Rampeo, Misdaden en Ongelukken. (ironie ramp te Haalleri. AALST EN OiMLIGGENDE. Dijnsdag van d'ander week is te Nieuwerkerken afgebrand de groote hofsteê van Coppens, reehtover de nieuwe School, 't Is gezien rond half vier, door iemand die naar de Statie van Aalst ging. i3 Schoon koeibees- ten zijn erin gebleven, veel oogst van aardappels, tarwe rogge, haver enzoovoorts...'t Was wreed om zien. T'Erembodegem, een half uurken van Aalst, is zondag avond een tweewoonst afgebrand in de Keppestraat, klein huizekes ze zeggen dat het inge komen is met een petrollamp 't bedde te gaan ma ken. T'Aalst, op den weg van Kapellekenter Mu ren, is maandag morgend een groot schelmstuk ont dekt, gevolg van 't zedebederf, dat zooveel rampza lig schepsel in druk en schande en ellende brengt en tot schelmstukken doet overgaan. T'Aalst, op de Moorselsche baan, rechtover de kapel van Mr De Cock, is zondag de schoon nieuwe frak gestolen van den garentwijnder J. V., 'ne mensch die daar alleen woont. In die gemeente, een uur van Aalst afgelegen, werkte men maandag in de Brouwerij van MrDe Sadeleer,aan een hooge schouw, voor macbien-brouwerij 't was voor den noen; 4 man stonden op de stelling; de arduinsteen lag reeds op de metserij en om hem waterpas te brengen, moest er 'een schalieken ondergesteken worden; eensklaps e stelling zakt; men reept: Springt; een der werklieden grijpt den arduinsteen vast, dre knikt en met werklieden en stelling op den grond valt; een der metsers was onge hinderd, maar de steenkapper Benoit Welleman van Aalst, had den steen op zijn lijf gekregen, en lag erg gewond buiten kennis; aanstonds werd hém d'H. Olietoegediend; een metser van Haaltert is erg gewond aan zijn hoofd en een derde riskeert zijn hand kwijt te zijn. De twee zwaar gekwetste wierden ter plaats zelve van alle mogelijke zor gen omringd; maandag avond was de Aalstenaar zoo Slecht dat men voor den nacht vreesde; dijnsdag leefde hij nog, doch ellendiglijk Voor de metsers van Haaltert is er geen blijkende gevaar. Men zegt dat de stelling zeer wel voorzien was; doch met dat nat weêr is de grond niet te staan en wie weet dikwijls hoe een ramp komt. De gekwetste Welleman is dijnsdag avond bezwe ken; zijn toestand was te schrikkelijk; hij kon er niet doorkomen, d'ander 2 gewondde metsers van Haaltert zijn gehuwd. GENT. M» Hage, de wisselaar uit de Veld- straat, heeft d'ander week, 'ne kerel doen aanhou den, die in een herberg zat en de dochter vandies uitzond om aktiën te verkoopen, Brusselsche van 1872. De numéros bewezen dat deze aktiën gestolen waren te Weesmaal. Er zijn er weinigen die tegen woordig van hun dieverijen profiteeren En ze moe ten maar streng zijn tegen de dievenmeerendeels, ze stelen om in de kaveeten te gaan brassen en smee- ren. Tegenwoordig worden er maatregels geno men tegen de dieven Te Gent zekere Vereecke, brouwersgast van Mariakerke, ten 9 ure 's avonds, hij brak in den hof van M. Callier, groendreef en ging kiekens stelen; hij was er en deed de deur van 't kiekenkot open maar alsdan ontstond er een elektrisch gebel.'t Volk kwam bij en de dief wierd gesnapt. Dieverijen en Aanrandingen. Er loopt bijna overal veel slecht oneerlijk volk; dat zijn de gewone gevolgen der Vrijdenk:rij en der Geuzerij de men- schen wild maken, ongetemd, onrechtveerdig en wreedaardig Langs Nazaretb wordt er gedurig gestolen, door kerels die uit de kaberdoezen en ka veeten komen, en er terugkeeren gelijk een padde naar den poel. Veelderhande .voorwerpen worden gestolen, maar reeds zijn eenige namen gekend en dat de booswichten zich maar gereed houden de gendarms komen er op af, en in de Walen gaat het schrikkelijk daar zullen ze moeten buitengewone Wachten inrichten langs Eekloo, Lembeke en g'heel dien traktus worden veel konijnen gestolen; 's nachts zijn de banen onveilig; d'ander week Gust Van Vooren, brouwersknecht bij M. Stockman, kwam rond 5 ure met de bierkar van het Syngel. Aan de Vierweegsche staat er plotselings 'ne man voor hem, 'ne man gewapend met zwaren stok en in een lange frak gehuld;hij roept: Uw geld of uw le ven 1... Gust, aanstonds op zijn plat vallende, ge lijk de katten, zegt: Mijn leven zie ik te geerne, maar geld, dat is iets andersDaarop gaat de knecht in zijnen zak, neemt zijn gesloten mes en slaat er den aanrander meê, dat hij grondelings neérvalt; dan geelt hij hem nog eenige stampen en rijdt in vollen galop naar huisThuis gekomen, vertelde hij zijn ge val, en aanstonds was de Policie er achter, langs 't Syngel en Oost-Eekioo.maar de brigand was weg. Hij zal moeielijk ontsnappen, gekwetst zijnde. WEST-VLA \NDEREN. TeMoen is de zoon van pachter Van Wjnsberghe, i5 jaar oud, als hij 's avonds de peerden ging voeieren, tegen den muur gedrongen en 't hert verpletterd; 20 minuten nadien was hij dood. Te Dixmude aan de Vaart, is don- 1 derdag 'ne wagen geladen met graan, in de vaart ge vallen op een schip, doch er zijn geen ongelukken geweest; te Reckem is ten nadeele van den met ser Thienpont g5fr gestolen; te Brugge, op een schip in de kom, is door onbekende 40 fr. gestolen en eenige papieren te Torhout is woensdag op de markt aangehouden zekeren Alfons De Jaegher, van Kortrijk. maar sedert eenige dagen te Lickter- velde wonende; hij zager verdacht uiteerst loo chende hij, doch moest eindelijk zijn misdrijf be kennen; Da Jaegher stond met konijnen te koop, welke hij te Lichterveldehad gestolen; zelfs de mande waarin zij zaten, was diefstal. Hij zal er tegenvlie- gen. Te Torhout zijn door inbraak bij den land bouwer Benoot 17 schoon konijns gestolen te Thielt bij den mulder Louis Loncke, Richard Van de Maele 18 jaar oud, hielp schors malen zijn lin kerarm geraak te tusschen de tandwielen en werd zoo vreeselijk verminkt, dat hij is moeten algezet wor den tot boven den elleboog. ANTWERPEN. Een geheimzinnige zaak rijdt op de tong; zekere GeorgesR. uit de Breughelstraat, oud 11 jaren, is gevonden buiten de Wilryksche Poort, smoordronken -wan genever en in 't gasthuis van Berchem gestorven zelfs zou hij al dood ge weest zijn, als zijn Ouders hoorden dat hij naar't gasthuis was gedragen. Men weet dat Geo* ges met een andere jongen, twee personen vergezeld hebben die naar 't Plein gingen ratten vangen Na zijn er twee vermoedensd'eerste, dat die heeren de jongens hebben doen genever drinken; d'andere dat de jon gens de flesch genever dier heeren zouden genomen hebben en uitgedronken. De Justicie onderzoekt. In de-5e wijk is 'ne gaillard gepakt die valsche bank- briefkes uitgaf Vrijdag zaturdag nacht is er inge broken n° 22, Arendstraat, wijk Zurenberg, bij een juffer die er kruidenierswinkel houdt. Een dief was gekomen, langs een nieuw onbewoond huis, hij was rieds op 't glazen dak en ging langs daar in de ka mer zijn, als er een ruit in stukken viel. Een post bediende in 't huis n° 24 was bezig met schrijven, en lawijt hoorende,kwam zien met zijn licht; daarna is de dief gaan loopen. BRUSSEL. Te Curegem is vrijdag ^vond,'bij den sterrenregen, een luchtsteen gevallen. Hij is aangehouden door de policie, als antik iteit. Meer-, maals gebeurt het, dat jonge brusselsche gasten, modder of vuur werpen in de brievenbussen. 't Ci viel Onderwijs werkt te Brussel sedert 10 jaar. Zaterdag nacht is t'Anderlecht afgebrand dostoom- molen van M. G De schade beloopt tot 75,000 fr. De Policie heeft 'ne chenapan aangehouden, die gestolen had in den Cirk Pierantoni, een peerd. DOODGEREDEN Zaterdag kwam J. B. Van Hal'.e, landbouwer te Campenhout, met zijn kar van Brussel, alwaar bij pattotters had geleverd. Te Meis broek ging 't peerd op holVan Halle wilde het in houden, doch viel en werd door zijn eigen rijtuig doodgeredenop de kar zat zekere Gremdenbeek Gremdenbeek sprong er af, doch viel ook onder de wielen en kreeg doodelijke wonden. Beide veronge lukten zijn getrouwd; Van Halle heeft 6 kinders.... Hoe dicht wij somtijds bij ons dood kunnen zijn, zonder het te weten. BUITENLANDS. Te Warschau in Pglen, is er 600 voet telegrafdraad gestolen. Te Parijs in 't Postbureel van Carrouselstraat, is een stoute dief ontdekt, maar 19 jaar oud en van een goede Familie; hij was door de slechte gezelschappen verleid en tot dieverij gebracht. Brr, in Engeland via Dornoch naar Golspic.is een trein in dezee geloopen.een trein met 14 rijtuigen; maar gelukkiglijk wierden er maar 6 reizigers gekwetst. Te Parijs is een bankier aan gehouden zekere G. die gevlucht was, na 1,700,000 fr. ontvreemd te hebben. Te Kopenhagen zijn ge stolen i5o gouden horlogiën en 100 zilveren. 1000 kroonen zijn te verdienen voor die den dief of de dieven kan aanbrengen. In October zijn op zee vergaan 88 zeilschepen en 14 stoombooten. Prui- sen handelt wreedaardig met de Polakskes, die inde provincie Posen wonen op eenige weken tijds zijn er 35,ooo uit den Lande gedreven weduwen noch weezen worden gespaard; ge krijgt uw citatie, en ge moet weg, zonder troost of vertoef. Dat wreedaardig Pruisen Te Parijs, rue St Lazare, is een Speel huis ontdekt, bij een dame; een jonge dandy had er 20,000 fr. verloren; te Bethune in Frankrijk, iseen bedelares vermoord voor eenig geld, dat 't mensch in g'heel hare wereld had er is 'ne vagebond aange houden, die een tweede Bergeman schijnt te zijn. OVERLIJDENS. In Spanje is overleden j A Maasschalk Serrano, die vee. gerucht heeft ge- -I- maakt in de wereld; meer dan 100 generaals woon den zijn begraf-nis bij; eilaas! van dit ailes hoort of ziet hij niets. T'Aalst is overleden in 't Gasthuis, alwaar hij sedert 4 jaar ziek lag, Jan Baptiste Rabier, van het jaar 1 en een ieverige Meester geweest der Zondag- zchool.Hij had zelfs de Medaiije van Jubilaris ontvangen. Maasschalk Serrano, al zijn glorie is voorbij. De eenvou dige Christen, die zijn bes e gedaan he ft, is verzekerd van een glorie te ontvangen die nimmer zal vergaan. Te Melsele (Waas) is schielijk overleden M. Bollinckx, Geneesheer en Burgemeester dar Gemeente, die als Ge neesheer en als O verheid veel goed heeft gedaan, door zijne wijsheid, christelijkheid en menschlievendheid. Te Parijs is subiet gestorven, het kopstuk der hooge Policie, M. Khuen, gestorven in zijn kantoor. De in- spekteur had hem een stuk laten teekenen 5 minuten nadien dezelfde inspekieur keert 'terug zijn Overste in zijnen zetel ziende liggen; Chef, zegt hij, slaapt ge? Geen antwoord. De hooggestrenge m&n was dood. Ei, nog een sterfgeval; wij wisten wel dat de Man Gods ziek was, afgewerkt cn rust noodig had; maar zijn dood zal iedereen treffan't Is PatejcJDodd, d'e zoo dikwijls tot Aalst en in't omliggende'hééft gepreêkt. In de Mei maand 1884 was hij gelast met de sermoenen der 4de week; zijn iever faalde niet, de Missionnaris sprak har telijke woordeu van troosten opwekking, maar van dan af zag men dat hij rust noodig had. Zondag is hij in het klooster te Namen overleden. Hij was geboren t'Ant werpen in 1834. Pater Dodd heeft nog in d'Hoofdkerk van Aalst een groot Sermoen gedaan op d'Onbevlekte Ontvangenis, den Ssten Deeember. Tot Haaltert, bij Aalst, is overleden de weduwe Ghyaels ze was 99 jaren. iNog een sprongsken en ze wierd een gansche Eeüw. Dat vrouwken heeft veel gewerkt in haar leven en meer water en kaffó gedronken, dan bier en sterke dranken; nogtans een glazeken bier mag er zijn, en nu door de nieuwe wet van ons Ministerie, hebben de Brou wers de gelegenheid van goed jbier te maken en het vreemd bier buiten ons Land te houden. Reeds heeft men menige goede wetten te danken aan ons katholiek Ministerie. DE TWEE KOLONELS. Sedert geruimen tijd zagen de kerkbezoekers vanSaint- Germain-des Piés te Parijs geregeld twee armoedige, altoos in het zwart gekleeds dames de godsdienstoefe ningen bijwonen. Het waren de vrouw en de dochter van kolonel J., die op pensioen gesteld, in de ho fdstad was komen woneD. Hij was iemand zonder fortuin, en wat erger is, zonder-godsdienstzin. Onverschillig gewor den was deze lauwheid in het volbrengen zijner plichten bij hem zoozeer toegenomen, dat hij thans in 't geheel niet meer ter kerk ging. Zijne echtgenooteen zijne doch ter, die.met goeie woorden niet veel op hom vermochten en hem'San meestal maar driftig maakten, baden gedu rig en ijverig voor zijne bekeeriDg en hielden niet op met bidden. Kolonel J. woonde ia de rue de Bac; onbekend in Pa rijs had hij er geen familie, noch vrienden Niemand be zocht harst de stille, bescheidens woning dan een andere oude kolonel, ook gepensioneerd, diebijnaiéderen avond bij zijn ouden wapenkameraad een partij'je kaart kwam spelen. De beide waren aan elkander gewaagd; kolonel B} was, zoo mogelijk, nog onverschilliger in den gods dienst dan zijn vriend. Op zekeren avond, dat hij zijne gewone visite maakte, vond hij kolonel J. te bed, met een zware koorts. Hij kwam nu een paar malen per dag den zieke bezoeken. De koorts nam zoodanig toe,dat de dokter zich verplicht achtte de vrouw en de dochter te waarschuwen, dat de zieke 't waarschijnlijk niet lang meer zou uithouden. Er moest spoedig beterschap komen of de dood was er mee gemoeid. Men begrijpt de onsteltenis der beide huisge- nooten, dia wisten hoe weinig voorbereid de kranke was. Zij poogden, de eene na de andere, oindelijk beiden te zamen, hem bij al wat hem dierbaar en heilig was, te bewegen tocheen priester te iaten roepen. Hij antwoordde zoo onbeschoft en zoo woest, dat zij er niet weder over durfden beginnen. Kolonel B. kwam als naar gewoonte vragen hoe zijn oude kameraad 't maakte. Hij vond de vrouw en de dochter in de gang, die hem tegenhielden. Met tranen in de oogen en voor hem op kniën vallende, smeekten zij hem, den zieke eens over zijne godsdienstplichten te on derhouden. Hij verzocht hen op te staan, zich bedaard te houden en hem dan eens te vertellen wat hij zeggen moest. Naar u wil hij nog wel luisteren, kolonel. Verbeeld u, hij wil niet eens biechten. Hij kan toch zoo niet af sterven!'t Zou verschikkelijk zijn. U vertrouwt hij; gij iets zegt. gelooft hij het. Och, heb medelijden mét on9; hij heeft ons afgesnanwd. Als gij hem nu eens over- haald&t om te biechten? Ik? Maar, mijn goede menschen, waar denkt gij aan? Wat zal ik hem zeggen? Ik biecht zelf nooit. Ik ken hier niet eens een geestelijke bij naam. O, dat doet er niet toe. Gij kunt u heel gemakke lijk redden. Wij kennen wel een priester, die aanstonds wil komen, pastoor S. van de St. Germain-des-Prés! hij is onze biechtvader. Zeg maar aan mijn man, dat wij dadelijk naar de pastorij rullen gaan. Dit behoeft gij niet te doen. De kolonel was zeer verlegen met de opdracht, die hij daar zoo onverwachts ontving. Hij trok aan zijn knevel en mompelde een paar onverstaanbare woorden. Van harte echter te goed om een gevraagden dienst te weige ren.bsluofde hij binnen te zullen gaan en zijn best te doen. De beide vrouwen, hem nog ziende aarzelen, duwen hem langzaam de ziekenkamer binnentrekken de deur achter hem dich en blijven in de gang bidden, afwachtende wat haar zonderliDge missionaris wel op het hardvochtige gemoed v&n den kranke zou vermogen. 't Vervolgt.)

De Werkman | 1885 | | pagina 2