i wei icmen. als >t u blieft Mengelingskes. !?_[Den bal weêrgekeerd. - Een heer tot dem bar bier die met zijn bevende hand, hem verscheide kerven in 't gezicht had toegebracht: O gi wreed aard, dat komt weêr van dit vervloekt genever- drinken. De barbier antwoordt koelbloedig Ja, Mr, ik heb nog gehoord d..t geneverdrinke* 't vel van 't wezen zeer gevoelig en dun maakt Bewaakt van weêrskanten. Een bureel schrijver, voor de venster kijkende Zie nu toch eens dien metser daar! ik kijk hem al 3 kwartuurs aan, en geen steen heeft de kerel verlegd. Nu zou ik wel willen weten waarvoor zulke gasten alle zaturdagen hun geld opstrijken De Metser zegt van zijnen kant Daar nu, dien schrijversknecht, bijna een uur bekijk ik hem, en geen pen heeft hij op 't papier gezet. Dat is waarachtig, geen kleine daghuurdief, dien pennelekker daar .-. Een menschenvriend. A.: Vriend B.,hebt gij het al gehoord, dat onze brouwer,van den Raad van Gezondheid een eerb'etuig heeft ontvangen? B. Ja ea waarom dat? Waarom? Omdat zijn flauw bier een middel is tegen de dronkenschap. In een spaansch hotel. Baas, tot een vreemdeling die wegrijdt: Ik koop dat de excel lente heer van mijn hotel zal te vrede zijn Dat hij er niets te kort heeft gevonden? O neen, baas, zelfs de rekening was niet te kortéene opmer king: Als ik nog langs hier kom, hoop ik, dat gij zult muilbanden hebben voor de vlooien. Ai, de vette keuken. Meester tot zijn leerjongen, die bij hem in de kost was: Waarom eet gij uw vleesch nietMeester, het is nog te heet. Welnu, blaast dan, domme schinkel, blaast danMeester, 'k en durf niet, 't zou wegvagen. Een goede troost. Een heer, zijnen nieu wen bouw beziende: Maar, meester, meester, zijn die balken voldoende voor 't gebouw ze zien er mij zoo flauw uit. O mijnheer, zijt gerust; ge zult op de rekening die balken sterk genoeg vin den. Rechter: Bekent ge dat gij schuldig zijt? Aangeklaagde: M. President, eerst moet ik eens VEERTIENDE JAAR N°687 18 December i885 VERSCHIJNT ALLK VRIJI)At)EN. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiem. Met de post of te hnis 2,50 Voor Frankrijk, Holland, Duitschland, Amerika, 4 50. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST Hoort eens allen, De naaste week komt De Werkman een dag vroeger uit, omredewil dat het vrij dag Kerstdag is; 2° In 1886 zullen wii, als 't God blieft, schoon Verhalen en Me- dedeelingen geven; die ingeschreven wilt zijn,'t is altijd de geschikte moment, en /y die nu komt, heeft de gazet tot Nieuw-]! jaar voor niet; 3° Er is veel nood en armeê overal; gelukkig d'hand die nu weet te geven gelukkig d'herten die medelijden hebben, werkende medelijden met den Evenmensch. Er zullen altijd arme menschen zijn, omdat de Liefdadigheid voor velen de Poort des Hemels moet openen maar nu is het de tijd, om al gevende zijnen oogst op te doen voor d'Eeuwigheid;40 Wij recommandeeren de Boeken op 't klein kolonneken aangekondigd, voor geschenken van Kerst mis en Nieuwjaar. hooren wat de getuigen weten. Een beleefde spitsboef. President Be schuldigde, zijt ge reeds vroeger veroordeeld? Beschuldigde: Om u te dienen, Mr. de President; u zelf hadt twee jaar geleden, de eer mij]; 8 ^maan den cellulair gevang te geven. tv"*' v.y-'i —ooo Gilden en Sociëteiten. In' 1844, in de maand Juni, Henri Belletable, officier der genie te Luik, die bij Pater Dechamps te biechten ging, kwam hem in 't bijzonder spreken en zegde:«Pater Dechamps, w'hebben een socictcit ingericht. Een Sociëteit, mijn vriend! Ja, Pater, in 't huis van 'ne schrijnwerker. Ik dacht er sedert lang op: Dat er toch zooveel mansmenschen zijn, ongeluk kig door hun schuld, overgeleverd aan de dronken schap, levende zonder Godsdienst, 's zondags wer kende, 's maandags drinkende en geen de minste ZORG HEBBEN VOOR d'oPVOEMNG HUNNER KINDERKES. Och Pater, dit gedacht bedroefde mij kom, help ons toch, we zijn reeds met een zeker getal; onder uw leiding zal die zaak zich uitbreiden, en ge kunt toch zooveel doen voor de verbetering van 't lot der werkmenschen en voor 't geluk hunner Fami lie. Pater Dechamps vroeg raad aan de Geestelijke Overheid, en nam het voorstel van den Officier aan. De Sociëteit wierd te Luik ingerichtde vruchten waren heilrijk en overvloedig, andere steden vroegen een dergelijke sociëteit en 25 jaren later, als Pater Dechamps Aartsbisschop was te Me- chelen, er waren reeds 700 Sociëteiten der H. Fa milie en men vierde 't Zilveren Jubelfeest te Luik Kardinaal Dechamps, ziekelijk zijnde, kon daar niet aanwezig zijn; maar hij schreef o. a. Wel beminde Vrienden der H Familie, ik hoop,op den dag mijner dood, als ik voor God zal verschijnen, dat de H.Familie welke ik heb helpen inrichten, de balans der Goddelijke Rechtveerdigheid voor mij langs den kant der Genade zal -doen overhellen. Iu 1880 waren er 200,000 Leden, en van die 200,000 Leden, niet éen of hij getuigde: wat geluk dat ik in d'H. Familie ben getreden Die Sociëteit heeft mij verbeterd, en grooten troost aange bracht ERSTNACHT: Sedert 4 duizend jaar was de wereld eenen Verlos ser verwachtende; God had hem K beloofd aan ons eerste Ouders en nadien door den mond van menig vuldige Profeten; eindelijk was de tijd van zijne komst nabij; op het gebod van keizer Augustus, be- faven Maria en Josef zich naar ethlehem, om in de openbare schrijfboeken opgeteekend te wor gden. Daar 's avonds aankomende en geen schuilplaats vindende in de stad moesten zij buiten in ee- nen stal gaan. Daar was het, dat de Zalig maker geboren wierd, te middernacht. En er verscheen een licht aan den Hemel; en Engelen gingen die Geborteaan d'Her- ders van Bethlehem aankondigen en ter wijl d'Herders het kind aanbaden, hoor den zij in het hemelruim het gezang der Engelen. In ons volgend Nr zullen wij een beschrijf geven van Bethlehem, een nieuw beschrijf door iemand die onlangs het H. Land heeft bezocht, en al wat hij beschrijft, met eigene oogen heeft gezien. De Priesters doen op Kerstdag 3 Missen, om den Zaligmaker te ver eeren; als Zoon Gods,eeuwig bestaande; als God Mensch, geboren in 't Stalleken, en als God-Verlosser, die door ae liefde, in 't hert der rechtveerdigen komt. Men is niet verplicht op Kerstdag 3 Missen te hoorenmaar 't is ge raadzaam en ons voordeelig, uit dankbaarheid vod? den Zaligmaker. De Geboorte-Christi, zoo leeren de Kerk vaders, is eerst aan de Herders bekend gemaakt, om te toonen, hoe zeer God de armoede en de eenvoudigheid des herten acht. Liedje op Kerstnacht. Goede Nacht Licht des levenssluimer zacht. Alle starren staan daar boven Om des levens Heer te loven. Star der ziel, bestraal ons zacht Goede Nacht! Heiige Nacht, Liefde dringt met zoete kracht. Heiige lirfde, die van verre, Wenkt als Bethlcms avondsterre, Trek ons aan met stille macht, Heiige Nacht! Schoone Nacht, Iedre star, '111 lichte pracht, Hangt in liefelijk gewemel, Thands a's bloesem aan den hemel, Zoet als Jesus' kindsheid lacht: Schoone Nacht Zoete Nacht I Hemelsch lichtbestraal mij zacht. Licht der vroomheid, licht der klaarheid, Breng mij tot des Heeren waarheid Door uw hemelreine kracht Goede Nacht 't Stalleken van Bethlehem, in Aalst, bij de Damen van Maria, Achterstraat, z.l te zien zijn Op Kerstdag, den 17ste» December, istl!n 2itn 3dcn éden I0den Januari, van 9 uren tot 's middags, van 2 tot 4 uren, 2gsten p)eC- van 2 t0t u_ ^de jan.van 8 ure tot 's middags. LOOPENDE NIEUWS. Te Brussel is een groot failliet, waaraan veel lijnwaad- en lakenkoop- mans verliezen 't Was 'ne vent die leefde als'nen Oosterschen prins, met andermans geld. Dat is diefte zoowel als zijn schulden niet betalen. Te Gent is aangekomen Kapitein Van de Velde met een jong manneken uit den Congodit afrikaanske viel bijna achterover van schrik, als hij den sneeuw zagvallen. Te Brussel, de geuzen gazetten worden dagelijks slechter en vuilder. Wee de jonkheid die in deze ri ool van ontucht gaat puttenEr moet te Brussel af grijselijk slecht volk zijn. Te Zele iseen vrijmas- sonsken die in 't genipt een duivelsche rolle speelt en stukken uitrecht van twist en tweedracht, in plaats van vrede en overeenkomst. Zijn apenspel zal te Zele pakken gëlijk eenspie in 't water. Te Waas munster zijn de m:-nschen ervaren, om ijsstoslen en sleden te voeren In 1740 had Waasmunster 29f 0 zielen.in 1774 3,669 en heden 59o2. Reeds van in d'c udste tijden is Waasmunster gekend als een der schoonste en biizonderste plaatsen van het voormalig Land van Waas. In 1584 heeft prins de Panna over de Durrae t# Waasmunster een houten brug doen leggen; in 1811 is de brug gelegd, welke men heden nog ziet; de straten van Waas munster zijn als die eener stad; de markt is zeer fraai met hoornen beplant en in 't midden der markt is een vischmijn. in 1819 geplaatst, bij vorm van voetstuk waarop een steeuen Nederlandschen Leeuw staat, welken met de rechter klauw een zwaard vasthoudt en met de linker een schild 't wapen der gemeente dragende, met de woordenWaasmousterDat komt voort wegens de grootte en ui'gestrektheid der ge meente of misschien wegens een groot watermonster aldaar vroeger gevangen. T'Hamme is een crisis in den handel, gelijk overal, 't Gouvernement moetneerstig sparen en alle onnocdige onkosten afschaffen. Waar 't slecht gaat, vallen de Socialisten op neêr, gelijk de kraaien en raven, om alles'nog slechter te maken. - Te Me chelen is overleden de wedu we Piette,oud 102 jaren 'l Is «cel zoolang levend te zijQ, Maar al wat eindigt,is maar klein, haar dienstmeid is 77 jaar en hare vriendin, 88. Dat is nu toch geen ong-lijke verkeering Te Wette- ren wordt De Werkman nu verspreid door M. Eug. Lauwaert, bakker en herbergier, groote Markt. T'Aalst gaan 't Collegie en de Soldaatjesschool elk een Feest geven voor de noodlijdende werklieden, 't Deftig Voik is verontweerdigd over de dansorgels die nu nog eiken zondag draaien. Met Nieuwjaar komt er een nieuw Reglement in voege. Als 't maar strabant uitgevoerd wordt, want die draaiorgels bren gen 't bederf in de Volkswijken. T'Antwerpen kost het veel moeite om een gazet uit een ander stad in tekrijgenjer isdaar kleingeestig en volksbeulachtig gewerkt tegen ons nederig bladnogtans De Werk man heeft daar verkleefde vrienden en hoopt er 'ne vasten voet te krijgen. Te Brussel op Sinte Ca- thelyne is veel droefheid, omdat de Herder, de Va der der Armen en der Behoeftigen, omdat hij ver plaatst''is. Te Rousselare is zondag door de Maatschappij De Moedertaal vertoond het groot stuk in 6 bedrijven De Priester een opvoering die veel werk en studie vraagt; maar de iever overwint alle moeielijkheden. - In deVlaamsche Provinciën zijn er menige herbergiers die den vloeker durven doen zwijgen en die drt.uk weigeren als 't moet zijn. Eere aan zulke bazen en bazinnen: De vloeker buit m, van zulk reglement Is elk eerlijk man verblijd en kontent. Te Knesselare, 't is onze ieverige medehelper M. H Buysse, die met een 7e zoon is verrijkt. On der 't klokgelui en terwijl het dorp feestelijk was be- vlagd. is 't kind kerkwaarts gedragen. Moge deze zevende zoon in eer en deugd opgroeien, benevens de 6 andere en samen tot steun en troost hunner Ou ders dienen! Te St Amands is het Avondfeest al lerbest afgeloopen eere aan Bornhem die wel met 80 man is opgekomen 't Is het huis Bressers-Blan- chaert, van Gent, dat in Antwerpen voorde Beeld- houwerij en de fijne Schildering, twee Eere-Diplo mas heeft behaald. Gent levert tegenwoordig beeiden en kunstvoorwerpen aan Amerika en aan Engeland. Voor de Bloemen is Gent en omliggende d'eerste der gansche wereld. Te Namen is d'ander week dood gevallen op de Groenplaats, de Notaris Anciaux, die juist uit 't convoi van Brussel kwam.'t Was een Christelijk en milddadig man. Te Turnhout is nu ook een Congregatie van Heeren ingerich De groote schrijver Snieders is een der eerste Leden ge veest. Er gaat te Maeseyck met medehu'p van 't Goevernement een brug gelegd worden over de Maas, om aldaar België met den Nederlandschen bodem te verbinden Och wat wó den er thans nut tige werken verricht! En dat de vrijmetsers niet te genwerkten en indien onze Leopold ferm stond, ge zoudt nog ander zaken zien.

De Werkman | 1885 | | pagina 1