Brief van IWacharis. 1Marktprijzen Schoonste verzen aan M. Pauwels. Contich. schrift M. Ed. Van Eesbeek, Nieuwenhove. Koddigste schrijftrand aan M. Boer Hammejans, welke verzocht wordt een duidelijker adres op te geven. Raadsel 1. Prijs bij loting aan M. C. Ghys, Oosterzeele. 2. n m. Th. Ponnet, Vlierzele. 3. M. Cam. Wellekens, Erondegem. 4. M. C. Schepens-Van de Wiele, Zele. n M. Aug. Ceuterick. Deftinge. 6. M. De Cock C. Hainme St Anna. 7. Juffer Aelewaeters Buggenhout. 8. s» M. L. De Bast, St Cath. Lombeek. Aanmoedigingsprijs voor de minste oplossingen aan M. P. Van Wijnsberghe. Rijssel (Frankri)k) met eene oplossing. De prijzen zijn verzonden, behalve die voorverstafgelegen, welke later zal toegekend worden. Aanvaardt intusschen, üeeren en JufTers, met onzen dank, onze oprechte Croetenissen en tot later. De Jury's van den Edelen Handboog R. Zele. X., 24 Meert 1886. Konfrater, Vrienden, Welke gunstige en prompte ver andering in 't weêr, gelijk het te ver wachten was, want Meert geeft toch altijd ten minste twaalf zomersche da gen. Wij zien de Boerkes met vreugd en lust naar hun akkers trekken wij hoeren den merelaar, den leeuwerik schuifelen; wij zien d'eerste bloemekes ontluiken de winter van 1885 is voorbij; heil aan de Lente van 1886 en moge de Almachtige ons een goed en voordeelig jaar schenken! Vergeten wij ook de Wandelaars niet en d'Ouderlingen die herleven en verkwikken, onder dat goed en genadig wéér Maar van 't weêr vallende op den lijd, welke ellende Vrienden. Landgenoten, Konfraters, ge verwacht dat Macharis u spreekt van die schabouwelijke gebeurtenissen in de Walen. Zijt zeker, dat ze reeds tot in Amerika en Australië van die tumulten en schokkiogen gpreken. Eerst te Luik de Roode Vlag die verschijnt, de gazet: noch God noch Meester, met brandende artikels en die rondgaat van hand tot hand, 't Volk dat bijeenstropt, dat in de rijke kwartieren alles kapot slaat, met een razende wellust; de kwaal die haar Hit- breidt, Seraing. Jemeppes, Tilleur, Ans, al die volkrijke plaatsen, waar het schrikkelijk spookt; te Jemeppe moesten zondag d'herber- gen ten 7 ure gesloten zijn; de militaire macht was er meester; de Maas was bezet met al deszelfs bruggen; niemand uit Luik mocht er aanlanden, tenzij hij een getuigschrift had van den Burgemeestei de Minister van Oorlog is ter plaats geweest; g'heel die streek militairlijk bezet; zelfs de Koning is er ongerust over op veel plaatsen hadden d'oproerlingen revolvers en karabienen; er is ge schoten en gestokenvelen liggen gekwetst; een handelsagent, den heer Jacob is doodgeschoten, terwijl hij uit een venster lag te zien ze verzekeren dat er in 't Gasthuis van Luik een gekwetste stervend is ingebracht; tusschen Jemeppe en Seraing is een rijtuig van eer ste klas op 't convoi met steenen in stukken geworpen; de Lanciers hebben moeten chargeeren; al de groote gestichten van Nijverheid zijn militairlijk bezet; 't huis van den Senateur Braconnier is ver nield; men spreekt van dijnamiet; in een woord, de wanorde is on beschrijfelijk; 't is een begin van schrikkelijke» Burgeroorlog Vrienden, wat zullen wij zeggen? Hetgeen nu gebeurt, is sedert lang voorzien;die slechte vuile gazetten, die goddelooze bewerking, dit civiel onderwijs, de werkende klas uit kerk en kapel houden, allo, kom, ik stel mij voor Frère en Bara, die groote liberale kop stukken en 'k vraag, dat ze zouden redeneeren en hun gezond oor deel kalm te werk stellen: Onder al die oproerlingee, zoudt gij er twee vinden, die zondag gepeisd hebben, om Mis te hooren? Neen, 't zijn ongelukkige verdwaalde zielen, die een keppel vieze oogen trekken, als ze'De Priester zien, die sedert lang niet meer te bieebte gaan en den weg naar de kerk vergeten hebben. Frère en Bara en gij allen kopstukken van Liberalismus en Geuzerij, ant woordt: Indien gij met werken en slaven uw brood moest winnen, indien gij al dien luxe en weelde zaagt, al die vermaken en wellus ten, zoudt gij ook niet zeggen: Vermits men ods leert, dood! al dood! ik wil hier kost wat kost mijn lusten en driften voldoen Weg met de Rijken weg met de Burgers! De wreedaards! z'ontnemen aan 't Volk zijn hoop en zijn kracht, en dan spuwen zij naar de menigte welke zij ongelukkig hebben gemaakt; want 'ne mensch zonder Geloof is 't ongelukkigste schep sel der wereld. O wat is er verblindheid in onze verlichte eeuwe!.. Men ziet 't onkruid opschieten; de kinderen willen bazen zijn in hun Oudershuis, vele jonkheden loopen verloren, de misdaden van allen aard vermeerderen; er komen onder de werkende klas, ge dachten en neigingen die van de wereld een bloedbad zullen ma ken; men ziet dèt afkomen; men weet waar de oorzaak en de rede is van al die ellende; als men zijn oogen wil openen, men ziet alles klaar voor zijn oogen, en men blijft vijandig of onverschillig Lieve Vrienden en Tijdgenoten, misschien zijn er nooit slechter tijden geweest; de jaren 1793 gaaa verjaren en 't helsche geweld werkt om alsdan een algemeene verwarring en schokking te wege te brengen. God weet, wat men alsdan nog zal beleven! Maar gelijk De Werkman schreef over de tijden van Crisis, lastige tijden zijn tijden van groote verdiensten; laat ons Roomsch-Kaiholiek zijn. oprecht Katholiek, vurig en werkend Katholiek, voor ons eigen ge- Juk en voor den vrede in de Samenleving en in ons Vaderland, 't En js niet zonder groote rede dat de Paus van Roomen dees jaar eenen jQ bilé heeft uitgeroepen.Hij zietden storm afkomen; groote gevaren bedreigen ons allen, en gelijk het Opperhoofd der Christenheid schrijft, 't is doorde verbetering van ons leven, door de versterving en 't gebed dat wij de gevaren moeten afkeeren en het vreeselijk ongeweerte bestrijden. Achtbare Vrienden, dat zullen wij doen, met den bijiland, en trachten aan te winnen, met zachtheid en beleefdheid, gelijk de madam van den franschen Litterateur, wiens wonderbare bekeering onze geliefde Werkman aanhaalt. Ondertusschen, 'k verneme uit Gent, van 'nepartikuliere Vriend, dat Zondag en acht dagen onze nieuwe Hulpbisschop tot Mechelen zal gewijd worden, als de Breve zijner Benoeminge voor dien tijd uit Roomen toekomt, en men is ze eiken dag te verwachten. Zoodat Mgr Lambrecht volgens alle waarschijnlijkheid reeds binnen drij weken te Gent het Vormsel zal beiienen. En -we naderen de groote Kiezingen van Juni; over 2 jaar, in 84, welke vreugd na de Kiezing! Ach, wij hadden toch zooveel geleden, in ons Geloof, in onze Vrijheid, in ons Intresten! Kiezers, Vrienden van 't Gentsche, ge zult dat werk voltrekken; verwacht U aan eenen stortvloed van leugens en bedriegerijen, maar büjft in een kalme sfandvasiigheid en dat elk aanwerft en aanprijst, zooveel mogelijk. En hoe zou men nog aarzelen, ziende dat zelfs Doornijk zich kapa bel maakt om Bara aan de deur te zetten Ons zaken staan schoon wij zijn zeker van al ons Mannen te herkiezen, er is bijn geen twijfel, of wij zullen een groote aanwinste doen, om alsdan met meer kracht en zekerheid de zaken van 't Vaderland te beridderen en op vasten voet te zetten, in welke blijde afwachting ik mijn af scheid neme met de pen, maar niet met het hert L lijf Uw toegenegece Vriend en Dienaar, MACHARIS, Lok eren. Men schrijft uit Lokeren: Dinsdag laatst kwam de ge naamde Seraphien Jacobs, knecht bij M. Ch. Van Goethem, dezer stad, met zijnen wagen gereden van Wachtebeke naar Overslag. Onderweg vond bij een gevolde geldtesch, een zoogenaamde sacoche hij wierp de tesch op zijnen kamion en vervolgde verders zijnen weg te voet, nevens den wagen. Na geruimen tijd zijnen weg vervolgd te hebben, hoort hij opeens achter zich het getrappel van een ruiter die in vliegende vaart kwam afgereden. Bij den wagen gekomen, stijgt de man ijgend en be zweet af en vraagt beangst aan Seraphien Jacobs, [of hij geene sacoche gevonden heeft. Hij toont den lederen riem, die al rijdende afgebroken is, benevens het sleatelken van de geldtesch. Jacobs zag dat hij met een eerlijk man te doen had, en overhandigde hem 't verloren voorwerp. Tot meerdere verzekering opende de heer de tesch en toonde dat het opgepropt was met banknoten! Men kan zich zijne blijdschap voorstel len! Hij gaf den eerlijken vinder eene goede belooning en, een lik op den wagen werpende, beloofde hij den knecht later nog te komen vinden. De eerlijke handelwijze van Seraphien Jacobs verdient voorzeker melding. LATER NIEUWS. D'Eerste Communie nadert, die groote Dag voor Ouders en Kinderen van een goede Eerste Communie hangt veel af voor de toekomst der geliefde kinderen; de Redemp torist Pater Bernard deed in zijn Missiën overal bidden voor de Eerste Communie der kinderen. Te Brussel, wat gebeurt er toch de zoon van een professor uit den Athené wierd begraven, en als 't Geestelijk aan 't Sterfhuis kwam, een groep studenten begon te roepen: A bas la Calotte! Verders gedroegen zij zich hoogst onbetamelijk, tot aan de kerk, waar zij niet wilden ingaan... Men- scken, wat zegt gij daarvan Mme Leynen, die ziek geworden was ten gevolge der Geuzenbaldadigheden van September 1884 aan haar huis te Brussel, dat mensch is nu bezweken zij laat 8 kinderen. Men moet het beleefd hebben gelijk wij, om te weten welke schrik het geven kan, die nachtelijke aanranding en verbrij zeling der ruiten in de slaapkamers. T Is te Berlijn in 't Hof grooten gala geweest, voor Keizer Willem die zijn 90* jaar is inge treden. Men ziet in de Walen aardige mannen voor de pinne komen, oude Communards van Parijs, die nog rieken naar 't poêr en den petrol der jaren 71. 't Gaat fe Luik en rond die stad zoo ver, dat men er de kasteelen en groote Nijverheidsgestichten moet door de Ge wapende Macht doen beschermen. Te Leuven wordt tegenwoordig krachtig en wijselijk gewerkt voor de Moedertaal, voor ons Vlaamsch; maar op de Convois zijn nog veel garden die geen Vlaamsch willen spreken. In Vlaanderen, Vlaamsch De Grieken zijn met hun krijgsvloot de zee ingesteken... Waag halzen zijn 't! 't Ministerie van Engeland zal moeielijk gaaf blij ven. D'hop gaat soberkes 33 A 33 fr. 't Vlas, kalme markten, aan zelfde prijzen; ge zoudt zeggen, zelfs een kleine neiging tot af slag. Die troebels in de Walen zullen geen goed doen aan den han del.. D'aktiën beginnen het ook gewaar te worden. Men spreekt van werkstaking te Gent. Laat ons hopen dat de menschen zullen wijzer zijn. Aalst's eaturdags. Tarwe 19 Go a 21 50 Rogge 14 00 a 15 oO Mastelain 17 =50 a 18 50 Haver 18 50 a 20 o© Hop (1885)o32 00 a 00 Aardappels 8 oca 9 Boter, 3 kil. 7 27 a 08 18 Eieren p. 25 1 45 a 1 63 Vlas 3 kilo 3 40 a 3 60 Viggens, koppel 45 A 55 'amine, 's eaturdags. Aard.look. 5 50 a 06 Kemp.ll.k. 8 00 a 8 50 Boterp.k. 2 53 a 3 00 Eiers p. 26 1 54 a 1 72 Audenaarde, Donderdag. W.tarwep.h. 165oal7j50 R.tarwe p.h.14 A14 25 Mastel, p.h. 11 504 12 Rogge p. h. 11 25 a 11 75 Hav.p. 100k. 18 Co A 19 50 Aardap.p.100 k. 7,0o Boter p. k. 272 A3o9 Waregem, 's eaturdags Er naren 50 o balen. Vlas 1 k.p.k. 1 35 a l 40 ld. 2 1 20 a 1 28 ld- 3 0 95 a 1 10 Werk o 81 a o 00 Mechelen, 's eaturdags. Tarwe look.18 88 a Rogge 13 63 a Haver 17 5o a Aardappels 8 25 a Boter p. k. 2 90 a Gceraardsbergen maand. Tarwe 100k. 19 a Maste'uin 17 a Rogge 16 oo a oo oo Aardappels 8 Oo a Boter p. k. 2 99 a 3 26 Eiers p. 25 1 60 a o Vlas p. k. 1 45 A o oo Ntnove, 'sdijnsdags. TarwelOOk. 19 00 a 20 Oo Rogge 14 00 A 15 Aardappels 7 CO A 08 Boter 1/2 k. 1 35 A 1 45 Zele, dynsdag. Tarwe1061. 16 75 A 17 Rogge 1501.12 a 12 50 Boter p. k. 2 54 a 2 80 Sottegem, 'sdijnsdags. Roodotarwel9 a 20 mastelain 16 oo a 17 rogge 14 6o a 15 5o haver 17 00 a 19 Oo Reesélaere's dijnsdags tarwelOO.k. 2o oo a 21 50 roode dito oo a rogge 15 50 a 16 haver 16 oo a 17 5o boenen 20 a 22 oo Aardappels 7 50 a 8 00 boter per k. 2 80 a 3 00 Eeiers p. 25 1 7o a 1 80 Antwerpen 's maandags. Middelprijzen p. loo k. Tarwe bl.inl. 1. k. 25 5o 2 k. 23 50 Rogge bl. inl. 21 Maandag werden ter veemarkt verkocht p. k. 33 stieren o 7o 161 ossen o,78 A 0 38 2o7 koeien o,7o A o 8o o30 kalvers 1, a 1 18 Dendermonde maandag. Witte tarwe 19 50 a 20 Rogge 14 oO a 14 5o Boter p. k. 2 35 a 2 75 Eeiers p. 25 1 50 a 1 65 Kortryk, maandag. Aardap.gele 8 00 a 9 00 roode 8 oO a 9 oe Boterp.l/2k. 1 46 a 1 69 Koolzaadol.103 k. 46 50 Lijnolie 100 k. 48 75 a oO St Nikolaas, dondedag. Tarwe p. lo6 1. Poldertarwe Rogge Boekweit Haver Doivenboonen Vlas Aardappelen Boter 17- 15 75 12 oO 16 50 13 50 17 50 3 82 600 2 54 Schrikkelijk Nieuws! De kopstukken van 't Socialismus hebben besloten dat er overal in de Walen en in de Vlaanderen, groote Bijeenkomsten gaan gehouden worden... Ze gaan dus afkomenveel beloven en alles verslech ten; hun stelsel is zot en hun inzichten zijn rampzalig, Mgr Dechampszegde het over 10 jaarDat de Werkmans-kwestie moet onderzocht worden, met Christene broederlijkheid en menschlievendheid. Duitschland is wijs en voruitziende geweest, onder dit opzicht. Laatste berichten, 't En deugt volstrekt niet, in de Walen; een kopstuk derAnarchisten zekere Wagener,is gepakt; 't is de zoon van een civiele Onderwijzer; getrouwd en vader van 3 kinderen die ongedoopt loopen en genoemd wordenAnthon, Lucifer, Spartacus, Tristan en Lowieze-Michel. In 't begin zijner aanhouding was hij stout en onbeschoft, doch veran derde rap van toon en begon te bidden en te smeeken.

De Werkman | 1886 | | pagina 4