Bei HasieeS der Verioeieais, naar 't uitgebreid werk van S. Van der Gucht. 35 XXXIV. Karei Kwakbeen, zijn testament en zijne dood. Karei nam pen en papier en begon te schrijven. Op zijn eerste blad papier schreef hij zijn gevarendheden sedert dat hij te Gent bij Hendrik van Heverboom te rechte kwam en zij nen naam van Pieter Gillis ia dezen van Karei Kwakbeen had ver anderd. Hij deelde in den brief kortbondig meê, al ds schelmstuk ken en wanbedrijven die zijn meester zooveel jaren straffeloos had begaan, hoe Flora van Lelienveld was gestorven, op welke wijze de Rentenier, Schoulier en menige andere vermoord wierden en alles wat hij wist van de valsche geldmunterij. Na dit geschreven tn geteekend te hebben, plooide hij dit blad, zegelde het toe met lak en schreef er op Om te bestellen aan Mr Meert Doctor Chirurgyn tot Aalst. Op een tweede blad papier stelde hij de volledige verklaring op, van de wijze hoe Maria, de pleegdochter van zijnen heer, nog een kind zijnde, door hem en dcor Threes, in 't kasteel was opgenomen geweest; hij meldde tevens in dien brief hoe 't kindje was aange daan, en hoe er jaarlijks door een onbekende hand, honderd goud stukken tot heur onderhoud wierden gestort. Dezen brief sloot hij ook, lakte hem toe en schreef er op Om ie bestellen aan de edele jufvrouw Maria van Eeverboom, op 't kasteel van Schaarbeek. Nu begon hij te denken, op welke wijze die brieven aan hun adres behandigd. Ik ga vluchten naar eer, vreemd land, zoo dacht hij; zende ik aanstonds die brieven,de Justicie kan mij achterhalen, vooraleer ik op vrije voeten ben... En dan is de galg voor mij zoo wel als voor van Heverboom. Wat gedaan? Wie mag ik vertrou wen? Threes? Neen! 'tis een babbeles... Wie... Ha, den school meester uit Schaarbeeck, Macharias. aan hem zal ik ze geven, met verzoek van ze, na drij dagen, aan hun adres te behandigen.. Ja, dat zal ik doen.. Dit voornemen gemaakt zijnde, stond hij recht, legde de twee brieven in 't kasken aan den muur, en stak den sleu tel in den binnenzak zijner jas Dan plaatste hij zich, het hoofd in de handen, aan de tafel en be gon te denken op zijnen akeligen toestand. Geld had hij maar zeer weinig; hij had te veel moeten drinken om de knaging van zijn geweten te verdooven... Zonder geld in een vreemd land wat ging hij daar uitrechten? Als knecht dienen, daarvoor was hij toch te oud... Hoe zou hij daar leven!.,. Ach, dwazerik, dacht hij, mijne iaren zijn vervlogen, mijn 1ven is bijna voorbij..Mijn leven!... t is een aaneenschakeling geweest van misdaden... Van mijn 16 ja ren, met slechte gezellen verkeerd! Ach, ware 't nog te herdoen 1 met slechte gezellen verkeerd; te veel in herbergen, in gemeine herbergen gezeten, den losbol gespeeld, mijn Ouders verdriet aan gedaan, en van stap tot stap, dief en moordenaargeworden Ver oordeeld geweest tot de galg, in Gent, gevlucht, bij Hendrik van Heverboom geraakt en door hem in de schrikkelijkste misdaden gedompeld!... In dees kasteel, op deze plaats heb ik 18, 20jaren een helsch leven geleefd... En Karei Kwakbeen, in d'eenigheid zijner kamer aldus alias overwegende, eensklaps, zijn hoofd wierd duizelig, zijn ooren be gonnen te ruischen en het dacht hem duidelijk, tusschen gensters en sprankels vuur, het gesteen zijner slachtoffers te hooren. Te ver geefs trachtte hij aan zijn gedachten een ander wending te geven; hetgene hij wilde af keeren, keerde des te levendiger voor zijn 00- gen; hij zag,en 't bloed Verstijfde in zijn aderen.den rentenier Ver boelen bloedend ten gronde vallen; hij zag den braven Verboelen uit de Molenstraat, door zijn valsch verraad, in't gevang, terwijl vrou -v en kinders in de bitterste droefheid bezweken; hij zag het lijk van Schoulier;..hij zag zoo menig ander slachtoffer,en eindelijk daagde op, het droevig afbeeldsel van Flora van Leliênveld, die jonge vrouw en moeder, die weldoenster der Armen, v.elke hij had helpen om'rengen... Dat bleek wassenbeeld, zag hij daar op zijn tafel; hij sloot zijn oogen dicht toe, maar dat beeld, dat wraakroe pend beeld wierd des te klaarder en naderde meer en meer... Ach. riep hij, wat wilt gij Mij hebt ge doen sterven maar gaat gij nu ook mijn kind ombrengen! Spaar, spaar mijn zoon!Uwen zoon! O Heer, ja... d Karei Kwakbeen wilde rcchtspringen en vluchten; maar zijn beenen weigerden hem hunnen dienst; hij wilde roepen, maar zijn tong hing als lood in zijn gehemelte; eindelijk geraas te hij toch recht; maar alles draaide rondom hem; hij deed eenige stappen, doch waggelde en stortte stuiptrekkende op den berden vloer neder I Karei Kwakbeen was door een geraaktheid getroffen Verscheidt uren bleef hij zonder taal of teeken. De oude Geneesheer van den Gentschin steenweg wierd geroe pen; hij trok zijn schouders op; geen aderlating kon baten; de kwaal wasreeds te hoog gestegen, 't bloed konniet meer vloeien; - nog eenige uren, ten hoogste tot 's anderdaags 's avonds; hij zou 's anderdaags eens terugkeeren In den avond en nacht, Karei Kwakbeen wierd bewaakt. Rond 9 ure is 't juist de beurt va Threes de dienstmeid.Eens klaps Karei maakt een stuiptrekkende beweging. Zij gaat zienhij ligt de oogen open; zij spreekt hem vriendelijk aan; hij beweegt zijn lippen, beziet haar sterlings doch spreken kon hij niet En waar. zij zich wendt of niet, hij volgt haar op, met zijn vefglaasde oogen. Threze wordt benauwd: zij durft alleen op die kamer niet blij ven, zij gaat bij den huis en paardenknecht die in de keuken aan den haard, hun pïjpken zaten te rooken. Al te samen begaven zij zich naar boven Karei was nog altijd in denzelfden toestand, met het verschil dat het kille zweet hem uitgeborsten was, door zijn ge weld om te willen spreken Threse, nu stouter geworden door de tegenwoordigheid dier twee manspersonen, neemt een glas water en houdt het aan de lip pen van den lijder; Karei begint eensklaps te drinken, ja ledigt het glas tot op den bodem.. Hij spreekt, zegde eender knechten, Threse, hij spreekt I... De dienstmeid neigde haar hoofd over het bed en hoorde hem duidelijk zeggen: Ik gastervenl... biecht!... biecht!.,. Ach, een Priester.... om mijne zonden te biechten. Hij vraagt 'ne Priester, zegde Threes; Karei deed taeken van ja, en zijn oogen schenen te roepen: Haast u, naar de deur, naar buiten en kom spoedig, zoo spoedig mogelijk met eenen Geestelijken! Hoort, zegde Threes, onze Mijnheer is wel afwezig, maar 't is elk voor zijn rekening en wij zullen de laatste bede van dezen ster venden mensch niet verstooten. Karei, onze peerdenknecht Jef zal seffens naar de stad loopen, 'ne Geestelijken halen. 't Geval wilde juist, dat ecD Onderpastoor der Stad op Schaar beek eenen solferpriemmaker was gaan berechten. De dienstknecht ontmoette hem en 10 minuten nadien was hij in 't Kasteel der Ver- doemnis. Karei Kwakbeen was meer e* meer tot bewustzijn gekomen en, herhaalde gedurig 'ne Priester!... Och, als 't u blieft,'ne Priester, om mijn zonden te biechten! Mijn Vriend, zei de Geestelijke, hier is een Priester; schep moed; de bermhertige God staat gereed om u in genade te ontfangen! Op deze woorden sloeg Karei zijn verglaasde blikken naar den Dienaar Gods en een grimlach van voldoening zweefde op zijn aangezicht; doch welhaast volgde er een groote ongerustheid. M. M den onderpastoor, vroeg Karei! Wat is er, Vriend? M. van Heverboom is toch weg! - Waarom deze vraag,vriend? 't Is hij, die mij zou beletten van te biechten. Vriend, sprak de Geestelijke ge zult hier gansch alleen zijn, met mij, die 't pak van uw zonden, hoe zwaar het cok zou wezen, kan afnemen. Als d'omstaanders verwijderd waren: M.den Onderpastoor,zegde Karei, vooraleer mijn biecht te doen, waarin schrikkelijke beken tenis zullen voorkomen, heb ik voor God en voor de menschen •eaen plicht te vervullen. In den binnenzak mijner jas zult gij den sleutel vinden van dit kasken... In dit kasken steken twee brieven. Het adres staat er op.... Ach, UT, belooft mij toch die brieven op hun adres te bestellen drij dagen na mijne dood, ik bid en smeek het u. De Geestelijke beloofde het plechtig; Karei Kwakbeen sprak een rouwmoedige Biecht,waarna hij, vertroost en verkwikt,in volle ge rustheid zijn laatste uur afwachtte. Ach, Mr den Onderpastoor, zegde hij, ik ben toch zoo te vreden; ik ben denzelfsten mensch niet meer! Wat is Ons Heer toch goed en bermhertig! En ik die zoo verveerd was van de Biecht! Ik die meende dat het zoo moeielijk was!... Ach, dat ik nu aan al de zondaars kon spreken.... Eenige uren nadien, Karei Kwakbeen kreeg een tweede overval van geraak heid en bezweek er onder Pieter Gilles, die zoolang den naam van Karei Kwakbeen had gedragen, was naar den ande ren wereld overgegaan. ("t Vervolgt ooe00o— KERKELIJK NIEUWS: Go°d nieuws uit Gent: Z. H. Mgr De Rattice heeft op Lichtmis den langen plechtigen dienst in St Baafs kunnen verrichten. Woensdag 3 Februari, ten 7 ure hebben de Vrienden van M. Van Der LiNDEN-zaliger, te Geeraardsbergen, aldaar iu de Kerk van St Catharina éene Plechtige Mis doen celebreeren, tot lafenis zijner ziel en ter Christelijke geheugenis van den duurbaren Afgestorvene. In Frankrijk is de dochter van den Senateur Chesueluug, Reli- gieuse geworden in 't Klooster van St Viucentius a Paula te Dax; men ziet dat 't Cristeue Geloof de grootste zeifsopoffering blijft' voortbrengen. Er gaat uit Holland een Bedevaart naar Roomen zij». De gelegenheid is zeer schoon voor de Belgen die d'Eeuwige Stad willen bezoeken.Men schrijft in, te Antwerpen, bij M. .Her- mand Rembrandstraat. Te Boekel-St Blasius prediken Paters Redemptoristen den Jubilé; het zaad van Gods woord zal ongetwij feld 00 die achtbare parochie een vruchtbaar zaad zijn,ingezien de neerstigheid. de ingekeerdheid en de aandachtigheid met welke deze Katholieke Bevolking d'Oefeningea van den Jubilé bijwoond. Heden Vrijdag St Agatha, Maagd en Martelares, Morgen Za terdag 6 Februari, St Amandus. Den II.Amandus, binnen Gent ko mende omtrent het jaar G50, bisschop zijnde van Tongeren, verkon digde als eenen waarachtigeu apostel aan deze stad het heilig Evangelie,en bekeerd hebbende vele heidenen tot het Christendom, dede hij aldaar opbouwen vele kerken en kloosters door milddadige gilteu van zekeren rijken edelman Bavo genaamd, denwelken, als eenen getrouwen medegezel, dezen heiligen man altijd vergezel- schapte, en binnen Gent zaliglij* is gestorven omtrent het jaar 648. De II. Amandus heelt ook langsheen den Dender veel Kerken en Kapellen opgebouwd. Zondag H. Romualdus; dijnsdag H. Apol- lonia, Maagd en Martelares, rondde jareu 249; ze wierd gevangen als Christene op de^ijnbank gebracht en al haar tanden uitgerukt, welke torturen zij onderstond met de grootste kloekmoedigheid en waarom zij nu als Patronersse tegen de Tandpijn, g'heel den wereld door, is beroemd en aau oepen. Vermits de maagd Appolonia standvastig haar Geloof bleef belij leit, wierd zij levend verbrand. Woensdag, 11. Scholastica, zuster van den heiligen abt Benedie- lus, gestoi ven rond 543.Donderdag de Heilige Severinus en Adolfus. Den 6 Februari, 11. Dorothea, maagd eu martelares in 504. Terwijl zij gepijnigd wierd en met groote godsvrucht bad, ja zelfs d'Heideuen tot bekeering opwekte, riep een der omstaan- ders met name Theophilus, dat hij ook gelooven zou, als er een Mirakel geschiedde. En de Almachtige die het wilde, dadelijk ver scheen er een Engel, met bloemen en vruchten geladen. Theophilus riep uit: Ik geloei in Jesus Christus! ik ben Christen! en hij wierd na Dor-othea ter dood gebracht. Dit mirakel is verbeeld t'Aalst op de Schilderij van Hoveniers Aulaar. 0VERL1JDENS. Een VricBd schrijft ons alsvolgt: lk heb maandag nasr de Begraving geweest van den E. H. Van der Cruyssen, enderpastoor van Erwete- Zondagavond In den Nachtegaal, te H. St- Anne, speelden met de jaskaart: Pr Philips en Fr. Schelfout, tegen A. Verlent en Tn. Rooms. De eerste heeft een 7de van hartenaas, de mak ker eenen 8sten van pijkenaas en den andere een 7den van klaveren- hser, de laatste 'nen 8sten van troefaas De kaart was het voorgaan de spel geheelverspeeld. Eenige dagen vroeger speelde de bazin een Solo-Slim. Boekwerken, i* Van 't boekje De Sleutels des Hemels 0.40 wij zijner ons verscheide gevraagd; d'cerste zen ding was uitgeput en andere gevraagd, die nog niet toegekomen zijn. Luik, gelief de 2de Zending niet uit te stel len. 20 De Kroon des He mels wordt voortdurend gerecommandeerd; goe de boeken in een Fa milie, niets dat beter en nuttiger is. De Kroon des Hemels is aan 2,00 franko 2,20 MEE REN DRÉ De Leden van het Genoot schap van den H. Vin- centius k Paulo, stellen ter beschikking der lo* ters op den dag van het Conseil, een rijtuig welke hun naar Gent zal voeren en dan na de formaliteit zal terug brengen. Een middag maal zal hun bij de te rugkomst onmiddelijk aangeboden worden in het dorp en dit alles gratis. Een drietal leden zal hun vergezellen. Alle de loters, 23 in getal en eenige reserve- mannen, hebben dezen voorstel gretig aanveerd tot groote voldoening der Ouders. Wal schoo- ne middel o:n dien ge vaarvollen dag wel over te brengen! AALST. Zondag a- vond is dc schaliedekker Doraien Ringoir, bijge naamd Mientje Folje, 49 jaar oud, in t Windmo lenstraatje dood gevonden op straat Zondag ach- ternoe ten half vijf, is op d'Hoogstraat omgewaaid de schouw v .n een huis, bewoond door Desiré Me- ganck.Leopold deHoorne en Patrice Dutnoulm, borstelmakers te Clerken, die daar juist passeerden, hebben eenige steenen op hoofd en lichaam bekomen en zij wierden licht ge wond. Zondag avond is een diefte met' beklim ming bij den Docteur der Soldaatjes-School; er zijn gestolen 3 hinnen en een Cochinchinaschen haan. PAR LOIR. M Al. D W. te S. P. 'tisaange- teekend. Uit Gaasb v. M. L. 2,50 86. Uit Mccht. 5,00 voor 2 ab 85 Uit Wareg. van W. V. A. M. 2,50 85. M. F. te Oirschot Holland ontf. de 4,50 Uit Syn- ghem, 12,50 tot einde 86. Uit Okcgem van M. G 2,50 voor 85. Uit Leuv. van M. Oss. 2,50 86. Aalst: Donderdag 4 Febr zijn aan de Ponstraat poort, rechtover M. Calle- Saut, 3 huizen afgebrand.

De Werkman | 1886 | | pagina 3