ketel met kokende water gevallen. Veel zatterikken vallen te Gent in 't water, 's avonds of 's nachts, als ze naar huis stompelen. In den nacht van 3 tot 4 dezer heeft de genaamde Hendrik Helcgeert, geboren te Ieperen en laatst gewoond hebbende te Gent, buiten de Gentsche poort te Dender- monde,i7 jonge boomen (poten) de koppen uitgebroken alsook nog twee andere in net midden afgebroken. In denmamiddag-van woensdag laatstleden is er een begin van brand ontstaan in de fabriek van den heer Soenen, te Dcinze. Aanstonds werd het alarm gegeven en de brandspuiten begaven zich naar de plaats des on heils,doch gelukkiglijk werden zij halfwege tegenhouden, en Mochten zij terugkeeren, daar de brand was gebluscht. Men vermoedt dat èenige glinsters vuur, uit eene nabu rige schouw ontsnapt, óp den zolder der fabriek, te mid den van eenige kartons aldaar berustende, zullen gevallen zijn en aldus den brand zullen veroorzaakt hebben. De schade is gering. BRUGGE.Zondag in O. L. Vr. Kerk, jufv. De Jonghe uit de Preekheerenstraat, valt bols van haren stoel op den grondmen draagt haar in de Sakristijeen Priester geeft haar d'H. Oliëneen Geneesheer komt,m aar ze was dood en in d'eeuwigheid. AAN DF. NOORDZEEEr is een hevige storm geweest, zondag laatst, aan de Kusten der Noordzee. De golden sloegen met geweld in d'hoogte en in de diepte, en wee 1 de schepen 1 mein zal weêr van ongelukken op zee hooren. Te lande, ge kunt vluchten en schuilen, maar op de zee aijt gij zonder hulp of schuilplaats. ANTWERPEN. De zoon van M. Brusselairs, mee?, ter-metser-aannemer, ging zondag morgend de vlaggen intrekken van 't koffyhuis Mille Colonnes, Keizerslef; hij verloor het evenwicht, viel en stierf korts nadien. Ed. Janssens, daglooner, oud 39 jaar, van Stekene maar te Zwijndrecht wonende,is zaturdag overboord gevallen van de Belgische stoomboot Pieter de Coninck, aan de St Mi" chielskaai. Eerst botste hi] met het hoofd tegen den blau wen steen der kaai en plofte dan in 't water. Aanstonds 'tfierd hij eruit gehaald en ligt nu erg gewond in het gasthuis. Zondag nacht is een zware diefte van goud en juweelen gepleegd bij M. Bornick, Leopoldslei 27. De Vrijdenkerij is een eaad van dieften. Maandag morgend is er een ongehoord feit gepleegd-.Rond 10 ure, aan ae statie van Bercnem, is er-geschoten van zeer nabij, door de waggons, in't glas. M. Van Reeth-Cools is in het aangezicht gewond, al d'ander personen waren om de doou te sterven. Men zegt dat twee jongens van 16 jaar, de plegers dier laffe misdaad zouden zi]n. Zatur- 'pg heeft de Policie, in verschillige termijnen, 8 dieven pesnapt, o. a1 die in de Tentoonstelling pratikeerde en in welks huis men 1000 fr. vond; 2 die servetten stolen in d'hotels; 2 die zeemvellen, gestolen goed, te koop bo den, en 2 die in de 6d« wijk 't 'fijn fruit der hoven gingen stelen. MECHELEN. Zaturdag is 'ne gaillard aangehouden die van den peerdekensmolon van de Schoenmarkt, een peerd gestolen had;dat peerd ging hij ten half elf'savonds verkoopen in d'herbergen van den Humbeekschen steen weg. TEMSCHE: Eerf schrikkelijke ramp, aan de Brug. De Schipper Arié Veivoort, 24 jaren, van Ramsdonk, Noord- Brabant, zaterdag noen, terwijl hij werkte om't schip van de brugpijlers af te houden, is overboord geslagen in de Schelde. Hij kon goed zwemmen en hield zich eenige minuten boven, maar belemmerd doorzijn kleêren en zijn hooge wntcileerzen, kon hij het niet lang uithouden en verdween in de diepte. ARLONTe Dohan, nabij Bouillon, zijn afgebrand 3 huizen, 3 stallen en eene schuur. BERGEN. 2 Meisjes van Havré, zijn verdwenen, op gelicht, zoo men denkt door eenen reizenden Wannen- maker, Franschman. ENGHIEN. Nabij die stad, te Gong-le-Moustier, een jong meisje had met petrool de plekken uit haar kleêren fedain, hield die kleêren aan en naderde tot het vuur, de leêren schoten in brand en het arme meisje werd zoo schrikkelijk verbrand, dat zij korts nadien bezweek. Ze schikte in November te trouwen. HASSELT. In den nacht van verleden zaterdag tot zondag werd bijna eene moord te Hamont bedreven De genaamde Adriaan Vandenbroeck, snijder te Ha mont, had zich in de herberg Janssens vermaakt in eene soort van wedstrijd van behendigheid en kracht, met den genaamden Theodoor Vanrul. Plotseling werd Vanrul kwaad, ging eenige passen achteruit en bracht twee gevaarlijke messteken toe in het hoofd van Vandenbroeck die in eenen bloedplas neder- stortte. De toestand van het slachtoffer werd zoo ernstig dat de heer doktor Feyen het oogenblikkelijk dringend achtte hem de HH. Sakramenten te doen toedienen. De heer vrederechter van Achel was maandag met zij nen greffier ter plaatse, om de zaak te onderzoeken. De plichtige is de grenzen over. Het slachtoffer, alhoe wel zeer verzwakt, is gelukkig thans buiten gevaar. DE VREEMDE LANDEN. De groote brand van Tourcoigne, donderdag van d'ander weekde magazijnen van de gebroeders Lorthross, in de Ur- «ulienenstraat, vol van gekamde wolle, die door 't vuur zijn vernield. Rond 8 ure hadden 3 werklieden eenen wagen geladen met 32 balen wollezij gingen eten en weêrkeerende wat zagen, zij rook en vuur op 't einde van 't magazijn. Zij wilden blusschen, maar 't liep zoo ras voort in de wolle dat zij moesten vluchten of verbranden. De verliezen beloopen ten minste 1 millioen fr. Er zijn tot Arras, nog meer slachtoffers door d'ontploffing dan men dacht... En allen onder 't Militair. De schoone vestingen zijn erg beschadigd. Te Oost-Marsum, in Holland, is een zware brandramp geweest: de schuur en stalling van landsman Meyer: 3o koeien en 7 peerden in de vlammen omgekomen. De bewonerszijn half gekleed moeten vluchten. In Griekenland is een snel trein ontriggeld; er was 3oo man op; 7 dood en 11 zwaar gewond. De sleep Pierre Raymond, uit Spanje naar Duinkerke varende, is onder^ege door storm overvallën en verongelukt De kapitein en 2 scheepsjongens zijn verdronken. Een Engelsch schip heeft in de Noordzee 35 netten afgekapt die toebehoorden aan schipper W. van Overduin. Visser, de bedriegelijke bankrottier, uit 't gevang van Haarlem ontvlucht, is gevonden te Parijs in de magazijnen der Printemps, alwaar hij als winkel knecht diende. Raadt hoeveel valsche munters er te Parijs aangehouden zijn? Maar 3o, met eenen slag! Een goei vangst! Te San Francesco, in Amerika, is afgebrand de drukkerij Crocker, 5 pom piers hebben er 't leven bij verloren en de schade beloopt tot 5oo,ooo dollars. EEN WREED GEVAL. Te Frepillon, in Frankrijk, gebeurde het onlangs dat de echtgenoten Delor, boerenmenschen, van de markt komende met hun kar, naar de Policie hunner gemeente kwamen zeggen dat zij op hunne kar een lijk hadden ge vonden. De Policie ging zien en inderdaad, er lag een hjk op; maar d'echtgenoten Delor spraken 't zelfde woord met, zoodat men veimoedens kreeg, en eindelijk bleek het, dat zij de vermoedelijke moordeiftars zijn Zekere Pelman had een plaats in hun rijtuig gevraagd; zijne rijke geldbeurs had hunne geldzucht opgewekt en waarschijn lijk de oorzaak eener wreede moorderij geweest. Een man bezat een aanzienlijk fortuin, en had maar geleerd er zich van te bedienen om al zijne grillen te voldoen. Verlangens, onophoudelijk vernieuwd en zoo haast voldaan als geuit, brachten hem trapsgewijze tot eene walging, welke hem het leven ondraaglijk maakte. Hij dacnt aan niets anders meer dan aan middelen om zijn leven te eindigen, wanneer hij eenen vriend ont moette, die de bezwaarnis welke hem ontstelde, het ver driet en de droefheid die hem verslonden, op zijn aan zicht lezende,er in gelukte hem zijn geheim teontrukken. Hoe! zegt hij, gij zijt het leven moede gij weet niet meer wat gebruik van uwe rijkdommen maken om er genot van te hebbenO mijn vriend, bedien er u van om gelukkigen te maken, en gij zult over den last van het leven niet meer klagen. Deze wijze raad werd aanstonds ten uitvoer gebracht. De eerste proefnemingen scnenen hem zoo zoet, en zijn hert werd in korten tijd zoo gevoelig,zoo edelmoedig,zoo milddadig, dat hij zijne rijkdommen niet toereikend en zijn leven te kort vond om al het goede te doen dat hij had willen doen. Tot hiertoe was de muziek voor velen, zoo vreemd als hebreeuwschmaar nu komt er een nieuwe gemakke lijker manier op, om muziek te leeren: de CIJFFER-ME- THODE, do. re, mi, fa, sol, zijn weg, men gebruikt niets dan cijffers. In Antwerpen en in 't Mechelsche wotdt er veel van die soort van muziek gesprokenwaarom zou men 't muziek in de scholen niet aanleeren, gelijk het le zen, schrijven en cijferen door de Cyffer-Methode is dit zeer gemakkelijk. LOOPENDE NIEUWS. Te Parijs hebben de langstekanten. geroepen A bas Dieu! Weg *»et God En korts nadien zeggen ze: Er is geen God! Waarom iets willen wegnemen of vervloeken, als »j durven zeggen: het bestaat niet! Er is tot Hal een viool te koop voor 100,000 fr... Wie heeft er goesting? Er zijn nog altijd eenige statiën in Vlaanderen met chefs die geen woord Vlaamsch kennen... Dat is ongepermetteerd... In Vlaanderen Vlaamsch! Ge weet nog, Vrienden, dat Wee- zenhuis te Bergen, de Zusters weg, een Bestuurster die alle avonden kermis hield met haar vrienden en wij moeten niet zeggen hoe dit Weezenhuis er uit zag, ze was eerst veroordeeld tot 7 maand en in Beroep heeft zij er 10 gekregen en de boeten ver hoogd op zijn navenant Zonder Godsdienst, geen ware zelfsopoffering. Kleermaker Michiels uit de Zonnestraat t'Aalst, die wel op Rubens trekt, heeft nu den hasaard gedaan van voor 1 fr. een schilderij te koopen die... ja, ze zeggen dat ze geschilderd is door den Koning der Vlaamscbe Schilders, door Rubens; overrijd stond ze in de Molenstraat ten toon, bij M. Roosen, en reéel, elk hatber d'oog op... Is 't een waarachtig stuk van Rubens, de kleermaker mag zijn gravuurkes binnenpakken. De Schilderij verbeeldt De Verlosser der Wereld die zijn ze gen geeft. 't En zijn geen goede Christenen die de Vrije katholieke Scholen bevechten, onder het een of ander voorwendsel, 't En zijn geen ware Katholieken, die hun Geestelijke Overheid bedroe ven. Bidden is wel, maar werken tegen de vererger nis van de kinderen, dat spant de kroon. M. P. Van de Meerssche, uit de Binnenstraatt'Aalst, heeft 3 roode kooien tentoongesteld die te samen wegen 99 halve kilos. Er zijn in de Landbouwtentoonstel ling van Aalst proefnemingen gedaan om te boteren, zonder dat de melk verzuurd is. Te Carnières in de Walen, is er gekaatsbalt voor prijs, door 10 hou tenbeen ei.—-Te Parijs had een bejaard man onlangs een erfdeel gekregen van 600,000 fr..Sedertdien bad hij geen rust meer; hij zag overal dieven en inbre kers en een dezer dagen heeft hij uit schrik een einde gemaakt aan zijnleven. T'Antwerpen is overleden de groote beeldhouwer Josef Geels,een Beroemdheid in de Kunst. Ze klagen te Gent dat de bruggen er gedraaid worden, 's avonds, als 't helledonker is en zonder dat er lanïeerns of ander licht aan is. München levett tegenwoordig voor 1 miljoen en half bier uit. De kaserns te Gent zijn oud, rhuma- tiek en te klein. Minister Pontusgaat dezelve bezoe ken. En wat zeggen de liberale gazetten Hij zou beter doen, zeggen ze, van de Reserve in te richten. Dus moet de Bloedwet nog verzwaard worden. 't Gaat te Gefit slecht met den Handel' en de Com mercie, zeer slecht. Immers, Gent is een stad die grootendeels leeft bij den Buiten en den Buiten lijdt geweldig; daarbij, Gent krijgt veel slecht werk volk .en bij die soort gaat er veel geld weg naar de gemeine koten, naar de smerige Cafés Chantants en naar de kroegen van dansorgelderij. Amerikaansche jachtavontuur. Zekere Nem- .fod (dat wil zeggen jager zonder vreeze) begaf zich on langs, met zijnen onbevreesden Tom, van s morgends vroeg ter jacht, in hetZcet>ersche Gem of gouw niet verre van Gent gelegen. Zoodanig had de jager zonder vreeze door zijne vorige heldendaden en kunstscheuten de vreeze aan het wild ingejaagd, dat er zich dien dag geen enkelen twee- of viervoetige vluchteling vertoonde. Reeds ver flauwden de zonnestralen op het westeinde en verdoken zich, als uit vreeze, langzaam achter de mistgordijn; onze Nemrod ging maar altijd tusschen de hoop cn de vreeze vooruit, toen eensklaps een prachtige vierpooter opstond en met de snelheid der vreeze naar eene haag ijlde, van dicht bij door den onbevreesden Tom nagesprongen. Pouf! paf van onder in de haag.... en haas en nond ver dwenen! Als een pijl schiet de jager zonder vreeze zich naar de haag, want zeker is 't dat de vluchteling daar ach ter is dood gebleven!-... Maar... O Noodlot, o droefheid o vreeze der vreezen! Toni, de onbevreesde, de getrouwe Tom, ligt stervend in het slootjen aan de haag. Het trou- welooze lood had eene Valsche richting genomen en zijn slachtoffer miskozenOnnoodig te zeggen dat de jager voorgaands altijd zonder vreeze, nu beteuterd en bedrukt huiswaarts keerde, met de vreeze op het lijf van door de vrienden zonder zeep noch vreeze geschoren te worden. Medegedeeld. Ze beginnen in officiéele scholen der groote steden kleine ketters te leveren. Men schrijft ons uit een groote stad dat men in de Leering der Zondagschool vroeg aan de kinderen der StadsscholenUit hoeveel deelen bestaat de mensch? en dat er geantwoord wierd Uit 3 deelen.— Uit3deelen!?!!—Ja,'t hoofd,de romp en de ledetmten.-En als men zegt: Kind, 't is uit 2 deelen, gelijk de Catechis mus leert, dan blijven zij versteend en hebben den spot lach op hun wezen... Als kinderen van 8 a 9 jaren alzoo opgebracht -worden, valt er dan niet te schudden en te beven voor de Samenleving? 't Allergemeinste Volk van Gent is hij de Socialisten. Dat is een stellige daadzaak. Die kinderen verergert of meêwerkt om jonkheid te verleiden, mag zeker zijn dat zulk schelmstuk terug in zijn schotel zal komen.

De Werkman | 1885 | | pagina 2