Ili-siilies, Hisdadeo en 0«ireluiiken. bet T'Aalst is d'ander week aangehouden den vage bond Pieter Binon, van Leuven, 28 jaar oud, maar nietdeug en lap,verscheide malen zijn kot ontvlucht en rebel tegen de wet. Hij is naar den dipo van Hoogstraeten. Daar worden zij getemd Die thuis niet wilden deugen; Daar zi: ten zij dan vast En kenneD geen verheugen. Ja, als ze daar zitten,dan kermen zijAch, had ik naar den goeden raad geluisterd! Juist gelijk de dwaze dochters die 's nachts loopen, die hun Ou ders te kort doen, die hun Ouders verdriet aan doen en die allen op een droeve slameuring uitkomen. Gelijk de dwaze mug Die rond de keers komt fladderen En eindelijk verbrandt, Zoo vaart het dwaas geslacht Van 't 'oopen en van 't zwadderen. TAalst, hoe dat een malheur toch komt: d'an der week, als 't zoo onstuimig waaide, de oudste zoon van het Gemeenteraadslid Van Mol.vanStJob, is aan de poort van hun hofsteê; de poort mankeert; ze valt op hem; hij is schrikkelijk gewond aan wezen en armen; maandag kwamen de Docteurs de ver- bindsels los maken en dan zouden zij iets geweten hebben. En die ramp van Haaltert, die wreede ramp! de Ouders Welleman van Aalst, die hunnen braven zoon hebben verloren; een gewicht van 750 kilos was op hem gevallen; de begrafenis t'Haaltert is zeer hertroerend geweest: en dat heeft de bedroefde Ouders grooten troost geschonken M. de Burge meester en de Bevolking van Haaltert hebben hun goed en meêlijdende hert getoond en z'halen er eere van I Drij metsers van Haaltert waren gekwetst Constant De Looze lag d'ander week nog in de Brouwerij en zal waarschijnlijk verscheide maanden gedwongene rust hebben. Zoo is de morgendstond Zeer dikwijls vol van genuchten Maar als het avond wordt, Dan is 't gekerm en zuchten. 'ne Mensch is hier geenen oogenblikzeker;daarom braaf zi n en te vrede en de momenten van vreugd met dankbaarheid genieten. In Luxemburg,langs Durbuy, kloegen d'herders en de geiten wachters dat ze geiten of schapen mankeerden. Eindelijk is het uitgekomen; 't was een wolvinne, maar zij is gescho ten en ze woog 43 kilos. En zaturdag te Brussel, in den Allée Verte, een woedende stier ontsnapte en heeft een der geleiders zwaar gekwetst. Tot Hae- ren, bij Vilvoorde, Madam Gossaert, 3o jaar oud, ging met een petrollamp in den kelder,viel en schoot inbrand De man kwam toegeloopen, deed al wat hij kon, maar de vrouw is zoo erg gekwetst dat men voor haar leven vreest. En 't is een moeder van drij kinderkes Opgelet met petrol, want 't is een wreed gedoen; en als 't brandt, water doet 't vuur gloeien, men moet er de lucht afsnijden, zand op werpen of een zware doek. Voorzichtig aan de bruggen: Zaturdag, t'Antwerpen aan den Dam, de brugge was nog niet gansch toe en zekere Marie Van Lier oud 20 jaar wilde er over gaan. Wat is er gebeurd Zij is gevallen en geprest tusschen de brugge en een stuk ijzer, en ligt nu erg gekwetst j aan beenen en buik, in 't gasthuis van Stuivenberg. Inbraak te Marchienne. Op slechte bestaren volgen slechte tijden en 't en moet ons niet verwonderen, dat er overal dievenbenden ont staan Lecren de Vrijmetsers en de Socialisten niet: Dood al doodEn is dat geen zaad van misdaden en criemen Als de vreeze Gods weggaat, dan wordt de wereld een roovershol. En velen, ver van de vreeze Gods te hebben, zij verachten en zij haten God. Hoort nu over MarchienrfeD'ander week, woensdag, 't was reeds laat, ja nacht en Madam Lefevre, 70 jaar oud, weef van een Statieoverste, zat bezig met lezen in eenen boek, volgens haar ge- woonte; ze was gansch alleen thuis,en eensklaps springen er vijf mannen 'binnen, vijf gemaskerde manskerels die fransch spraken en haar zeg den, dat zij al haar geld en ak- tiën moet geven of'subiet ster - ven! 't Leven is eêl en het mensch zegt al be vende waar haar geldligt; drij man gaan op zoek, d'ander staan nevenshaar, den revolver in d'hand, maar anderzins beleefd.De drij fransche schurken keeren w-eêr en nu moet de ~(/j brave vrouw de nummers liarer aktiën op- J zeggen, of haar huis wordt in brand geste ken. Wat kon zij weeral doen, dan ge hoorzamen? De bandieten nemen alles wat van eenïoe weerde is, tot rond de 7000 fr. en dan leggen zij op, dat zij 25 minuten moet wachten vooraleer alarm te geven, anders wee u! roepen zij... De geplunderde dame vkas meer dood dan levendig, en durfde buiten 't bevel der baanstroopers niet gaan. De Policie en de Gendarmerie j zijn op verkenning, maar tot heden is er niets ontdekt, j niets. Men gelooft dat de dieven Franschmans waren, in- 1 gericht volgens de manier der dievenbenden iu Engeland. Zware Diefte t'Antwerpen. Zaturdag nacht is er ingebroken aan de Keizerslei en Appelmansstraat, bij M. Adolf Solvay, makelaar in hout; veel kostelijke voorwerpen uit 't salon, voor 2000 fr. 's Anderdaags, een Pruisman die in de Vestingstraat woónt, ging in een herberg der Statiestraat en vroeg om een koffer geleend te hebtSen. Hij kreeg een koffer en stak er allerhande zilveren voorwerpen in. De baas der herberg kreeg soupsons en als de Pruis wegwas, opende hij den koffer en vond er kostelijke zilveren effekten in. De Policie wierd verwittigd en als de Pruis wcêrkeerde om zijnen koffer te halen, wierd hij vastgegrepen en in den grooten koffer van den Staat gedaan. 2 ander Pruis mans, welke hij zijn complicen noemde, waren reeds schampavi per convoi. Stoute Diefte te Gent. Is Baekeland nu toch verrezen? Zondag ten 8 ure, te Gent in de Goudstraat, 't is daar zoo donker als een helle, Gent geeft te veel aan zijn slechte scholen en 't noodige blijft achterbaks, nu in de Goudstraat, in den winkel van M. Dobbelare, de vrouw was alleen thuis en er komt 'ne manskerel in. Wat belieft er u, vriend.'Een appelcien, madam. De vrouw gaat den appelcien langen en de kerel doet 't schof van ae voordeur toe. Wat beteekent dat? vraagt de vrouw. Ik moet geld hebben en de lafaard grijpt 't mensch bij haar keel; doch ze weerdt haar om uit zijn handen te geraken, krijgt de deur open en loopt om hulp. Middelerwijl was de bandiet gevlucht. Te Gentbrügge, zaturdag bij klaar zonnelicht, ten 11 t e 's morgends, is een kerel bij den boekhouder Deny bi nengeraakt, heeft er den koffer opengebroken en 295 fi gestolen. Tc Gent, zondag nacht ten 4 ure, zijn twee dieven gebroken in de voituur van M. Pinder, uit de Cirk Americain. Mr Pinder slaapfdaar en joeg de dieven op de vlucht; hij was gewapend met'ne revolver en zou ze morsdood geschoten hebben, t Waren 2 jonkheden. O. den laffen schelm wat loopt er slecht volk tegenwoordig! Ze moeten ze maar streng jugee- ren; want ze stelen niet voor den kost, maar om in de kaveeten en koten, 't slecht volk te trakteeren, om te leven als aardsche goden. Te Leest nu, een dorp niet ver van Mechelen, er wordt ten half zes 's avonds geklopt op 't huizeken der weduwe Van Kerckhoven. De moeder, 78 jaar oud, gaat openener staat daar 'ne gaillard en hij slaat op 't hoofd van 'tmensch met 'nesteen in zijnen rooden neusdoek gebonden. De dochter komt bijgesneld en de laffe prij neemt de vlucht. De moeder is erg gekwetst. In Luxemburg, t'Athur, Mijnheer Michel, gemeente ontfanger en zijn vriend M. Michaëls zijn een dezer nachten op de baan aangepakt, mishandeld en geslagen, dat ze voor dood bleven liggen. GENT, 7 nov. Zaterdag morgend is in de Veldstraat een officier van het leger aangehouden, baron X", die sedert zes weken van zijn korps afwezig was. Hij is ver volgd, naar het. schijnt, wegens desertie. EECLOO, 7 dec. De konijnen en kiekensdiefsiallen duurden nog altijd voort, dcch de policie ontdekte het sp..or der schurken. In een veld tusschen Eecleo en Bag- gerhoecke werd oenen diepen kuil ontdekt, waarin- de dieven van verschillende kanten hunnen buit aanbrach ten, die dan door een soort van makelaar werden weg gehaald en naar de markt gebracht. De veldwachter D'haese,in boer verkleed, heeft er op de markt te Eecloo een aantal in beslag genomen en pr ces verbaal tegen de dieven opgemaakt. Van verachiilende omliggende ge meenten worden nog voortdurendënd klachten ingezon den. BUITENLANDS. Rond*Calcutta zijn meer dan ISO dorpen overstroomd ze schrijven dat er meer dan 5000 personen verdronken zijn. Algiers lijdt door schrikkelijke aardbevingen. In de stad Msila zijn 341 huizen in puin geworpen en 284 zoodanig geschokt,, dat zij invallens gereed staan. Aardig geval in Spanjeveel baanstroopers geven zich uit als Carlisten. Te Caen, in Frankrijk is de Nor maalschool afgebrand, 't Is gekomen door't weg smijten van een fosforiek stekske. In Holland, onder Noord- en Zuidbroek, zijn 25 schapen in de weide verscheurd door honden.T Amsterdam is een bende horlogie-dieven ontdekt; z'hadden hun lokaal in de Beckerstraat, en een kantoor voor hun bijeenkomsten. Zondag avoudis er brand geweest te Moskou in den theater, voor 't begin der vertoo ning. De schade is groot. Zondag 29 November, had de plechtige begraving plaats van den Heer LEONARD B0LL1NCKX, Geneesheer en Burge meester de gemeente MELSELE, (Waas.) Bijna gansch de bevolking van Melsele, vele vrienden der naburige Gemeenten en verscheidene Kollega's van den Over ledene, waren door hunne tegenwoordigheid een laatste bewijs van eerbied cn achting komen geven aan den verdien stel ijken man, die voor iedereen zoo onverwachts en veel te vroegtijdig is weggerukt. De lijkstoet gevormd door de ver schilligc Genootschappen der Gemeente, door de kinderen der Katholieke Jongensschool, door den Gemeenteraad. Kerk en Armraad en de Geestelijkheid geleidde den dierbaren af gestorvene om 1 ure, naar de Parochiekerk, die voor deze treurige plechtigheid allerschoonst vors.erd was, en waar op gene zeer voldoende wijze het Dies Ir® '.an Govaert werd uitgevoerd. Daarop vclgdo de teraarde bestelling. Dij het graf werden twee lijkreden uitgesproken: door den heer Van Goey, Schepene, in naam der Gemeente, en door den heer Deckers, Kollega en vriend van den Overledene. De heer Bollinckx werd den 23 October 1815, te Antwer pen geboren. Met eene zelfopoffering en liefde die niemand zal vergeten, had hij gedurende 4p jaren zijn ambt van Ge neesheer uitgeoefend en gedurende de 30 jaren dat hij, als Burgemeester, de Gemeente van Melsele heeft bestuurd, won hij ieders genegenheid en hoogachting. Hij was een voorbeeld van oprechte godvruchtigheid en alhoewel schielijk wegge- r kt, zal de dood hem niet overrast hebben: de rechtveerdige mensch immers, is altijd bereid om te sterven. Zijne gedach tenis zij in zezening en zijne ziel ruste in vrede! Prijskamp uit St Nikolaas. 1. Maakt een woord der volgende let.ers: UZOEEELGBN 2. Waarzitten allen ondereen: oud en jong, rijk en arm, groot en Klein? 3. Maakt een jaarschrift op de geboorte van 0. H- J. C. (25 December 1883-) 4. Lettervierkanten: A. Mijn eerste is een gezang Mijn tweede een vrouwen naam Alsook mijn derde Het vierde wordt beloond maar ooksomtijds gestraft. B.jHet eerste is aan een kleedingstuk Het tweede een dorp in Vlaanderen Het derde zijn verscheidene? rijken En 't vierde wordt des Zomers niet gebruikt. Voor elk Raadsel een boek te verloten: l.De grootste man der wereld, blijspel in een bedrijf. 2. 't Klein Baljuken van Aalst, historisch verhaal. 3. Reis van Hofstadenaar Mongolië (China). 4. Hoogmoed en Vernedering, hndendaagsche ge schiedenis. Voor de eerste volledigste oplossing: Gendarm te gen zijnen dank, tooneelstuk in drij bedrijven. De oplossingen te zenden voor 20 Dec. franco aa Henri Mertens, verspreider van De Werkman voor he Land van Waas te St Nikolaas. ik Ik DE TWEE KOLONELS. (Vervolg en slot Het gebed der beide vrouwen, die menig Wees Ge groet baden, terwijl zij luisterden naar hetgeen binnen gesproken werd, bleef niet onverhoord. Kolonel B. vroeg eerst naar den toestand en naar sommige kleinigheden, waar ziesen belang in stellen. Daarna hield hij zich stil. Hij w'st blijkbaar niet hoe hij op slag zou gepaken. Na zich een paar mijlen den neus gesnoten te hebben, trok hij aan zijn knevel en bromde binnensmonds: Weet u, oude jongen, wat ik zon doen als ik in uw plaats was? Neen. antwoordde de zieke gemelijk. Zie eens aan. gij gaat, dood, oude jongen. Nn, ge kunt toch zoo niet afsterven, zeg ik maar. Daar zijt ge een te goede vent voor. Als ik in uw plaats was, liet een geeste'ijke halen en zon ik eens biechten. Gij biechten? kom, nu geen gekscheerderij In 't geheel niet. Ik zeg u immers, en ik zeg nog, dat ik zou biechten, hoor. Inderdaad? Ja, waarachtig. En bjj wien zoudt gij dan wel te biecht gaan? ken biier geen een geestelijke. Maar ik ken er een excellenten, hoor, een Priester zooals ge van uw leven nog niet ontmoet hebt. De zieke had zich belangstellend opgericht, doch viel nu weer in het hoofdkussen terug; hij bleef eenige oogea- blikken met gesloten oogen liggen eD zich toen weer oprichtende, keek hij zijn vriend gestreng en ondervra gend aan, als een 1 echter die een getuige op de proef stelt 'De bezoeker werd met de zaak verlegen. Eindelijk sprak de zieke: Welaan, als bét uw biechtvader is, ga mij dan dien Priester maar halen." Kolonel B.. blijde dat het afgeloopsn was, stormde de kamer uit en had bijna de twee vrouwen in deu gang omver geloopen. »Ik heb mijn plicht gedaan, prevelde hij met ontroerde en gedempte stem; nu ga ik maar ver der en haal uwen Pastoor op. Ik wil er niets meer mede te doen hebben.» Met haastige stappen begaf de oudgediende zich naar de kerk van Saint-Germain. De Priester, dien hij zocht, bevond z'c'a in de sacristie. Hij verhaalt dezen, wat hij in de ziekenkamer gezegd heeft en besluit met de woor den: »Als kolonel J. u over mij spreekt, moet gij zeggen, mijnheer pastoor, dat gij mij kent en dat gij mijn biecht vader zijt. Anders kunt gij er evengoed vandaan blijven. Dan weigert hij toch alle toespraak. Maar, mijnheer, hoe kan ik dat zeggen? Men mag niet liegen, a: is het ook om iets goeds te verkrijgen. Ja, dan weet ik er niets meer van. Wat zal ik dan nu aanvanger? Wel, dat is heel gemakkelijk; volg mij maar; dan kunt gij biechten, zooals gij vroeger deedt in uwe goede jaren; en dan kan ik in volle waarheid aan uw vriend verzekeren dat ik uw biechtvader ben. Da oude Kolonel, hoe langen zoo meer met de zaak verlegen, luisterde aandachtig naar de verdere verma ningen van den Priester en besloot eindelijk hem te vol gen. Hij biechtte en nu, zoder verlegenheid, opgeruimd en als met vleugelen aan de voeten ijlde hij even snel als hij gekomen was, naar de rue Du Bac terug. In de gang vertelt hij haastig aan de vrou w en de dochter van den zieke, dat alles in orde is, en snelt de kamer binnen, uitroepende: »Mijn vriend, gij moest jsens weten, wat een exellent man het is, die u nu komt bezoeken Ik heb nooit zoo'u Priester ontmoet. Gij zult ondervinden hoe goed het n zal doen met hem gesproken ie hebben. Ik kom straks eens weder aan. Ik ben niet bang of gij zult mij dan gelijk geven.» Eenige minuten later verscheen de Priester iu de stille woning van den zieken kolonel; de bedlegerige biechtte en weldra bleek dat het tijd werd hem te bedienen. Zelf er om verzocht hebbende, ontving de stervende militair de laa ste HH. Sacramenten en overleed den volgenden ochtend, terwijl zijn vriend, kolonel B hem het Crucifix aanreikte, waarover hij met zijnen God verzoend, den laatsten adem uitblies.

De Werkman | 1885 | | pagina 2