Rampen, Hisdadea en Oigelukkeo. Z~1ÖC i. Aalst. De lantec-rnontsteker is genezen, men vreesde dat het veel erger zou geweest zijn. Ver der geen bijzonder nieuws, als dat d' Hopboeren half geruïneerd zijn. Is dat nu toch 'ne prijs 32 fr. 34 fr. 36 fr., ze leggen er geld aan toe 1 Brussel: Te Meulebeek is brand geweest in een verwers-werkhuis; er was veel naphte, petrol en al- cool in huis en 't brandde gelijk 'ne solferstek. De schade bedraagt 4000 fr. Ér isook brand ontstaan in St Gadela-Kerk; ja doch niet erg; een der Kora- Ie* had een lamp doen omvallen, de Outaar van 't H. Sacrament van Mirakel geraakte in brand. Ge lukkig was er volk bij om te blusschen, zoodat de schade zeer gering'is. Van honger gestorven.TeBrussel, M.Descot, voituurmaker, Bergsche steenweg 191, Donderdag avond zag hij aan zijn deur een armgekleedde en afgesloofde duts van 'ne vent, die eten vroeg en werk! In dit en drij dagen, zegde hij, heb ik niets geprofiteerd. M. Descot had er compassie ,meê,- gaf hem eten en nachtverblijf.'s Anderdaags, de dompe laar staat op, zit aan de kaffetafel en valt er dood! Te St Pieters-Jette is Zondag morgend de barreelwachter getroffen door den expres uit Oos tende en was mors dood! Te Brussel worden nu nacht-patrouiljes ingericht, om bij nachte en vroeg in den morgend, de gemein logisthuizen en kaber- doezen na te zien... 't Werd tijd, zeggen degazetten. Gent: Aan de Dokken heeft men ontdekt en ge snapt een bende luie gasten, die stolen als ratten.... Volksken van kaberdoeskesen die met geuzenschrif ten in den zak zitten. Luiaardij en schelmerij en geuzerij.dat rijmt opeen. Op St Amandsberg is een vrouw aangehouden, die over 4jaar,tot 45dagen Cachot was veroordeeld, voor verheeling van ge stolen goed. Ze ging op 't Policie-Bureelklagen van baren man; de Commissaris bezag haar eens, keek naar zijn boeken en ze was er aan! Gent. Brugge gebroken en in 't water: Veel Bruggen van Gent zijn zeer kaduk, de Stad is over last door d' officieele Scholen en door de gevolgen van 't zedebederf; dus, veel bruggen kaduk, end'an- der week, vrijdag achternoen, men draaide de Lous- bergbrug, om een groot walenschip door te laten; 't schip passeert, eensklaps, de brug kraakt, ze scheurt thalven door, en de twee stukken vallen, gelukkig niet op 't schip, maar in 't water. De bruggedraaier en'zijn helper bleven ongehinderd...'t Zal tijd en werk vragen, om alles te herstellen GENT. Zaterdag avond ten half negen, een Schipper keert naar huis, langs 't Strop, 3 kerels pakken hem aan, en vroegen hem geld. Hij had geen geld. Zij zoeken zijn zakken af, en niets vin dende, de monsters mishandelden hem. Een ho venier van buiten de Kortrijkscne poort had zondag morgend zijn ezelskar laten staan op d'Ajuinlei, te- rugkeerende, was kar an ezel verdwenen. Maar 's avonds had men de dieven reeds betrapt. Antwerpen. - Aan de kleine oude dok is 'tlijk opgevischt van den Nachtwaker J. De Boer; de man was sinds eenige dagen verdwenen. Met den les- ten trein uit Gent wierd zondag aangebracht zeke ren Frans Van Puyenbroek, te Nieuwkerken op den spoorweg gevonden, zijn been afgereden. Het is onmiddelijk afgezet in St Elisebets Gasthuis. D'ander week, woensdag, was een hoefsmid P. N. in de Provinciestraat, bezig met een paard zijnen steert af te snijden, en kreeg van het dier zulken geweldigen slag op de borst, dat hij bewusteloos ten gronde stortte. In bedenkelijken toestand werd hij naar 't gasthuis gebracht. Groote Ramp te Thielt: Op 't einde van d'ander week, 3 heeren van Wfjnghene, M. Van Wallegem, oud-burg., de Commissaris en Speeckaert, veear;s, vertrokken uit die stad, in eene dogkar; onderwege dronken zij nog een glas bier in d' herberg van De Jaeger. Van daar weggaande, M. Speeckaert die de teugels hield, riep: Allez! en 't peerd liep in volle vlucht, zoo hard dat de Commissaris, die van achter zat, den rug naar 'tpcerd, dat hij zich omkeerde en vroeg: Loopt 't peerd op hol! Niemand antwoordde en vol schrik sprong hij er af. De twee heeren wa ren er af geschokt. 200 meters van daar vond hij zijn gezellen op den steenweg liggen. M. Speeckaert was gewond aan de ribben, doch M. Van Wallegem was dood! Wat zijn er tegenwoordig malheuren met peerden en rijtuigen 1 Van schrik gestorven: Ja, te Carniers in de Wa len, een grootmoeder moest op 't huis letten, terwijl man en vrouw aan't werk waren en d'oudste kinders, op den bedel, 't Jongste kind was thuis. De groot moeder gaat een momemtje uit, keert weer en ziet dat er brand is: al spelende had 't kind het bed in brand gesteken. De geburen komen 't vuur blus schen, als dat gedaan is, de Grootmoeder bedankt die menschen, valt en is dood! De schrik had 't mensch haar hert gepakt. Infernale boosheid: Men heeft te Obourg, in Henegauwen, het huizeken eener oude vrouw van 70 jaar, die een klein winkelken houdt, van d'ander huizen afgezonderd,men heeft dat willen in de lucht doen springen, ongetwijfeld met dynamiet. Wildstrooperij: Te Ciney, baron de Thier, op jacht zijnde, zag een wildstrooper, en achtervolgde hem, met den gardechas;ze gingen hem hebben, aan den zoom van een boschken, als de brakonnier zich omkeert en den baron schiet, in den buik, dat hij bloedende neerzijgt. De gardechas liep achter den wildstrooper, doch moest terugkeeren, omdat zijn meester zoo geweldig schreide. NAMEN. Men zegt dat de wildstrooper die op Baron de Thier geschoten heeft, de moordenaar is des peerdenkoopmans van Meuz. Hij zit voorloopig vast. ONGELUK. Men schrijft uit Mechelen: In de sluis van het Sennegat. ter plaatse waar de Dyle en de Senne zich met de Leuvensche Vaart vereeni gen, is eene erge ramp voorgevallen. Drie schepen die van Antwerpen kwamen, zouden bijna te gelijker tijd de sluis doorvaren, toen een vierde, dat van de dezelfde zijde kwam, nog mede door het sluisgat wilde. De opening niet breed genoeg zijnde, prangden de schepen zoo vast tusschen de beide muren, dat zij niet voor- of achterwaarst meer konden. Ook be stond er geene mogelijkheid om de sluisdeuren toe te draaien, en daar het vallend water was, hingen de schepen, tegen elkaar geperst, weldra in de lucht. Eensklaps hoorde men een vreesselijk gekraak. De schepen,door hun gewicht naar beneden gedrukt, zakten op den bodem der ledige sluis. Twee waren er middendoorgebroken. Het eene was met rijst en het andere met bier geladen. Het derde schip, met kolen, is ook erg beschadigd en een deel zijner lading zal verloren zijn, Hetvierde vaartuig heeft niets geleden. De schade is zeer aanzienlijk. Zij wordt geschat op 200, 000 Ir. Er zijn gelukkig geene dooden of ge kwetsten. BUITENLANDS. TeSchuttort, bij Oostmarsum, Holland, is d' ander week afgebrand de nieuwe Katoen spinnerij van d'heeren Schlikker en Sohne; 600 man zon der werk; 't vuur is ingekomen door het droogloopen der machien. Bij Aken, te Hongyn, is 't grouwvuur in een kool mijn ontploft; 9 mijners erg gekwetst; twee reeds be zweken, 2 gebroeders. De Gemeenteraad te Marseilje heeft beslist dat met 1 Januari, ai de Godsdienstige beel den uit de Stadsscholen moeten... Lucifer zal traktement houden, omdat zijn Helle haar uitbreidt. Een schrik kelijke misdaad te Boulogne, in Frankrijk, nabij Parijs: D' echtgenooten Meunier waren zaterdag uitgegaan en hadden hun dochterken van 12 jaar,alleen thuis gebleven. Een onbekende schelm komt binnen en bindt 't kind tusschen 2 matrassen; dan neemt hij geld en juweelen mede en is op de vlucht. Als d'Ouaers thuis kwamen, was het kind bijna dood, van versmachting. Te Val- lolidas, in Spanje, een Kaporaal moest door den kop ge schoten, omdat hij gewapenderhand tegen zijnen Overste was in opstand gekomen, 't Volk wilde hem verlossen en wierp met steenen naar de troepen. De bevelhebber en verscheide soldaten wierden gekwetst. Een detache ment ruiterij heeft de menigte uiteengedreven... 't Volk had waarschijnlijk redens om partij te kiezen voor den veroordeelde. ROME, 9 nov. Vrijdag werd de nachttrein van Na- Êels naarFoggia bestolen. Een baanwachter werd gedood, ie weerde van het gestolene is 10,000 fr. De roovers zijn ontvlucht. Het huis. de schuur en de geheele inboedel van den landbouwer C. Oomsn te Cbaam (Noord- Branbanf) zijn zonder bekende oorzaak eene prooi der vlammen geworden. Negenstuks vee zijn daarbij omgekomen. Het huis was wel, doch de inboedel niet verzekerd. RECHTBANKEN. Te Versailles, een dochter van 13 jaar, die op behoorlijken afstand was van een vuurwerk, was door een vuurpijl haar oog kwijt geraakt; haar fi \u vader heeft de zaak in proces gelegd i'J y en de Stad moet jaarlijks betalen l Jjdi_'500 fr. Voor d'Asslsen te Gent staat zekere Alphons Van Hecke, 36 jaar,her bergier en paarden viller te St Niko- Isas, beschuldigd van zijn eerste vrouw vergiftigd te hebben; haar lijk is ontgraven en vermits vergil niet verteert, heeft men in haar maag, arsenik gevondeD, oorzaak harer dood. Hij dronk en zwierde en bambo- cheerde, leefde als een oprechte 9eus, kwam laat in den nackt thuis en mishandelde dan zijn wederhelft. Nu was hij hertrouwd, hoe geraken zulke stramijnen nog aan een vrauw! hij was hertruuwd met zekere Mario Verel len, die ook kropsalade met azijnsous vond, en veel af zag- De paarden viller was nog vervoorderd in de boos heid en zijn vroqw heeft verklaard, dat hij met een an der zwierde. In December 1884, 't mensch lag ziek, Van Hecke zond haar boterhammen naar boven; ze smaakten slecht, ze zijn onderzocht door Doktor en Apotheker, en bevonden met een schrikkelijk vergif, in plaats van boter. Men beeft achterhaald dat de beschuldigde dit vergif is gaan vragen bij den apotheker Mabille, om ratten te vangen, zegde hij; maar hij kreeg zijn vergif niet, en is het dan gaan koopen te Lokeren in d'apo- theek Ramouts. De beschuldigde wordt met leugens bevonden. Er zijn 32 getuigen: uit- St Nikolaas, Gent, Denderraonde, Kieldrecht, Mechelen en St Pauwels. Maandag zijn gehoord: 1° Be beschuldigde: Oij loochent alles en van 't vergif sprekende, zegt hij dat het was voor zijn duiven en voor da ratten die op zijn zolder d'hespen afknaagden. Hij heeft geen straffen ontgaan, zegt hij, maar de Rechter slaat den boek open en vindt 2 maand gevang voor mis handeling op zijn vrouw. 2® M. Poots, rechter van ondereoeJc, die mededeelt alles wat hij gezien heeft ten huize van den betichte en gehoord van de vrouw, familie en gebnren. Alles zeer bezwarend. Van Hecke was 'ne wreedaard. Men heeft gevonden overblijfsels van een kat en van een konijn, vergiftigd door arsenik. De Verdedinging tracht als duisternis op te werpen, of men zeker is dat het ontgrayendijk, waarin arsenik gevonden werd, wezentlijk 't lijk was der eerste vrouw van den betichte. Maar op 't Kerkhof van St Nicolaas heeft elk lijk zij nen numero en de doodkist is herkend. Droeve bijzonderheden: vrouw van Hecke had 2500 fr. als zij trouwde; zij had dit geld gespaard, diestmeid zijnde; dit geld wierd haar afgenomen en zelfs de dood- keeldekens van haar vader, welke zij terugkreeg, mits afstand van alles te doen. »Ik zag wel, zegde de vrouw, dat ik er te veel was op de wereld. Dijnsdag'zijn gehoord: M. Lamal, apotheker te Den- dende'rmonde, die veel pillen en poeders in 't huis van den verdachten onderzocht heeftjhij getuigt dat het zeer erg vergift was. M. Cruyssaert, Policie-Commissaris te St Nikolas, getuigt dat Van Hecke een brutale man was jegens zijne tweede vrouw en haar meermaals geslagen heeft. Eens was hij met haar naar St Pauwels gegaan; hij deed daar affairen; thuis komende, beleédigde hij haar schandelijk; «en ander maal wierd zij niet binnengela ten; en als zij wegging om bij haar" moeder te gaaa ver nachten, dan liep hij er achter, sloeg zijn vrouw en ont nam haar hun kind. Bfinsdag zijn nog gehoord weduwe De Kerckhove, die in 't huis haren dienst verrichtte, en alles bevestigd over de wreedheid van den man en de vergiftigde boterham men haar ook heeft Van Hecke bedreigdM. Reyuaert, geneesheer en M. Mabille, apotheker, bevestigen het- gene in de beschuldiging wordt aangehaald; slachter Van Puyvelde en Cantiliana,koffljhuisbediende, en koop man De Valcke, van St-Pauwels, leggen getuigenissen af, over 't slecht gedrag van den beschuldigde Woensdag zijn gehoord verscheide personen uit St- Nikolaas en Lokeren, die handelen over Van Hecke zijn slech't gedrag, over zijn gemeenschap met zekere Louisa Verschueren, en over 't vergift dat hij in huis had, om vossen te vangen. Apotheker Ramlot, van Lokeren, zegt dat hij bij hem vergift gokochtheeft, genoeg om 30 men schen te dooden. Meester Montigny, dé Verdediger, traeht te doen uitkomen dat de beschuldigde veel vergift gebruikte voor zijne duiven en ook om vossen te vangen. Bé zaak gaat voert, en zal redelijk lang duren. Wij moeten voorts, de Postboden wachten. Een rijke juwelier uit Holland stelde zich op reis, in bezit van veel kostelijke juweelen en groote sommen gelds. Hij deed zich vergellen door eenen knecht, een armen jongen, dien hij vroeger had aangenomen en al zijn vertrouwen gaf. Gedurende de reis ontstond in het hart van den knecht het verlangen om rijk te worden; dit gedacht overmees terde hem zoodanig, dat hij zijnen meester vermoordde, hem al zijn geld en zijne juweelen ontnam en zijn lijk in het water wierp. Om geen slechte vermoedens te verwekken, begon hij eenen kleinen koophandel en iedereen dacht dat hij zeer goede zaken deed. Men aanzag hem vooreen werkzamen en geschikten mensch,door de fórtuin begiftigd, daar hij zijnen handel meer en meer uitbreidde. De treffelijkste Familiën lieten hem in hun gezelschap toe, eene zelfsgaf hem hare dochter ten huwelijk; hij werd lid van den ge meenteraad en eindelijk burgemeester. Zekeren dag werd hij geroepen om met andere rech ters eenen knecht te ooraeelen die zijnen meester had vermoord. Allen hadden rerds den plichtige veroordeeld, maar er ontbrak nog éene stem, de stem van den burgemeester, die men ongeduldig verwachtte. - - -5 Hij zweeg, zijn gelaat werd bleek en doodsch, en hij begon in al zijne leden te beven. De omstaanders meenden dat hij schielijk onpasselijk was geworden. Eensklaps staat hij op, gaat zich nevens den moorde naar plaatsen en roept uit: Rechters, God is een rechtveerdig Rechter! Hij stelt voor u een grooteren plichtige dan deze; ik ben de schul dige, die sedert dertig jaar mijn schelmstuk verborgen heb. Mijaen meester en weldoener, die mij uit het stof had getrokken, heb ik vermoord. Mijne uur is gekomen. Een nelsche schrik heeft mij sedert dit gevloekte oogen- blik geene uur rust gelatbn. Ik wil dat men mij recht doe. Spreekt mijn doodvonnis uit Eene onbeschrijfelijke verslagenheid had zich van ieder een meester gemaakt. Men leidde hem naar het gevang, en aanstonds zond men naar Holland om inlichtin gen. Al de bekentenissen die hij gedaan had, werden waar bevonden: hij werd ter dood veroordeeld en ont hoofd. Waarlijk: God is rechtvaardig!

De Werkman | 1885 | | pagina 2