Het Kasteel der Verdoemeois, f m Kerkelijk Aieuws. Boekwerken I '*W; naar 't uitgebreid werk van S. Van der Gucht. 27 XXVII. - Eindelijk 't Was dus Vrede en Feest in Aalst; feest bij arm en bij rijk, bij groot en bij klein; de menschen waren uitgelaten van blijdschap, ze dansten en ze zongen op straat Polfriet had rap zijn kleèren aangetrokken en ging met Jan op straat en kon zich daar overtui gen dat zijn lijfknecht hem niets overdreven had. Welnu, Mr 't Is wonder, Jan, 't is ongeloofelijk; g'heel de stad op de been, maar och heere toch Wat blieft er u, Mr Is dat niet onvoorzichtig? Zal dat 't Fransch garnisocn niet razend maken Mr, er is geen Fransch garnisoen meer; reeds voor zonnen- opgang heeft de laatste fransche soldaat de stad verlaten. Polfriet die een oprechte Vlaming was,weende bijna van vreugd, als hij de Verlossing zijns Vaderlands vernam en zag. Een spijt doorvliemde zijn hert, dat zijn meester Robrecht van Cramshoeve daar niet was, om deze vreugd en blijdschap te genieten. Maar nu kon hij toch zijn opspeuringen opentlijk voortzetten de Staats machten zouden hem zelfs daartoe een helpende hand bieden; en geen twijfel of de gevangenis van Robrecht zou haast gekend en ontdekt zijn,.. Ondertusschen dommelde 't kanon gedurig voort; de klokken van kerken en kapellen bromden, de Beiaard klingelde en het deed den Aalstenaars toch zulke deugd de Vader'andsche Vlag op het Bellort, door de opkomende zon te zien beschijnen 's anderdaags ging het Feest voort, beter geschikt en geregeld; de Gilden en Kamers van Rhetorika hielden buitengewone Vergade ringen; de Verlossing wierd hartelijk en geestdriftig bezongen, het muziek speelde op de Groote Markt de Vaderlandsche aria's, en er volgde een algemeene en schitterende verlichting Polfrieten Jan namen ruimschoots deel aan d'algemeene vreugd; zij waren immers goede Belgen, ware Vlamingen en de voordeelen van den Vrede zouden zij meer dan iemand genieten van nu af mocht Polfriet al de goederen zijns meesters vrij en ongestoord ge nieten. Het huis in de Kattestraat mocht hij bewonen, als zijn recht en eigendom. Twee maanden nadien was dit huis, een groote woning, in goe den staat hersteld, ja schooner dan van te voren; want Jan was een knecht die verstand had van alles; als hij iels aannam, zijn meester mocht er staat op maken, omdat hij alles deed, vrijelijk en met volle genoegen. Voor hem had Polfriet dit huis niet hersteld en verbeterd, maar voor zijn edelen meester, wiens terugkomst hij bewerkte en verwachtteMaanden en maanden verliepen; geen pogingen wierden gespaard, op geen geld v-ierd er gezien, zelfs de landvoogd Karei, Hertog van Lorreinen had er zich meè bemoeid, en 't ongeluk wilde dat alles vruchteloos bleef; men wist zoo wei nig van de schielijke verdwijning ea van de gevangneming des Edelmans, als van 'ne wind die voorbijsjoeft, als van 't water dat doorspoelt, als van de wolken die in d'hoogte drijven. Wij zeggen maanden, er moet staan jaren; Polfriet was als edele heer in de Kattestraat gevestigd; Jokie diende hem als raadsman en sekretaris; hij had een stalknecht, een keukenmeid hij lee'de op grooten voet; elk dacht: Welk hemelsch levenmaar Polfriet had pijn en hertzeer, en hij verouderde meer als iemand die aan den zwaarsten arbeid gebonden ligt; 't was hij die jaarlijks den 2S september honderd goudstukken naar 't kasteel van Schaarbeek zond; hij gaf aalmoesen. vroeg gebeden, deed Missen lezen voor zijn bijzondere intentie, en zijn grootste geluk was van langs de Nieuwstraatpcort te gaan wandelen en al over d'haag het kind zijns meesters te zien gedragen worden of in den hofspelen. Daar smaakte hij genoegelijke uren. Eens was hij op 't pnnt van naar 't Kasteel te gaan en M. van Heverboom alles te openbaren, ja veel geld te geven, om dit kind te mogen bezoeken en van nabij beschouwen. Doch juist kwam Dr Meert hem tegen, en op dezes gezegde en raad keerde hij terug. Pas op, zegde Doctor Meert hem; pas op Waarom, heer Doctor? van Heverboom is een eerlijk en ge dienstig man Een eerlijk man!... ik zeg U, dat het een dief en moordenaar is, een dief en moordenaar Dief en moordenaar Ja, keer terug, brave Polfriet, morgen zal ik u nader komen spreken. 's Anderdaags was Doctor Meert op zijnen post, eu had een lang en geheim gesprek met Polfriet; die brave ziel mocht immers in de klauwen van den roofgier niet vallen. Van dien dag af, was er een hert te meer dat over 't weeskind Maria waakte en dat zich het lot van Robrecht van Cramshoeve aantrok. Maar Dr Meert mocht al zijn schranderheid in 't werk leggen, al zijn kennissen en vrienden voor die zaak doen samenspannen, hij won zooveel als Polfriet en Jan, en moest op den duur ook het hoofd mismoedig laten zakken. Was de Edelman, Polfriets meester, ievers verongelukt of vermoord of lag hij te zuchten in een don ker onbekend kerkerhol Niemand die er iets van wist. Zekere dag, Polfriet kwam thuis van de wandeling, de dood in de ziel. Hij was naar Schaarbeke gegaan, en reeds de derde maal, zag hij de kleine Maria niet. Ik zal wel weten wat daarachter schuilt, zegde Jan Jokie en 's anderdaags wist hij zijn meester reeds te zeggen dat de kleine Maria naar een kostschool was gezonden, om er hare opvoeding te ontvangen, naar een goede kostschool, katholiek, want destijds had men nog de dwaasheid niet van te denken dat er gestichten van Opvoeding kunnen bestaan, vijandelijk of onverschillig aan den f Godsdienst... De vakantietijden waren telkens gelukkige dager? voor Polfriet, omdat hij alsdan de gelegenheid had van meermaal' het weeskind, tot jufvrouw opgegroeid, te kunnen aanschouwen. Men sprak reeds in de stad Aalst van die deugdzame en rijke bij dochter, en gelijk het gewonelijk gaat, reeds wierd de naam van d eene of andere edele jonkheid nevens den haren genoemd, voor e?n toekomende huwelijk. Zulks verontrustte Polfriet. Was de tijd daar niet om op te treden als Vertegenwoordiger des Vaderlijks recht, om te toonen dat jufvrouw Marie van Hever boom, inderdaad jufvrouw van Cramshoeven was Deze gewichtige vraag hadden Polfriet en Jan reeds dikwijls be sproken ;en eindelijk hadden zij besloten Dr Meert als raadsman en beslisser te vragen. Zekeren namiddag zaten zij in 't huis der Kattestraat over dil gewichtig punt raad tescheeren Ja, de jonge dochter/Maria moest uit van Heverbooms handen verlost worden Maar hoe zou zulks best geschieden? Lang was daarover geredeneerd, het begon laat te worden en reeds was Jan opgestaan om de lusters in de zaal te ontsteken,toen er schielijk aan de voordeur geklopt wierd. Jan ging openen. Een man tamelijk wel gekleed,van middelma- tigen leeftijd, maar sterk gespierd, trad binnen Mijnheer, vroeg hij in't Fransch, is het hier weljhet huis, vroeger bewoond door den heer van Cramshoeven? Ja, Mr, hetzelfde. Zoudt ge mij niet kunnen zeggen of een zekere Polfriet, eertijds dienaar van M. van Cramshoeven nog leeft? En dit waarom? vroeg Jan. Omdat ik drager ben van een boodschap van zijnen gewezen heer die ik hem eigenhandig wil behandigen. Jan de knecht verschoot geweldig. Een boodschap van iemand die zeventien jaar was verdwenen en welken men tot hiertoe te vergeefs had gezocht. Dit kwam hem toch zoo wonderlijk voor den geest Hij bracht den vreemdeling in de spreekplaats, deed hem neèrzitten en liep bij Doctor Meert en zijn meester Polfriet. Mijnheerei 1 Mijnheeren 1 Wat is er, Jan Nieu s van M. van Cramshoeven I Wat zegt gij wat zegt gij Een heer die fransch spreekt, is daar in de spreekplaats en zegt dat hij komt van wege M. van Cramshoeve naar zijnen knecht Polfriet zoeken. Hemel 1 riep Poliriet, welk geluk! Zou mijn meester nog leven Dat is niet onmogelijk, zegde Dr Meert, doch echter moet ik u de voorzichtigheid aanraden, het kan een bedrieger zijn. Jan, zegde Polfriet, breng de vreemdeling hier, wij zullen aanstonds zien wat er van is. Terwijl Polfriet en Doctor Meert hun onderlinge verwondering lucht gaven, trad Jan met den vreemdeling binnen. (Wordt voortgezet.) —-.O.'o..o.o. .o. inter grijs en stuur, gij komt weêr alles stijven; Geen bladje op den booai zal na uw heer sching bhiven, O Winter, grijs en stuur, gij blaast, en op het veld Ligt alles koud en stijf en in den rouw gesteld. Geen zachte zomerlucht, geen bloemen in 1 de hoven, Geen vogels in het woud, om hunnen God te loven; t Is alles droef en koud, wat men op d'aar de ziet t Is alles naakt en guur, wat zich voor d'oogen biedt. Ja, dat is waar, doch de Feestdagen der Christenheid komen alles verlevendigen en verlustigen voor wie dezelve met oprecht gemoed bijwoont, 't wordt in hert en geest een vruchtbare en ver heugende zomer.. Wat zijn er wederom, met den Feestdag der Onbevlekte Ontfangenis, overal plechtige en hertroerende Kerke lijke Diensten geweest 1 Hoe schoon moet het geweest zijn tot Lourdes, op die Plaats van Wonderen en van Mirakelen!. Daar, in't jaar 1858, wierd dooreen verschijning gezegd aaneen nederig kind: Men moet bidden voor de zondaars; Boetveerdigheid moet er gedaan worden! Ik wil hier een kerk! Er moeten Bedevaarten zijn.... D'ongeloovige wereld lachtte aan de vier uiteinden van de wereld, maar de Verschijning heeft getriomfeerd, omdat het de Moeder Gods was, die tot de menschen sprak... Te Buggenhout is op 8 December den Jubilé gesloten, aldaar gepreèkt door de Pa ters Redemptoristen. T'A a 1 s t heeft de E. H. Collin, op hert- roerende wijze gepreekt over de goede en slechte lezingen, over de vermaken en de dansvergaderingen, over de werkmanskwes tie en over de Bermhertigheid God. Men kan veel in de Sermoenen leeren en men errijkt er zijn hert met troostende waarheden; die weinig of nooit de Sermoenen hooren, geen wonder dat zij zwak staan in hun Geloof en als blinden zonder leidsman verdwalen Zondag is er t'Aalst in St MartensVerk algemeene Communie en 's namiddags ten 4 ure. Plechtig Lof, Groot Sermoen over de Moeder Gods en Sluiting der Octaaf, Indien de Volkeren niet geraakt wierden door de Verschijningen en de Vermaningen der Moeder Gods en door al de Wonderen van Toeloop en van Mira- kuleuze Genezingen die er op gevolgd zijn, dan zouden wij ons mogen verwachten aan openbare en langdurige straffen. Dat is het gevoelen van groote Godsgeleerden. Zondag H. Lucia, Maagd en Martelares in 3o3 Maandag, H. Nicasius, Bisschop en Martelaar. Woensdag de Gulden Mis en Feest der H. Begga, weduwe; donderdag, H. Lazarus, Bisschop., 't Evangelie: Joaanes de Dooper, die preêkt dat men de wegen moet bereiden voor de komst van den Verlosser der Wereld..,. G'heel de wereld docr, leert men Kerstliederen aan,'om de heugelijke dag der Gehorte Christi zoo weerdig mogelijk in de Vergadering der Geloovigen te vieren. Kerstliederen te koop in onze Bureelen Kerstlied Solo en Koor door Van der Sloten, zelfde in 't -J Fransch 0,75 Kersttied met Solo voor saprano en koor, i.5 o In 1886 zal De Werkman wonder schoone verhalen geven, 't Kas teel reikt ten einde; nog eenigc weken. Men neme Inschrijving voor 1886! De Maria-Almanak voor 1886 door den E. H. Daems, in d'abdij te Ton- gerluo, is een boekje dat welkom moet wezen in alle Christene Huisgezin nen het is een Almanak, geschreven en uitgegeven ter cere van de Moeder Gods men vindt erin, heerlijke beschouwingen, legenden, verhalen, ge dichten, beschrijving van 't een of ander heiligdom. Die de Maria-Almanakken bijeenhoudt, zal op korten tijd een merkweerdig De votie boek bezitten. Om- dewille van 't hevig belang zulker boekjes hebben wij er doen komen en stellen ze te koop aan 30 centie men franco 32. ALMANAKKEN. - 't Land van Waas, 12 c. 't Aalstenaatken 10 c Men vraagt uitverkoopers, goede winst. Te Brugge in de druk kerij St Augustinns zijn verschenen allerschoonste Almanakken, genoemd Scheurkalenders, zeer sier lijk gemaakt en niet 365 bladjes om ei alle dagen een af te scheuren ze kosten 0.60 e. tot 2 frank. G'hebt er Vlaamsche en Fransche, met Vlaamsche Spreuken, met overwe- gingskes uit de werken van St Alphonsius, van Si Vincentms, van d'hcilige Theresia, onzoovoc r»s. Waarlijk, die Drukker haalt er eere van Jan Clerker of de Laat ste Binders van Vlaande ren 2,2j franco 2,50 'tKas teel der Verdoem- nis, dit meis.weerdig ver haal 2,00 franco 2,20 Jan Van Noorde, of sterkte in de beproeving 3 dikke boekdeelen (per oc casie aan 2,00 franco 2,30. Kobe de Zandboer, 25 franco 30. De twee jonge sla ven of betrouwen op God, drama in 1 bedrijf door Em Gobbers 0,75 Genoveva 0,75 8 bloemen in band 1,50 Uitgezochte gebeden in band B 1,50 De Kroon des Hemels een allerschoonste boek, wonderwel geschikt om als geschenk voor Kerst mis ofNieuwjaar gegeven te worden Dit boek is prachtig gedrukt en kost 2,00 franko 2,20. Het beste koopmans- rekenboek, bevattende alle gemaakte rekeningen in francs en centiemen, onmisbaar voor winkeliers en al wie eenigen handel drijft. 1,00 franco 1,10 Vlaamsche keuken boek 1,00 franco 1,10 Tooverboek 0,50 Boek der Spaarzaam heid 0,3c De Deugd voor alle Staten, door Fater Hille- geer, een boek aangenaam om lezen, met veel spreu ken en vo irbeelden, God weet zijn er niet reeds meer dan jo duizend ver spreid; 't is 'ne schat voor de Familien. Prijs 0,75 franco 0,85. PARLOIR. Ontf. uit M. K. van M J. B V. D. B. 2.50 tot 7ber 1885. M. P. D. B.teS. C.Lomb. ja. Ontf. uit Kortr. Uit Santvl. van M. A. V. C. 2,50 voor 1886; Mr het boek is u gezonden. Uit T. van Mr D. W, 2,50 voor 1886. W. M. P. Antw. 2,50 voor 1886. Uit F. van M D. 5,25 voor ab. en boeken, ab. tot tot nov

De Werkman | 1885 | | pagina 3