Üetlissle?! fier Verloeraenis, ln fel naar 't uitgebreid werk van S. Van der Gucht. 21 XXI. Polfriet reerat 'neknecht en begint zijn opspeuringen. Geladen met zijnen schat verliet Polfriet het onbekende huis. Reeds was het dag, en Brussel, dat korts te voren veel geleden had door 't bombardement der If ranse! n, nu tjegon het zich te herstel len en zijn oud leven en ge .voel terug te krijgen.., Men hoorde de leurders hunne koop- aren u'hospen: de brabantsche kaasboerin nen, netjes uitgedoscht en in een wij men mandje hunne koopwaren op't hoofd dragende; de melkboerinnen, met hunne koperen kan nen, blinkende als goud de visch- en groenselleurdersook begon men voor goed de winkels te openen en een menigte karrossen en rijtuigen van allen aard reden voorbij. Polfriet was nu op de straat; tot hiertoe scheen b.ij wel op zijnen pas te zijn, doch de lucht pakte hem; zijn hoofd wierd duizelig en zie nu tocheensklaps alles wemelt, alles danst en kaasboerin nen, leurders, melkmeisjes, rijtuigen, huizen en boomen, 't draait alles voor zijn oogen... Ach, zuchtte hij, dat er mij toch iemand ter hulp kwame, 'k zou hem rijkelijk betalen! Maar de voorbijgan gers aanzagen hem als een eêlman die den nacht in brasserij had overgebracht, en verre van hem te helpen, zij bekeken hem met verachting en vervoorderden bunnen weg. Polfriet stond daar, geleund tegen een huis, en wie weet wat er met hem gebeurd ware, indien een koetsier zijn toestand niet be merkt had. Dat volk, slim als de duivels, weet wanneer ereen goede duit te verdienen is. Polfriet zag dus iets al draaiende op hem afkomen, een peerd, een rijtuig waarop 'ne man; Polfriet zag een hoofd dat in d'hoogte tot hem neigde en hoorde een stem die riepBegeert de edele heer een koursje te doen, ik ben te zijnen dienste? Aangenomen, stamelde Polfriet en hij ging al waggelende naar de karos. Maar de koetsier was reeds van zijnen bok gesprongen, hielp den be dwelmden in 't rijtuig en vroeg: Waar wilt de edele heer heên? Maar de afspanning! Welke Afspanning begeert Mr. Een Af spanning van eerste klas. Bevalt de Kempenaar u Men is daar zeer wel? veel nobel volkSchoon kamersRijke tafel en oude wij nen! Alle dagen een uitgelezen gezelschap!... Men zag dat de koet sier een bij zonde.. ..s oorliefde had voor Den Kempenaar, alwaar hij ongetwijfeld voer eiken kalant een goed fooiken kreeg. Weldra was Polfriet in zijn kotel aangelandeen bediende des huizes hielp hem afstijgen; Polfriet haalde een kroonstuk uit den zaken gaf het aan den koetsier, welke al dankende achteruittrok... Na een deftig morgendmaal genomen te hebben, was hij vast op zijn beènen en goed bij zijn zinnen; want zijn bedwelming was meer te wijten aan flauwte dan aan drank. Als Polfriet zijn hongerige maag voldaan had, begon hij Parle ment te houden in zijn eigen en weldra waren zijn dekreten gereed Een goede kamer gevraagd, 3 dagen op voorhand betaald, zijn va lies op die kamer gebracht en naar de poort gekomen, om naar een rijtuig te zien; hij moet immers kleedingstukken hebben, volgens zijnen staat van rijken edelman. Nauwelijks had hij zijnen kop aan de deur gestoken, als de koetsier van daareven voor hem stond, den hoed in d'hand en vragende of de edele heer begeerde een kouifje te doen. Hij was te wel gevaren, de koetsier, om dien vetten kalant te laten schieten. Polfriet aanveerdde zijne diensten en de koetsier bracht hem naar een groot magazijn van kleedingstukken daar kocht Polfriet een volle uitrusting van edelman en t aalf kostbare hemden toen dit alles uitgekozen was en naar zijn hotel gebracht, en op zijn appar tement, dan wierd het tijd om te noenmalen. Een lekker, prinselijk noenmaal, aan 't welk onze gebuur, een kloeke gezonde manskerel van rond de 40 jaren, zich eens deftig vergastte. Want met al die tribulatiën stond zijn maag met eenen greoten debiet. Ondertusschen vroeg Polfriet zich herhaaldelijk: Wat gedaan, om mijnen meester te verlossen!».. Alleen mag ik op reis niet gaan ik zou een goede getrouwe knecht moeten hebben. Een dag, twee dagen verliepen... In den morgend van den der den dag zat Polfriet, na het ontbijt, in een treurige stemming, al leen in de zaal, toen de hospes zeer beleefd naderde en hem diep- buigende vroeg: Mr, neem het mij niet kwalijk dat ik u iets vraag. - Welnu, M.? vroeg Polfriét. M., zoo ging de hospes voort, M. is gelijk ik zie, een welstellend Edelman. Polfriet deed teekenvanja,En ik veronderstel dat M. naar een lijfknecht zoekt? -- M., zegde Polfriet, uw opmeiking is zeer gegrond, maar ik heb op korten tijd twee knechten gehad, welke ik moest wegzen den en dit maakt mij verdrietig. Echter zal ik eerlang gedwongen zijn de zaak te herkansen, vermits ik van zin ben mij een peerd aan te koopen. God geve dat ik ditmaal beter moge gelukken! In dien M. een dienaar begeert die zijn vak verstaat, jong, vluchtig kloek en eerlijk, hij behoeft maar te spreken. Maar, vriend,waar zult gij zulk toonbeeld der dienaars gaan zoeken? Hij is reeds gevonden, M.; zijn naam is JanJokie en ik ken hem zeer wel, vermits hij den zoon is van den broeder mijner vrouw die men- - schen zijn ten gronde geholpen door den inval der Franschen, de man is van verdriet gestorven, de moeder volgde niet lang nadien en toen is Jokie kamerknecht geworden van een Vlaamschen Edel man, welke in een tweegevecht met 'ne franschen kapitein s om gekomen. Deze jongeling, nu zonder dienst, is hier gisteren aan gekomen, om ondermijn beleid in den dienst te treden van den eersten vlaamschen edelman den besten.» Die berichten stonden Polfriet wel aan hij deed den jongeling komen 't was 'ne manskerel van zoo wat 2S jaar oud, van middel bare lengte, met openhertig wezen en wel ter taal. Hij kon fransch en vlaamsch, doch haatte de franchmans als de pest, en vermits hij goede getuigschriften had, was het akkoord spoedig gesloten. Polfriet kocht denzelfden dag twee flinke paarden, met behoorlijke toerusting Polfriet plaatste zijn geld bij vijf verschillige Notaris sen, zoo doende stelde hij zich niet bloot om met eenen slag alles te verliezen want in oorlogstijden gebeurde het niet zelden, dat een studie van Notaris door woest krijgsvolk gansch leeggeplunderd wierd. Aan dit geld, zoo wonderbaar verkregen, hield Polfriet, omdat het dienen zou .tot verlossing zijns meesters. Men kocht verder nieuwe wapens en ander gerief voor reizende lieden, en drie dagen nadat Jan Jokie gehuurd was, alles was reisvaardig, de hos pes uit den Kempenaar, wierd rijkelijk betaald, en meester en knecht stegen te peerd en verlieten d'afspanning en de stad Brus sel, in de richting van Leuven. Daar wilde hij eerst en vooral gaan zien in d'Afspanning den Zwarten Adelaar, alwaar zijn meester zoo verraderlijk was aange vallen, gekwetst en weggevoerd. Hij hoopte te Leuven kostelijke inlichtingen aan te winnen. Polfriet begon van lieverlede aan zijnen staat van edelman ge woon te worden, hij sprak zeer gemeenzaam met zijnen dienaar, echter hield hij zich op een zekere hoogte en wist aan zijn onder- hoorige een roort van eerbied in te drukken. Reeds had hij hem verhaald wat er met Robrecht van Cramshoeve was gebeurd, mijn innige vriend, zegde hij, welken ik gezworen heb te verlossen. Ja, Jan, geen poging, hoe kostelijk of hoe moeielijk, zal ik on beproefd laten, om te weten waar hij gevangen zit en hoe ik hem kan verlossen. Jokie aanzag zijn meester als de edele heer Polfriet de:la Serre en was ten uiterste gevleid van tot dusverre zijn vertrouwen ge wonnen te hebben. Polfriet had dus een wakkere en verkleefde medehelper gevonden; in het dorp Vossem bleven zij eene uur stil, om hunnen nooddruft te nemen en de peerden te laten rusten; dan vervoorderden zij hunnen weg en zagen de poorten van het oude en vermaarde Loven, zonder dat zij het bijna wisten. Jokie was niet alleen een brave en dappere ziel, maar ook een kluchtige' vent, en deed zijn meester dikwijls hartelijk lachen. Zonder omzien reden zij naar den Zwarten Adelaar. Het hert van Polfriet klopte als hij de plaats zag, waar hij zeven dagen te voren zijn meester in zulke droeve omstandigheden had moeten verlaten. Hij vreesde van een slechte tijding te zullen ont vangen, en toch was hij gejaagd om daar te zijn. Men reed de poort der Afspanning binnen. Daar stond do meester des huizes, die hem dadelijk erkende en teeken deed aan een dienstbode, om de peerden te helpen stallen. Polfriet sproag van zijn peerd, en terwijl Jokie den dienstbode naar de stallen volgde, werd de edele heer de la Serre in de zaal gebracht. Hij was er alleen, met den Hotelbaas. ('tJVervolgt.) RECHTBANKEN Bibaut, den baas en ajuin koopman van Lede, heeft 5 jaren gevang gekre gen, voor dien droeven en ongelukkigen nacht.!1 Nijs, van Maldoren, is verwezen tot 2 jaren gevang; hij heeft, zonder vonnis, aan de vrouw van Haverlas 5000 f's. gegeven. Deserteur D'Hooghe Em. van Bouchoute, die 't brandstichten deed rond Thielt, is tot 10 jaren gevang verwezen.... Degen? die schelmstukken bedrijven, weten niet hoe pijnlijk d'opsluiting en de berooving der vrijheid is En wat zal 't zijo in d'eeuwige opsluiting Gedurig komen er te Brus sel en 111 andero gvoote steden kindermoorden voor den dag.... Ach menschheid, hof schoon sn verhaven zijt gij in deugd en godsdienst hoe laag en hoe walgelijk in Vrijdenkerij en in mis.iad gheid.... Niet zonder reden, zegt het Handelsblad.dat d'Ouders moeten voorzichtig zijn van de groote steden. Dikwijls, voor eenige franken m :er ie winnen, men laat de Dochters gaan, zonder verzekerd te rijn, d it h6t bij brave menschen is. En alzoo wordt dikwijls schande en ongeluk in de Familie gebracht. Te Cattagiron, in Sicilië, is thans een kolossaal proces afgeloopen dat tegen 31 kerels, die eene dievenbende uitmaakten, weid ingespannen. 22 werden tot verschillige straffen veroordeeld. Er wer den aan de juryleden niet min dan 7347 vragen gesteld. Om dezelve te beantwoorden bleven zij zes dagen in de zaal der beraadslaging. 0 KERKELIJK NIEUWS: Wij verhaasten ons te melden de benoemingen van Pastor- Deken in ons Bisdom Te Geeraardsber- Gen is genoemd de E. H. De Smet, Pastor van St-Maria Audenhove en te Lokeren, de E. H. De Groote, deken van Nevfle, Mogen zij langen gelukkig eu verdienstrijk hjc hun Stad en Dekenij bestieren. 67U0 R. h'. Priesters zijn als Missionnarissen in de Vreemde Landen, om 't Geloof voort te planten. Men raadt, bijzonderlijk aan de jonkheid en de getrouwde lieden aan, van eiken eersten zondag regelmatig te biechten te gaan. Door bijzonder voorrecht kunnen zij alsdan verdienen de Aflaten verleend aan den Eersten Vrijdag der Maand. Zondag, Allerheiligen, Maandag Allerzielen Dag van Devotie, en in alle kerken der Chris- tenheid Plechtige Dienst, voor al d'Overledenen. H eft elke Familie geen rede om dien dienst bij te wonen? Allerzielen is de dag der heilige treurigheid, om in den Heer ons afgestorvene Bloedverwan ten en Vrienden indachtig te zijn.Dijnsdag S. Hubertus, Bis schop en Belijder gestorven in 727 en Patroon tegen de dolle hond ziekte. Ni mand die, gebeten zijnde, en naar St-Hubert zijnen toevlucht nemende, niemand is gehinderd géworden. Dat is een bestendig Mirakel. In de groote en oude kerk van St-Hubertus, in d'Ardenen, bewaarlmen den jachthoren en den stool van dien groo- ten Bisschop. Ook zijn lichaam ligt aldaar berustende, waarschijn lijk in d'onderkerk, doch men weet de juiste plaats niet. Het Stede ken St-Hubert was vroeger vol luister en leven-; er stond daar een groote Abdij; nu is d'Abdij een gevangenis en St-Hubert treurt, is doodsch en stil, maar toch de Mirakuleuze geuezing blijft er bekomen. Men stapt af, in 't statieken Poix, en dan is het 1 uur en half te voet of per omnibus, langs een streek van spanenbosschen, in welken r og hérten en vossenverschuild zitten. Woensdag, H. CarolasBorromiiis, Bisschop en belijderin 1584, is bijzonder man- LIJST VAN BOEKhN te koop In onze Bureelen. N. B. De boeken met een wor len franco verzonden; voor al de andere,om franco te bekomen, fo c. per hon derd opslag. t.'OPKOMST dkr STOOM TUIGEN, door Kaïunnik Mer- tens t,oo 2. REIZEN naar den Noordpool, (of verhaal der stoutmoedige en gevaarlijke tochten doord'ijsklotsen van 't uiterste Nooraen;) l,oo 3. 't VLAAMSCH KEU KENBOEK. om te leeren ko ken, dc tafel dekken, opdie nen, vfkd'Snij.len, opleggen enz. 'T 1,00 5. - DE KROON BES HE MELS, een meesterstuk uit het Duitsch vertaaldin Duitsctdand is bet op konen tijd 6 keeren ma iten li erdrukt worden, 6 keeren; de Vlaara- sche vertaling is meesterlijk en de druk maakt er een prachtwerk van. De Kroon des Hemels is allerbest ge schikt om als eersten prijs of als geschenk gegeven te werden. Prijs 2.00 6. - DE NI EU WE LIKEUR STOKER,be vattendede kunst om zonder distilleerketels of forneizen de beste en fijnste likeuren te bereiden, even als alle soorten van beziën- wijn, alsook het versneden, klaren, bewaren en veroude ren van alle dranken door C. Van Z.... gewezen Likeur stoker te Antwerpen 2 00 7. -'t MARTEL\ABSB0EK of heldhaftig gedrag der Belgische Geestelijkheid, ten tijde der Fransche Omwente ling in de jaren 93, door J. B. VanBaveghem,oud-Pastor van Zwijndrecht. een boek in 8» van 573 bladz. (per occasie 2.00 8. De Mirakuleuze GE NEZINGEN van Lourdes, do vertaiiugvan'tiiieuvvfransch werlt van Lasser re. behel zende het uitgebreid Verhaal van 5 wonderbare genezin gen 1,75 De Spiarzaamheid o,3o Genoveva "an Brabant o,73 Baekela ds-hende 1.00 Rosa van Tanneburg o,75 Volmaakte Likeurstokerl,75 't Gestolen kind 0,60 De Kroon des Hemels 2,00 Bloemen,in schoonen band, roode sneè l,5o Uitgezochte gebeden, met eun Mis voor eiken dag der week, in band, ver guld op snfè i,5o Gullen Boekje d.Mis o,18 't Kmd van Maria. o,2o Gebeden van Troost in lij- den, por honderd 0,80 Boekje van 0. L. V, van Gedurigen Bijstand0,75 H. Godelieve o,3o Manna voor godvruchtige Zielen, in uand, roode sneê 2,15 PARLOIR. Uit T van M. G. 2-00 tot oct. 86- Uit Oct. van M. D. C. 2-50 tot juni 86. Uit Br. van M. A. L. D. W. 2-50 tot nov. 86. Mr en V. onzenhartclijken dank. In 't kort een prijskamp uit GodsenhavenOntf. van M. C. D. B. uit Br. 2-50. Hartelijke groetCnis en voor'tander zal gezorgd worden.Onff. ui't Mech. 10 frst, achtbare vr. onze groet en dank. Wij re- commandeeren 't boekje Het Vagevuurcndc Hemel overwogen op den weg van Calvarië, prijs 8 cen tiemen, alsook Jan Van Noorde, of betrouwen en onderwerping, dikke boekdeelen, per occasie aan 2 francs, franco 2-20. Vr. te Br. 't gaat u ge zonden worden, onder goeden band, per post. de hun Nr niet of telaaT ontfangen, gelieve ons te j verwittigen. irr. tsc dc iac T 1 /eft

De Werkman | 1885 | | pagina 3