Hasps. lissiadeB m (lisgeiuklea. De moorderij van Maxenzele. 't Is met angst cn droefheid dat de menschen dit akelig kuizeken bezien, dit buizeken van bloedige wreedaardig heid.... Buys zit in 't gevang en blijft zwijgen; doch men ziet dat hij inwendig, gekwollen is... Ach, wat zal hij la ter afzien en d'hairen uitzijn hoofd trekken ze zeggen dat er in den kelder van zijn huis, een kuip water gevon den is, in welke bloeddoeken moeten uitgewasschen zijn; tot hiertoe weet men niet juist hoe de moorderij gepleegd is en of hij medeplichtigen had. De rooversbenden te Brussel. 't Gaat er in dat BrusselDieven van alle slach, in kwartieren, in hotels, in banken, in magazijnen; dieven die inbreken met geweld, dieven met fransche compli menten, dieven in 't geheim en dat zijn de gevaarlijkste. Advokaat De Gand en Delannoy Greffier van St-Joost-ten Noode zitten alle twee vast voor dieverij die sedert 16 maanden duurt. Advokaat De Gand, in den fleur van zijn leven; die uit ging als een eerlijk man, voor hem moest iedereen uit den weg gaan hij leefde als'ne Prins, en nu wordt hij beschul digd van in 'tsterfhuis van den rijken Mr Arrasse 175,000 frank gestolen te hebben Greffier Delannoy is beticht van medehulp; hij, getrouwd gelijk De Gand,'maar bijna ou derling, hij moest ook veel geld hebben voor zijn slecht vrouwvolk. De zaak was uiterst schoon aan boord gelegd, met val- sche geschriften, te kennen gevende dat de oude heer Arrasse een merkelijke som aan een vrouwspersoon zou vermaakt hebben. Dit vrouwspersoon bestaat niet. Men zegt dat er nog 5 Brusselaars zullen gepakt worden. Als overjaar een Notaris van Brussel bemerkte dat er 175,000 fr. ontbrak in de nalatenschap van M. Arrasse en als hij den trotschen Advokaat hierover ondervroeg, dan vloog de Geus op, verontweerdigd dat men hem durfde verdenken; hij zwoer op 't hoofd zijner moeder dat er niets van was; dat hij degene die hem beschuldigden,zou achtervolgd hebben, juist gelijk de Peltzers deden. Maar de bewijzen zijn veiplelterend voor hem; daarbij zijn slecht leven komt uit: ach, welke e'lende dit slecht vuil levenwelke schandaleuze bron van gcldverkwisterij zonder einde! En dat die zaken toch zoo gemcin worden Onder de liberalen is de schande er van af; doch de schande en't hertzeer cn d'onrust blijven. Zijn driften beteugelen is moeielijk; doch zijn diiften voldoen is onmogelijk! Die Mr Arrasse was 5,600,000 fr. rijk. 't Komt uit. dat in 1879, te Brussel, Plantenstraat, een rijke Engelschedame gestorven is,Alba genoemd; er wierd een testament gevonden,waardoor zij alles legateerde aan zekere juffer Esther Defize van Luik, en 'twas Mr De Gand die met een prokuratie van gezegde juffer Esther, het erf deel opstreek. Welnu, dit testament was valsch en die juf fer Esther is niet te vinden... Ge ziet hier weêral dat de geleerdheid dikwijls een gevaarlijk wapen is! BRUSSEL. Er gebeurt daar iets, in dat Babylonen, 't is te zeggen onder 't ongeloovig volk van die stad; an ders heeft Brussel veel treffelijk volk onder zijn ingezete nen; maar 't slecht geboefte is ei stout, gelijk wij den 7 September gezien hebben, de visu, met eigen oogen. Te Brussel is zaturdag nacht aangehouden een bandiet, die voor 7000 fr. valsche papieren geld. in zijn zakken had en ging uitgeven. LAKEN. Nooit, schrijft men ons, nooit al wierden w ij zoo oud als Melchisedek, nooit zullen wij dien wree- den Brand van 't Klooster der Ursulinen vergeten; Dit hoog gebouw, in eenen gloed van vuur, al die Zusters in angst loopende om de lcinders te redden; en geenblus- scheif mogelijk Hoe is de brand ingekomen zult gij vragen; en wij antwoorden: Niemand die het weet! Ge lukkiglijk zijn al de Pensionnairen spoedig en zorgvuldig Sered. De gebouwen waren verzekerd door de Assurances eJges, van Brussel; aanstonds was de Directeur ter plaats en Seed aan de Zuster Overste 25,000 fr. op afrekening ter hand stellen, ten einde zich een provisoire woning aan te schaffen. Die Assurances Beiges is in Vlaanderen zeer wel gekend; voor 't Land van Waas is Inspekteur M.Van den Abeele Verguit,Groote Markt 56 St Nikolaas, en verscheidene andere Agenten zijn in 't omliggende, De handelwijze dier Verzekerings-Maatschappij wordt ten miterste geprezen. BASSF.VELDE. -— Ei, een droef geval op een trouw feest in de Hasselstraat; er wierden pistoolscheuten ge lost. de houtzager Engel De Vleeschhauwer had het on geluk zijn hand over den loop te houden, 't schotgingaf, zijn hand vermorzeld. GENT. De twee zoons, door hunnen Vader geste ken, een der twee is reeds uit 't Gasthuis en de andere is voor goed aan de beterzij. De baas uit d'herberg 't Land van Cadsand, hoek der Dampoortstraat, heeft van 5 kerels, zijn kalanten 7 messteken iu zijn hoofd ge kregen. Hij ligt er gevaarlijk ziek meè. OPBRAKEL. De gendarmen hebben deze week een onderzoek gedaan, innet huis van D. C ten einde het geweer te ontdekken, waarmede dedaad zou begaan zijn, geheel het huis is doorzocht zonder het geweer gevonden te hebben, hetwelk den dader weigert te geven. Bij het onderzoek der gendarmen had D. C. de vlucht genomen om zich elders te verbergen. 4 BERCHEM, bij Antwerpen, daar is vrijdag ingebro ken in de Statiestraat, bij M. De Groot, bakker en win kelier. De dieven hebben de blaffcturen afgehaakt, een ruit verbrijzeld en verscheide stukken ellegoed, ter weerde van 300 fr. gestolen. Er zijn langs Berchem veel Duit- sche landloopers. ^VEST VLA ANDEREN. Karei Defoer oud 64 jaren werkman te Schoote, geleide een rijtuig op den weg langs heen de hofstede van De Croos te Zevecote, toen het in een wagenslag zonk, omviel op den ongelukkigen, cn hem in een gracht vol water wierp. Eer men het rijtuig opgerecht en Defoer uit het water getrokken had; was deze overleden. OOSTENDE. De Visscherssloep 123, genaamd Wijn- berge, is gezonken 's nachts, gestootende zijnde door het Noorweegsche schip Vanidis. Dit schip, een sloep, was geborsten en is gezonken nabij de» Noord-Hender; 8 uren is 't volk op eenen boot in de zee blijven tondzwalpcn, tot dat eindelijk de sloep n* 98 hulp er. verlossing kwam brengen. LAKEN. Men takseert de schade door den brand van Laken, op 500,000 fr. In het fabriek van M. Goffaux, te Nasseghetn, is een jongeling op verschrikkelijke wijze gedood. Hij werd door de rondloopende zaag bij het voorschoot gegrepen cn eer men het machien kon stilhouden, was er van hem niets meer te vinden dan een vreeselijk verminkt lijk. De arme jongen was 14 jaren en de steun eener moeder weduwe. HERENTHALS. Op korten tijd zijn daar 6 groote brandrampen geweest; 't Gemeentebestuur heeft eenen nachtwaker benoemd. WYNEGEM. Zekeren Peer Daenen en zijne vrouw zijn door een razende kat gebeten. De veldwachter heeft veel moeite gehad om dit dier te dooden. GENT. Dijnsdagin de Hoogstraat St Amandsberg, liep het paard van den landbouwer Jan Naudt op hol; juist was de school uit; elk vreesde erge rampen, maar de beenhouwer De Groote aan d'Engelstraat vlak 't peerd te gemoed liep en het temde... Dat verdient 't Kruis van Eer. NEW-YORK, 19 febr. Een meisje, Collins genaamd, werd over eenige weken te Woodslock, voorloopig be graven. Toen men het lijk, tijdens de overbrenging naar een bestendig graf, onderzocht, bevond men, dat het meisje levend werd begraven. De jonge dochter had wan hopige pogingen aangewend om uit hare kist te komen en het laken, waarin zij werd gewikkeld, aan stukken ge scheurd. Een dorp afgebrand In Duitschland nabij Kissingen, is d'ander week afge brand het dorp Hassènbach; 80 huizen in asch en 300 in woners zonder dak of schuilplaats Verscheide menschen zijn verongelukt. Niet ver van daar is afgebrand hetgraol Fluweel-magazijn van M. Gruter en Cgnie. Veel volk zonder werk! RECHTBANKEN. De zaak van Poucke is uitgespro ken Ivo De Poorter, 1 jaar; Alberic, 1 jaar en 9 maand; Speeckaert, 10 maand en Dabbels, 6 maand; al d'ander vrij. Te Brugge zijn verwezen v«»r de zaak van Mee- nen, doodslaging van Malfait in den nacht van 18 tot 19 Okt., zijn dus veroordeeld Hendrik Casier tot lo jaar; Karei Casier 5 jaar en Ward Van Compernolle, 6 maand. Tc Tongeren is zekeren D. tot 3 jaar gevang verwezen om in zijn gevang valsch geld gemaakt te hebben. Te Brusselligt onder proces,een o»derwijzeresvan Cureghem beticht van ontvreemdingen in de Spaarkas der School. Zekere Roland, J. H. beticht van valsche munterij te Antwerpen, is verwezen tot 6 jaar gevang. LOOPEN DE NIEUWS. Men zegt dat niets beter ie om de stalen pennen te bewaren, dan de zelve in een stuk rauwen aardappel te steken. - Er worden nu ook gazetten gedrukt op zee. in de stoombooten die verre reizen doen.. En wat nieuws mag daarin staan? - Te Londen gebruikt de Po licie nu honden, voor 't opspeuren der misdaden. Z hebben daar misschien Jan Clerker gelezen.Op korten tijd zijn twee der rijkste wereldbewoners ge storven. In Amerika, onzen Van der Bilt en in Ita lië, prins Torlonia. Ja gij met al uw geld en goed Gedenkt dat gij 0 >k sterven moet. Nabij Roozendaal hebben de Kommiezen onlangs 179 verkens aangeslagen. Een goede vangst! Een steenfabriek van 22 bundels weiland te Driel, bij Arnhem (in Holland) vroeger i3o,ooo gulden be taald, is nu 76,000 gulden afgeslagen. De prins Torlonia in Roomen overleden, dat was 'ne mensch die waarlijk verdiendege van rijk te zijn. 100 milli- oen had hij; daarbij hij won veel als bankier en jaar lijks gaf hij 1 millioen aan de goede werken en aan den Armen; trotschheid kende hij niet; als hij uit ging, hij sprak gemeenzaam met rijk en met gemein; ach, trotschheid is domheid, omdat ""ij allen van 't zelfde geslacht zijn en naar dezelfde eeuwigheid gaan Zondag, de tijding was ons te laat toege komen, Zondag is er te Rupelmonde een groot Concert geweest, voor 't Genootschap van St Vin- centius Men vertoonde o a. de Zoon van den Vrij denker en het valsche Testament.... Overal wordt er door 't Katholiek heldhaftig gewerkt, om den lij ft i:den Man in zijnen nood ter hulp te komen. T'Antwerpen worden er giften gedaan aan 't Vrij Onderwijs en om de slachtoffers der Volksbeuldetij te helpen, giften van 1000 fr. naamloos. Zonder ge kend te zijn; men geeft ter liefde Gods. -- De Pa- tronagiën zijnde behoudenis van veel jonkheden. Moltke is terugop zijn pikkelen. De DuitscheKrijgs man gaat op, met de jaren Hij is kort en klein,doch als strategist heeft hij zijn gelijke niet. - Ridder Vervier en M. P de Hemptinne van Gent hebben - toelating bekomen, om de konijnen in hun jacht 't Eek.00 door klopjachten te vernielen. Zoodat de oorlog verklaard is. 't Zeemonster, te Blanken berg gekwetst, nu doolt het langs de kusten en is tot Heyst gezien, al waar het kabriolen in de zee maakte. Die 't gevaar bemint, zal erin vergaan; kadé zal wel in d'handen vallen der visschers jagers.. Ze moeten naar d'oogen schieten of steken; gelijk d'A- frikanen doen, naar d'oogen. Groote Prijskamp uit St Catharina-Lombeek. Oplossing der Raadsels. N' 1. Drijhoekraadsel. KAMER ADEL MES E L In eene boeren woonst draagü het den naam van KAMER Maar voor de zelfde plaats, al was z'ook niet voornamer, Is 't in een heerenhuis, ze krijgt dea naam van zaai. Zeg onbewinpeld eens: Is dit geen ijd'le praal?...— Hij is van ADEL. dus, hij is dan ook een heer; Ruim plaals dan voor hem in. buig hoflijk voor hem néér. Ai spruit elk adelaar ook uit geen kooings bloed. Wie echter ad'laar is, verdient toch wel een groet. Eea brood en tafelMES is tevens een gerief, ln ieder huisgezin, bij iedereen zeer lief; Maar dient het tot gevecht, tot moord of euveldaad. Dan is't een voorwerp steeds van haat.van hoon en smaad.— D'EL is een oude maat, thans aan de wand gehangen, En door den meter hier -inds jarea reeds vervangen.— Ten slotte nu. de R, voor wie is onderwezen. Staat als tot middenpunt in d'ark hier steeds te lezen. N. 2. Letterraadsel. PLANT Een PLANT vindt m' op den grond. PLAT Wat PLAT is, is niet rond. LAT Onthoofd, is plat een LAT. L A LA is.... lat zonder gat: Een lidwoord is z' in 't fransch Werkwoord in 't Noderlandsch, Een noot in de muziek Zeg: ls dat niet comiek?... N' 3. Lettervierkant- DAK ARE K E I Nooit werd huis zonder DAK voltooid, volbouwd geheeten.— Het land wordt meerendeels met d' ARE hier gemeten. Het waar gewis niet pluis een KEI steen op te eten-, Een ïjz'ren maag ook zelfs mocht wellicht er vau weten.— N. 4 Woordenraadsel. FRANK FORT FRANKFORT. De FRANK is eene munt thans gangbaar in ons land. - Gelukkkig hij voorwaar, die er een raeukensmand. Gevuld, tot vrij gebruik, van in zijn geldkist heeft; 'T is hij gewis dan niet, die. voorden winter beeft. Antwerpen is een streek, die menig FORT bezit, Waartoe rnen 't beste land nutloos heeft omgespit; Wat door girsch Belgenland te recht ook werd bedild. Wijl men miljoenen franks zoo roekloos heeft verspild. Neem frank en fort te safiin. zoo komt ge FRANKFORT tegen. Een welbekende stad in Pruisenland gelegen. N- Raadsel. DOOD 00. 0 dood! 0 bittre dood! hoe wreed toch zijn uw slagen! Gijspaartn chklein,noch groot.nochoud,noch jongvandagen Uw zeissen inaait steeds neêr wat z'op haar weg ontmoet, Hij inoog' een ad'laar zijn. of wel oen arme bloed. Gij werpt zoowel omver het koninglijk paleis, Als d'arme stulp; 0 DOOD! 't wijkt al voor uwe zeis!... Uw macht zit in uw kop. zij zit ook in uw staart. Waarzonder kop of staart, watzijt ge dm nog waard?... Geen snuif! gij zijt een 0, een dubbel 0, Ziedaar! Baar ligt dan g'heel uw macht. 0 wreede moordenaar!... Nawoord. Aanvcerd, Mijnheer De Bast. dit nederig gedicht. Tot eer der Moedertaal eenvoudiglijk gesticht. Ik dronghier r.aar geen roem maar'k vond slechts mijn behagen Als vlaming hier mijn deel met and'ren hij to dragen. Heb ik dit doel bereikt, en eeuig goed gesticht, Dan heb ik reeds het loon bokomen van mijn dicht. Ik wil hier openbaar voor allen noverklaren, Dat ik geeozins benijd, dat and're. meer ervaren, Ben prijs van't dichten en van '1 raden hier behalen. En verre boven mij i» 't strijdperk zegepralen. 0 neen! 'k benijd ditniei, daarmeè ben 'k ni t benard, Of laag zulk eeu gevoel schuilt cr mij met in 't hart. Ik wenschte integendeel uitgauschcr hart en ziel, Dat (had ik soms ook recht,) de prijs aan and'ren viel. Ziedaar mijn harlewensch rechtzinnig blootgelegd; Dit zij niet slechts aan U, maar aan uw Raad gezegd. Doet dus in alles vrij en rank naar uw behagen; Dit is alleen het loon, dat ik van U k «m vragf.n. Dan nog, ontvangt te sadm d'cerbie'go groetenis. Van hei», die zich hier noemt, en die uw dienaar is. Aldus opgesteld en ingezonden door do Wel Eerw. lieer P. F. Pauwels, priester te Contich (Antwerpen.) Prijskamp St Catharina-Lombeek. Aan een Rader van Rousselare die de 'loting der horlogie niet verstaai! Be 343 volledige oplossers hebben ai.i.en aan de Is*1 trek king deel genomen; onder deze zijn er die het hoogste Nr bekomen hebben, dus moest cr ongetwijfeld eene 2de trek king of kampstrijd plats hebben, waarin de heer Van de Velde hei hoogste N' nekwam en dus de horlogie won. Dat is voor elke rader gemakkelijk om verslaan. Even zoo is het geschied voor al de prijzen. Wat uwe vraag aangaat, voor hel opnemen van al de oplossers in De Werkman, dat ware onmogelijk. De Jury. Rareteiten met de Kaart. Te Houthein (Veurne) Zaterdag lest dezer is 'nen Solo- Slim gespeeld met de Wniskiart door August Merschaert. De meiespeelders waren: zijn Moeder Sofii, z jn Zuster Maria; en zon Broeder Hippolit. Te Beniille is maandag in de herberg het Vischhuis. eeBe zeldzaamheid gebeurd met de jaskaart, welke verdient bekend g.-maakt te worden. Dc 4 spelers waren. Petrus Dierickx van Watervliet. Frans Haers, Petrus Leymau, en Déure Laaduyt, alle drie van Ben- tille. Zij speelden te 5 schreven uit; de eerste deel, wtes P. Dierickx 4 vrouwen: de tweede deel. «vues dezelfde 4 zot ten: de derde deel, wees Fr. Haers 4 vrouwen: de 4 deel, wees dezelfde een vijftiende van troef Aas, en de5 deel. wees nog dezelide, een vijftienden van klaverzot waarmede de boom "an schreven was vertrokken; of er eene goede pint op gezet is

De Werkman | 1886 | | pagina 2