f T BERICHTEN. De verzending der Litaoiënvan 't H. Aanschijn is begonnen; 't is een Vaste-Geschenk aan ons achtbare en welbeminde Medehelpersen Verspreiders. Die nog niet ontfangen heeft m- et niet denken dat zijn vraag vergeten is- 't Gaat roeteka voort. Dendermonde. Zondag 7 Meert, Groote Cwalkade door de Katho lieke Jonge Wacht.met medewerking van verschilligc Maatschappijen der Stad. De Stoet wordt gevormd ten half een aan den ouden Entrepot. Dendermonde-St-Gillis Luisterlijke Ca val kade, ingericht door de Ware Vlamingen, den 7 Maart den 2 ure. Beide Cavalkades zijn ingericht met iever en genie, 't is te zeggen dat er scherp verstand en prillen geest zal in zitten, daarbij deftig en verlustigend. Aalst. Zondag 7 en Dijnsdag 1 Maart, Groote Cavalkade, ingericht met de Bescherming van 't Stadsbestuur, er zullen talrijkeWagenszjjn van opluisteringen klucht. T'Aalst gelijk te Dendermonde wordt er rondgegaan voor de Noodlijdende Stadsgenoten, t reugd in deugd en men mag het wel weten, den armen niet verge ten. Men verzoekt van de Stadsgenoten en Vreemde lingen een milde karitait. 't Einde van den Winter is dikwijls't lastigste van al; d'hulpmiddelszijn uitge put; men leeft op hoop van den zomer, maar onder- tusscben er moet toch gestookt en gekookt worden, 't Is op 't einde van den Winter dat er meest vogel- kes sterven, van gebrek. Laat ons mild zijn, nu is 't de tijd. Onder ors Christene Voorouders waren er die zelfs hun kostbaarheden,hunjuweelen, hun boe ken verkochten om den Armen te helpen, en wij zijn nog zooverre van daan. Op veel ander plaatseD zullen er met de Vastena vonddagen schoone vermakelijkheden zijn: Concerts, Cavalcades, kluchtige en aandoenlijke vertooningen. Leve de goede eêle vreugden eer aan allen die hun nen tijd en hun talent leenen om aan hun Medebur gers een deftige en verkwikkende Uitspanning te ver schaffen! Te Gdlleghem, zondag 7 Meert ten half zes Groot Vertoog Godfried en Roeland, Drama, Het Blauw oog, blijspel; De anne man, Romance: de Loteling Kooren Lofzang en voor God en Vaderland. Plaatsen van VO en l,oO ten profijte van den Armen. man 14dc JAAR. N° 698. 5 Maart 1886. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels, 5 centiem. Voor g'heel Belgenland 2,50 's jaars. Voor al de Landen van Europa, en voor a'ander Werelddeelen, 4,50 's jaars, franco thuis. P. DA ENS-MAY ART, Achterstraat, AALST. LANDBOUW. D'Hop blijft aanzelfde prijzen t'Ant werpen 38 a 40 fr*; te lande, 35 A 38 - In Amerika geldt d'hop 35 A 5o fr,; in Bohemen 45 5o gulden; Vlas, al tijd 't zelfde, niet veel leven Ziehier de prijzen op de bij zonderste Belgische markten per 3 kilos: fr. 3,10 tot 4,20 te Aalst; ie kl. fr. 4,35 tot 0,00, 2® kl. fr. 3,45 tot 3,81, 3® kl.fr. 3,oo tot 3,37 te Waregem: fr. 3,00 tot 5,00 teThielt; fr. 4,o5 te Mechelen; fr. 3,g3 te St Nikolaas; fr. 4,00 A 5.oo te Deinze; fr:4,8o te Brugge;werk fr. 2 10 tot2,34; kalotten 1® kl. fr. 1,59, 2® kl. fr. i,38, 3® kl. o,36 tot 0,66; garen fr. 7,00 tot 8,5o. In Holland gaat de verkoop der vlas sen zeer vlug. Mengelingskes. Die Kinderkes toch! Te Brussel, in 'ne winkel, ge zoudt zeggen 't is er al goud en zilver men komt met 'ne wissel. Mr is niet thuis, zegt de madam. Och. Mama,roept de kleine, gezijt verabuseerd. Papa is t'huis, maar 't geld is t'huis niet Kostei.ooze raad :'ne Man had een koei gestolen en wierd vrijgesproken. Hij kwam zijnen advokaat be danken. 't Is goed man, ik ben blij uwe oiischuld bewezen te hebben. Maar ik heb juist volk... (wilde hij zeggen, hoe eer gij weggaat, hce beter Mr den advokaat, zei de andere met s'ille stem, g'hebl mij gered en ik kom u bedanken. En mocht ik u thans 'ne raad geven, indien 't u van ~w leven ge beurt dat gij een koei gaat stelen, neemt toch nooit degene die dichst bij den muur staat, debeenhouwers geven er min voor. Het vleeseh van den ee- nen kant is te hard, van tegen den muur te drummen! Meester. Wat 't mijn is, is 0het uwe..,. Charelken. wie zegt die schoone spreuk Charelken. Meester, degene die niets heeft. Teleürsteulng. - Te Keulen aan de Domkerk, staan gedurig plakskesmannen om de Vreemdelingen den Tempel te toonen. Een dezer had iemand verge zeld: Mr zegde hij, ik heb u alle mogelijke uitleggin - gen gegeven! Ja. was des vreemdelings antwoord, ja, en 'k danke u hartelijk. En nu durf ik v3n uwe goedheid iets vragen tot mijnen onderstand,... De plakskesman stond van verbazing tfcn den grond ge plakt. Heete jaren. Warme, heete zomers, zei Sis Bof- terop. daar weet ik van te spreken, in 1874 was 't zoo -heet.datdeMelkstraat t'Antwerpen zuur geworden is- Overweging. Jan Aandachtig kwam van een kerkhof en maakte de volgende overwegingOp al de kruisen en zerken, zegde hij, lees ikGoede man brave vrouw, goede echtgenote, verkleefde huis- vrouwe, enz... 't Is daar nog, op 't kerkhof, dat men de goede huishoudens vindt. HST ASCHDAGKRUIS. LOOPENDE NIEUWS: De Fancy Fair van Antwerpen voor den verdrukte:: Armen heeft 25.000 fr, opgebracht... 't Is veell M. Stroobants, Notaris te Brussel, heeft zijn ontslag gegeven, 't is een bejaard en achtbaar Man, zetelt sedert 1884 in de Kamers. TeST Jans-Meulebeek hebben twre Geuzen inden Raadgeklaagd, dat de zieken in stervensnood aangesproken worden door 't Gees telijk.., Ja, laten versmachten in hun zonden, dat zou beter zijn voor die rijke Vrijdenker,! Ee Eroeders der Christelijke scholen, hun noviciaat is 't Aalst en zij hebben t'Antwerpen 7 Eermetalen behaald, voor hun Boeken en Methoden van Onderwijs. Onze Verspreider van Neerhasselt, die drij Parochiën bedient, recom mandeert zich voor de boeken. Waarvan aktumlHofstads gast ook een halte krijgen ofte statie; algemeene toejuichingen! Op 't Grondgebied van ITofstade rijdt 't Convoi 3 kwartieren gaans, en er zijn veel Commercanten op die achtbare Gemeente. De Litaniën van 't H. Aanschijn worden verzonden, prorato volgens orde van aanvraag; niet verkocht, kosteloos geschonken, ter eere Gods en uit genegenheid, komt juist te pas met den 40 daagschen Vasten Er worden groote preparatieven gemaakt voorde Caval cades te Dendermonde, te St Gilles en't Aalst, groote preparatie- ven, in eenen keer gezegd zonder aarzelen Op de Programs van Dendermonde vinden wij Wagens, groepen, ruiters; Massala; De Nijverheden; d'Edellieden; d'Ambachten; de Landverhuizers naar den Congo; de Bohemers; de hedendaagsche Rechtpleiters; Holtentctten; en Stoomboot; 't Luilekkerland; een Duiven-Kon- kours te San Francisco; Abd-el-Kader en 't Ros Beijaard; t'Aalst zal de stoet rondgaan, Zondag en Dijnsdag; dat wilt zeggen; den eers.en Zondag; want den tweeden Zondag vieren, is een grof mis bruik, ja een conterverdraaide zaak; is't nog Vastenavond, als men al 5 dagen in de Vasten is? ais overal de Meditatiën op 't Bit ter lijden worden gepreekt? Hola! Men ziet alweer, ja zonder bril. Waar 't Geuzenboeltje henen wil. Te Brussel in de Kamers hebben de liberalen schrikkelijk getempeest en opgespeeld, omdat er nu geen Kerkhoven meer geschonden worden... De com- pelemen ten a3n uw n Lucifer dat die walgelijke, zaken reeds al te dikwijls hebben plaats gehad. Te Neerhasselt, in'tzelfde huis van overjaar, is een kop pel duiven dat uit 2 eiers 3 jongskes heeft. Er is t'Aalst een bejaarde vrouw die g heel en gansch haren smaak verloren heeft. Te Gent rappe.eeren ze nu, hoe sommige Rentmeesters van ker- *f,n e.n, k,o°sters schielijk rijk wierden en dat die Familiên nu zeer dikwijls G ergste zijn tegen 't Katheliek. - Eindelijk is f Aalst in de Statiestraat, een vuil kot ontdekt en gesloten. De Policie heeft dat kot dag en nacht bewaakt.Op deScholen van 37 gemeenten, t is ne Leeiling van daangenomene School te Swijnaarde die het grootste getal Punten heeft behaald. Er is op de Prochie grooten Triomf geweest. Over Opwijck, te naaste week. Men meldt ons uit StAnna Hamme, dat aldaar zondag aanstaande, d'Installa- tie is van den nieuwen Herder, E. H. Roels. Dijnsdag is het de Pastoreele Installeenng geweest tot Heldergem. OVERZICHT. 't Is er weêral op geweest in Engeland, in twee groote Fabrieksteden, te Man chester en te Birmingham; de Meesters hadden ge zegd van 10 0/0 der daghuur te verminderen; en daartegen is er Zondag volksoploop geweest en klein levolutie. Te Birmingham waren 4000 werk lieden op straat, z'hebben verscheide huizen ver woest en een schrikkelijk leven gehouden...(Recht is recht! De Meesters in Engeland spraken niet van opslag als zij 't geld schepten, en nu dat 'tw rk slabakt, spreken zij sibot van afslag. Dat is niet broederlijk, ja niet menschelijk. Te Londen, op een Banket wierd de heildronk aan de Koningin uitgefloten.. Dat is erg te betreuren. In Spanje gaan de liberalen gebruik maken van den kritieken toestand, om hunne slechte wet ten te doen stemmen. Aldus paaien zij de radika- len voor eenigen tijd... Zoudt ge willen gelooven dat die zaken in den Oosten te lang duren om d' ongerustheid niet te verwekken? Dat is daar een gedurig heffen en leggen,een boomenknoopen en een muggenzifterij, 't schokt daar als een oude boerekarre op "ne slechte steenweg; nu wil Serbië niet, dan Bulgarië, verder speelt Griekenland op zijnen poot; de Rus ziet van uit zijn ijsklotsen zoo donker als een inst- flesch; in Turkije is order gelijk in een Spaansche kaberdoes en Keizer Frans van Oostenrijk doet zijn troepen langs Serbië, bijeenkomen... 't Moet daar haast effen geteekend zijn, of 'k vreeze klod den voor den Zomer. W'hebben nog gezien dat ze riepen: Vrede, Friede, 1 Paix, en dat er korst- nadatum gevochten wierd gelijk in een hanenkeef. Ze zeggen ook dat Rusland zijn foefkes maakt in den Afghanista, langs Herat, de schoone stad, waarschijnlijk omdat Engeland zijn handen vol heeft met Ierland en met 't arm Werkvolk. In Frankrijk, te Decazeville, is er troebel en werkstaking onder de mijners; de Soldaten trekken er naartoe; de bazen hebben hun laatsta woord gezegd. ST-HUBERT, 1 meert. De wolven werden, sedert dat onze strekendoor de sneeuw geteisterd waren, eene wezenlijke plaag. Een boer heelt zich op zonderlinge wijze van een dezer dieren weten meester temaken. Hij kocht een kalfskop, welken hij van strichnine deed doortrekken en plaatste dien op den boord van een bosch. Des anderen daags lag het lijk van den wolfin de -ilaats. Hij heeft de huid voor 200 fr. aan een pelswer- :er van Verviers verkocht. Wij schrijven in op de g'illustreerde Annalen van O. L. V. van 't H. Hert, 2 maal in de maand ver schijnende, aan 2 fr. per jaar. Weer is 't Aschdag, dag van derving, En van strenge regelmaat; Dag van inkeer en versterving; Dag, die hoog in aanzien staat Bij den kristen metterdaad. Weer schrijft 's Ileeren Priester heden Op des Kristen voorhoofd neer: Stof, de wereld ingegleden, Zijtge, 0 stervling, en niets méér; Stof, 0 stervling wordt ge eens weèrl... Mensch, of g'hoog of laats gezeten Zijt op 't wentlend aarderijk-, Draagt ge een kroon of slavenketen, Huist ge in volks of eêimanswijk: Weer tot stof, keert ge eindelijk! Of u 't goud koom' toegeregend, U verheff' tot halven God; Of gij de aalmoes dankt en zegent, En verduurt en schimp en spot: Weer tot stof is, mensch uw lot. Of gij veel of luttel jaren Telt op uwe levensbaan; Of ge vreugden of bezwaren Teekende in uw dagboek aan: Dra zult gij tot stof vergaan. Wordt ge alom «eëerd, geprezen, Mild bedeeld van roem en lof; Of met vingers nagewezen, Als een slechthoofd, lioksch en grof: 't Zij hce 't zij, haast keert ge in stof. Alles eindigt hier beneden; Al wat hier ontstaat en wordt. Ligt wel eenmaal in 't verleden. In dien afgrond neèrgestort, En wat eindigt, duurt maar kort. 0! indien wij op ods dagen Dachten wat ons 't Aschkruis zegt, Dan verdween 'l verdrietig klagen: Dat het menschdom zoo verslecht; En vervreemd van eer en recht! Ver zou dan de hoogmoed wezen, Ver zou schraapzucht, ontrouw zijn, Ja, de wereld waar' genezen. Vrij van schande en schitterschijn, En 't afschuwlijk meer en mijn.... Ongeloof en godceloosheid. Werd dan ongewoon en raar; Listige ondeugd, helsche boosheid, Thans eene Atlasvracht te zwaar, Prijkte niet in 't openbaar. Dachten wij. met leerzaam herte, Aan de les van 't Aschdagkruis. Dan zag "t hopend oog een verte, Vrij van stormen en gedruis. Rust en vrede waar hier t'huis. Dan zou Deugd en Godsdienst bloeien, Eendracht, vriendschap deed aldra Heil en voorspoed overvloeien, En wij zongen saam hierna, 't Bovenaardsch Halleluja. Walgraef.

De Werkman | 1886 | | pagina 1