I EXTRA-NUMMER 699. 12 MAART 1886. Aalst, P. Daens-Mayart, Werf. Werkman Achtbare Lieden, wat blieft er u Die moord daari'knlwerpenl Welen ze nog niet,wie de wreedaard en 't molster is 1 Neen, achtbare Lezeressen en Lezers Justicie en Policie zoeken nogtans dag en nacht; zij informeeren laags al ie kanten; zij breken hun hersens met denken en dubben; maar tot hiertoe niets! Zou 't weêr gaan gelijk te Meulcbeek Och, wie weel hel? 't moet ievers eenen aartsschelm geweest zijn, die kan lezen als 'nen advokaat, die geleerd is en geletterd en doortrapt in de schelmerij, om gelijk de Peltzers, expres de Justi cie, op den dompel te brengen. Ondertusschen, elk is erraeê be kommerd; elk heeft deernis en medelijden, met de brave Ouders van Josephineken Danys ze zagen toch hun kind zoo geerne; 't was zoo zoet en zoo wijs en zoo neerslig; zen hadden maar dat kind en een ander van eenige maanden zulke tijding vernemen, is 't niet om steendood te vallen ol zijn verstand te verliezen!... Menscbeu, men- schen, wanneer zullen d'oogen toch -opengaan? Wanneer zal men zien, dat al die schelmstuk ken en wreedheden gebeuien, omdat 't Geloof bij velen verslapt eu te niet gaat omdat aldus 't Zedebederf aangroeit en dat de wilde driften d'overhand krijgen. Is 't waarWerkmanzijn er te Brussel 3 moorden of moordpo gingen geweest d'andcr wpek 1 Ja, 3 ik 4! in de Raapstraat, zekere Vermeulen, wagemaker, die zijn makker Felix X. den kop ingeslagen heeft.... Vermeulen was dronken. Weeral die Dronkenschap Ja, die Zatlapperïj; Vrienden, w'hebbeu het nog geschreven: De Jonkheid moet de Dronkenschap mijden ea de bazen en bazin nen moeten drank weigeren aan degene die reeds genoeg hebben. Drank weigeren eu d'herberg op tijd sluiten. Dat zal geprezen en gezegend worden. Dan te Meulebeek, zekeren De Doncker, die bij De Smetlijn geweztn huisbaas gekomen is, die hem 'ne kogel in zijn hoofd geschote.i heeft en dieziju vrouw ook wilde kapot ma ken; verder in d Opheaistraat, zekere Cuerens, uit d'herberg het Hoefijzer, vaa zijn vrouw gescheiden, teruggekeerd, eten gekregen, baar 2 messteken in 't hoofd toegebracht en zich zeiven aan hals en buik gesnedeu; in de Brouwersstraat, zekeren V. die woonde meulestraat St Joost-ten-Nooae,ook van zijn vrouw af. Maar wat is dat allemaal: van zijn vrouw af Och, ja, mensebeu, dat trouwt lichtzinnig, dat heeft een helsch huishouden en dat hoort van de Vrijdenkers eu Geuzen zeg gen, dat er mag gescheiden worden... Zeggen wij dan de waarheid niet, als wij schrijven dat die Geuzen en Vrijdenkers van de wereld een konijnenkot zouden maken? Was dus van zijn vrouw af, komt haar tegen, niet ver van t Stadhuis, lost 'ne revolver op haar en schiet dan zijn eigen dood... Is dat niet schrikkelijk?.. Te Dender- monde is iets geweest in denzelfden aardj: Zekere Rottier, Gente naar, ijzergieter, Roulvara van 't Beggijuhof, met zijn vrouwe wo nende; was sedert 17 jaar van 't mensch gescheiden; in September teruggekeerd, heeft haar nu vermoord en is daarna in de Vesting gracht gesprongen, 't Volk heeft den lafaard achterna geroepen Moordenaar Moordenaar zijn vrouw, Threse Seghers, heeft iets afgezien met dat Ratten vergif en eindelijk wordtzij ervan vermoord! Welke les voor de Jonge Dochters, om nooit te trouwen met ie mand die dronkaard is, ol slechten vent of goddelojzen bandiet! Werkman, wat is dat daar geweest te Bonsse Te Rousse? erge gevallen wreede Volksop- Ioopeu! zekere Frauscbman Gravitz had een brevet gevraagd voor 't verwen in 't zwart, gelijk het reeds lang te Ronsse was gedaan; nu betrok hij Fabri kanten van Ronsse, en de woede berst los; ze wil len hem uit zijn hotel halen; ze slaan 't hotel Le- febvre aan de statie in stukken; de '.roepen komen; de troepen vliegen in 't volk zonder sommatie; en dan was er geen houden of binden aan; de steenen vliegen de lucht in; 't was een oprechte razernij geworden. Oe Commandant der troepen,d'Estierres, heeft eenen steen op zijn hoofd gekregen, dat hij van zijn peerd viel en gevaarlijk ziek is geweest. En de Franschman Gravitz Met medehulp van den burgemeester en van de Fabrikanten is hij kunnen gered worden en langs achter vluchten naar de afgelegene dorpen Welke soldaten zijn er te Bonsse geweest Twee skadrons ruiterij Uit Audenaarde. Men zegt dat eenige soldaten ligle kwetsuren hebben ontvangen. En hoe is 't nu te Bonsse Hoe zou 't zijn? men heeft spijt dat de zaken zoover zijn gekomeu;al de Fabrikanten van Ronsse hebben maatregels genomen om het Proces tegen dien Franschman gesamentlijk te onderstaan, en aldus hun Volk te kunnen laten leven. Indien wij te Ronsse woonden, wij zouden meer zeggen, maar nu moeten wij den kreupelen Bode afwachten, die ons de redens en de gevallen zal meédeelen. Hoe is de Kavalkade geweest t'Aalst Schoon, zeer schaooden wagen van Mas- saia, hoog en prachtig; de Zangers en Rederijkers; den Taudentrekker; het afrikaansche Schip het Muziek te peerd, de menigvuldige rijtuigen, alla, 't was een schoon kavalkade, en de bussen zij a met iever rondgedragen; men zegt dat Mechelen en Dendermonde ook schoone PrachttreiDen hebben saamgesteld en tot lust der Bevolking laten rond rijden... 'tMag ziju! 't Is daarom Vastenavond. Dijnsdag is de Cavalcade t'Aalst een tweede maal rondgegaan. En Zondag Wat blieft er u? Er is iemand die daar zegt zondag; dat is zeker iemand uit een groote stad, waar men den averechtschen Vooruitgaug doet Zondag, mensch, is 't geen Vastenavond meer 't is immers Asch-Woensdag geweest wij hebben 't merkteeken der Versterviug op ons voorhoofd gekregen; zondag is 't de 3de dag van den Vasten; de Meditatiën worden overal gepreêkt 't is een grof misdacht, een misbruik, een onredelijkheid dien dag nog Vastenavond te vieren daartegen moeten wij alle gelijk werken. Maar de bazen 1 De bazen! Mogen de bazen iets willen dat tegen de gebruiken en de rechten is der Christene Wereld? De treffelijke bazon en bazinnen zullen ons verstaan en de kaberdoezen en de kroegen ziju een groot ongeluk in de wereld. In dezen tijd van Crisis,en geldgebrek, er •moeten geen dagen bijko men, om geld te verteeren, iulegendeel, er moet gespaard en gegaard en gezorgd worden. Werkman, hoe is 't verder gegaan in Aalsi?veel nachtlawijt Ongelukkiglijk ja; de Patriote kermde dees week schrikkelijk over een groot deel der wer kende klas te Brussel, die alle eergevoel heeft verloren en zich in 't vuilste modder wentelt, zoo dat zj bijua op geen menöcheu meer en trekkeu d'auder steden moeten oppassen, en voor wat Aalst aangaat, als men hoort welke liêkes die jongens en dochters ziugen. als ze van 't een danskot naar 't ander trekken, welke vuile liektes zij durven zin gen, dan moeten alle Ouders schudden en beven voor hun kinders, opdat ze toch dien verderfelij- ken weg niet zouden ingaan; jvan als de Kin ders in de wieg liggen moeten d'Ouders tegenwoor dig bidden,opdat die lieve sciiepseikes later in die verpestende en betamelijke danskoten niet zouden geraken... De Patriote schreef al zuchlende:En die Dochters, die slonsen, welke Huismoeders zullen hel worden! Zal't niet ziju? zooveel Huishoudens, zooveel Hellen BERICHTEN. Bi) F. De Galan Daens, Molenstraat Aalst, zijn zeer schoon Gedenkenissen voor d'Eerstc Communie in chromo,'aan 20 fr de honderd. In onze Bureelen neemt men inschrijvingen. Annaien. geïllustreerde Annalen van O. L. Vr. van 't H. Hart, verschijnende alle 14 da gen, aan 2,00 per jaar. Reizen naar Lourdes. Die tijd heeft, lust en de middelen, er is occasie genoeg. Uit ANTWERPEN van 3 tot' 13 Mei. Men blijft 10 uren stil te Tours, voor 't Graf van St-Martinus en vau 't H. Aan schijn, men verblijft 12 men te Parijs om de kerk van 't H. Hert op Montraarire te bezoeken, men komt te Lourdes toe den 5 Mei ten 10 ure voornoen en bljjlt er tot Maandag 10 Mei il klas 160 fr.; 2® 110; 3C 75 fr.' uit de Statie van Antwerpen. Men kan inschrijven ten onzen Bureele. Uit BERGEN worden 2 treinsingericht; den 10 Mei en den 12 Mei; Men bezoekt Paray-le-Monial,Lyons,men blijft 5 dagen te Lourdes en in het terugkeeren vertoeft men 6 uren te Tours en 26 uren te Parijs. Eerste klas 180 fr.: 2e 126; 3* 90. Men schrijft in voor Oost-Vlaanderen, en men bekomt de noodige inlichtingen bij Eerw. Heer Em. Scheeriinck, pastoor te Kleit (Maldegem) en bi] M. Victor Casier te Gent, alsook bij EerW. Heer Vereeken, zonderzwrgstraat, 46, te Ixelles Brussel De Sleutels des Hemels. Of de Goede Biecht. Een fraai boekdeel tje van 0,40 c. ffanko 44; dat boekje is geschreven door den kerkleeraar St-Al- phonsius In 1887 is het Honderdste Ver jaarfeest der dood van den H. Alphonsius insteller van 't Orde der Redemptoiisten. Te gelijkertijd met dit Eeuwfeest zal men vieren de Zaligverklaring van den gelukz. Pater Hof baüer. PaRLOiR. Uic Eena. van M<-j. D'H. 2 50, 86. U.t Calk, van M. B. D 3 18voorab. en boeken., Uit Luik van M. Rob, 2.5o voor 86. Uit Meyl. van M. A. De P. 2,50 tot Feb. 87 M. V. A. Bugg. '1 Lijdend Harte kost 1,65franco en de Sleutels de3 Htineis 0,44 U.t Eui. 28 fr- juist. Uit Weit. van M. P. M. 2,00 voor d'Annalen. agar»- Wij vernemen met spijt dat er W hier en daar zija. die huu gazet to laat of niet ontvangen O.ia schuil is het niet ze worden ingepalmd cf achtergehouden. v Een Solo-slim is gespeeld op Vas tenavondinden Witten Leeuw, rue blanch Ixeiles bij Brussel, door M. H. Van Pa ntel zija medespelers waren E. Van Pa mei, H Bayens en J Van de- Straeten. 't Groot Martelaarsboek der jaren 93 of beschrijving van hetgene de Fransche Goddeloosheid hier heeft uitgerecht en lijst der Belgische Priesters die voor 't Ge loof geleden hebben of gestorven zijn. In 1879 tot 84 zijn er slacntöffers .geweest der slechte Schoolwet, maar inaejaien 03 hebben veel Geestelijken van België hun Bloed voor 't Gelooi gegeven. Die lijst is lang enhertroercud 0111 lezen, men vindt erin, Dekens, Pastoors, Paters, On derpastoors uit alle streken van ons Land. Wil vinden erin o. a de E. H. Coppeus, onderpastoor van Aalst, hij was gebortig vaa Ophem, wierd in L798 aangehouden t'Aaist, naar 't Rasphuis van Gent ver voerd en dan naar het eiland Rhé. In Fe bruari 1800 keerde hij terug naar St Mar- tenskerk en wierd in 1802 Pastoor van Erondegem. Onder de letter A zien wij de E. Hi Carolus Livinus Aernaat, gebor tig te Aaltre, bij Nevele, 23 jaren Pastoor geweest te Machelen, alwaar men zondag den E.H. De Goninck van Aalst, als Her der inhaalt, 23 jaren Pastoor te Machelen; den 5 September 1797 veroordeeld, zich versteken op een hofsteê om bij zijn Pa rochianen te kunnen blijven, in December 1798 ontdekt, gevangen, in 't Rasphuis van Gent opgesloten en naar Rochefort gestuurd; te Valencyn kon hij niet meer voort, en stierf er vol ellenden, doch ge heel onderworpen aan Gods wil, den 15 April 1799 oud 62 jaren. Wi] treffen er aan. tusschen honderde anderen, de E.H. Jacobus De Noodt, Priester te Scherpen- (Vervolg op de kleine kolom nevens de Feuilleton.)

De Werkman | 1886 | | pagina 1