M axenzele. sMfc De Werkman. TA A R Wl ROK t O ffohnna r>i IQfifl T r\r\ r,T7\Tri77 I, r T-T, ,,m -wm» -wkaj»* MMHM i4d' JAAR. K- 695. 12 Februari 1886. Verschijnt alle Vrijdagen. rnjs in Bareel of Winkels, 5 centiem. Voor g'heel Belgenland 2,50 s jaars. Voor al de Landen van Europa, en voor a'an der Werelddeelen, 4,50 's jaars, franco thuis. P. DAENS-MAYART, Aohterstraat, AALST. J a 9 G ^eel de werel spreekt er van G'heel de wereld staat verstomd JöM verontweerdigd en vraagt: ho? is 't mo- mS]\m Reiïjkhoe is 't mogelijk! o menschen vermoord ajjjj 1 jVjul in ^Pn huis! zal zulke gruweldaad ooit kunnen vergeten worden! Zulle d'Ouderlingen binnen 40, 50 jaar, dat niet met afschrik voortvertel len aan de volgende geslachten Ach, dat zer dan toch bijvoegen, dat de Dronkenschap, de Zat- lapperij hier weêr de groote rolle spelen. Buys was daar inge- trouwd; wij weten niet juist wat daar in dat huis omging maar had hij 'ne man van Geloof geweest, en ging er iets tegen, hij had zijnen troost gevonden in een goed gebed, in een goede Biecht, terwijl hij nu in de ksntienen en kaberdoezen is gaan zitten. MAXENZELE, die rustige Gemeente heeft dagen van schokking en van wreedheid beleefd. In den nacht van tot 2 februari, de tijding der moorderij, dat er 5 lyken lagen in 't buis van Cornelius Buys, kuiper en land bouwer; o lijken! de vrouw, de schoonbroer,'de schoonzuster, al len menschen van 't einde de 2o of in 't begin der go jaren, en van 2 kinderkes onder d'Eerste Communie Welke schrikkelijke nacht Zoohaast 't gerucht ging dier moorderij, alk riep De moorde naar moet Buys zelve zijn en anders niemand!... Gendarms en Rechters komen toe zij vinden geen speur van diefte of inbraak; hun hert zegt dat Buys de moordenaar moet zijn; hij wordt aange houden, en t Volk huilt hem achterna: Moordenaar vuige Moor denaar! Nooit zal men in Maxenzele die dagen vergeten. Den dijnsoag w'erd de Prochie weggedragen d:or de Vreemdelingen; er kwamen gendarms uit' Brussel en Assche; Buys wierd onderhoord: hij was zoo koel ais een stuk arduin en zegde niets dan: 2 vreemde wannen hebber, het gedaan! En ge zijt weggeloopen, zegde de Rechter; gij, man, vader van Familie en u hebben ze niets ge daan!... Hoe kuRt gij zulke leugens blijven vertellen 1... Den woensdag was de dag der lijkschouwing; Rechter, J>rokureur zijn, is nog niet gemakkelijkons konfraters zeggen dat het ake lig was om zien: die verminkte lijken ea die 5 doodkisten in éen huis! 't was alsof er een tieger in dat huis was gebroken. De tiegers in de Samenleving, dat zijn d'ondeugden en de misda den. Buys wordt bij de lijken ge- bracht; «lk siddert; hij alleen blijft gevoelloos; hij legt zijn hand op 't lijk zijner vrouw en 1 houdt zijn gezegdens staande Den donderdag 5 februari, zijn de slachtoffers begraven; M. den Deken van Assche was zijnen Pastoor komen bijstaan, om dien droeven Lijkdienst te verrichten. Dan is er gezucht en geweend in dat kerksken; een Lijkdienst vcor 5 slachtoffers! De schoonzuster Melanie Van Buggenhout was Congreganiste en g'heel de Congre gatie was daar in de kerk aanwezig. Nooit, schrijft men uit Maxenzele, nooit zullen wij dien Lijkdienst vergeten Buys blijlt loochenen, doch van al wat hij zegt, kan hij niets op eenigen grond van waarheid brengen. Zijn Vader, die t'Assche woont, heelt hem dikwijls moet3n berispen over zijn dronkenschap. Buys, ten eersten, hij dronk; ten tweeden, er viel nog 't een en 't ander op lmoi te zeggen; ten derden, hij moest aan de dochter die ging trouwen, een groote sommegeld teruggeven; teu vierden, 's avonds en 's nachts voor de moord, was hij gaan drinken ten vijfden, hoede moord juist gepleegd is, weelde dader alleen'. Was er een helper bij? Heeft men de slachtoffers eenen slaapdrank in gegeven? Hoe is het anders mogelijk dat vijf personen vermoord worden, doodgeslagen -net kuipersgerief °n horlogiegewichteo, zonder dat ze schreeuwen en d'ander menschen wakker maken?.... teu zesden, ze vragen of die wreedaard wel zoo dronken kou zijn, toen hij al die schelmstukken pleegde, die op hem wegen? 's Avonds ten 8 ure was hijt'Assche, de Prokureurs zijn nog in d'huizen ge weest waar hij petrolvaten heeft gekocht. Wat er ook van zij, dit Monsterstuk is een schande voor de we reld. Het blijft te Maxenzele een over-en weergeloop van de Justicie; Buys zit tot Brussel in 'tgevang, hij zit met zijnen kop in zijn han den, gevoelloos als een stuk hcut, en blijft obstinaat alles looche nen; het overgebleven kindeken is uitgedaan en wordt welverzorgd. LOOPENDE NIEUWS. Vitalis II, met den ijzeren arm. heeft in den Kring t'Aalst 'ne solo-slim gespeeld; de Molenstraatpoort was mede speler en getuigen. - Erembcdegem en St-Maria- Audenhove zijn dees jaar bijzonder ongelukkig ge-, wesst in de Loting. Te Denderleeuw moest loten detiendezoon van den meester metser Coucke; de g andere hadden er zich allen uitgetrokken; te Doornyk, de poortier der statie heeft 7 zoons; dees jaar moest de jongste loten en even als al zijn broèrs heeft hij een der grootste N" getrokken. Ze zeggen altijd dat wij een vrij Land bewonen; zoolang de Loterij in menschen bestaat, is dat een leugen. Lotelingen en Cor.seii-gasten, wacht u toch wel van deel te nemen aan die slechte en ze- deschendende gezangen. Welk plezier bestaat daar toch inIs 't niet al dat walgelijk en onteerend is, en lafhertig daarbij, omdieswildat er veel onschul dige kinderkes verergerd wordenTe Gent op Nieuwland is d'ander week 'ne gaillard aangehou den die 's avonds in vrouwskleeren liep. Hij zal de baten betalen. Te Ninoveïs d'ander week dood gevallen de jonge pachtersdochter Marie Threse Mertens uit Appelterre. Nu schrijft men uit Bergen, dat da amerikaan Van der Bilt niets laat aan zijn Familie in Belgenland. Men mag nooit mossels roepen vooraleer zij aan wal zijn. VLAANDEREN BOVEN! 't Vlaamsch Voor uit 't Is bijzonderlijk te Leuven dat de Studenten op een volstandige, manhaftige en wijze manier hunne Moedertaal voorstaan en verdedigen. De groote orgel der Expositie van Antwerpen, uit het huis Anneessens \an Geeraardsbergen, gaat geplaatst worden te Gent op H. Kerst. Dit Huis- Anneessens is ingericht op een wonderbare wijze; zelfs de platen voor d'Orgels en Pianos werden er gegoten. Op 20, 21 en 22 Februari, Groote Fancyfair te Antwerpen voor 't Katholiek Onder wijs. Te Brussel is een Inschrijving geopend voor de Katholieke Scholen. Er zijn giften van 1000 fr. In April zijn 't w.derom de Kies-exaams. j Pitje Van Humbeek pleit nu inde Tribunalen; hij spreekt nu niet meer van putten te delven en van 't Christene Geloof er in te steken. 't Is 140 fr. in gouden geld, 8 fr. in zilveren en eenige centie men die in 1884 verloren zijn te Sottegem of God- veerdegem. Als er iemand iets van weet, hij geve advies en onderricht. Te Michelbeke hebben 2 gebroeders gelot.in 't zelfde jaar geboren en geen tweeling, de oudste trok i85 en de jongste 137; deze blijde tijding wierd in min dan 3/4 uurs aan gebracht door eenen bloedvriend, alhoewel het 2 uren verre was. ELST. Zondag 21 Februari, groot Liefdadigheids Con cert. De keurige en nitgelezene stukken zullen er uitge voerd worden door de Leden der Zangmaatschappij in het ruim lokaal der Gemeenteschool. Onder ander kluchtige stukken zal er gespeeld worden Koben de Voddeman, de gefopte barbier, Pieter Livinus Slim- broeck. Een treffan 1 drama: Aurelius. Dit stuk is ge trokken uit de eerste tijden van het Christendom, tij dens de regeering van Julianus den Apostaat, met prachtige kostumen van dien tijd. Voor slot zal er eene eigenaardige en kluchtige alleenspraak uitgevoerd worden. Prijzen der Plaatsen Voor behouden e plaats 5 fr. Eerste plaats 2 fr. Tweede plaats 1 fr. Derde plaats 0,50. Deuren open om 4 uren. begin om 4 1/2 juist. Volgens het nieu-Landelijk wetboek, mceten de duiven 4 maand in't jaar opgesloten blijven: 2 maand in de zaaitijd en 2 maand in den oogst tijd. Liberale gazetten van Gent, altijd zonder trouw, wilden hiermeê 't Katholiek Ministerie ha telijk maken. Maar nu komt het uit, dat al de libe rale députés van Gent, dit artikel gestemd hebben en dat het door 't Ministerie niet was voorgesteld. De Gentsche Socialisten zijn zondag naar Brugge komen afgeven, tegen Rijken en Meesters. En't schoonste van al, als zij rijk worden, er is niet meer liefdadigheid in.alsoliein 'ne kalseisteen. Volgens gewoonte riepen de Gentsche geuzen Niemand durft ons antwoorden! eindelijk verscheen er een katholieke Spi eker en hij wierd uitgejouwd en overschreeuwd. Ze zoeken de waarheid gelijk Pilatus. Meester Lippens, van Gent. kan niet antwoorden op d'heeren Van der Heuvel en Nys- sens, welke hij beschuldigd heeft in de Kamer, en meester Lippens spreekt nu van vechten... Welke slechte gemeine manieren!. Vechten recht im mers toch niet! Te Roomen lag maandag op sterven don Alexander Torlonia, die op Civilella Cesi zijn schoon paleis heeft. WAT IS ER KROT 't DuBkt mij als men wil bemerken, Hoe het in de wereld gaat; Als raen ziet de losheid werken, En in allen rangen staat Ork een' hoogmoed zonder perken. Dat er dikwijls past ten sloft' De oude spreuk des Volks't is krot. Mietje mag zich eens verzetten, Moeder zelf heeft ja gezegd; Ook wil z'haar geen dans beletten, Want daarin bestaat geen slecht; 't Meisko g'raakt in 's duivels netten En dan noemt men 't hutsepot, Als wanneer heur eere is krot. In de prille jonkheidsjaren Is het somtijds al 't geval Dateen weerhelft, om te paren, Wordt gekozen op het bal; Maar men ziet ze er steeds naar varen Want hun huis is gauw een kot Van den duivel, ja, 't is krot Komt er eenig werk te staken, Of de loon die slaat wat af: Zij die voer den duivel waken Hitsen aan ea zeggen straf. Dat het volk moet oproer maken; Maar die luistert,schudt den bot, En slechts hij valt in de krot. Velen schijnen rijk te wezen Volgens hun gesteltenis; Op hun hangberd staat te lezen Dat daar met te v-eezen is; Doch de leveraar moet vreezen. Want hun' geldkist hoeft geen slot; Zeg Het duimkruid is er krot. Zien wij ook eens groote mannen. Vol vernuft en vol verstani; Groote kerels, felle jannen. Die beroemd zi.n t allen kant; Maar hun hert, door waan bespannen, Kent noch God noch ziju Gebod, En hun kennis komt op krot. Als 't bewind der liberalen Was gevallen met zijn kiiek, Elk voorzag 't en roq mê falen Troef gespeeld door 't katholiek; Maar de koning, van zijn kwalen Niet srenezen, die verbrodt 't Rechte spel,en 't is nog krot. Aalstenaars, daar ge in de gratie Van het Ministerie staat. En verkrijgen kunt uw Statie Waar het goedvindt uwe Raad. Werkt voor Aalst en voor de Natie- Maakt ge een deel der stad kapot, t Is en blijft voor eeuwig krot! 't Is wel mooglijk dat pedanten, Zoo als zij mijn liedje zien. 't Keerende langs alle kanten, Mij een spotlach zullen biên; Doch we blijven steeds kalanten, Geerne duld ik allen spot, 'k Zeg mijn zeg toch, al is 't krot. Een Esschenaar. MENGELINGEN. Als Cromwell in Engeland ziek lag, alles ging zeer mysterieus en men vroeg te Londen aan een MylordMylord, hoe is 't nu met de Presi dent? Och. was de antwoord, er zijn er die zeggen dat hij dood is, er zijn er die zeggen dat hij nog leeft; ik geloof noch d'een noch d'ander. Boerke profijtig was op 't convoi met zij nen hond. Betalen, zei de garde: Pachter, ge moet betalen! Wat! betalen d'honden ook? Ja. half geld gelijk de kinderen! Als 't al- zoo is, zei pachter Profijtig, dan zijn wij effen; mijn hond is maar 2 jaaren half,en de kinderen onder de 4jaar rijden gratis. V Een slechte waarzegster. M.de Burge meester, zei een waarzeggerin. ik ben eens ko men hooren of mijne vraag toegestaan is en of ik op de foor zal plaats krijgen?— Wel, ant woordde de Burgemeester, ge moet toch een slechte waarzegster z.jn, als ge nog niet weet of uw vraag toegestaan is of geweigerd, V Slim gedacht. - Een man kwam werk vragen op een bureel: Mr, zei de koopman, ik zou u aannemen, maar ik heb zoo weinig werk voor u. Des te beter, was de antwoord, des te beter, als ik maar weinig zal moeten doen, want van veel werken, houde ik met, Mr. V Gaat ge meè naar de begrafenis zien van den Meyer, vroeg Lena Creus aan Triene Verlet. Ba.zou 'k wel, antwoordde Triene. Hij zal hij naar de mijne ook nie komen kijken. Deur de vingers kijken. a Karei, hoe stelt gij lu t nog al met den ver koop? zei Jan tot een brilmarchand van zijn kennis. Maar heel gemeene, Jan I Want de ouders kijken nu meestal deur de vingers in plaatse... van 'nen bril te bezigen.

De Werkman | 1886 | | pagina 1