i Schrikkelijke misdaad P int- werpen Men zal verder vinden een groawelijke misdaad t'Ant- werpen gepleegd. De vader van 't vermoordde kind is zeeldiaaier van stiel... Wat loopen er toch monsters,den dag van vandaag, ja helsche monsters Geen nieuws over Buys van Maxenzele.Hij blijft zwijgen en löodhenen. Nogtans, alles getuigt tegen hem. Buys zit versteend als een stuk arduin. T'Antwerpen en overal roepen de meh'schen dat de guiljotien moet terugkeeren. Dood voor dood T'Antwerpen schrikken de menschen van hun kinders te laten alleen uitgaan er loopen immers boosaardige en goddelooze krawatten rond. Te Brus sel blijven in 't gevang, advokaat DeGand en zijnen com plice gieffier Delannoy.De diefstallen worden onderzocht, doch rondom de diefstallen ziet men de Vrijleverij floree ren; de Vrijdenkerij en de Geuzerij, die het waarachtig einde van den mensch loochent en hem "daardoor ver laagt, tot beneden de redelooze schepselen. AALST. Zaturdag- nacht zijn de kiekens gestolen in 't huis der Zusters van Mijlbeke.... Zijn ze niet be schaamd die brata zielen te gaap bestelen, die zooveel doen voor 't Volk?.. Laat het uitkomen, de dieven zullen met een eeuwigdurend brandmerk loopen. ST-LIEVENS-ESSCHE Te Wynhuize bij d'heer A. Hanssens is in den nacht tusschen zaterdag en zondag in gebroken; slechts*6 jonge konijntjes zijn den buit der dieven geweest. ÖPBRAKEL. In den nacht van vrijdag tot zaturdag zijn dieven gedrongen in de stallen van zekeren Tasseus, en hebben ae prooi hunner diefte gemaakt zes konijnen, daarna hebben zij pogingen gedaan om in den hennenstal te geraken, doch zijn ipiSlukt. GENT. Men preekt van een dievenbende, zeer sterk en vernuftig; veel gestolen goed is gevonden; de gaillards werken in compagnies; men spreekt van 150 diefetallen, die zouden ontdekt zijn. Nachtwerk, ge vaarlijk werk. Vrijdag nacht, zekere Van den Hende, oud 34 jaar, hielp op den dok de stoomboot Azalea lossen, en op den mast zijnde, viel eruit en brak zijnen rechter arm. Ei, die zatlapperij, de bazen en bazinnen die nog drank geven, als de menschen reeds dronken zijn, ze ver dienen'krimineèrlijk op 't banksken te komen Te Gent, zaturdag avond de werkman Tonen Rudder, oud 54 jaar, komt thuis dronken, hij valt van de trappen,hij is dood] BRUSSEL. In de Dag- en Nachtstraat is een persoon gestorven, per misdaad van zelfsmoord, uit wanhoop van lang zonder werk of hulpmiddelen zijnde. Een dron kaard is zaturdag in St Jansgasthuis bezweken; hij had in een furie van zatheid zijnen hond gedood en dan moest zijn vrouw eraan. D'arme sloor barrikeerde zich achter meubels en riep alarm en- help mij'k worde vermoord Als de geburen kwamen, sprong de zatlap de venster uit, brak den sehedel en stierf er van. Te St-Gillis, er zijn veel slechte kaberdoezen en 't zwermt er van dieven; za turdag in een herberg, het dochterke was alleen thuis en de dieven hebben ingepalmd alles wat eenige weerde had, goud, zilver, papieren en ander diergelijk Twee der che- napans zitten vast. BRUSSEL. Er loopt een madam rond, die reeds veel negocianten be- j stolen heeft. Z'isiearig gekleed, ui terst beleefd en komt met de com plimenten van deze of gene baron nes of comtesse, die voorwerpen van pracht wil koopen. De diefegge neemt verscheide stukken of juweelenmeê, en z'is niet meer te zien. Er is te v Brussel een vreemdeling aangehou- den, 'ne Franschman, die zich uitgaf I als korrespon dent van 3 gazetten en alsdies overal binnengelaten wierd Na onderzoek bleek het dat hij op zijn Vrijdenkers huis hield. ANTWERPEN. Zaterdag zijn 2 kinderkes in 't gast huis gebracht; ze waren op straat gebeten door een hond die er niet wel present uitzag. Ei, de falsarissen hebben valsche winnende Loten nagemaakt van d'Expositie, daarmeê is d'uitdeeling vertraagd, waet alles sekuur moet nagezien worden. Maandag morgend, tusschen tienen en elven, is een werkman vau het Atheneum-dak geval lenen was doodelijk gewond. Zondag avond rond 8 ure is er ingebroken met valsche sleutels dij M. B. koopman in laken, Ketsstraat en gestolen 14,766 fr. in bank brieven, goud en juweelen. Ze moesten de schelmen met een peerd in stukken trekken... 't Is schrikkelijk, gelijk er tegenwoordig mon sters loopen... D'Echtgenoten Danys te Merxem, die nog t'Hamme gewoond hebben, z'hebben een dochterken van 12 jaar, Josephina; zaturdag was zij naar Antwerpen, om t'helpen aan de verhuizing van haren Oom, d'echtgenoten Antnonissen, beenhouwers in de Nassaustraat. Zij hielp daar vinnig en vreugdig, rond 12 ure ging zij een bood schap doen naar 't Falconplein en was niet meer te zien. De Oom peis'dc :zij is bij haar Ouders; d'Oudcrs waren in de meening dat zij bij haren Oom verbleef. Zondag mor gend ging vader Danys vleesch halen bij d'Anthonissen; eilaas, hij viel bijna dood! zijnlief dochterken was er niet. Vrouw Anthonissen viel in onmacht; gekerm, geween, opzoeking,.de policie ter hulp gevraagd, en zondag ach ternoen,schipperskinderen die aan de zuiderdok tusschen de planken een lijk vonden; 't was het lijk van Josephina; het dochterken, men had het wreedaardiglijkvermoord... De menschen gruwelen en griezelen; zal deze misdaad ook ongestraft blijven, gelijk te St Jans Meulebeek? En zullen de Vrijdenkers blijven roepen Er is geen Opperste Justicie O Vrijdenkers, gij zijt de schande en de pest der wereld. BRUGGE. In d'herberg Den Appel, was vrijdag nacht een diefte geweest: drij nichten van den baas waren naar de stad gekomen, 's avonds gingen zij naar de Cirk; een der nichten legde uit voorzichtigheid haar gouden keting af; thuis komende de gouden ketlng was weg en verdwenen; de Commissaris wierd geroepen en hii stelde zulke behendige vragen aan de meid, dat zij haar diefte moest bekennen. Nu is 'tlijk opgevischt van Constant Lodewijk, hoorndrager, sedert Nieuwjaarsavond vermist. Er is ingebroken in de kerk van St Kruis; doch de mis daad is vruchteloos gebleven; de schelmen konden niets in de kerk stelen. Een dame had te Kortrijk in de Statie 4000 fr. verloren; zware ramp twee bedienden der Statie van Kortrijk hebben haar geld weêr gegeven... Een eer lijke daad geeft een zoete geheugenis voor g'heel ons le ven. Vrijdag zijn er dieven gedrongen in de kerk van BpüwJïl en hebben eenige offerblokken gelicht. ARLON. - De buitenmuur der gevangenis is met veel gedruis en gedommel ingestort; geen ongelukken, 't was 's nachts, d'uur weten wij niet. BUITENLANDS. 't Is in Rusland en Denemarken dat de Winter lang en streng is... Wij worden het genoeg gewaar aan die sture Noorderwinden, 't Is al sneeuw en ijs dat uit die streek komt. Te Orleansville in Frank rijk is de schouwburg grat afgebrand. - In Afrika heeft het dezer dagen gesneeuwd. Dat is oprechte rareteit.... Wij vinden alt feit nergens beschreven, in de boeken of Chronijken. Te Pari|S ia den trein uit Bordeaux vond men vrijdag avond een vrouw van rond de 30 jaren, die er in lithargie of schijndood was gevallen. Te Parijs de rijke bankierszoon Raymond Sellière heeft op 12 jaar 17 millioen*> en half verteerd. Hij is onder1 voogdijschap fesleld. Te Calmbach, in het Duitsche Schwar'zwald is e molen afgebrand van Willem Pross zaturdag nacht, en 5 lijken zijn in de puineu gevonden; de mulder had reeds zijn vrouw en zijn jongste kind gered; hij keerde terug voor zijn_ ander kinderen, doch wierd versmacht in de vlammen. RECHTBANKEN. - Te Pe'ndermonde is gepletcnde zaak der bazen vap Draaiorgels tegen de Stad Aalst. Een goote liberaal van Brussel, zekere Joftrapd,. pjeet voor de raaiorgels. Dijnsdag zijn verwezen voor d'- diefte in Aalst gepleegd: 't Potterken, tot 1 jaar gevang; Van Cau- ter. tot 9 maand Philip van Lakes, ook tot 9 maand; het vrouwspersodfiïs vrijgespfök'eYi;'Ze zijft te" Dfendermonde moeten blijven, om mstantelljk 'hun straf te beginnen. Tc Brussel stond een lid der Permahönte Deputatie voör 't Gerecht, wegens een vuil schelmstuk. De Rechtbank heeft hem vrijgesproken, zonder 't feit te loochenen, maar hetzelve van aard veranderende. OVERLIJDENS. - Broeder Memoire, een der Gene raals van't Goed Onderwijs, is te Malonne overleden.... 't Is een groot verlies voor de Scholen. Te Brussel is overleden de E. H. Cappuyns, Pastor der Miniemen. Men meldt ook 't overlijden van den Pater Jesuiet Lava, een vermaarde Predikant en Missionnaris, die in veel steden gewerkt heeft tot uitroeiing der ondeugd en om de menschen tot oprechte beschaving te brengen, 't Was ne lange zwarte mageren man. Hij heeft t'Aalst nog Missiën gepreêkt, en de Meimaand. Buitengewone Prijskamp uit Gent. Uitslag. De oplossing der raadsels was: N- DANSK0T. N' 2 AKEN N. 4. BAKTE KILO AARON ELBE KRAAG NOEN TOAST N. 3. IER ENGTE N. Geeft de pijp aan Merten. N. 6 Droom. Er zijn mij 2-29 oplossingen toegekomen. Moord. waaronder 197 goede en volledige; 54 Room. oplossingen in verzen. '1 met schoon Moor. schrift, 83 Juffers hebben deelgenomen aan den Prijskamp. 1. De eerste prijs is bij loting gevallen aan den heer J B Van der Haegken, eigenaar te Nukerke (bij Audenaarde.) 2. De Prijs voor de schoonste verzen is verdiend door den heer Aertgeerts, onderofficier bij het 7 liniekorps te Beveren (Waas). Eervolle melding aan de heeren: i. J. B. Van der Haeghen hoogpoort, n. 32 te Gent. 2. Emiel van Haver, hoofdonderwijzer te St Nicolaas. 3. Cesar De Cock, Hamme St Anne. 4 Juffer Rosalie Mannaert, St Gilles Dendermonde. 3. De Prijs voor de Juffers is gewonnen door Juffer Valen tine Van ïï'jinelryck, te Zele. 4. De Prijs voor de eerste toegekomene volledige oplossing is toegekend aan Lucien Robrecht, St Roohusstraat, Dender monde. 5. De Prijs voor schoon schrift is toegewezen aan J. B. Van den Haute, Burchtdamstraat Ninove. Eervolle melding aan de heeren: I. Troelen van Dam Weyens en L. Van Stappen heide te St Nicolaas (Waas) G: Dö twee boekdoelen zijn bij loting gevallen aan Juffer Judith De Troeyer te Ninove en aan den heer Pieter Wolf Thier n, 133 te Luik. 7. Do Pnjs voor de-, erstafgelegene is gewonnen door den Eerw. heer Jos. Barrez St Marij Park House LondeD Eervolle melding yoor de schoon te oplossingen aan de volgende Juffers en Heeren: 1. Petrus Be Coninck met Marie De Smet belde te Dender- 2. Ab. Van Damme, lamme St Anne. Koopman in droogen haringen stokvis:b. 3. Leon ie Boone, te Zele (Durme). 4. De Wed. Van Hoof, Lokaal der Xaverianen te Mechelen. 5. Désiré Rolle, Letterkundige te Moorsele (West-VI.) Hartelijk dank, U Mejuffers, Mijaheeren, Die, zoo welwillend en hoog in getal, Mij met uw bijtreding wildet vereeren, flertelijg dank ik'u al. Voorspoed en, heil aan de winners van prijzen: Dichters, die Vondel.de kroone betwist, Schrijvers in alles als meesters te prijzen. Wijl gij den zwier van De Jager niet mist. 'k Wensch U geluk en profi ïiat allen. Eer U de Werkman hel zeggen moet, Komt U de prijs, U te beurte gevalleD, Kosteloos thuis met mijn groet. Uw Raadsel vriend. Alphonse Baete. Prijskamp van St Catharina Lombeek. Eenige bekroonde stukken. NOTA: Dees sierlijk géschreven stuk geeft veel te veel lof aan De Werkman; dat verdienen yvij.nie doch men moet het aanschouwen als zijnde een voorbeeld, gelijk ons nederig blad zou moeten wezen, om waarlijk aan zijnen roep te be antwoorden. LOF m HST WERHWTN SBLftO- Voorzang. Als 't met bloedbedropen veld, Duizenden van lijken telt Door kanon en staal geveld, Die het meest deed, noemt'men held! Als in Kamer of Senaat, Een vrijmetser, vol van haat, Tegen kerk en godsdienst praat,- Juicht en zegt men: schoone daad! En een blad dat vrede sticht, Arm en Adel maant tot plicht, 't Mènschdom in het goede richt; - Dat verdient geen lofgedicht?.. Kon ik nu, voor 't. Werkmansblad, Aan mijn harp een toon ontwringen: Die zijn strijd naar waarde schat: 'k Zou een godlijk liedje zingen, Doch, helaas! de poëzij Is van mij zoo slecht te vreden: Daar het Mes der luiaardij Heeft mijn beste snaar ontsneden. 'k Zing dus, Vrienden, zoo ik mag, Zijn 't geen ELlcnlange zinnen 'k Zing wat mij op 'therte lag Voor het blad dat eeren, minnen. Lofzang: Lof, U schrijver! die de zonen Onzer fiere werkmans wonen, Eere en deugd in 't herte plant, Lof! omdat Gij 't plat (ronduit) durft uiten, Wat,een boel van vuige guiten, Ramp en onheils sticht in 't land. Lof! omdat in 't haidig strijden Gij niet vreest de lat (i) te wijden, Dóórslaat, tot der Geuzenschand. Dank, en 'k moet uw werken roemen Onuitputbre La (2) u noemen, Schatkist van liefdadigheid. Vraagt men om een dak voor lieden Of een are gronds tc bieden, Dra zijt gij tot gift bereid (3) Komt den armen 't noodlot prangen, Heeft hij kei noch kruid (4) t'ontvangen. Door uw vraag, daag' hulp op tijd. Lof en dank, U Werkmanstolk, Lof en dank in naam van 't volk Dat g:; helpen wilt en stichten. 'k Wensch dat ge immer, frank en vrij Nog een langen jarenrij Ons in 't goed zoudt mogen richten, En crelijk in burgt en fort 't Kostlijk goed behouden wordt Zoo mocht ge altoos ons bevrijden... Door uw christne les en leer, Ons ten dienst en U ter eer; Van den ziclcnDOOD in 't strijden. Vijftien raadsels samensnoeren In een dichtstuk, dat zijn toeren Die niet zoo gemakliik gaan; Doch, ik zocht en 'k heb gevonden, Iu één stuk ze saam gebonden Schoon 't van kunst gansch is ontdaan. 'k Heb ik moet het vrij bekennen Door het dichtveld moeten rennen Over struik én haag én berg. Vast, ik zou niet graag die pillen Voor mijn daaglijks werkje willen Dat, dat waar' wat al te erg. (Tot Slot:) Onbekend is onbemind. Zegt het spreekwoord, doch ik vind Dat het werk van kunstgenooten, Werk uit christene bron gesproten 't Hert dier kunstgenooten bindt. De broederhand, Uit 't Waassche land, Zij Vrienden, U gereikt. St Niklaas, 24 Janurai 1886. Era. Van Haver. (1) LAT: zweerd: wil zoggen dat h,j niet vreest met 'zijné woorden door te kappen en soms gevoelig treft. (2) LA; schatkist: omdat hij even als eena lade,geld ontvang en bijeen houdt voor liefdadige werken. (3) Zinspeelt op de inzameling voor het werk van LUIK (ft Kei noch Kruid, paarwoord hier gebruikt men zegt ook DUIT noch KRUIT. (0) De drij laatste regelen zinspelen op de laatste inzame ling voor de noodlijdende werklieden.

De Werkman | 1886 | | pagina 2