Hamppj, Mistfadttfi en Onsfrtuiito. Droevige gebeurtenis te Vincktem in (West-VI.) AALST. Maandag is begraven 't manneken dat in de fabriek van M. Cumont in 't wringmachien den arm was afgedraaid. Er was veel veel werkvolk in den Lijkdienst. Te Luik zijn er zaturdag 20 peerden verbrand... 20 houten peerden. T Iseghem, vrijdag, op de pachthoeve van Pie- ter Scherpereel.had men den kokenden zopketel van 't vuur genomen en te midden der keuken gezethet geval wilde juist dat korts nadien een kind van drij jaar en half, alleen in deplaats bleef. Terugkeerende, men zag, eilaas! dat 't kind er met het hoofd vooro ver in gevallen was en dood, ja dood AU DENAARDE. Een persoon dezer stad is aangepakt op den steenweg van Elsegem naar Pete- gem 't was rond half zes en goed donker; eensklaps springen twee manskerels toe, nemen hem 20 fr. af en liepen dan ijlings weg. Den Zondag, 6 deze-, laat in den avond,Pieter Finicent en zijn zoon Karei,in staat van zware dronkenschap zijnde, hebben bun op weg gezet, om zich van de derpplaats naar hun huis te begeven. Des anderendaags 's morgens, is de vader gevonden dood liggende in een gracht alwaar maar weinig water in was!!! En de klak van den zoon l8g op den grachtkant nabij den vader. Zware vermoedens vielen op den zoon Karei, bij wierd van de gendarmen uit zijn Ouders huis gebaald, en tot Veurne in de gevangenis gebracht. Den Dijnsdag had de lijkschouwing plaats. De zoon moest hetzelve aanschouwen, staande tusschen degen- darmen en dan wederom in degevaugenis gebracht. On getwijfeld is er daar een groot onderzoek gedaan. Wederom een gevolg van die ellendige droevige dron kenschap! Menschen, menschen, zwicht u altijd van de dronkenschap, het kan u verscheide onheilen en rampen veroorzaken, ja zelf de dood Dat toch die pest tegenge - houde worde,zooveel mogelijk zijnde; dat er toch wetten gemaakt worden om de dronkenscbap tegen te houden; dat er drank geweigerd worde aan de dronkaards die in uw huis komen, die de tranen opdrinken van hun be drukte vrouw, die het brood uit haren mond spaart om het aan baar onnoozele kinderkes te goven en met angst er vret s de komst van harenmanafwacht, in vrees zijnde van mishandeld te worden. WaDt zulk een mensch is ergerals een redeloos dier, ja, die zijnverstandversmoord heeft in het glas, is erger als een beest. ANTWERPEN: Zou Bismarck niet beter doen zijn slecht volk te bewaken, dan na te zien wie er Mis hoort of de Sacramenten bedient?... Wat heeft hij, protestant, zich in de Kerkelijke Diensten te bemoeien?In Limburg,'t zijn gedurig Duitschers, die stelen en inbreken en t' Antwerpen komt weéral een Pruis aangehouden te worden voor de diefte bij M. Solvay, Keizerlei. De rentenier H. H. uit Berchem, is hij nu al uitgekomen? Hij woont er in de Vredestraat en is sedert 14 dagen spoorloos verdwenen. ST-GILLES BRUSSEL. Wel, die dwaze stomme weddingen, hoe is het toch mogelijk! Een dommerik had gewed van 20 harde eiers op te eten, zonder drinken; en bij 't vijftiende, hij wierd rood, bleek en verstikte; laat een vrouw en 2 kinderen... Veel kunnen eten of drinken is geen eer Zekere Koning van Frankrijk, er kwam een struische kerel die zegde dat hij voor vijf man kon eten. Laat hem binnen,zei Sire. Hagezijt gij dien vent?Ja, Sire. En ge kunt gij voor vijf man eten? Ja, Sire, om u tedienen. (Hijmeinde 'ne vlasdank te hebben.) En werkt gij thans ook voor vijf man Ei, Sire, ik sta mijn stuk voor éen man? Sabre-de- bois, riep de Koning, maakt u rap voort, dat gij uit mijn land zijt, want waren er hier veel alles opeters gelijk gij, ik deed ze dadelijk op hangen. VLAMERTINGHE, in West Vlaanderen; Vrij dag nacht is aldaar 't Kasteel van Mr Kennion be stolen; langs een achteryenster zijn de bandieten in gekomen en hebben 3oo fr. gestolen, en gouden juweelen. BERGEMAN, die wreede moordenaar van Gul- legem en Ledegem, heeft gratie gekregen van de doodstraf en gaat naar Leuven vertransporteerd worden. NOG VLAMERTINGHE, aldaar is wreed ge- vochten in een danszaal en met pintglazen gewor pen, zoodat zekere Hasebroeck g'heel zijn wezen in Stukken heeft. BRU SSEL. Zekere BastenPruisman, wonende Alexiaanstraat 4, is op 't Policiebureel geroepen, hij en zijn wijf, omdat ze toch zoo lang en zoo wree daardig een nichteken van 8 jaar dat bij hun woonde, mishandelden. De geburen konden het in het hert niet gevinden. Basten zijnen koek zal geboterd worden en 't kind is in 't Hospicie opgenomen. 'ne Kerel die Vrijdag voor zatlapperij in den Amigo zat, heeft tot drijmaal toe, gepoogd zich te zelfs- moorden. Zekere G. die een ongeneesbare ziekte had, heeft zich uit wanhoop willen zelfsmoorden. Brr, welke schrikkelijkheden! De Godsdienst geeft sterkte om de ziekten geduldig te verdragen en zelfs j vreugd ie hebben in al zijn miseriën en ellenden. 1 ARLON. Hoe schrikkelijk! zekere S... 80 jaar oud, en brandstichter; tot 2 maal toe heeft hij met petrol wieken't vuur aan een huis gesteken; 't Parket is gekomen en daags nadien ten 5 ure 's mor gens, vond men den ongelukkigen S. op 't sneeuw veld buiten Arlon liggen. Hij zal krankzinnig zijn, is 't te peizen. Maar langs Michelbeke zijn de menschen nu toch gerust, omdat de brandstichter hinderloos is gemaakt. GENT. Zaterdag ten 3 ure, is nabij den Kat tenberg een steenput van 20 meters diepte ingestort, 2 metsers lagen onder de puinhoopen; aanstond deed 't overig werkvolk heldenpogingen om dia menschen te redden, August Sibaut wierd er nog levend uitgehaald, maar Jan Geiregat, oud 25 jaren, was dood, de stelling die gemankeerd heeft, een der liggers losgeraak en 't fnetserwerk losgetrokken, 't Was 8 ure 's avonds, als de pompiers 't lijk van Gei regat vonden. - Grietgracht aan 't Kasteel, d'ander week, kinderen alleen thuis gelaten zijnde, hebben brand verwekt en een arm schaapken is deerlijk ver brand en ligt in't Gasthuis In de Steenstraat is M. De Lorge, fabrikant van Coffer-forts uit de Slijpstraat, gevallen en heeft zijn been gebroken. LOKEREN In de nieuwe Viasspinnerij is donderdag een stelling gemankeerd en 5 schrijn werkers vielen naar beneden, een van hen had twee ribben gebroken, een tweede was licht gekwetst, maar de drij andere zijn ontsnapt. DOORNIK, 14 dec. Welke groote ellende in deze omstreek heerscht,.,blijkt hieruit, dat een heer sedert verscheidene dagen diefstallen van beesten- voedsei bemerkte. Hij wachtte de dieven af en ont dekte een man en eene vrouw die voor zeer braaf en eerlijk te boek stonden. Zonder er iemand over te spreken, bracht hij hen daags nadien een bezoek en zag dat de arme liedenhetbeestenvoedsel voor hunne kinderen aan 't koken waren. Onnoodig te zeggen dat hij hen dadelijk ter hulp kwam. BUITENLANDS. In Spanje is 't de plechtige Lijk dienst geweest van Koning Alfons-zaliger. De dood maait arm en rijk Onmachtig en gelijk. Gelukkig die binst zijn leven, deftig, eerlijk, eerbaar is geweest, die zijnen Evenmensch heeft geholpen en bijge staan. Die geen geld heeft om den Evenmensch te hel pen, kan hem helpen door een woord van genegenheid en van stichting. T'A.ilst zijn er veel werkende menschen die hun nederig kokerpagieken deelen met degene die zonder eten zitten. In Algiers zijn zware aardbevin gen geweest, langs de stad M'Sila; veel huizen ingestort en veel menschen dood; zes bruggen geschokt. De StAn. nabrugge t'Aalst wordt ook zeer kaduk Te. Parijs moeten ze nieuwe banken bijzetten in d'Universiteit. Studeereu, zekerlijk, dat is niet af te wezen, Maar zonder eer of deugd, Is 't olie in liet vuur. En geen verstandig man kan zulke zaken prijzen. Er zijn 12,000 gulden te winnen,voor wie de daders kan aanbrengen van de groote di£mantcn-dieftete AVee- nen. Te Goritz ligt de gravin van Chambord gevaarlijk ziek. Te Elavre, een fransche zeehave, zijn 600, neen 't is 800, 800 balen katoen verbrand. I c Langs Sofia, de plaats der slagvelden van den huidigen oorlog, is een groote sneeuwstorm geweest.'t Is er koud als in Siberië, de soldaten die in 't veld kampeeren,klagen putten in d'eerde. En d'arme gekwetsten 1 Hoe moeten die menschen afzien en lijden!... O oorlog, o wreedaar digheid der wreedaardigheden t Ze moesten die twee ko- ningskes daar afzetten, zonder solde of pinsjoen,met hun ongeregelde begeirlijkheden. De Serben bezetten weêr sterke positiën. Vergiftigde eetwaren. Het opleggen en bewaren van groenten in blikken doozen hetft sedert eenigen tijd eene groote uitbreiding genomen en de handel is er vol van. Te Parijs zijn dezer dagen vele personen door het ge bruik van zulke groenten, na het eetmaal, ziek gewor den. Het parket heeft besloten, niet alleen de fabrikanten van deze eetwaren, maar ook de verkoopers te vervol gen. De winkeliers zijn verplicht hanne te koop gestelde waren te doen onderzoeken, en zich te overtuigen of die doozen geene schadelijke stoffen bevatten. KERKELIJK NIEUWS. Als Pater Deken van Sinte Gudula te Brussel is benoemd de E. H. Jacobs, Pastor van St Catharina-Parochie te Brussel. Hij is geboren te Berchem bij Antwerpen in 1832 en schitterde van Jongsaf door zijn geleerdheid en deugdzaamheid. God geve de Man kracht en sterkte, in den moeielijken post welken bij gaat bekleeden. Want Pastoor zijn in een Stad, waar 't Ongelo. f zoo hevig werkt, alwaar zooveel gevaren de goede zeden bedrei gen, 't en is geen klein werk. Verloden Zondag, heeftde Congregatie der Jonge Dochters van Aalst haar plechtig Peest der Onbevlekte Ontfangenis gevierd: 't was, zegt m>-n ons, uitermate schoon. Ver siering, muziek, verlichting, alles daar verkondigde Maria's Lof, betuigdo bloei en godvrucht, bezielde met nieuwe vreugde, iever en moed de 740 dochters die tot hun behoud on deugdzaamheid, er deel van maken. Gelukkige familie, wier dochters met lijf en ziel aan de Congregatie van O. L. V. verkleefd zijn! Zij heeft niet te vreezen dat zij ooit het getal zullen gaan vergrooten van die onbezonnen meisjes welke,op onze dagen, hunne eerbaarheid gaan versmooren in do modder der wulpsch- heid en hunnen naam bezoedelen in de zedenbedervende Cafés Chantants, orgeldraaiers-herbergen, danszalen. Eu te Sint Nikolaas, in 't Land van Waas, is er in de primaire Kerk groote feest geweest. De Congiegatie der jonge Dochters vierde het 300 jarig Jubelfeest der instel lingen dezer godvruchtige Vergaderingen. Al wie er ge tuige van was, moest bekennen dat het feest allerbest is afgeloopen. De groote Kerk was prachtig versierd en 's avonds, bij de Sermoenen, bevonden zich de duizend kinderen van Maria, voor het beeld hunner hemelsche Moeder, om in 't openbaar, een bewijs te geven hunner liefde. 't Was aandoenlijk en troostend! Dit feest, met zeoveel iever ter eere van de Onbevlekte Maagd ge vierd moet noodzakelijk eene nieuwe bron van buiten gewone zegeningen voor die KathoiiekeStad wezen. Epistel van Ricus. Dierbare Werkman, Toen ik U laats maal bezocht, beloofde ik, teikens er hier in. Boom nieuws zoude zijn, het U te doen gewórden, 't zij perbrief, 't zij door het U algauw mondelings naar Aalst te komen verteilen. Ik zal aan mijne belofte niette kort blijven, Werkman, daar moegt ge zeker en vast staat op maken Eerst en vooral, Vriend, moet ik U profi ciat wenschen over den goeden verkoop al hier van uw nederig gazelteken, 'k Heb er eens naar geïnformeerd en men heeft mij geantwoord dat ze tegenwoordig van 's Zondags 's avonds reeds al lemaal weg zijn. Schrijfde gijnaarden Werkman, voegde men-er bij, zeg hem dan maar dat hij er toekomende Week n og vijf en twintig bij doe. Nota daarvan,zulde. Nu, Werk wan, wat nieuws er zooal alhier is! luister' Ge weet dat niet lang geleden al de groote Journals zich met Boom hebben beziggehouden. Nu, moest men hunne vertelsels geloovea.dan loopen er te Boom en omstreken dnizende werklieden leêg! dan sterf; men hier van hon ger, dan wordt, er hier verschik kelijk geplunderd en ge brand; dammoet, om de Ord« t9 handhaven, dag en nacht de Burgerwacht patrouilleren enz. met veel vijven en zessen. Welnu, dit alles is louter leugentaal, 't Is waar- de Krisis heerscht hier gelijk opeen ander maar gelukkig zijn wij hier nog al verre van den hongersnood. Lwdigloopende werklieden zijn er, maar tegen bij U in Aalst, nog maar een O, Confrater, 't Is waar, de loon is nog al wat verminderd; maardeprijs derproduktenkreeg ook een felle knak en'bijgevolg, van het een, hst ander. Van stelen, daar hoort men bitter weinig van en daarom ook vind ik gansch onnuttig het, patrouilleerèn dat se dert eenige tijd door de Burgerwacht des nachts gedaan wordt. Ten andere er is hier Policte genoeg, en wordt die dan betaald om op haar twee ooren te slapen! Denkt maar- eens na, Vriend lief! Sedert jaren hadden wijkhier van Socialisten niet m'eer kooren spreken. Men had ze eens met klank Boom uitgedreven en sinc's dórsten zij zich Diet meer hier vertoonen. Daar verschijnt den Hauwen savé der groot; Gazetten, en op een, twee drij zijn de Socialisten hier weer, om in troebel water te' vis- 'schen Ge moest ze nu eens hooren, Werkman? Uw hert zou er van ontfermen. Niets dan verwenschingen en vermaledijdingen! Alle man gelijk, zeggen ze De Eige- naarszijudieven. En zeggen, Vriend dat daar verdwaalde Werklieden zitten te luisteren met hunne mond veropen en altijd gereed om de dwaze drogredenen met dapper handgeklap te begroeten! Gelukkig nogtans dat hun getal maar klein is. Op de Zitting, door dat velkske van Socialisten Zondag laatst gehouden heeft het er nog al gespannen, Werkman. Een onzer Katholieke Vrienden heeft er het woord genomen en er den Socialisten en Liberalen nog al harde noten doen kraken. De laatsten heeft hij afgeschilderd als zich weinig om het welzijn van den Werkman te bekreunen, aan de eerstén heeft hij met rede verweten door hunne vuige princiepen en Godloocheningen den ondergang der Maatsc aappij te be werken. Ge moest dan de Socialisten eens gehoord lieb ben, Werkman.Ik, dieerook tegenwoordig was,in stond bij hunne vloeken en Godslasteringen to rillen en te be ven. Zij zwoeren bij hoog en bij laag dat er geen God was, en dat het volk het opperwezen wol kon missen enz. enz. En zeggen dat de Liberalen, die zich liier in Buom huichelachtig in hunne Gazet de beste Christenen noemen, bij die Godloocheningen luidruchtig in de han den klapten, 't Is waarlijk scüand, Vriend, en met re den mocht de Socialist Nevelsteen op de Vergadering uitroepen dat hij te Boom de Liberalen als zijne beate vrienden aanzeg, en de Klerikalen als zijne ergste vijan den zou bevechten. Hiermede eindig ik mijn briefken, Werkman, en uit den wensch dat geen enkel onzer werklieden zich nog naar die Socialisten-vergaderingen begeve. Tot later, Ricus. Aalstersche Prijskamp. Het laatste der Raadsels, daarmee is het 8. Een dorp, een werkwoord, een stof hooggeacht: Ontdaan van mijn hoofd; een stad zal ik wezen Zeer oud, vermaard en met rede geprezen. En nu Raadselvrienden, geen angst of geen schromen 5 Laat naar ons Bureel, d' oplessingskes komen. Mgr Bracq is te Geut in de Vergadering van St Pie- ters-Penning geweest. De liberalen zijn in de Kamers bijna niet te zien, maar als 't de dag van solde is, allen staan present. D'Hop blijft van 30 tot 36. Men spreekt serieus van de diensttijd der Soldaten te vermin deren. De Minister van Oorlog is genezen en te been. Te Gent in een Schrijuwerkerswinkel, op 't Ram is de weezeDjongen De Langhe in een Kamwiel geraakt'en een deel zijner .rechterhand afgedraaid.

De Werkman | 1885 | | pagina 2