«Si, «tiv-V, ,fi> PREFATIE. Werkman, 't -wordt koud! Achtbare Lezeressen en Lezers, ge 'neemt juist ons -woord. Ja, 't wordt koud en 't vriest Ze zeggen wel: Veel vorst in het jaar. Veel Koorn. En 't is waar. Doch de Vorst is hier niet alleen nuttig, maar hij is er ook noodig; de Nederlanden moeten dat heb bendat verkloekt de landen,dat belet den typhus, de roode of rotte koortsende Vorst houdt den Cholera tegen, sluit de pokken den weg af en helpt den zieken tot zi]n gezondheid als het hem zalig is... Maar, ondertusschen, al hebben de Wande laars geerne een weèrken gelijk in Canada, de wer kende menschen zien veel af, bijzonderlijk in dezen tijd; Aalst ondergaat een zware krisis, de Werk man heeft geen oproep tot Inschrijving wijlen doen, omdat er overal ve .1 ellende en gebrek is... Eisa, lieve menschen, gaat nu toch in uw hert denkt dat er huishoudens zijn die met moeite droo- fen brood hebben en patatters met zout en azijn; enkt dat er huishoudens zijn waar de kinderkes bibberen van de kou en bijna vallen van den hon ger. Geeft en geeft met liefde en genegenheid, want eens dat de bleeke dood u vast heeft, g'en kunt niet meer geven..., 't Is hier een korte door- passagie, en dè giergaards, d'onbermhertigaards, de wrekaards moeten geenen hemel verwachten in 't zwart hol van Pluto zullen zij aanlandenen dan, omdat zij onbermhertig geweestjzijn, dan zul len zij beroofd zijn van alles, terwijl d'arme slacht- offerkes in d'eeuwige genuchten zullen verzadigd worden. Sa, menschen, wilt geven, Dat maakt u het leven Blijmoedig en vrolijk; Daarbij 't is uw plicht Een hert vol meêiijden Maakt 'tlevecspad licht. Aalstersche Prijskamp. N° 7. Mijn eerste is in alle steden. En mijn tweede komt uit 't Woud, VEERTIENDE JAAR,- N° 586 n December i885 VERSCHIJNT ALLE VRIJDAGEN. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met de post of te huis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Duitscbland, Amerika, 4,50. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST ONS UNIVERSITEIT. Vermijdt de slechte gezelschappen, want die door 't slijk wandelt, krijgt vuile voeten. Het leven van den mensch in iederen stand is eene reeks van beproevingen. -Een landbouwer bemerkt dat gebroken haver beter is voor peer den dan ongebroken. Het beeld der onschuld en der ze digheid in een jonkheid,dat overtreft alle schatten van pracht van eer en van rijkdom. Wij lezen in d'oude boeken en ge schriften Rhubarber is goed om de maag te zuiveren en wan neer het noodig is den buik te ontlastenanys is een souvereine remedie tegen de kramp in de darmengekookt beijèrsap en warme Vliendersiroop en Salie met heete zoetemelk en Altheawortels met kandijsuiker gezoden zijn allerbeste reme- diën voor een verouderde vallingSchenkelsoep en oud bier doen allé flauwte verdwijnen, en Alsem en Wijnruit, op hollandschcn genever gesteken, zullen, ook bij den minsten eter appetijt verwekken. Zonder dit was lietigehee-le Zekerlijk nog niet volbouwd. Mengelingskes. Een struische kerel. Een struische boer had met zijne borsttegen'ee- nen boom geloopenhij gaat bij ecnen geneesheer, die hem onderzoekt om te zien of hij niet gekwetst -< is. Na lang zoeken: Gij hebt niets, zegt hij, maar de boom is kapot. Mieken,alsge grootmoeder gaat besteken, moet gij wenschen dat de goede God haar zeer oud late worden. Och, moeder, dat mag ik toch niet doen; neën, moeder, ik zal bidden dat God haar weêr jong zou maken; wan tzij is ruim oud genoeg. Voor den Notaris,'t konirakt van huwelijk wierd voorgelezen. Is er nog iets? vroeg de Notaris; is er nog iets te stipuleeren Ja,' Mr, zei de bruid, d. t ik den sleutel van 't huis moet hebben, en dat er maar eenen sleutel mag zijn... De man teweeg wist al hoe laat het was. Alleenspraak van ken Sociaal demokraat Wat 1 ik zou de vijand zijn van 't Kapitaal 1 Dwaling! Ik ben het maar, zoolang het in andere handen is. Op d'exercitie: Twee zaken, zei een slimme onderofficier moet gij altijd MEEBRENGEN op den rappel: Ten eersten, uw congéboekje, en ten tweeden geenen stok. Twee oude vrienden, 't was 30 jaar dat ze mal kaar niet meer gezien hadden. Ach, Arthur; en hoe stelt het uwe Zuster, ClaraOoh, z'en heeft sedert lang geen tandpijn meer, zei Max. Wat! dood Neen, niet dood, ik wil zeggen dat zij val- sche tanden heeft. President. Beklaagde, gij, zijt thans vrijge sproken pas op, dat ge in 't vervolg niet weêr in slecht gezelschap geraakt. Beklaagde. Ik hoop niet meer met u in aanraking te Komen. LOOPENDE NIEUWS. Zele-slaveland> schrijven in de geuzengeschriften de propere mannen die er achter de gordijn 't Volk beschaven!. Al die niet geus is, is niet vrijEn w'hebben van 1872 iot 1884 hun vrijheid gezien; de Staatsbedien den weten er van te spreken, en d'arme menschen uit de liberale steden nog meer Vrijheid, riepen die Volksbedriegers, en zelfs d'arme zieke gebrek- kelijke menschen moesten hun kostelijkste vrijheid afstaan, met 't mes cp de keel... Menschen kunt gij die valschheid verdragen Wij,niet! - Ze gaan te Gent beginnen met den jongen snotneus van liberaal, Dreuz, met zijn frank gezicht, en zijn studentenklaksken op; als hij langs Meirelbeke de menschen kwam hun geld afzetten, hij zegde ook: Ik ben hooger dan d'ander ik houde van geen superstitiënik ga naar de kerk nietik zit met mijn zakken vol geuzengazetten En zoo is hij wreedaard en moordenaar geworden Dat ze dit Vrijdenkerken algauw achter de traliën steken hij was te schoon en te goed, om voor de traliekes van den biechtstoel te komen En voor zulk geboefte moesten ze de galgetien maar oprechten. In den Duitschen Rijksdag is gezegdDe Zondagrust, al moest de Handel er iets door lijden. - D eerste Kamer van Holland heeft 200,000 gulden gestemd voor den buurtspoorweg van BreskensopMaldegem. Ge vindt toch lappers en treèters. 't Is kiezing geweest t'Antwerpen en de Geuzen durfden niet op komen, maar toch is er in een Gemeente een statie- bediende geweest,er stond veel volk en bot-alwillens begon hij maar de kaartjes te geven als de trein ging aankomen. Dan was 't pressé! pressé! Ze moesten dien chenapan afzetten, tot zijn affront en tot exem pel. T'Aalst, wie zou dat zeggen er pas9eeren daar jaarlijks 4000 schepen door de Vaart. Dat is nog al een navigatie, 't Gemeentebestuur spreekt van nieuwe kaaien te maken. Het blijkt meer en meer da. M. Tinel, nu te Mechelen verblijvende, een der grootste muziekmeesters is van Europa. M. Tinei is uit Sinaai, Waas. Zijn Muziekgewroch- ten worden in Duitschland zeer hooggeschat. De Meesters der Zondagschool hebben Zondag t' Aalst een Vermakelijk Avondfeest gegeven; te Mechelen was 't Zondag en maan dag avond Feest en Muziekgeschal in de zaal der Xaverianen. Viva en Hoera de deftige Vermakelijkheden en Veree- nigingen! D'Ouders worden bij dies verwittigd dat er onder 't gekleurd suikergoed ver giftigde stukskes zijn. Al watblinkt en is geen goud. M. de Deken Nuydts van BrusselHij is dood! Ja, Ons Heer wil zijn Ziel hebben. En nog geenen op volger Nog niet! Wat is er dan van? Mr de deken Nuydts had een groote plaats, een der grootste van België, hij had een tamelijk persoonlijk fortuin en weet gij hoeveel men in zijn sterfhuis gevonden heeft. 4 d 5oo fr... Alles had hij aan de goede werken opgeofferd...'t Is't zelfde gelijk t'Aalst; na de dood van deken D'Hert zaliger er was nauwelijks geld genoeg om den Lijkdienst te betalen... En sedertdien, men ziet in Aalst op Mijl beek, op Schaarbeek die voortreffelijke scholen van Religieuzen; allen ingericht en gebouwd, zonder 'ne eens van Staat of Gemeente Die Scholen, welke weldaden voor de Bevolking! En wie heeft ze gesticht? Mr den Deken! 't Geestelijk... Er zijn ker kelijke Plaatsen, met een goed inkomen, maar bijna alles gaat naar den Armen en naar de goede wer ken. Zondag over 2 jaar brandde't Paleis der Natie te Brussel af. In Oostenrijk ligt een meisje van 22 jaar sedert 6 weken in slaap. Te Avignon, Frankrijk, is een letterzetter die van 't jaar 10 aan de kas staat. Hij werkt nog zonder bril en is 't jaar 1798 geboren... Een oprechte rareteit! Te Luik is men 16 tegen i5 st. in den Gemeenteraad beslist dat de Geestelijke mogen in de Scholen komen Maar wat solaas is dat, als de Meesters geusgezind zijn! De Vlamingen zijn tegenwoordig eensgezind en krachtdadig voor hun Moedertaal. Die groote zaak is half gewonnen. Er zijn tegenwoordig in China 5i Katholieke Bisschoppen en 664 Priesters uit Europa, waaronder veel Vlamingen. M. Pasteur, de Dokteur van welken g'heel de wereld spreekt, is een Christelijk man. Te Parijs zijn in November 1100 personen als landlooper aan gehouden. D'ander week is er t'Oostende voor 97,497 fr. visch verkocht, 't Was de opbrengst van 206 vangsten. OVERZICHT: Na veertien dagen gemoord en gebrand te hebben, is er in den Oosten een Wapenstilstand geko men; maar tot hiertoe is de Vrede niet geteekend; 't gaat zelf moeielijk; Serbië, machtiger den Bulgarië, kan zijnen hoogmoed niet temmen en zegt nu dat het alleenelijk met den Turk wilt in onderhandeling komen. Men spreekt van 12 millioen oorlogschatting door Serbië te beulen... En zal Rumenjë nu bij Bulgarië komen? Dat is de groote zaak De Cpnfcrende te Constantinopelen iseen mislukte bakte geweest en ze spreken nu van een Conlerencie te Berlijn of te Londen. De Mogendheden trekken elk naar zijnen kant, onderduims, dat is zeker. Serbië krijgt van Oostenrijk goeden raad, maar het gaat'toch voort wapens ,te koopen en mannen te roepen; eilaas, Als 't oorlogs vuur eens is in 't Land Wie ziet er 't einde van dien brand? Ze vreesden maandag dat de twee legers wederom op malkander gingen vallen. De wapens en kleeren voor Serbië komen uit Oostenrijk. Koning Zander der Bulga ren heeft gevochten en gewonnen, en nu willen z' hem achteruit schuiven,alsof hij maar een geleenden man ware; nesten en klodden. In Frankrijk neemt de Kerkvervolgerij een drei gende houding; haar macht vermindert in de Kamers, maar de Vrijdenkers werken nn door middelen van laster en valsche aanklacht. In de Kiezingen van Engeland O O en Ierland hebben d'Ierlar.ders veel aangewonnen; ze zijn nu met 76 man in 't Parlement. O'Connell, die Christe- likezie was de eerste die de bres opende, de eerste Katholiexe die sedert Henricus VIII in de Kamers van Engeland zetelde. In Zwitserland heeft een deel van 't Vrouwvolk ge stemd voor d' eerste maal en men moet zeggen, t'hunner eefe, dat zij voor Recht en Orde hebben gekozen. Er zijn daar zaken in den Oosten, die ons in 't g'heel niet aanstaan. Maar in Spanje gaat het redelijk goed en de fondsen komen op hunnen pas. De Pauzelijke Omzendbrief. Wij gaan voort, korte uitreksels te geven van dit merk- weerdig stuk. Daarin vinden wij het middel van vrede en overeenkomst in de Wereld: Het oppergezag komt van God: aan Hem moeten allen gehoorzamen. De Vorsten, zoowel als de Meesters en alle Regeerders zijn de verte genwoordigers der Macht van God en zij moeten Vader lijk regeeren. De Onderdanen moeten 't gfczag eerbiedi gen en de Gezagvoerders moeten eerbiedigen al degenen die onder hen staan. Er zijn verschillige praatsen in dc Samenleving, maar alle menschen zijn kinderen van denzelfden God..» Welke schoone verhevene lessen! We- dcrzijdsche hulp! wederzijdsche eerbied! Geen trotschheid of geen verachting tegen niemand! Wij herhalen en wij vragen: werden deze lessen ge volgd, zou het niet dnizendmaal beter gaan in de we- rel A En 't woord van den Paus is een zaad, dat toch op menivubiige plaatsen in goeden grond v..Hen zal en de hfc.lnjk.dU5 vruchten voortbrengen.

De Werkman | 1885 | | pagina 1